Domů     O masážích trochu jinak
O masážích trochu jinak
od 4.3.2021

Víte, na co se při výběru masáže zaměřit a jak si ji vybírat? Vedle typu masáže a charakteru techniky je dalším důležitým faktorem osoba maséra.

Máte rádi masáže? Kdo by neměl… Jinou otázkou ale je, zda si je umíme také správně vybrat.

Někdo se nechá inspirovat přáteli, kteří mají s konkrétní masáží pozitivní zkušenost, jiný dá na radu a doporučení odborníků (například v lázních) a další si tu „svou“ masáž vybere na slevovém portálu, protože se mu líbí a je levná.

reklama

Někdo dokonce dostane poukaz na masáž jako dárek. Někdy hledáme masáže podle svých zdravotních potíží, jindy podle momentální nálady. Existují však určitá pravidla, která je dobré znát.

TYPY MASÁŽÍ

1. Klasická

Masáž je nejstarší formou terapie a léčebného, ozdravného procesu. Dnes jsou známy stovky druhů masáží, které se navzájem prolínají. Kolem roku 1830 se začala používat tzv. švédská masáž, která se dodnes v naší kultuře považuje za základní, tzv.

klasickou masáž. Využívá se především v lázních a na rehabilitačních klinikách a říká se jí také zdravotní.

Masér při ní uvolní napětí v těle, takže je vhodná při rekonvalescenci po úrazech nebo po nemocech, přispívá k prokrvení a regeneraci pokožky, uvolňuje ztuhlé klouby, dokáže zmírňovat bolesti i zlepšovat krevní oběh.

Úplně nejlepší zprávou je, že dokáže přivodit psychickou pohodu a cítíte se po ní skvěle odpočatí.

2. Sportovní

Prakticky stejná masáž, jen vykonávaná s větší razancí, je určena nejen sportovcům, ale všem, kteří mají unavené a hodně zatěžované svaly. Nazývá se také rekondiční, takže dá vaše tělo rychle do kondice, zbaví ho únavy a pomáhá k jeho zotavení.

reklama

Masér používá různé způsoby hmatů, například hnětení, tření, chvění… každý z nich má jiný účel, konečným cílem je rychlé odplavení toxinů z těla a celková regenerace. Tato masáž také nabije organismus novou energií.

Samozřejmě, že – stejně jako masáž klasická – navodí psychickou pohodu a uvolní mysl.

3. Relaxační

Zatímco první dva typy masáží jsou určené hlavně k regeneraci a ozdravění těla, relaxační masáže ve svých nejrůznějších podobách jako bonus přidávají hýčkání duše a rozmazlování se vším, co k němu náleží.

reklama

Ať již pomocí vůně (aromatická, čokoládová), nebo jiných prostředků či terapeutických metod (horké lávové kameny dodávají energii, po medové masáži je pokožka jemná a hebká, ajurvédská masáž kombinuje hojivé oleje a byliny, skořicová přispívá k odbourávání tuků).

Typické jsou tím, že je masér provádí jemně, pomalu a procítěně.

Rozhodnout se také můžete, jestli chcete masáž částečnou nebo celotělovou. Zvláštní kapitolou jsou automasáže.

CHARAKTER TECHNIKY

Způsob provádění masáže je dalším kritériem, na které bychom se měli při výběru zaměřit. Jinak působí plošné a jinak bodové (tlakové) masáže. K plošným technikám patří již zmíněné klasická, sportovní i většina relaxačních masáží.

U bodových masáží se používá tlak prstů (ale i jiných částí těla). Jejich asi nejtypičtějšími představitelkami jsou akupresura a shiatsu masáž. Ta v překladu doslova znamená „tlak prsty“, ale masér může využít i lokty nebo kolena. Vedle uvolnění a odblokování má za úkol také srovnat energii.

Zvláštností shiatsu masáže je, že nepoužívá oleje a krémy a vy při ní můžete většinou zůstat v pohodlném oblečení.

OSOBA MASÉRA

Spíše než samotné masáži věnujte velkou pozornost výběru kvalitního a kvalifikovaného maséra. Neodborně provedená procedura vám může ublížit. Masér s vámi musí vždy při první návštěvě zkonzultovat váš současný zdravotní stav.

