Domů     O masážích trochu jinak
O masážích trochu jinak
4.3.2021

Víte, na co se při výběru masáže zaměřit a jak si ji vybírat? Vedle typu masáže a charakteru techniky je dalším důležitým faktorem osoba maséra.

Máte rádi masáže? Kdo by neměl… Jinou otázkou ale je, zda si je umíme také správně vybrat.

Někdo se nechá inspirovat přáteli, kteří mají s konkrétní masáží pozitivní zkušenost, jiný dá na radu a doporučení odborníků (například v lázních) a další si tu „svou“ masáž vybere na slevovém portálu, protože se mu líbí a je levná.

Někdo dokonce dostane poukaz na masáž jako dárek. Někdy hledáme masáže podle svých zdravotních potíží, jindy podle momentální nálady. Existují však určitá pravidla, která je dobré znát.

TYPY MASÁŽÍ

1. Klasická

Masáž je nejstarší formou terapie a léčebného, ozdravného procesu. Dnes jsou známy stovky druhů masáží, které se navzájem prolínají. Kolem roku 1830 se začala používat tzv. švédská masáž, která se dodnes v naší kultuře považuje za základní, tzv.

klasickou masáž. Využívá se především v lázních a na rehabilitačních klinikách a říká se jí také zdravotní.

Masér při ní uvolní napětí v těle, takže je vhodná při rekonvalescenci po úrazech nebo po nemocech, přispívá k prokrvení a regeneraci pokožky, uvolňuje ztuhlé klouby, dokáže zmírňovat bolesti i zlepšovat krevní oběh.

Úplně nejlepší zprávou je, že dokáže přivodit psychickou pohodu a cítíte se po ní skvěle odpočatí.

2. Sportovní

Prakticky stejná masáž, jen vykonávaná s větší razancí, je určena nejen sportovcům, ale všem, kteří mají unavené a hodně zatěžované svaly. Nazývá se také rekondiční, takže dá vaše tělo rychle do kondice, zbaví ho únavy a pomáhá k jeho zotavení.

Masér používá různé způsoby hmatů, například hnětení, tření, chvění… každý z nich má jiný účel, konečným cílem je rychlé odplavení toxinů z těla a celková regenerace. Tato masáž také nabije organismus novou energií.

Samozřejmě, že – stejně jako masáž klasická – navodí psychickou pohodu a uvolní mysl.

3. Relaxační

Zatímco první dva typy masáží jsou určené hlavně k regeneraci a ozdravění těla, relaxační masáže ve svých nejrůznějších podobách jako bonus přidávají hýčkání duše a rozmazlování se vším, co k němu náleží.

Ať již pomocí vůně (aromatická, čokoládová), nebo jiných prostředků či terapeutických metod (horké lávové kameny dodávají energii, po medové masáži je pokožka jemná a hebká, ajurvédská masáž kombinuje hojivé oleje a byliny, skořicová přispívá k odbourávání tuků).

Typické jsou tím, že je masér provádí jemně, pomalu a procítěně.

Rozhodnout se také můžete, jestli chcete masáž částečnou nebo celotělovou. Zvláštní kapitolou jsou automasáže.

CHARAKTER TECHNIKY

Způsob provádění masáže je dalším kritériem, na které bychom se měli při výběru zaměřit. Jinak působí plošné a jinak bodové (tlakové) masáže. K plošným technikám patří již zmíněné klasická, sportovní i většina relaxačních masáží.

U bodových masáží se používá tlak prstů (ale i jiných částí těla). Jejich asi nejtypičtějšími představitelkami jsou akupresura a shiatsu masáž. Ta v překladu doslova znamená „tlak prsty“, ale masér může využít i lokty nebo kolena. Vedle uvolnění a odblokování má za úkol také srovnat energii.

Zvláštností shiatsu masáže je, že nepoužívá oleje a krémy a vy při ní můžete většinou zůstat v pohodlném oblečení.

OSOBA MASÉRA

Spíše než samotné masáži věnujte velkou pozornost výběru kvalitního a kvalifikovaného maséra. Neodborně provedená procedura vám může ublížit. Masér s vámi musí vždy při první návštěvě zkonzultovat váš současný zdravotní stav.

Pro některá onemocnění je totiž masáž přímo kontraindikací. Vždy si od něj nechte předložit certifikát k masáži, na kterou se chystáte. Vnímejte rovněž své emoce. Masér by vám měl být sympatický a příjemné pocity by ve vás mělo vzbuzovat i samotné prostředí.

Existuje nespočet druhů masáží, které mohou mít stimulující nebo zklidňující účinek. U většiny dochází ke zlepšení prokrvení svalů a vazivových tkání, ke snížení jejich tuhosti a zmírnění bolestivosti.

Reflexní cestou se dají ovlivnit porušené funkce některých orgánů. Jednotlivé masáže se liší především jejich provedením, hmaty a také svou intenzitou.

Zajímavé novinky

Novým trendem ve wellness světě jsou rituály Pure Fiji. Základem péče jsou exotické zastudena lisované speciální oleje jako kokosový, sikeci (z plodů tungovníku moluckého), makadamiový nebo vysoce regenerační a hojivý olej dilo, tradičně používaný na Fidži.

Masáže se provádějí pomocí bambusových tyčinek, speciálních kokosových měšců nebo mořských mušlí.

Tokoriki

Při této masáži poznáte blahodárný účinek mořských mušlí. Maséři slibují uvolnění zatuhlého svalstva a energetických bloků v těle, ale také zmírnění bolestí zad a šíje.

Rytmická masáž navodí harmonii a klid, důležitý pro odstranění únavy, celkového napětí i pro regeneraci.

Kokosová vlna

Jedná se o masáž celého těla, která vypadá jako klasická. Rozdíl je v tom, že masér používá speciální v páře nahřáté ručně vyrobené kokosové měšce, kterými vyvíjí silný tlak na pokožku.

Tato neobvyklá východoasijská technika by měla vedle uvolnění zatuhlých svalů a úlevy od bolesti kloubů zároveň nastartovat samoléčebné a omlazující procesy. Je vhodná pro zlepšení koncentrace a úpravu spánku.

Zábal Guava

Je zajímavé, co všechno lze využít k účinné masáži těla. V tomto případě to jsou provoněné, příjemně nahřáté ručníky a guava olej. Guava masáž uvolňuje stres a přináší pocit pohody. Napomáhá odstranit bolesti zad a šíje. Je podle masérů zároveň prevencí proti stárnutí, podporuje tvorbu kolagenu.

Plody, z jejichž semen se lisuje guava olej, vyrůstají v tropických a subtropických zemích na tzv. jahodových stromech (Psidium guajava).

Jsou bohaté na vitaminy A a C. Dále obsahují vitamin B, antioxidanty, esenciální mastné kyseliny a minerály, jako je draslík, vápník, mangan.

Vedle těchto novinek je možné najít spoustu dalších nevšedních a netradičních masáží. Z těch neobvyklých jsme vybrali další dvě:

Ošetření 24karátovým zlatem

Je to další neobvyklá masáž. Zlato by mělo poskytnout pokožce okysličení, detoxikaci a regeneraci, pleti dodá záři a energii. Při rituálu bude celé vaše tělo zahaleno zlatem a tímto drahým kovem budete také masírování.

Nakonec přijde celotělový zábal – jak jinak než zlatý. Rituál pomocí ryzího 24karátového zlata slibuje, že dodá tělu energii i regeneraci.

Golfová masáž

Tato netradiční masáž je určena lidem, kteří většinu pracovního dne tráví v kanceláři, ale také těm, kteří mají hodně pochůzek. Díky golfovým míčkům dokáže masér vstoupit hlouběji do problémových partií těla. Masáž se výborně hodí při bolestech zad. Pomáhá regenerovat a působí preventivně.

10 tipů pro příjemnou masáž:

Před jakoukoliv masáží je ideální navštívit saunu, která rozehřeje tělo a skvěle připraví svaly. Před příchodem na masáž se osprchujte a přijďte alespoň 5 minut předem, abyste mohli přesně zrekapitulovat objednávku a celkově si navodit pocit klidu a pohody.

Hloubková masáž určitě není vhodná v začátku nemoci (v rámci zdraví vlastního i zdraví maséra). Zatímco u saunování platí, že jím můžete přicházející nemoc zastavit, u masáže se naopak nemoc spíše rychleji „rozjede“.

Vhodným rozpoložením pro masáž není ani situace, kdy vás trápí nějaký osobní problém, po hádce s partnerem apod. Mnohem lepší je zajít do lesa a tam poslouchat šumění listí. Opravdu to funguje, a tento jev se dokonce označuje jako „zvuková masáž“.

Největší chybou je jít na masáž před náročným programem. Zkuste se objednat na masáž odpoledne, abyste si po ní mohli dopřát už jen odpočinek a nechat v sobě doznít dojmy.

Není dobré přijít na masáž hned po velkém fyzickém vypětí – což platí i u sauny. Nejdříve je důležité nechat tělo trochu zklidnit.

Pokud se chcete objednat na masáž během dne, pak si raději naplánujte celý den jako relaxační, věnovaný pouze sobě.

Před masáží je dobré dvě až tři hodiny nejíst, případně jen malou svačinku – kvůli pohodlí, navíc náročné trávení aktivizuje vnitřní orgány, místo aby odpočívaly. Ale nechoďte na masáž ani hladoví a také hned po ní se nehrňte k jídlu.

Před masáží pijte – tekutina je důležitá pro chod lymfy. Pijte proto i po masáži.

Po masáži v sobě nechte doznít dojmy a minimálně dvacet minut odpočívejte. Po masáži je ideální opět navštívit saunu a prodloužit tak účinky masáže.

Pokud máte možnost, dopřejte si relaxační masáž alespoň jednou týdně. U lymfatických masáží se doporučuje pro dlouhodobější efekt projít delším blokem masáží – ideálně 10 masáží jednou za tři až čtyři dny.

Připravila: Dana Pešková, Konzultace: MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí, Martin Pařízek, valachy.cz, Foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
3.4.2024
Mozek je přirozeně hravý a nejvíce ho ubíjí rutina. Tedy když jeden den probíhá jako druhý a žádné nové výzvy nepřicházejí. Čelit tomu přitom můžete i maličkostmi. Prostě udělejte něco jinak nebo zkuste nacvičit novou dovednost. Začněte cvičit svou méně šikovnou ruku. Jste praváci? Pak si zkuste vyčistit zuby nebo se učesat levou rukou. U leváků samozřejmě naopak pravou. To je ale jen jedna z řa
2.4.2024
Probiotika v našem povědomí zakotvila jako přírodní prostředek pro zlepšení imunity. Tím skutečně jsou. Mnohem méně se ale ví, že je to jen jedna z jejich mimořádných schopností. Střevo obývá kolem 400 různých typů bakterií a ideální je stav, kdy převažují ty prospěšné, což jsou hlavně laktobacily a bifidobakterie. Ty svým metabolismem vytvářejí prostředí, které nesvědčí škodlivým bakteriím, a
29.3.2024
Při náhlých zdravotních potížích saháme do domácí lékárničky. Zatímco u dospělých s tím nebývá problém, dětem by taková domácí léčba mohla uškodit. Dětský organizmus se od dospělého neliší jen váhou, rozdíly mohou nastat i v reakcích na léky, a to i na ty nejběžnější, které obvykle míváme doma. To jsou například tabletky a rozpustné nápoje s kyselinou acetylsalicylovou, užívané proti horečce neb
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mám zuby za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Mám zuby za všechny peníze
Nikdo mě nenutil, mohla jsem si pořídit skleničku a umělé zuby. Já ale toužila po hezkém chrupu. Spořila jsem, jak to šlo, ale ono to moc nešlo. Jako rozvedená s platem nic moc to dalo docela fušku. Když k tomu člověk přičte nájem a občas něco na sebe, zbylo mi sotva na jídlo a nějaké to
Indické karbanátky z červené čočky
tisicereceptu.cz
Indické karbanátky z červené čočky
Pokud se nechcete vzdát masa, můžete polovinu čočky nahradit mletým hovězím masem. Budete mít zdravější verzi klasických masových karbanátků. Suroviny 200 g červené čočky 2 velké mrkve 1 cibul
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
21stoleti.cz
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
epochanacestach.cz
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
Výběr správné sportovní obuvi může mít zásadní vliv na váš sportovní výkon i komfort během nošení. Ať už jste zapálený sportovec nebo hledáte pohodlnou obuv na běžné nošení, důležité je vybrat si model, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. V následujících řádcích vám nabídneme pět zásadních tipů, jak na to. Zvažte typ vaší aktivity Prvním a
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
iluxus.cz
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
Od svého založení se značka Cartier etablovala v luxusním hodinářství jako synonymum pro inovace a eleganci . V roce 1914 Cartier poprvé představil design inspirovaný panterovou srstí na pouzdře hodin
Patrasovou napadl psychopat!
nasehvezdy.cz
Patrasovou napadl psychopat!
Oblíbená herečka Dagmar Patrasová (67) brzy oslaví své osmašedesáté narozeniny. Nedávno ale přiznala, že se jich vůbec nemusela dožít. Zaútočil na ni totiž psychicky nemocný muž, který ji chtěl dokonc
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
epochaplus.cz
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
historyplus.cz
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
Planina na dohled od řeky připomíná mraveniště. Těmi mravenci jsou bojové vozy, jejichž posádky spolu svádějí krvavý boj na život a na smrt. Největší bitva válečných vozů v historii za sebou zanechá tisíce mrtvých, ale nepozná jednoznačného vítěze. Jen krátká a nejasná hranice na samém východním okraji Středozemního moře nedaleko dnešního syrského Damašku odděluje ve 13.
Horoskop starých Řeků
nejsemsama.cz
Horoskop starých Řeků
Už v dobách starověkého Řecka se i běžní Řekové řídili seskupením hvězd podle dvanácti znamení, které nazvali v souladu s antickými bohy. Víte, který z vládců Olympu nad vámi drží ochrannou ruku? Arés 21. 3. – 19. 4. Arés byl řeckým bohem války. Stejně jako on jste i vy odvážná a bojovná a umíte se srdnatě a s nasazením rvát za svoji pravdu. Žijete okamžikem, toužíte
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
enigmaplus.cz
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
Loď se zmítá v silné bouři. Kormidelník jen stěží udržuje galeonu v bezpečné vzdálenosti od skalisek. Náhle však přichází velká vlna. Ta největší, osudová! Ostrý útes párá trup lodi a ve vodní tříšti
Supermatky zvířecí říše
epochalnisvet.cz
Supermatky zvířecí říše
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.