Domů     Pomazánky za pár kaček
Pomazánky za pár kaček
27.3.2025

Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace.

Vajíčková

3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje

1) Vejce uvařte natvrdo, oloupejte, rozkrojte na půl, žloutky vyndejte do mísy a bílky nastrouhejte na jemném struhadle nebo nasekejte.

2) Žloutky utřete s máslem a hořčicí, přidejte sůl, pár kapek citronové šťávy, špetku cukru a špetku papriky a dobře zamíchejte.

4) Nakonec vmíchejte nasekané bílky a přikápněte trochu oleje, aby se pomazánka dala dobře roztírat.

Tip: Místo másla můžete použít máslo pomazánkové nebo margarín. Olej můžete vyměnit za jednu lžíci majonézy nebo přidat najemno nakrájenou jarní cibulku.

Tvarohová

250 g tučného měkkého tvarohu, 50 g másla, 1 svazek pažitky, 1 lžička cukru, 1 lžička hořčice, sůl, pepř

1) Tvaroh smíchejte v míse spolu se změklým máslem. Pažitku nakrájejte nadrobno a část si uschovejte na ozdobu.

2) K tvarohu s máslem přidejte cukr, hořčici, osolte a opepřete. Vše pak pořádně promíchejte, aby se ingredience spojily. Nakonec do pomazánky vmíchejte pažitku a nechte v chladničce odležet.

K základnímu ochucení pažitkou můžeme použít i další bylinky, které právě máte k dispozici. A místo pepře můžete přidat špetku pálivé papriky.

Rokfórová s česnekem a ořechy

200 g sýra s modrou plísní, 200 g krémového sýra, 3 lžíce bílého jogurtu nebo zakysané smetany, 1 palice česneku, sůl, pepř, špetka cukru, jádra vlašských ořechů

1) Troubu rozehřejte na 180 °C. Odřízněte vršek z palice česneku tak, aby byly vidět všechny stroužky, zabalte do alobalu a půl hodiny pečte. Nechte vychladnout a pak vytlačte stroužky ze slupky.

2) Sýr rozetřete se žervé a zvláčněte jogurtem nebo smetanou.

3) Opatrně opepřete a osolte, plísňový sýr bývá hodně slaný. Chuť můžete ještě doladit špetkou cukru.

4) Česnek rozetřete plochým nožem nebo rozmělněte vidličkou a smíchejte s pomazánkou. Tu nakonec posypejte vlašskými ořechy.

Pečený česnek v pomazánce funguje úplně jinak než syrový. Pečením totiž zcela ztratí svou štiplavost, je nasládlý a mírně oříškový. Nic nezkazíte, když si ho upečete víc.

Dá se jen tak natřít na topinku nebo na chleba s máslem a v lednici vám vydrží týden.

Ředkvičková

1 svazek ředkvičky, 300 g krémového sýra, žervé, lučiny, řeřicha, sůl, špetka cukru

1) Ředkvičky nastrouhejte na hrubém struhadle nebo v robotu. Vložte je do cedníku a jemně, stejnoměrně posolte. Nechte asi čtvrt hodiny stát, aby zelenina pustila vodu. Poté vymačkejte.

2) V misce utřete měkké sýry, přidejte ředkvičky, osolte, případně opepřete a chuť dotáhněte trochou cukru.

3) Mažte na krajíce chleba a ihned podávejte.

Pomazánka v chladu vydrží do druhého dne, ale působením šťávy z ředkviček zřídne. Přebytečnou tekutinu ale můžete slít. Do této pomazánky můžete přidat pro změnu 50 g sýra s modrou plísní.

Domácí škvarková

300 g škvarků, 3 lžíce plnotučné hořčice, 3 vařená vejce, 1 svazek jarní cibulky, sůl, pepř mletý, česnek, nakládané okurky, červená cibule

1) Čerstvě vyškvařené škvarky pomelte nebo jen větší díl a část pouze rozmačkejte vidličkou, aby v pomazánce více vynikly.