Pro některá onemocnění je totiž masáž přímo kontraindikací. Vždy si od něj nechte předložit certifikát k masáži, na kterou se chystáte. Vnímejte rovněž své emoce. Masér by vám měl být sympatický a příjemné pocity by ve vás mělo vzbuzovat i samotné prostředí.

Existuje nespočet druhů masáží, které mohou mít stimulující nebo zklidňující účinek. U většiny dochází ke zlepšení prokrvení svalů a vazivových tkání, ke snížení jejich tuhosti a zmírnění bolestivosti.

Reflexní cestou se dají ovlivnit porušené funkce některých orgánů. Jednotlivé masáže se liší především jejich provedením, hmaty a také svou intenzitou.

Zajímavé novinky

Novým trendem ve wellness světě jsou rituály Pure Fiji. Základem péče jsou exotické zastudena lisované speciální oleje jako kokosový, sikeci (z plodů tungovníku moluckého), makadamiový nebo vysoce regenerační a hojivý olej dilo, tradičně používaný na Fidži.

Masáže se provádějí pomocí bambusových tyčinek, speciálních kokosových měšců nebo mořských mušlí.

Tokoriki

Při této masáži poznáte blahodárný účinek mořských mušlí. Maséři slibují uvolnění zatuhlého svalstva a energetických bloků v těle, ale také zmírnění bolestí zad a šíje.

Rytmická masáž navodí harmonii a klid, důležitý pro odstranění únavy, celkového napětí i pro regeneraci.

Kokosová vlna

Jedná se o masáž celého těla, která vypadá jako klasická. Rozdíl je v tom, že masér používá speciální v páře nahřáté ručně vyrobené kokosové měšce, kterými vyvíjí silný tlak na pokožku.

Tato neobvyklá východoasijská technika by měla vedle uvolnění zatuhlých svalů a úlevy od bolesti kloubů zároveň nastartovat samoléčebné a omlazující procesy. Je vhodná pro zlepšení koncentrace a úpravu spánku.

Zábal Guava

Je zajímavé, co všechno lze využít k účinné masáži těla. V tomto případě to jsou provoněné, příjemně nahřáté ručníky a guava olej. Guava masáž uvolňuje stres a přináší pocit pohody. Napomáhá odstranit bolesti zad a šíje. Je podle masérů zároveň prevencí proti stárnutí, podporuje tvorbu kolagenu.

Plody, z jejichž semen se lisuje guava olej, vyrůstají v tropických a subtropických zemích na tzv. jahodových stromech (Psidium guajava).

Jsou bohaté na vitaminy A a C. Dále obsahují vitamin B, antioxidanty, esenciální mastné kyseliny a minerály, jako je draslík, vápník, mangan.

Vedle těchto novinek je možné najít spoustu dalších nevšedních a netradičních masáží. Z těch neobvyklých jsme vybrali další dvě:

Ošetření 24karátovým zlatem

Je to další neobvyklá masáž. Zlato by mělo poskytnout pokožce okysličení, detoxikaci a regeneraci, pleti dodá záři a energii. Při rituálu bude celé vaše tělo zahaleno zlatem a tímto drahým kovem budete také masírování.

Nakonec přijde celotělový zábal – jak jinak než zlatý. Rituál pomocí ryzího 24karátového zlata slibuje, že dodá tělu energii i regeneraci.

Golfová masáž

Tato netradiční masáž je určena lidem, kteří většinu pracovního dne tráví v kanceláři, ale také těm, kteří mají hodně pochůzek. Díky golfovým míčkům dokáže masér vstoupit hlouběji do problémových partií těla. Masáž se výborně hodí při bolestech zad. Pomáhá regenerovat a působí preventivně.

10 tipů pro příjemnou masáž:

Před jakoukoliv masáží je ideální navštívit saunu, která rozehřeje tělo a skvěle připraví svaly. Před příchodem na masáž se osprchujte a přijďte alespoň 5 minut předem, abyste mohli přesně zrekapitulovat objednávku a celkově si navodit pocit klidu a pohody.

Hloubková masáž určitě není vhodná v začátku nemoci (v rámci zdraví vlastního i zdraví maséra). Zatímco u saunování platí, že jím můžete přicházející nemoc zastavit, u masáže se naopak nemoc spíše rychleji „rozjede“.

