Domů     Ovoce vonící dálkami
Ovoce vonící dálkami
12.12.2019

Určitě se vám to už stalo. Objevíte v regálu s ovocem něco zajímavého, ale vůbec netušíte, co to je, jak se to jí, jak to chutná a vlastně ani nemáte představu, co byste si s tím v kuchyni počali.

Je to fajn, že se k nám dostanou plody z celého světa, ale abychom si je opravdu vychutnali, musíme je znát, vědět, kdy jsou zralé a co se z nich dá vykouzlit. Pokusíme se vám trochu pomoci.

Karambola

Vypadá, jak by se přímo zrodila ke zdobení. Také se tak používá. Můžete ji vidět na dortech nebo koktejlových sklenicích. Nakrájená na plátky se mění ve zlaté hvězdičky. Konzumuje se syrová nebo jako džus. Dá se z ní vyrobit marmeláda.

Její dužina je nakyslá a připomíná angrešt. Můžete ji použít ke zdobení koktejlů, zmrzliny, do ovocných salátů, na sýrové talíře. Pokud ji chcete jíst samotnou, lze kyselost zmírnit cukrem nebo medem. Zkuste ji orestovat a podávat s plody moře, rybami či drůbeží.

Nákup: Pamatujte na to, že do našich obchodů se dovážejí jen ty nezralé, které dozrávají až při pokojové teplotě. Pravý čas konzumace poznáte podle jejich hnědě zabarvených ostrých hran čili žeber. Karamboly neloupejte, pouze odstraňte hnědá žebra!

Náš tip: Hvězdičky zmrazíme a dáváme do nápojů místo kostek ledu.

Pitahaya neboli dračí ovoce

Pod atraktivní slupkou plodu kaktusu, kterému se daří ve Střední Americe, Vietnamu i v Číně, se skrývá dužnina, jejíž chuť se dá přirovnat k vodnímu melounu, někteří ji připodobňují také k angreštu či jemnému kiwi.

Pitahaya má nejčastěji červenofialovou až fialovou slupku a bílou dužninu s černými zrníčky, ale na pultech můžete objevit i žluté plody s bílou dužninou a druhy s červenou slupkou i dužninou.

Nákup: Vybírejte kulaté a pravidelné plody bez skvrn: Plod musí být pevný, ale ne tvrdý. Můžete ho oloupat, nebo jíst lžičkou.

Náš tip: Neloupanou pitahayu nakrájíme na tenké plátky, které poklademe na talíř střídavě s hvězdičkami karamboly. Ozdobíme lístky máty.

Liči

Liči pochází z Číny, kde je pěstováno již více než 4 tisíce let a je považováno za pokrm lásky. Růžovočervená slupka kryje bílou průsvitnou dužninu s perleťovým leskem. Je sladká a vůní připomíná růži, muškát či hroznové víno. Liči se podává samotné, v ovocných salátech, džusech, sorbetu.

Nákup: Vyhledávejte pouze plody s neporušenou slupkou, která má hezky růžovou barvu (tmavohnědá slupka znamená, že je plod starý). Slupku nařízněte, stiskněte a vypadne z ní bílá kulička. Pozor na velkou pecku, kterou je třeba vyplivnout.

Náš Tip: Tradiční jablečný koláč zaměníme za koláč z liči. Pečeme kratší dobu a na závěr posypeme grilovanými pistáciemi nebo liči jen napíchneme na párátka a namáčíme v karamelu nebo v medu a obalujeme v zázvoru či kokosu.

Papája

Domovinou papáji je jižní Mexiko a Guatemala, ale je běžně pěstovaná i v jižní Africe, jihovýchodní Asii nebo na Havaji. Je to vlastně takový meloun ve tvaru hrušky.

Když ji rozkrojíte, objeví se jemně sametová lososově zabarvená dužnina a také spousta semínek. Podle stupně zralosti se papája používá jako zelenina či ovoce. Zralá se přidává do salátů, jsou z ní výborné džemy, je samozřejmě skvělá jen tak, hodí se do koláčů.