Dejte je do misky, přidejte pokrájená nebo hrubě nastrouhaná vejce, jemně pokrájenou světlou část jarních cibulek, hořčici dle chuti, sůl, pepř a promíchejte. Podle chuti přidejte do pomazánky ještě drobně pokrájenou kyselou okurku a nastrouhaný česnek.

2) Do pomazánky můžete přidat i trochu sádla, pokud by se vám špatně roztírala. Záleží totiž i na kvalitě samotných škvarků, do jaké míry jsou vyškvařené.

Škvarková pomazánka nejlíp chutná na dobrém čerstvém chlebu. Ozdobit ji můžete drobně pokrájenou červenou cibulkou a podávat se znojemskými okurkami.

Baba ganoush

2 lilky, 50 ml citronové šťávy, 50 g tahini, extra virgin olivový olej (extra panenský olivový olej), 1 lžíce, 1 lžička římského kmínu, 2 stroužky česneku, cibule, sůl, hladkolistá petržel

1) Troubu předehřejte na 180 °C. Lilky omyjte, osušte, propíchejte na několika místech vidličkou, dejte je na plech vyložený pečicím papírem a pečte zhruba 45 minut doměkka.

2) Upečené lilky vyjměte a nechte zchladnout. Podélně je rozkrojte napůl a dužinu vydlabejte lžící. Zakápněte ji citronovou šťávou, aby nezhnědla, a vidličkou ji rozmačkejte do konzistence kaše.

3) Přidejte tahini, olivový olej, kmín a sůl. Česnek oloupejte a prolisujte nebo utřete se solí a přimíchejte k lilku. Petrželku nasekejte nadrobno a nasypte na pomazánku.

Skvělá arabská pomazánka z pečeného lilku pochází z východního Středomoří. Setkáte se s ní v Egyptě, v Izraeli či v Sýrii, ale i v Řecku, kde se jmenuje melitzanosalata, v Bulharsku kjopolo, v Turecku patlican salatasi.

Z červené řepy

500 g uvařené červené řepy, 1 malá červená cibule, 1 stroužek česneku, kousek křenu dle chuti, 100 g majonézy nebo 50 g majonézy a 50 bílého jogurtu, šťáva z půlky citronu, 1 kávová lžička kremžské hořčice, sůl

1) Uvařenou řepu opatrně oloupejte a nahrubo nastrouhejte nebo rozmixujte.

2) Křen očistěte a nastrouhejte nadrobno. Obojí dejte do střední misky. Česnek prolisujte k řepě a křenu.

3) Cibuli zbavte slupky, nakrájejte ji nadrobno a přidejte k řepě a vše zakápněte citronovou šťávou. Nyní přidejte majonézu, hořčici a sůl a vše důkladně promíchejte. Posypat můžete vlašskými ořechy.

Majonézu lze nahradit třeba krémovým sýrem a místo kremžské hořčice ji malinko přisladit. A pokud nevíte, jestli řepu máte rádi, nebo ne, pomazánka může být první šancí, jak to zjistit.

Sardinková

1 sardinky, ½ cibule, 50 g másla nebo margarínu, 1 lžička plnotučné hořčice, 3 sladkokyselé okurky, sůl, pepř, citronová šťáva, 2 vejce natvrdo

1) Ze sardinek vyndejte páteře, dejte je do mísy a přidejte hořčici, změklé máslo, osolte a opepřete a dobře promíchejte, až vznikne hladký krém.

2) Cibuli a okurku nakrájejte na kostičky, vejce nasekejte a vmíchejte do krému. Nakonec zakápněte citronovou šťávou a případně přisolte. Podávejte ozdobená plátkem vejce.

Sardinkovou pomazánku můžete udělat i s krémovým sýrem nebo místo okurek přidat nasekané kapie či sušená rajčata.