Vhodným rozpoložením pro masáž není ani situace, kdy vás trápí nějaký osobní problém, po hádce s partnerem apod. Mnohem lepší je zajít do lesa a tam poslouchat šumění listí. Opravdu to funguje, a tento jev se dokonce označuje jako „zvuková masáž“.

Největší chybou je jít na masáž před náročným programem. Zkuste se objednat na masáž odpoledne, abyste si po ní mohli dopřát už jen odpočinek a nechat v sobě doznít dojmy.

Není dobré přijít na masáž hned po velkém fyzickém vypětí – což platí i u sauny. Nejdříve je důležité nechat tělo trochu zklidnit.

Pokud se chcete objednat na masáž během dne, pak si raději naplánujte celý den jako relaxační, věnovaný pouze sobě.

Před masáží je dobré dvě až tři hodiny nejíst, případně jen malou svačinku – kvůli pohodlí, navíc náročné trávení aktivizuje vnitřní orgány, místo aby odpočívaly. Ale nechoďte na masáž ani hladoví a také hned po ní se nehrňte k jídlu.

Před masáží pijte – tekutina je důležitá pro chod lymfy. Pijte proto i po masáži.

Po masáži v sobě nechte doznít dojmy a minimálně dvacet minut odpočívejte. Po masáži je ideální opět navštívit saunu a prodloužit tak účinky masáže.

Pokud máte možnost, dopřejte si relaxační masáž alespoň jednou týdně. U lymfatických masáží se doporučuje pro dlouhodobější efekt projít delším blokem masáží – ideálně 10 masáží jednou za tři až čtyři dny.

