Domů     O masážích trochu jinak
O masážích trochu jinak
4.3.2021

Víte, na co se při výběru masáže zaměřit a jak si ji vybírat? Vedle typu masáže a charakteru techniky je dalším důležitým faktorem osoba maséra.

Máte rádi masáže? Kdo by neměl… Jinou otázkou ale je, zda si je umíme také správně vybrat.

Někdo se nechá inspirovat přáteli, kteří mají s konkrétní masáží pozitivní zkušenost, jiný dá na radu a doporučení odborníků (například v lázních) a další si tu „svou“ masáž vybere na slevovém portálu, protože se mu líbí a je levná.

Někdo dokonce dostane poukaz na masáž jako dárek. Někdy hledáme masáže podle svých zdravotních potíží, jindy podle momentální nálady. Existují však určitá pravidla, která je dobré znát.

TYPY MASÁŽÍ

1. Klasická

Masáž je nejstarší formou terapie a léčebného, ozdravného procesu. Dnes jsou známy stovky druhů masáží, které se navzájem prolínají. Kolem roku 1830 se začala používat tzv. švédská masáž, která se dodnes v naší kultuře považuje za základní, tzv.

klasickou masáž. Využívá se především v lázních a na rehabilitačních klinikách a říká se jí také zdravotní.

Masér při ní uvolní napětí v těle, takže je vhodná při rekonvalescenci po úrazech nebo po nemocech, přispívá k prokrvení a regeneraci pokožky, uvolňuje ztuhlé klouby, dokáže zmírňovat bolesti i zlepšovat krevní oběh.

Úplně nejlepší zprávou je, že dokáže přivodit psychickou pohodu a cítíte se po ní skvěle odpočatí.

2. Sportovní

Prakticky stejná masáž, jen vykonávaná s větší razancí, je určena nejen sportovcům, ale všem, kteří mají unavené a hodně zatěžované svaly. Nazývá se také rekondiční, takže dá vaše tělo rychle do kondice, zbaví ho únavy a pomáhá k jeho zotavení.

Masér používá různé způsoby hmatů, například hnětení, tření, chvění… každý z nich má jiný účel, konečným cílem je rychlé odplavení toxinů z těla a celková regenerace. Tato masáž také nabije organismus novou energií.

Samozřejmě, že – stejně jako masáž klasická – navodí psychickou pohodu a uvolní mysl.

3. Relaxační

Zatímco první dva typy masáží jsou určené hlavně k regeneraci a ozdravění těla, relaxační masáže ve svých nejrůznějších podobách jako bonus přidávají hýčkání duše a rozmazlování se vším, co k němu náleží.

Ať již pomocí vůně (aromatická, čokoládová), nebo jiných prostředků či terapeutických metod (horké lávové kameny dodávají energii, po medové masáži je pokožka jemná a hebká, ajurvédská masáž kombinuje hojivé oleje a byliny, skořicová přispívá k odbourávání tuků).

Typické jsou tím, že je masér provádí jemně, pomalu a procítěně.

Rozhodnout se také můžete, jestli chcete masáž částečnou nebo celotělovou. Zvláštní kapitolou jsou automasáže.

CHARAKTER TECHNIKY

Způsob provádění masáže je dalším kritériem, na které bychom se měli při výběru zaměřit. Jinak působí plošné a jinak bodové (tlakové) masáže. K plošným technikám patří již zmíněné klasická, sportovní i většina relaxačních masáží.

U bodových masáží se používá tlak prstů (ale i jiných částí těla). Jejich asi nejtypičtějšími představitelkami jsou akupresura a shiatsu masáž. Ta v překladu doslova znamená „tlak prsty“, ale masér může využít i lokty nebo kolena. Vedle uvolnění a odblokování má za úkol také srovnat energii.

Zvláštností shiatsu masáže je, že nepoužívá oleje a krémy a vy při ní můžete většinou zůstat v pohodlném oblečení.

OSOBA MASÉRA

Spíše než samotné masáži věnujte velkou pozornost výběru kvalitního a kvalifikovaného maséra. Neodborně provedená procedura vám může ublížit. Masér s vámi musí vždy při první návštěvě zkonzultovat váš současný zdravotní stav.

Pro některá onemocnění je totiž masáž přímo kontraindikací. Vždy si od něj nechte předložit certifikát k masáži, na kterou se chystáte. Vnímejte rovněž své emoce. Masér by vám měl být sympatický a příjemné pocity by ve vás mělo vzbuzovat i samotné prostředí.

Existuje nespočet druhů masáží, které mohou mít stimulující nebo zklidňující účinek. U většiny dochází ke zlepšení prokrvení svalů a vazivových tkání, ke snížení jejich tuhosti a zmírnění bolestivosti.

Reflexní cestou se dají ovlivnit porušené funkce některých orgánů. Jednotlivé masáže se liší především jejich provedením, hmaty a také svou intenzitou.

Zajímavé novinky

Novým trendem ve wellness světě jsou rituály Pure Fiji. Základem péče jsou exotické zastudena lisované speciální oleje jako kokosový, sikeci (z plodů tungovníku moluckého), makadamiový nebo vysoce regenerační a hojivý olej dilo, tradičně používaný na Fidži.

