Víte, na co se při výběru masáže zaměřit a jak si ji vybírat? Vedle typu masáže a charakteru techniky je dalším důležitým faktorem osoba maséra.
Máte rádi masáže? Kdo by neměl… Jinou otázkou ale je, zda si je umíme také správně vybrat.
Někdo se nechá inspirovat přáteli, kteří mají s konkrétní masáží pozitivní zkušenost, jiný dá na radu a doporučení odborníků (například v lázních) a další si tu „svou“ masáž vybere na slevovém portálu, protože se mu líbí a je levná.
Někdo dokonce dostane poukaz na masáž jako dárek. Někdy hledáme masáže podle svých zdravotních potíží, jindy podle momentální nálady. Existují však určitá pravidla, která je dobré znát.
TYPY MASÁŽÍ
1. Klasická
Masáž je nejstarší formou terapie a léčebného, ozdravného procesu. Dnes jsou známy stovky druhů masáží, které se navzájem prolínají. Kolem roku 1830 se začala používat tzv. švédská masáž, která se dodnes v naší kultuře považuje za základní, tzv.
klasickou masáž. Využívá se především v lázních a na rehabilitačních klinikách a říká se jí také zdravotní.
Masér při ní uvolní napětí v těle, takže je vhodná při rekonvalescenci po úrazech nebo po nemocech, přispívá k prokrvení a regeneraci pokožky, uvolňuje ztuhlé klouby, dokáže zmírňovat bolesti i zlepšovat krevní oběh.
Úplně nejlepší zprávou je, že dokáže přivodit psychickou pohodu a cítíte se po ní skvěle odpočatí.
2. Sportovní
Prakticky stejná masáž, jen vykonávaná s větší razancí, je určena nejen sportovcům, ale všem, kteří mají unavené a hodně zatěžované svaly. Nazývá se také rekondiční, takže dá vaše tělo rychle do kondice, zbaví ho únavy a pomáhá k jeho zotavení.
Masér používá různé způsoby hmatů, například hnětení, tření, chvění… každý z nich má jiný účel, konečným cílem je rychlé odplavení toxinů z těla a celková regenerace. Tato masáž také nabije organismus novou energií.
Samozřejmě, že – stejně jako masáž klasická – navodí psychickou pohodu a uvolní mysl.
3. Relaxační
Zatímco první dva typy masáží jsou určené hlavně k regeneraci a ozdravění těla, relaxační masáže ve svých nejrůznějších podobách jako bonus přidávají hýčkání duše a rozmazlování se vším, co k němu náleží.
Ať již pomocí vůně (aromatická, čokoládová), nebo jiných prostředků či terapeutických metod (horké lávové kameny dodávají energii, po medové masáži je pokožka jemná a hebká, ajurvédská masáž kombinuje hojivé oleje a byliny, skořicová přispívá k odbourávání tuků).
Typické jsou tím, že je masér provádí jemně, pomalu a procítěně.
Rozhodnout se také můžete, jestli chcete masáž částečnou nebo celotělovou. Zvláštní kapitolou jsou automasáže.
CHARAKTER TECHNIKY
Způsob provádění masáže je dalším kritériem, na které bychom se měli při výběru zaměřit. Jinak působí plošné a jinak bodové (tlakové) masáže. K plošným technikám patří již zmíněné klasická, sportovní i většina relaxačních masáží.
U bodových masáží se používá tlak prstů (ale i jiných částí těla). Jejich asi nejtypičtějšími představitelkami jsou akupresura a shiatsu masáž. Ta v překladu doslova znamená „tlak prsty“, ale masér může využít i lokty nebo kolena. Vedle uvolnění a odblokování má za úkol také srovnat energii.
Zvláštností shiatsu masáže je, že nepoužívá oleje a krémy a vy při ní můžete většinou zůstat v pohodlném oblečení.
OSOBA MASÉRA
Spíše než samotné masáži věnujte velkou pozornost výběru kvalitního a kvalifikovaného maséra. Neodborně provedená procedura vám může ublížit. Masér s vámi musí vždy při první návštěvě zkonzultovat váš současný zdravotní stav.