Připravila: Dana Pešková, Konzultace: MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí, Martin Pařízek, valachy.cz, Foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
29.1.2023
Podobné tvrzení se nedá přenést na žádný jiný módní doplněk: Sluneční brýle skutečně nejen sluší, ale především zachraňují zrak. Zbývá tedy už jen vybrat si pěkný model pro letošní léto. Samozřejmě lze nosit i loňské brýle, ale pozor, účinnost UV filtru na starších brýlích postupně klesá. Přitom mohou být na pohled nepoškozené. Jediná cesta, jak si ověřit, zda ještě zrak dostatečně chrání, vede
26.1.2023
A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte, že máte depresivní stavy, můžete přijít o čich nebo vás trápí bolesti ramen. Nemoc je vlastně následkem změn v mozku, při kterých ubývá neuropřenašeč dopamin. Ten ovlivňuje náladu, ale hlavně řídí pohyb. Nebezpečí je v tom, že zpočátku jsou příznaky onemocnění velmi nenápadné a projevují se pomalu. Tak se může stát, že zpozorní dříve rodina než
23.1.2023
Požitek bez následků, to měla slibovat umělá sladidla. Skutečnost je ovšem poněkud jiná. Nesladíte cukrem, jen jeho náhražkami, přesto neztrácíte na váze, či dokonce naopak přibýváte? Podle někdejších názorů byla chyba v tom, že jste se nechali svést falešnou vidinou „beztrestnosti“ mlsání s umělými sladidly a dopřávali jste víc, než byste si dovolili u jídel a nápojů s cukrem. Marně jste oponova
20.1.2023
Pokožka rukou se přirozeně jen velmi málo mastí, a tak potřebuje speciální péči. Možná si na umývání nádobí a domácí práce zodpovědně navlékáte latexové rukavice. Vyhráno tím nemáte, rukavice sice ochrání před vysušením a podrážděním saponáty, jenže kůže se v nich zapařuje a pak hrozí dermatitidy. Stavu rukou neprospívá ani zvýšená hygiena, časté mytí a používání dezinfekce opět kůži vysušuje a d
15.1.2023
Nenechte se mýlit náklonností k bylinkám, i příroda může škodit. Opatrnosti je třeba i při užívání i těch nejběžnějších léčivek jako třeba levandule nebo kozlík. Aby mohly byliny léčily, musí obsahovat účinné látky a s těmi je stejný problém jako u léků. Ve větším množství nebo při dlouhodobém užívání se projeví jejich nežádoucí účinky. U bylin je situace tím komplikovanější, že oproti farmaceuti
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná kostra z Turkmenistánu: Důkaz 100 000 let staré operace srdce?
enigmaplus.cz
Záhadná kostra z Turkmenistánu: Důkaz 100 000 let staré operace srdce?
Kostra objevená v centrální Asii v roce 1969 nese nezpochybnitelné stopy po chirurgickém zákroku. Jsou-li domněnky vědců správné, jde o nejstarší důkaz úspěšné operace srdce na světě. Předběhla primit
Pokukuje po Klusovi?
nasehvezdy.cz
Pokukuje po Klusovi?
V seriálu ZOO se objevil nový kolega a Michaela Pecháčková (19) zbystřila. Říká se, že má pro Tomáše Kluse (36) slabost. „Je báječný!“ rozplývá se stále nezadaná blondýnka. Není pochyb o tom, že s
Jak jsem dostala lekci od sňatkového podvodníka
skutecnepribehy.cz
Jak jsem dostala lekci od sňatkového podvodníka
Vždycky jsem byla rozumná a racionální žena, nechápu, jak mi mohla láska tak zaslepit oči a zatemnit mozek. Uvěřila jsem podvodníkovi. Vracela jsem se ze služební cesty v Paříži. Držela jsem šálek v ruce a chtěla se napít, když turbulence otřásla letadlem. Káva vyšplíchla na muže vedle mě. Překotně jsem se začala omlouvat. Všimla jsem si, že má krásný úsměv
Poslední dílo slavného architekta celebrit
rezidenceonline.cz
Poslední dílo slavného architekta celebrit
Jeho návrhy okouzlovaly slavné, bohaté a mocné napříč generacemi. Projektantská kariéra Wallace Neffa trvala dlouhá desetiletí, od dvacátých let minulého století až do roku 1982, kdy zemřel. Na své
Zamilovala se Angelina do mladého herce?
nasehvezdy.cz
Zamilovala se Angelina do mladého herce?
Kde hledat lepší útěchu po rozchodu se snoubenkou než v  náručí herečky Angeliny Jolie (47)? Takové štěstí má, jak se zdá, herec Paul Mescal (26). Nedávno byl totiž spatřen v jedné londýnské kavárn
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
epochanacestach.cz
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
Během procházky mezi Krasíkovem a Ovčím vrchem nezapomeňte navštívit Dvůr Krasíkov, zemědělský areál, který v minulosti sloužil zdejšímu knížeti. Když roku 1644 hrad Švamberk kompletně vyhořel kvů
Studenti versus oxfordští obyvatelé: Spor o víno rozhodl až král
epochaplus.cz
Studenti versus oxfordští obyvatelé: Spor o víno rozhodl až král
Walter s Rogerem nemají ve škole přednášky. Co s načatým dnem? „Mám vyprahlo v ústech. Spravil by to džbánek vína,“ navrhne Roger kolegovi. Ten souhlasí, a tak zapadnou do nejbližší taverny. Netuší, c
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
Musaka je tradiční jídlo typické pro oblast středomoří. Jeho základ tvoří v originální verzi masovo-rajčatová omáčka, lilky a bešamel. Můžete si ho snadno připravit i ve vegetariánské verzi. Díky směs
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
tisicereceptu.cz
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
Tohle už je vaření pro pokročilé. Recept podle vyhlášeného kuchaře není úplně jednoduchý, ale určitě stojí za vaši námahu. Ingredience 6 ks vepřových kotlet Marináda 2 lžíce olivového olej
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od krasového jezera Somin. A právě z jeho hlubin se má pravidelně vynořovat monstrum, které terorizuje místní obyvatele už přes 100 let. Podle různých s
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
Automobilová značka Lexus se v Česku stala partnerem nejprestižnější světové kuchařské soutěže Bocuse d`Or, o níž jsme již informovali. České národní kolo se uskuteční od 4. do 6. května v pražském O2
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
21stoleti.cz
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
Podle nové studie, která zkoumala nejhlubší části naší planety pomocí seismických vln vyvolaných zemětřeseními, se vnitřní jádro Země nedávno přestalo otáčet a nyní zřejmě obrací směr své rotace. Tyto