Je velmi dobře stravitelná, neobsahuje takřka žádné kyseliny a má nízkou kalorickou hodnotu.

Nákup: Vybírejte takové plody, které mají výraznou oranžovou barvu, pokud možno přecházející do červené. Je dobré, když na omak je ovoce mírně měkké.

Náš tip: Papája obsahuje trávicí enzym papain a používá se do marinád, v nichž díky tomuto enzymu výborně zkřehne i velmi tuhé maso. Semínka mají ostrou nahořklou chuť a obvykle se nejedí, ale můžete je použít místo pepře.

Mochyně peruánská

Někdy se jí přezdívá židovská třešeň. Malé žlutooranžové bobule jsou uzavřeny v pergamenových listech, takže je velmi dekorativní. A taky dobrá. Výraznou chutí připomíná citrony, višně v alkoholu či oslazený angrešt.

Nákup: Listy kalichu musí mít vzhled béžového přeschlého pergamenu beze stop plísně. Uchovávat ji lze 2 týdny.

Náš tip: Mochyně se skvěle snoubí s chutí čokolády. Můžete ji ponořit do čokoládového fondue, ozdobit jimi čokoládový dort. Hosty můžete překvapit dvoubarevnými chuťovkami z cherry rajčat a mochyně.

Tamarind indický, tamaryšek, indické či kyselé datle

Velké hnědé lusky obsahují hnědou dužninu s několika tvrdými černými zrnky. Jedlá je pouze dužnina připomínající karamel. Tamarind můžete jíst syrový, stačí rozlousknout.

Hodí se k přípravě speciálních kořeněných omáček a také osvěžujících nápojů (vzhledem k obsahu kyselin působí lehce projímavě). Tamarindy se také zpracovávají na čatní a do rýžových a zeleninových pokrmů.

Nákup: Kupujte čerstvý s neporušenou strukturou. Příliš suchým luskům se vyhněte, nemají typické aroma. Můžete koupit i hotové výrobky, třeba pyré nebo koření, kterým ochutíte chutney nebo omáčky. Z tamarindu se vyrábějí i bonbony.

Náš tip: Udělejte si  tamarindový sirup. Rozřízněte pět tamarindů, dužninu a semena vyberte lžičkou do kastrůlku, přidejte pět lžic cukru, dvě lžíce citronové šťávy, šálek vody a povařte. Sirup pak můžete použít do koktejlů, dezertů a ovocných salátů.

Cherimoya (čerimoja)

Anona cherimoya (česky čerimoja) pochází z tropických krajů a někteří lidé o ní říkají, že je to nejlahodnější ovoce na světě. Chuťově připomíná banán a hrušku s karamelovou příchutí s trochou smetany.

Cherimoyu konzumujeme syrovou jen tak nebo ji přidáváme do ovocných salátů, zmrzliny či nápojů. Ze šťávy plodů se také vyrábí víno.

Nákup: Cherimoya se sklízí nezralá, protože špatně snáší přepravu. Pozor na to, jak ji přepravujete. Je velmi citlivá na potlučení, takže ji vkládejte do nákupní tašky až jako poslední. Abychom plody mohli konzumovat, musíme je nechat několik dní dozrát. Zralost poznáme podle toho, že slupku lze uvolnit už lehkým tlakem.

Náš tip: Nejlepší je ke konzumaci použít lžičku a semena vyplivnout.

Maracuja

Na plazivé liáně roste ovoce podobné zmuchlanému vejci. Pod voskovou slupkou najdeme žlutooranžovou dužninu s černými zrníčky. Chuť má nasládlou a kyselou zároveň. Přidává se do džusů, dezertů, syrová je velmi osvěžující.

Nákup: Známkou zralosti je zvrásněnost slupky. Pokud je plod hladký, nechte ho týden při pokojové teplotě. Poté odřízněte horní část a vydlabejte lžičkou dužninu.

Náš tip: Dužninou můžeme poklást pudink nebo cheescake nebo dužninu zmrazíme v tvořítkách na led a použijeme do koktejlů.

Štítky:
Související články
18.3.2025
Ačkoli základní princip je léta stejný, hrnce jsou modernější než za časů našich maminek. A jejich používání se vyplatí i proto, že při vaření výrazně ušetříte. Přesto se papiňáku někteří lidé vyhýbají, protože z něj mají strach. Obvykle slyšeli o tom, jak někomu hrnec explodoval. Nové a moderní tlakové hrnce ale mají hned několik pojistek, takže nebezpečí nehrozí. V každém případě vždycky vybíre
12.3.2025
Podívat se do téhle země asi zatouží leckdo, ale málokdy je to kvůli místní kuchyni. Možná to bude tím, že ji téměř neznáme. Ale můžeme to zkusit napravit. Pro začátek přinášíme pár receptů. Polévka z mořských plodů (4 porce) 1 větší cibule, 2 až tři stroužky česneku, 3 plátky kvalitní slaniny, 2 střední mrkve, 2 petržele, 5 středních brambor nakrájených na kostičky, 500 ml rybího nebo zelenino
28.2.2025
Navenek jsou křupavé, uvnitř měkké a jemné, prostě neodolatelné. Takové jsou churros con canela tradiční sladkost z Pyrenejského poloostrova. Zkuste si je udělat, určitě si pochutnáte a možná si budete připadat jako na španělské dovolené. Suroviny na cca 25 ks (po 10 cm): 140 g hladké mouky, 250 ml vody, 10 g skořicového cukru (1 lžíce), 1 lžička olivového oleje, ¼ lžičky soli, 1 litr oleje na sm
19.2.2025
Jsou neobyčejně ostré a díky speciální úpravě ostří toho umí nakrájet podstatně víc než nože běžné. Mají ale samozřejmě i své nevýhody. Vyrábějí se z té nejkvalitnější damaškové ocele nebo kvalitní německé ocele. Speciální japonskou metodou tepelného zpracování, kdy je jádro z měkčí oceli obaleno ocelí tvrdou, se dosahuje vynikající kvality ostří. Stejná technologie výroby se přitom v Japonsku po
13.2.2025
Čas od času je dobré do jídelníčku zařadit i sladké jídlo. Využijte navíc sezonu jablek. Zaručeně tím potěšíte celou hladovou rodinu! Ingredience 3–4 jablka 4–5 rohlíků (housek, bagetek) mletá skořice 50 g rozinek 2 vejce 1 tučný tvaroh ve vaničce 1 vanilkový cukr 2 lžíce cukru krupice 1 lžíce másla 500 ml mléka Postup Formu na pečení poctivě vymažte máslem. Rozinky přeberte,
reklama
Šikovné tipy
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Krásné vlasy přes zimu trpěly
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. […]
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Sedmiletá válka: Odmítly evropské mocnosti shnilý kompromis?
historyplus.cz
Sedmiletá válka: Odmítly evropské mocnosti shnilý kompromis?
Větší ozbrojený konflikt Evropa dosud nezažila. Sedmiletá válka přinese zklamání Francii či Rakousku, a naopak Prusko definitivně katapultuje mezi velmoci. O život během ní přijdou statisíce vojáků a civilistů. A protože se bude bojovat i na dalších kontinentech, sedmileté válce se někdy právem říká „nultá světová“. Války o rakouské dědictví po dlouhých osmi letech definitivně
VÍTÁNÍ JARA NA RODOVÝCH MÍSTECH ROUDNICKÝCH LOBKOWICZŮ.
epochanacestach.cz
VÍTÁNÍ JARA NA RODOVÝCH MÍSTECH ROUDNICKÝCH LOBKOWICZŮ.
Zima je u konce a pamětihodnosti ve správě organizace House of Lobkowicz otevírají své brány všem turistům a milovníkům historie a umění. Nelahozeves – zámek a Rodný dům Antonína Dvořáka Zámek Nelahozeves přivítá jaro a s ním turistickou sezonu v sobotu 29. března 2025 od 10:00 do 18:00. Pro návštěvníky bude připraven program, v němž
Inspirace pro románovou postavu: Komu omrzl nos v Karpatech?
enigmaplus.cz
Inspirace pro románovou postavu: Komu omrzl nos v Karpatech?
Humoristický román Jaroslava Haška (1883-1923) dobyl svět a představil v něm jednoho dobře známého českého vojína rakousko-uherské armády. Do více než padesáti jazyků byly přeloženy Osudy dobrého vojá
Něžné růžové pohlazení
nejsemsama.cz
Něžné růžové pohlazení
Není divu, že zakletá princezna tak dlouho spala. Omamná vůně růží jistě podpořila její klidný spánek a krásné sny. I my ale můžeme využít sílu růží pro svou krásu i duševní harmonii. Růžová voda i olej je takový malý zázrak pro pleť i vlasy, pomáhá také při problémech se spaním. Vzácný olej i voda Čistý růžový olej býval velmi ceněný
Růžový jaspis na krku mi splnil velké přání
skutecnepribehy.cz
Růžový jaspis na krku mi splnil velké přání
Na miminko jsme čekali s přítelem dlouho. Pak mi na jarmarku koupil krásný náhrdelník a ty růžové kamínky, které jsem nosila na krku, asi skutečně splnily můj sen. Ty růžové kamínky na šňůrce jsem si koupila na jednom masopustním jarmarku. V malém městečku na jihu Čech jsme se ocitli s přítelem náhodou. Jeli jsme kolem a řekli si, že se
Sokolnictví v Česku: Tradice, umění a moderní výzvy
21stoleti.cz
Sokolnictví v Česku: Tradice, umění a moderní výzvy
Sokolnictví, jedno z nejstarších loveckých umění, má v České republice hluboké historické kořeny a stále živou tradici. Není jen fascinující podívanou, ale také důležitým nástrojem ochrany přírody. Je
Krémové těstoviny s hříbky
tisicereceptu.cz
Krémové těstoviny s hříbky
Výtečné rychlé těstoviny se smetanovou omáčkou si zamilujete. Suroviny 1 balení vašich oblíbených těstovin hrst čerstvých nebo sušených hříbků 250 ml smetany ke šlehání 4 trojhránky taveného
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
epochaplus.cz
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz
V samém srdci Palazzo del Sol
Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na světě se nachází necelých pět kilometrů od Miami. Soukromý Fisher Island, jenž je majetkem rodiny Vanderbiltů, hrdě nese architektonický projekt Palazzo del Sol, zahrnující 43 luxusních apartmá. Projekt byl svěřen architektonickému studiu Kobi Karp a švýcarskému krajinářskému architektovi Enzu Eneovi. Nedávno dokončený desetipatrový boutique komplex se 43 bytovými jednotkami má
Bernášková to rozjíždí s muži
nasehvezdy.cz
Bernášková to rozjíždí s muži
V poslední době je herečka Jana Bernášková (44) ze seriálu ZOO Nové začátky jako utržená ze řetězu! Rozchod s manželem, scenáristou Rudolfem Merknerem (52), jí zřejmě prospěl a znovu se jí vrátila
Vyšebrodský cyklus: Nebezpečně okouzlil i Adolfa Hitlera
epochalnisvet.cz
Vyšebrodský cyklus: Nebezpečně okouzlil i Adolfa Hitlera
Žal, který otec cítí nad ztrátou syna, se nedá popsat. Petr I. z Rožmberka oplakává svého dědice Jindřicha, který padl po boku krále Jana Lucemburského v bitvě u Kresčaku. Pro spásu jeho duše se nejspíš rozhodne učinit bohulibý skutek, když pro rodový klášter ve Vyšším Brodě objedná skutečný skvost českého gotického malířství.   Vyšebrodský cyklus,
František Jungvirt navázal spolupráci s kadeřnictvím Red salon
iluxus.cz
František Jungvirt navázal spolupráci s kadeřnictvím Red salon
Sklářský výtvarník, designér a malíř skla František Jungvirt, jenž se od letošního roku, věnuje výhradně své vlastní značce františek jungvirt., navázal novou spolupráci. Pražské kadeřnictví Red salon