Domů     Po domácích pralinkách se jen zapráší
Po domácích pralinkách se jen zapráší
25.3.2022

Domácími pralinkami ohromíte. Příprava je sice trochu časově náročná, ale výsledek pak stojí za to. Musíte však postupovat přesně podle návodu.

Výbavu pro výrobu domácích pralinek není obtížné si obstarat. Potřebovat budete především kvalitní čokoládu jako základní surovinu a silikonové plato s formičkami. K tomu pak ingredience pro náplně podle vaší volby.

Nutná výbava:

silikonové plato s formičkami pro pralinky

3 misky (skleněné nebo nerezové)

stěrka na polevy

kuchařský teploměr

lžíce

Tip: Pokud vás výroba pralinek chytí, pak se vám vyplatí pořídit si polykarbonátovou formu, kterou využívají i profesionálové. Je sice dražší než silikonové formičky, ale pracuje se s ní lépe.

Suroviny pro pralinky:

200 g tmavé, mléčné nebo bílé čokolády

na náplně:

smetana ke šlehání (33 % – 40 % tuku)

kondenzované slazené mléko

čokoláda

příchutě, např. citron, pomeranč, jahody, káva, banány, ořechy, mandle, nutela, rum

Tip: Místo tabulkové čokolády můžete použít přímo surovinu k tomu určenou, a tou jsou čokoládové čočky. Dobře se s nimi pracuje, odpadá krájení čokolády před rozpouštěním a můžete podle potřeby přidávat. K dostání jsou i na e-shopech, a to v různých variantách.

Rozpouštíme čokoládu

Jsou dva způsoby, jak připravit čokoládu, aby vznikla jemná směs, která nám pak později – již ve ztuhlém stavu – vytvoří čokoládovou mističku pro bonbon.

Ve vodní lázni

Do vroucí vody vložte skleněnou nebo nerezovou misku s nasekanou čokoládou. Míchejte, než se rozpustí. Je nutné dávat pozor na to, aby do čokolády nevystříkla voda. Už při malém zředění se čokoláda srazí a nebude vám k ničemu.

V mikrovlnné troubě

Rozehřátí čokoládového základu v mikrovlnce je poněkud jednodušší, a možná i rychlejší. Misku s tmavou čokoládou nebo s čokoládovými čočkami vložte dovnitř a zapněte zahřívání na 20 sekund.

Poté misku vyjměte a tavící se čokoládu míchejte, aby byla zcela hladká. Pokud v ní zůstaly hrubší kousky, ohřejte ji podle potřeby znovu, případně i víckrát. Důležité je zahřívat krátce a opatrně, aby se v některých místech surovina nepřehřála. Pokaždé vždy dobře rozmíchejte.

Zkontrolujeme teplotu

Míchejte, dokud čokoládový základ nevychladne a nebude vlažný. Pak vyndejte kuchařský teploměr. Nutnou podmínkou úspěchu výroby pralinek je totiž správná teplota při nalévání do formiček.

Měla by se pohybovat mezi 30 – 34 °C. Při vyšší teplotě by pak pralinky šly špatně vyndat z formiček. Pokud pralinky připravujete poprvé, doporučuje se držet spíš na dolní hranici uvedené teploty.

Při 30 °C totiž bude čokoládová masa už hutnější, takže docílíte pevnějších a silnějších stěn pralinek.

Naléváme do formy

Aby se ve formičkách rychle vytvořila pevná stěna budoucích bonbonů, k tomu je nutné prudké zchlazení čokolády. Proto nechte formu v mrazáku a vyndejte ji těsně před plněním, až budete mít připravený čokoládový základ o správné teplotě.

Čokoládu do formiček rychle nalijte a platem lehce dvakrát udeřte o stůl, aby se uvolnily bublinky. Tím podpoříte vytvoření dostatečně silného dna čokoládové skořápky.

Poté přebytečnou čokoládu opět slijte do misky, platem přitom otáčejte, aby se znovu dostatečně pokryly i stěny formiček. Z plochy mezi formičkami pak čokoládu odstraňte stěrkou.

Dáme ztuhnout do lednice

Takto připravené plato se základem bonbonů dejte ztuhnout do lednice na 15 minut. Musí to být skutečně lednice, nikoli mrazák. Tam by čokoláda získala pachuť. Není to jediný důvod proti mrazáku.

Pokud by se totiž ztuhlé mističky zchlazovaly příliš rychle, zešedly by. Při správném postupu se naopak vlivem silikonového materiálu pěkně „vyleští“.

A už můžeme plnit

Zatímco se připravené stěny čokoládových bonbonů chladí, začněte si připravovat plnicí směsi. Můžete mít samozřejmě různé náplně a ingredience, ale základní bývá tato:

V misce rozpusťte směs mléčné a bílé čokolády, kterou zjemníte šlehačkou, popřípadě trochou mléka.

Pozor: Plnicí směs nesmí být příliš řídká ani tuhá. Podle potřeby zahustíme další čokoládou nebo zředíme smetanou.

Dodržujme teplotu

Připravte si cukrářský sáček, kterým budete bonbony plnit. Nemáte-li sáček, můžete náplně nalévat do bonbonů lžicí. Aby se čokoládová skořepina neroztékala, neměla by být náplň příliš teplá. Optimální je držet se teploty 32 °C.

Čím dále plnit pralinky:

– fondánem

– marmeládou (malinová, broskvová – dle vaší oblíbené chuti)

– alkoholem (rum, griotka, whisky, kávový likér, vaječný koňak apod).

– směsí mletých ořechů rozmíchaných v rozpuštěné čokoládě zředěné šlehačkou

– nutelou

– banánovou směsí

– jahodami

Chyby, které mohou pokazit výsledek:

– Pokud nedodržíte určenou teplotu při vlévání do formiček a čokoláda bude hodně chladná, vytvoří se příliš masivní skořepina pralinek. Naopak při vyšší teplotě čokolády budete mít problém pralinky po ztuhnutí z formiček dostat.

– Laciná nekvalitní čokoláda může zkazit tvarování bonbonu i jeho chuť.

– Problémem je i příliš rychlé nebo naopak pomalé chlazení pralinek.

– Velmi tenká skořepina z čokolády náplň neudrží.

Osvědčené recepty pro náplně

I zde je pro zdařilý výsledek vždy nutné dodržet doporučený postup. Experimentovat je vhodné až s určitými zkušenostmi.

Důležitý detail: Náplň nesmí sahat až k okraji pralinky, ponechte 3 – 4 mm na uzavření bonbonů čokoládou.

S ořechovou pastou

150 g smetany ke šlehání

300 g čokolády

100 g ořechové nebo mandlové pasty

Do hrnce vlijte smetanu a začněte za stálého míchání zahřívat. Nechte přejít varem, pak přidejte nasekanou čokoládu nebo čokoládovou čočku a pastu z mletých ořechů. Dobře promíchejte a nechte vychladnout. Podle potřeby zřeďte mlékem nebo přidejte čokoládu.

Hmota by měla mít konzistenci husté kaše, nesmí být příliš tekutá ani tuhá. Až teplota směsi klesne na 32 °C, lžící nebo cukrářským sáčkem jí plňte vychlazené základy pralinek.

S mletým kokosem

l dóza sladkého kondenzovaného mléka

200 g jemně mletého kokosu

spařené a oloupané mandle nebo nesolené burské oříšky

Smíchejte kokos se slazeným kondenzovaným mlékem, mandle můžete hrubě rozsekat do náplně nebo dát do každé pralinky jednu mandličku obalenou v tmavé čokoládě a můžete začít plnit.

S rumovou náplní

150 g hořké čokolády

25 g ztuženého tuku

3 lžíce nutely

1/2 l rumu

Nasekanou čokoládu rozpusťte s tukem, přidejte nutelu a rum. Míchejte, aby vznikl řidší krém, jímž pak naplníte ztuhlé čokoládové formičky.

S jahodovo-ořechovou náplní

20 g hořké čokolády

100 g bílé čokolády

2 hrsti nahrubo mletých ořechů

200 g jahod

2 lžíce smetany

Jahody rozmixujte, přidejte smetanu a přiveďte krátce do varu – l min. Přisypte nalámanou čokoládu a vše pořádně zamíchejte, až se rozpustí. Vmíchejte ořechy a nechte vychladnout.