Foto: Shutterstock
Související články
14.5.2025
Určitě si doma děláte různé zeleninové saláty, dáváte ji do polévek, omáček i nakládáte. A právě pečená zelenina je to, co vám v repertoáru ještě chybí. A to je škoda. Už proto, že šetří kapsu a také ji můžete použít na spoustu způsobů. Třeba na těstoviny, na polévku, do wrapů a omelet... Kterou vybrat? Vlastně téměř jakoukoliv, ale asi nejvíce se hodí kořenová, třeba brambory, pastinák, sladké
12.5.2025
Písečné pláže, slunce, moře všudypřítomná modrá a bílá, to je Řecko. A samozřejmě kuchyně, která chutná snad každému. A kdyby ta dovolená letos nevyšla, co si nějakou tu dobrotu připravit doma? Citronová polévka (4 porce) 1 malé kuře, 1 cibule i se slupkou do vývaru, svazeček z natě celeru, petrželky a bobkového listu, 2 kuličky pepře, kousek kůry z bio citronu, 1 lžička soli, šálek rýže, 2
29.4.2025
Ale jakou, když existuje tolik druhů. A někdy ani ti, kteří kávu milují a rádi experimentují, nedokáží přesně určit, co do které vlastně patří. Espresso zná každý, ale co ty ostatní? Pojďme se na to podívat. Ristretto – pochází ze Sicílie a je velice podobné espressu, ale s tím rozdílem, že jeho objem je okolo 20 ml. Připravuje se z toho stejného množství kávy, ale extrakce je kratší, takže vyn
25.4.2025
Palivo pro sportovce a milovníky zdravé výživy! Potřebujete půl hrnku bílého jogurtu banán 2 vejce 2 lžíce kokosového oleje 2 lžíce rozemletých lněných semínek led Postup Všechny ingredience rozmixujete, na závěr přidáte kostky ledu a znovu rozmixujete. Lněné semínko můžete nahradit mandlemi, semínky slunečnicovými nebo sezamovými, či také ořechy. Nápoj je možné zmrazit a podáv
23.4.2025
Myčka je užitečný pomocník, který si poradí nejen s nádobím, ale vyčistí i řadu dalších předmětů. Přesto někdy nadělá víc škody než užitku. Co do myčky rozhodně nepatří? Olovnatý křišťál a dekorativní sklo Těm může myčka ublížit stejně jako sklu ručně malovanému nebo známému jako vysoký smalt. Příliš horká voda a některé chemické látky totiž na sklenicích vytvoří šedé mapy anebo dekor nenávratně
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Lovci a sběrači: Nečekaně zdatní mořeplavci z doby kamenné
21stoleti.cz
Lovci a sběrači: Nečekaně zdatní mořeplavci z doby kamenné
Ještě donedávna se věřilo, že ostrov Malta byl poprvé osídlen před 7500 lety, tedy v mladší době kamenné s příchodem zemědělců. Nedávný archeologický průlom ale tuto představu zásadně mění. V
Tajemství chrámu Garni: Byl postaven jako monumentální hrobka?
enigmaplus.cz
Tajemství chrámu Garni: Byl postaven jako monumentální hrobka?
Odborníky je označován jako nejvýchodnější stavba řecko-římské civilizace. Tento pohanský chrám najdeme v místě, kde bychom podobnou stavbu asi nečekali – v hornaté oblasti Arménie. Ani po dvou tisící
Posadili mě na židli po mrtvém pradědečkovi
skutecnepribehy.cz
Posadili mě na židli po mrtvém pradědečkovi
Byl jsem pozván na návštěvu do rodiny svého dávného přítele. Těšil jsem se, jak si krásně popovídáme. Místo toho jsem se ztrapnil a vystrašil sám sebe. Tu židli snesli z půdy. Byla opravdu nepřehlédnutelná. Patřila pradědečkovi, který se dožil téměř stovky. Tak mi to alespoň řekl můj hostitel Filip, přítel ze studií archeologie. Vrátil jsem se z mezinárodní
Krém karamel
nejsemsama.cz
Krém karamel
