Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný.
Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner.
Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je, když v důsledku toho chrápající přestane dýchat. Tento stav sice trvá jen chviličku, protože kvůli nedostatku kyslíku nastane tzv.
mikroprobuzení, díky němuž se dech zase obnoví, ale může se za hodinu zopakovat klidně více než stokrát.
Dva typy nemoci
A to už je docela velký problém. Onemocnění nemá vliv jen na nedostatek kyslíku, ale také na spánek, jehož kvalita za nic nestojí. To s sebou nese celkové zhoršení zdravotního stavu, takže je nakonec třeba situaci řešit s lékařem.
Ten pak po zjištění diagnózy musí také určit, o jaký typ syndromu spánkové apnoe se jedná. Jsou totiž dva:
* Obstrukční spánková apnoe: Vzniká, když se během spánku mechanicky uzavřou dýchací cesty. Má tudíž anatomické příčiny.
* Centrální spánková apnoe: V tomto případě jsou dýchací cesty v pořádku, ale mozek nedává dostatečně správný signál, aby dýchací soustava pracovala správně. Příčina je tedy v centrálním nervovém systému.
* Může se jednat i o kombinaci obou předešlých, pak je to smíšená spánková apnoe.
Jak se to pozná
Kdy byste se měli zajímat více o tuto poruchu? Existuje několik příznaků, při kterých byste měli zpozornět. Hlasité chrápání nejspíš uslyší váš partner. To, že je vaše dýchání přerušované, také. Ostatní ale vypozorujete i sami:
* Probouzíte se náhle a s dušností.
* Po probuzení máte sucho v ústech a bolí vás v krku.
* Trpíte hned po ránu bolestí hlavy.
* V noci se často probouzíte bez zjevné příčiny.
* Cítíte se během dne unavení a nedospalí.
* Máte problémy s pozorností, cítíte se podrážděně.
Jak nemoc vzniká
Problém souvisí se svaly v zadní části krku. Během spánku se tyto svaly, které podporují měkké patro, čípek, mandle, boční stěny hrdla a jazyk, uvolní, tím se měkké tkáně zúží nebo přímo uzavřou, a tak se zamezí dýchání.
Tělo má nedostatek kyslíku a v plicích se vytvoří nepříjemný tlak. Mozek dostane signál, že něco není v pořádku, dá povel, abyste se probudili, ale stačí jen mikrochvilka a průchodnost dýchacích cest se opět obnoví.
Probuzení je obvykle natolik krátké, že si ho nepamatujete. Ale narušuje hluboké regenerační fáze a vy jste pak po celý den nevyspalí a unavení. Toto je obstrukční spánková apnoe.
Centrální spánková apnoe je méně běžnou formou onemocnění a mívá trochu jiný průběh.
Kdo je nemocí ohrožen
Rizikových faktorů je u obstrukční spánkové apnoe více.
*V první řadě je to obezita. K rozvoji onemocnění mohou přispět tukové usazeniny v horních cestách dýchacích.
* Více ohroženi jsou muži a starší lidé, dědičnost také hraje roli. U žen se riziko apnoe zvyšuje po menopauze.
* Uvolnění svalů v krku může zapříčinit také alkohol, drogy nebo sedativa.
* Kuřáci podstupují třikrát větší riziko, že je nemoc postihne. Kouření způsobuje zánětlivé procesy v krku a zadržování vody v horních cestách dýchacích. Pokud přestanete kouřit, riziko klesá.
* Dalším rizikovým faktorem je větší obvod krku, tedy silnější krk. Hlídat by se měli muži, kteří mají obvod krku 43 cm a více a ženy s obvodem krku 38 cm a více.
* V neposlední řadě jsou to lidé, kteří mají zúžené dýchací cesty. Může to být vlivem dědičnosti, ale i kvůli zvětšení mandlí (což bývá časté u dětí).
*Negativní roli může hrát ucpaný nos: Pokud máte potíže s dýcháním nosem, např. z důvodu alergie či anatomických dispozic, pak je riziko, že se u vás rozvine spánková apnoe, mnohem vyšší.
Centrální spánková apnoe
U tohoto typu je rizikových spouštěčů méně. Patří sem věk, více jí trpí lidé středního a pozdějšího věku, pak onemocnění srdce, zejména u těch, kteří trpí chronickým srdečním onemocněním, dále mrtvice a užívání opiátů, speciálně těch s prodlouženým účinkem.
Léčba spánkové apnoe
Při podezření na toto onemocnění vás lékař vyšle do speciální spánkové laboratoře nebo do spánkového centra. Za dohledu specialistů se tady v klidu prospíte (někdy dokonce můžete zůstat i doma, ale budete minitorováni) a následně vám stanoví léčbu.
V tom lepším případě postačí úprava jídelníčku a změna životního stylu – přestat kouřit, zhubnout, začít se více a zdravě hýbat… Je-li na vině alergie, doporučí vám alergologickou léčbu.
V těžších případech mohou na řadu přijít i přístroje, které vám v noci pomohou s dýcháním. Těch je několik, takže vám vše vysvětlí lékař.
Ten vás také může odeslat na další neurologické nebo ORL vyšetření, aby se příčiny apnoe upřesnily a pomoc se ušila přímo na míru právě vám.
Zdroj: euc.cz
Foto: Shutterstock