Masáže se provádějí pomocí bambusových tyčinek, speciálních kokosových měšců nebo mořských mušlí.

Tokoriki

Při této masáži poznáte blahodárný účinek mořských mušlí. Maséři slibují uvolnění zatuhlého svalstva a energetických bloků v těle, ale také zmírnění bolestí zad a šíje.

Rytmická masáž navodí harmonii a klid, důležitý pro odstranění únavy, celkového napětí i pro regeneraci.

Kokosová vlna

Jedná se o masáž celého těla, která vypadá jako klasická. Rozdíl je v tom, že masér používá speciální v páře nahřáté ručně vyrobené kokosové měšce, kterými vyvíjí silný tlak na pokožku.

Tato neobvyklá východoasijská technika by měla vedle uvolnění zatuhlých svalů a úlevy od bolesti kloubů zároveň nastartovat samoléčebné a omlazující procesy. Je vhodná pro zlepšení koncentrace a úpravu spánku.

Zábal Guava

Je zajímavé, co všechno lze využít k účinné masáži těla. V tomto případě to jsou provoněné, příjemně nahřáté ručníky a guava olej. Guava masáž uvolňuje stres a přináší pocit pohody. Napomáhá odstranit bolesti zad a šíje. Je podle masérů zároveň prevencí proti stárnutí, podporuje tvorbu kolagenu.

Plody, z jejichž semen se lisuje guava olej, vyrůstají v tropických a subtropických zemích na tzv. jahodových stromech (Psidium guajava).

Jsou bohaté na vitaminy A a C. Dále obsahují vitamin B, antioxidanty, esenciální mastné kyseliny a minerály, jako je draslík, vápník, mangan.

Vedle těchto novinek je možné najít spoustu dalších nevšedních a netradičních masáží. Z těch neobvyklých jsme vybrali další dvě:

Ošetření 24karátovým zlatem

Je to další neobvyklá masáž. Zlato by mělo poskytnout pokožce okysličení, detoxikaci a regeneraci, pleti dodá záři a energii. Při rituálu bude celé vaše tělo zahaleno zlatem a tímto drahým kovem budete také masírování.

Nakonec přijde celotělový zábal – jak jinak než zlatý. Rituál pomocí ryzího 24karátového zlata slibuje, že dodá tělu energii i regeneraci.

Golfová masáž

Tato netradiční masáž je určena lidem, kteří většinu pracovního dne tráví v kanceláři, ale také těm, kteří mají hodně pochůzek. Díky golfovým míčkům dokáže masér vstoupit hlouběji do problémových partií těla. Masáž se výborně hodí při bolestech zad. Pomáhá regenerovat a působí preventivně.

10 tipů pro příjemnou masáž:

Před jakoukoliv masáží je ideální navštívit saunu, která rozehřeje tělo a skvěle připraví svaly. Před příchodem na masáž se osprchujte a přijďte alespoň 5 minut předem, abyste mohli přesně zrekapitulovat objednávku a celkově si navodit pocit klidu a pohody.

Hloubková masáž určitě není vhodná v začátku nemoci (v rámci zdraví vlastního i zdraví maséra). Zatímco u saunování platí, že jím můžete přicházející nemoc zastavit, u masáže se naopak nemoc spíše rychleji „rozjede“.

Vhodným rozpoložením pro masáž není ani situace, kdy vás trápí nějaký osobní problém, po hádce s partnerem apod. Mnohem lepší je zajít do lesa a tam poslouchat šumění listí. Opravdu to funguje, a tento jev se dokonce označuje jako „zvuková masáž“.

Největší chybou je jít na masáž před náročným programem. Zkuste se objednat na masáž odpoledne, abyste si po ní mohli dopřát už jen odpočinek a nechat v sobě doznít dojmy.

Není dobré přijít na masáž hned po velkém fyzickém vypětí – což platí i u sauny. Nejdříve je důležité nechat tělo trochu zklidnit.

Pokud se chcete objednat na masáž během dne, pak si raději naplánujte celý den jako relaxační, věnovaný pouze sobě.

Před masáží je dobré dvě až tři hodiny nejíst, případně jen malou svačinku – kvůli pohodlí, navíc náročné trávení aktivizuje vnitřní orgány, místo aby odpočívaly. Ale nechoďte na masáž ani hladoví a také hned po ní se nehrňte k jídlu.

Před masáží pijte – tekutina je důležitá pro chod lymfy. Pijte proto i po masáži.

Po masáži v sobě nechte doznít dojmy a minimálně dvacet minut odpočívejte. Po masáži je ideální opět navštívit saunu a prodloužit tak účinky masáže.

Pokud máte možnost, dopřejte si relaxační masáž alespoň jednou týdně. U lymfatických masáží se doporučuje pro dlouhodobější efekt projít delším blokem masáží – ideálně 10 masáží jednou za tři až čtyři dny.

Připravila: Dana Pešková, Konzultace: MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí, Martin Pařízek, valachy.cz, Foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes