Knedlíky i malé knedlíčky. Tuhle dobrotu objevily snad všechny kuchyně světa. Liší se jen těstem a složením náplně, oblíbenou národní pochoutkou jsou ale všude. Proto pro vás máme pro inspiraci pár receptů.
Knedlíky, knedlíčky a jim podobné těstové taštičky mohou být hlavním jídlem, přílohou a ve sladké podobě i dezertem. Které vybrat? My jsme se tentokrát pro tento článek rozhodli pro knedlíky plněné masovou náplní.
A jako u všech tradičních národních specialit i zde platí, že existuje množství variant základního receptu. Pokud vám tedy některý zachutná, můžete náplně obměňovat a zkoušet další možnosti, až najdete tu svou.
Recepty se dají libovolně přehazovat
Gruzínské khinkali
(viz úvodní obrázek)
Malé knedlíčky se tradičně plní směsí jehněčího a hovězího masa. Khinkali se mají jíst horké, uvnitř jsou velmi šťavnaté. „Stopka“, do níž se těsto stáčí, se odkusuje a nechává na talíři.
Příprava těsta:
Budete potřebovat 1 kg hladké nebo polohrubé mouky, asi 200 ml vody, jedno vejce a sůl. Zadělávat ale začněte z polovičního množství mouky, osolte ji, přidejte vejce a polovinu vody a dobře propracujte. Přikryjte mísou a nechte krátce odpočívat.
Pak zapracujte další část mouky a vody, opět nechte odpočívat a totéž ještě se zbytkem ingrediencí. Hotové těsto by mělo být velmi pevné a hutné. Vyválejte ho, vykrajujte z něj malá kolečka, ty naplňte masovou směsí.
Okraje naberte prsty, stočte a uprostřed uzavřete. Vařte ve vroucí vodě asi 10 až 12 minut.
Alternativa: Někdy se těsto připravuje bez vejce, jen z mouky, vody a soli.
Náplň:
Potřebujete asi 600 g masa, místo jehněčího s hovězím můžete použít i nepříliš tučné vepřové. Maso rozemelte, osolte, opepřete, přidejte petrželovou nať. Přidat se dá také nakrájená cibule a římský kmín.
Turecké manti
Oblíbená turecká specialita, masové knedlíky, které se podávají s teplou jogurtovou omáčkou.
Příprava těsta:
Vypracujte ho z 500 g hladké nebo polohrubé mouky, 2 vajec, 200 ml vody a lžičky soli. Správně prohnětené těsto je hladké a pevné. Před plněním ho nechte 30 minut odpočinout. Poté těsto vyválejte, aby bylo úplně tenké, a krájejte na malé čtverce.
Naplňte a pak okraje spojte, aby vznikly trojúhelníčky. Knedlíčky se vaří asi 5 minut.
Náplň:
Nakrájejte na drobno 2 cibule a promíchejte je s 200 g mletého masa. Osolte a přidejte po půl lžičce pepře, sladké papriky, římského kmínu a sušené máty.
Omáčka:
Krátce svařte 700 g bílého jogurtu s 4 stroužky česneku, prolisovaného nebo nasekaného nadrobno, a špetkou soli.
Tchajwanský bawan
Bawan je skutečně pořádný plněný knedlík i podle českých představ. Jen tamní kuchařky pracují s jinými druhy mouky.
Příprava těsta:
Potřebujete 450 g bramborové mouky, 80 g rýžové a 1,35 l vody.
Tip: Místo bramborové mouky můžete použít i sypkou směs na bramborové knedlíky.
Náplň:
Oproti masovým knedlíkům a knedlíčkům z jiných koutů světa se do bawanu nedává maso mleté, ale nakrájené na drobné kousky. Můžete použít vepřové i kuřecí, na uvedené množství mouky potřebujete asi 400 g masa.
Dále se do náplně dává pokrájená šalotka, houby (mohou být i namočené sušené), 1 lžička sojové omáčky a pepř nebo koření pěti chutí. Lze přidat i křehkou zeleninu – v Tchajwanu používají bambusové výhonky. Směs se zahušťuje škrobem.
Omáčka:
Je sladká, připravte ji svařením 750 l vody se 2 lžícemi cukru, 2 lžícemi škrobu nebo rýžové mouky a 2 lžičkami sladké chilli omáčky.
Korejské mandu
Oblíbená tamní specialita, která má mnoho variací. Náplň má být pikantně kořeněná, místo masa se používá i tofu.
Příprava těsta:
Odvažte si 300 g polohrubé mouky, přimíchejte půl lžičky soli a pak začněte přidávat vodu a hníst těsto. Mělo by být velmi tuhé a pevné. Na 300 g mouky se orientačně dává asi 150 ml vody.
Příprava těsta je velmi pracná, pokud máte strojek na výrobu italských těstovin, použijte ho, neboť vám ušetří dřinu. Hotové těsto pak vyválejte na tenkou placku a vykrajujte menší kolečka – uvedené množství je asi na 50 kousků.
Ty naplňte masovou směsí a pak okraje uzavřete, aby vznikly půlměsíčky. Knedlíčky se dají vařit ve vodě i v páře.
Náplň:
Smíchejte 500 g mletého masa s 1 jemně pokrájenou cibulí, hrstí jemně pokrájené kapusty a 2 malými nastrouhanými mrkvemi (alternativou jsou naklíčené fazole mungo).
V jiné misce smíchejte 3 lžíce oleje, nejlépe sezamového, se 3 stroužky česneku – prolisovanými nebo nasekanými, 1 lžičkou soli a 1 lžičkou pepře. Místo česneku se dá použít nastrouhaný zázvor. Olej s kořením přilijte k masové směsi a dobře promíchejte.
Švédský kroppkakor
Jde vlastně o naše chlupaté knedlíky ze směsi vařených a syrových brambor. Plněné jsou slaninou a cibulí. Varianta bez náplně se pak podává s plátky do křupava osmažené slaniny a s brusinkovým kompotem.
Příprava těsta:
Uvařte 500 g brambor, oloupejte, prolisujte a nechte vychladnout. Dalších 500 g brambor nastrouhejte za syrova. Vymačkejte tekutinu, pak obě masy smíchejte. Přidejte asi 120 g mouky, 2 vejce, sůl a mleté nové koření.
Vypracujte pevné těsto a tvořte knedlíky o průměru asi 5 cm. Vložte do nich náplň a vařte asi 15 minut.
Náplň:
Na 2 lžících másla osmažte 1 větší pokrájenou cibuli a 150 g slaniny, nakrájené na kostičky. Před plněním do těsta nechte vychladnout.
Tyrolský Speckknödel
Vaří se v polévce a první knedlík se také v talíři polévky servíruje, další pak jako hlavní jídlo a jí se s kysaným zelím nebo také k masovým pokrmům, například ke guláši.
Příprava těsta:
Nakrájíme 6 starších rohlíků nebo housek. Mírně ohřejeme 250 ml mléka, přidáme 3 vejce, rozšleháme a nalijeme na pečivo. Necháme půl hodiny odpočívat.
Náplň:
Na másle osmažíme 100 g pokrájeného špeku, 150 g uzeného masa a 1 malou cibuli a necháme trochu vychladnout. Přimícháme k namočeným rohlíkům spolu s nasekanou petrželkou a pažitkou. Přidáme asi 3 lžíce polohrubé mouky, aby vznikla hutná a pevná směs.
Z té vytvarujeme asi 10 kulatých knedlíků. Ty se tradičně dávaly uvařit do horké polévky, hotové jsou asi za 12 minut. Polévka nesmí klokotat, má být těstě pod bodem varu.
Foto: Shutterstock