S banány

100 g banánů

5 g sypké jemně granulované želatiny

citronová šťáva

cukr podle potřeby

Banán nakrájejte na menší kousky, přidejte citronovou šťávu, cukr a rozpuštěnou želatinu. Vše nalijte do užší nádoby a rozmixujte ponorným mixerem. Směs dejte na chvilku do ledničky. Poté, co směs ztuhne, začněte plnit.

Uzavření pralinek

Po naplnění rozpusťte opět původní čokoládovou směs a přelijte s ní již téměř hotové pralinky, aby se vytvořila „víčka“. Podél okrajů setřete přebytky čokolády nožem. Poté je dejte opět vychladit, nejlépe do lednice na dostatečně dlouhou dobu.

Až bude jisté, že čokoláda je řádně tuhá, vezměte nůž a zbylé části vrchní čokoládové vrstvy odstraňte, aby na bonbonech zůstala již jen „víčka“.

Tip na závěr: Zkušené čokolatiérky je před servírováním dávají do lednice a před podáváním je s dostatečným předstihem vyndají, aby měly optimální chuť a teplotu.

Uchovávání v chladu je důležité také z toho důvodu, že jsme nepoužili žádné konzervanty.

FOTO PX FUEL

reklama
Související články
26.9.2023
Existuje spousta prostředků, které kynutí pomohou či nakypří těsto. Někdy jsme ovšem na rozpacích, jaký vybrat. Použít můžeme prášek do pečiva, jedlou sodu, vinný kámen nebo droždí, a to jak sušené, tak čerstvé. Droždí Potřebujeme je do všech kynutých těst. V těch nám různé kypřicí prášky moc nepomohou. Droždí totiž zachovává v kynutých těstech šťavnatost a jemnost, což jiná kypřidla nezvládnou
20.9.2023
O jedlých květinách už jste jistě slyšeli, ale možná nevíte, že jednu z nich máte na zahrádce. Je to ta, jejíž květy kvetou jen jeden den, a odtud také pochází její jméno. Je krásná, a nevyžaduje téměř žádnou péči. Existuje spoustu druhů všech možných barev a vůní, i proto ji máme tak rádi. Vlastně si roste tak nějak sama, plevele ji neohrožují, protože je zadusí, a stanoviště si také moc nevyb
14.9.2023
Písečné pláže, slunce, moře všudypřítomná modrá a bílá, to je Řecko. A samozřejmě kuchyně, která chutná snad každému. A kdyby ta dovolená letos nevyšla, co si nějakou tu dobrotu připravit doma? Citronová polévka (4 porce) 1 malé kuře, 1 cibule i se slupkou do vývaru, svazeček z natě celeru, petrželky a bobkového listu, 2 kuličky pepře, kousek kůry z bio citronu, 1 lžička soli, šálek rýže, 2
12.9.2023
Zapomeňte na buchty, knedlíky, lívance a pečivo. Čarujte s kvasnicemi jinak a připravte drožďovou polévku, knedlíčky nebo výtečnou pomazánku. Že je droždí zdravé, o tom není pochyb. Poskytuje tělu celou řadu živin a vitaminů, a přitom šetří kalorie. Nejen to už je důvodem, proč droždí zařadit do jídelníčku častěji. Co se v kvasnicích skrývá Především jsou to vitaminy typu B: * Vitamin B1 (
10.9.2023
Nerostou? Nevadí, při procházce po lese se dají nasbírat suroviny i na jiné delikatesy než jen na smaženici. Stromové víno „Ochránce“ Chutí připomíná řecké víno retsina, do něhož se přidává borová pryskyřice. Stromové víno se hodí k sýrovým a zeleninovým jídlům a díky obsahu tříslovin také jako aperitiv nebo digestiv. Oživuje při únavě. Budete potřebovat - menší mísu mladých, ale už vzro
reklama
Šikovné tipy
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
nasehvezdy.cz
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
Přiznala, že pořád chodí na terapie. Prošla nepříjemnou osobní krizí a zdá, že to ještě neskončilo. „Nevím, kudy kam,“ přiznala okouzlující hvězda seriálu Zlatá labuť, Beáta Kaňoková (34). Z jejíc
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
enigmaplus.cz
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!