Francouzskou klasiku crème caramel zvládnete i doma. Příprava není složitá, chce to jen pár ingrediencí a trpělivost při rozpouštění cukru na karamel. Potřebujete: ✿ 400 g cukru krupice ✿ šťávu ze 2 pomerančů ✿ 1 l plnotučného mléka ✿ 1 vanilkový lusk ✿ 8 vajec 1. Do rendlíku vsypejte polovinu cukru a na mírném teple ho za občasného míchání nechte
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí exkluzivní interiér, obývaný bezdětným párem. Interiér, založený na cílených kontrastech barev a materiálů, je dílem mezinárodního ateliéru IQOSA. Realizace finální podoby bytu o rozloze téměř dvou set čtverečních metrů trvala celých dvanáct měsíců, během nichž získal punc vyvážené jednoduché elegance, založené na pečlivě promyšleném konceptu. Jeho základem jsou
Podcenil ministr Ludvíka XIV. kouzlo Versailles?
epochalnisvet.cz
Podcenil ministr Ludvíka XIV. kouzlo Versailles?
Venkovská krajina kolem Versailles Ludvíkovi XIV. učaruje. Už v létě 1661 sní o tom, že tu prožije část roku. Cihlový zámeček, který tu stojí, je však příliš malý na to, aby se v něm ubytoval on, jeho milenka a dalších 60 vybraných dvořanů. „Budeme stavět,“ rozhodne král… V 70. letech 17. století sen o venkovském domě
Zadělal si Jašków na problémy?
nasehvezdy.cz
Zadělal si Jašków na problémy?
Už svým vzhledem vyvolává herec Robert Jašków (55) v lidech pořádný respekt. Přitom herec z Ordinace v Růžové zahradě je dobrák od kosti, který si váží své rodiny, a proto vždy soukromí striktně odděl
Zámek sv. Michaela: Měl barvu podle ztracené rukavičky?
historyplus.cz
Zámek sv. Michaela: Měl barvu podle ztracené rukavičky?
Ples je v plném proudu. Ve víru tance ztrácí carova favoritka Anna Lopuchinová rukavičku. Pavel I. ji dvorně zvedne. Nevrátí ji však krásce, ale předá svému architektovi.   „Povšimněte si té neobvyklé barvy. Takové by mohly být zdi mého nového paláce,“ prohodí k architektovi Vincenzu Brennovi (1747–1820). Růžovo-oranžovo-žlutá se na zdech petrohradských paláců 18. století ještě nezaskvěla.
Mikimoto V Code: Návrat ikonické kolekce ve znamení barev, perel a hravé elegance
iluxus.cz
Mikimoto V Code: Návrat ikonické kolekce ve znamení barev, perel a hravé elegance
Japonský dům luxusních šperků Mikimoto otevírá novou kapitolu své oceňované kolekce V Code, která se vrací ve druhém vydání. Tentokrát přináší jemnější siluetu, odvážnější barevnost a především šperky
Pražský orloj: Středověký klenot s šestisetletou historií
epochaplus.cz
Pražský orloj: Středověký klenot s šestisetletou historií
Pražský orloj, fungující už přes 600 let, je nejstarším plně funkčním orlojem na světě. Tento technický zázrak na Staroměstské radnici přežil války, požáry i hrozbu likvidace, aby dnes ohromoval turisty svou precizní mechanikou a pohyblivými apoštoly. Jaká je jeho historie? Už přes 600 let ukazuje nejen datum a čas, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce,
Za zvířátky do Hluboké
epochanacestach.cz
Za zvířátky do Hluboké
Velmi dlouhou historii má za sebou stále populárnější zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou. Poprvé byla pro veřejnost otevřena už v květnu roku 1939 jako součást muzea v sousedním loveckém zámku Ohrada. Postupně si prošla sérií vzestupů i pádů až se z ní nakonec stala samostatná instituce. V současnosti jde o skutečně krásný areál, který leží v přírodním prostředí na břehu