Pro některá onemocnění je totiž masáž přímo kontraindikací. Vždy si od něj nechte předložit certifikát k masáži, na kterou se chystáte. Vnímejte rovněž své emoce. Masér by vám měl být sympatický a příjemné pocity by ve vás mělo vzbuzovat i samotné prostředí.
Existuje nespočet druhů masáží, které mohou mít stimulující nebo zklidňující účinek. U většiny dochází ke zlepšení prokrvení svalů a vazivových tkání, ke snížení jejich tuhosti a zmírnění bolestivosti.
Reflexní cestou se dají ovlivnit porušené funkce některých orgánů. Jednotlivé masáže se liší především jejich provedením, hmaty a také svou intenzitou.
Zajímavé novinky
Novým trendem ve wellness světě jsou rituály Pure Fiji. Základem péče jsou exotické zastudena lisované speciální oleje jako kokosový, sikeci (z plodů tungovníku moluckého), makadamiový nebo vysoce regenerační a hojivý olej dilo, tradičně používaný na Fidži.
Masáže se provádějí pomocí bambusových tyčinek, speciálních kokosových měšců nebo mořských mušlí.
Tokoriki
Při této masáži poznáte blahodárný účinek mořských mušlí. Maséři slibují uvolnění zatuhlého svalstva a energetických bloků v těle, ale také zmírnění bolestí zad a šíje.
Rytmická masáž navodí harmonii a klid, důležitý pro odstranění únavy, celkového napětí i pro regeneraci.
Kokosová vlna
Jedná se o masáž celého těla, která vypadá jako klasická. Rozdíl je v tom, že masér používá speciální v páře nahřáté ručně vyrobené kokosové měšce, kterými vyvíjí silný tlak na pokožku.
Tato neobvyklá východoasijská technika by měla vedle uvolnění zatuhlých svalů a úlevy od bolesti kloubů zároveň nastartovat samoléčebné a omlazující procesy. Je vhodná pro zlepšení koncentrace a úpravu spánku.
Zábal Guava
Je zajímavé, co všechno lze využít k účinné masáži těla. V tomto případě to jsou provoněné, příjemně nahřáté ručníky a guava olej. Guava masáž uvolňuje stres a přináší pocit pohody. Napomáhá odstranit bolesti zad a šíje. Je podle masérů zároveň prevencí proti stárnutí, podporuje tvorbu kolagenu.
Plody, z jejichž semen se lisuje guava olej, vyrůstají v tropických a subtropických zemích na tzv. jahodových stromech (Psidium guajava).
Jsou bohaté na vitaminy A a C. Dále obsahují vitamin B, antioxidanty, esenciální mastné kyseliny a minerály, jako je draslík, vápník, mangan.
Vedle těchto novinek je možné najít spoustu dalších nevšedních a netradičních masáží. Z těch neobvyklých jsme vybrali další dvě:
Ošetření 24karátovým zlatem
Je to další neobvyklá masáž. Zlato by mělo poskytnout pokožce okysličení, detoxikaci a regeneraci, pleti dodá záři a energii. Při rituálu bude celé vaše tělo zahaleno zlatem a tímto drahým kovem budete také masírování.
Nakonec přijde celotělový zábal – jak jinak než zlatý. Rituál pomocí ryzího 24karátového zlata slibuje, že dodá tělu energii i regeneraci.
Golfová masáž
Tato netradiční masáž je určena lidem, kteří většinu pracovního dne tráví v kanceláři, ale také těm, kteří mají hodně pochůzek. Díky golfovým míčkům dokáže masér vstoupit hlouběji do problémových partií těla. Masáž se výborně hodí při bolestech zad. Pomáhá regenerovat a působí preventivně.
10 tipů pro příjemnou masáž:
Před jakoukoliv masáží je ideální navštívit saunu, která rozehřeje tělo a skvěle připraví svaly. Před příchodem na masáž se osprchujte a přijďte alespoň 5 minut předem, abyste mohli přesně zrekapitulovat objednávku a celkově si navodit pocit klidu a pohody.
Hloubková masáž určitě není vhodná v začátku nemoci (v rámci zdraví vlastního i zdraví maséra). Zatímco u saunování platí, že jím můžete přicházející nemoc zastavit, u masáže se naopak nemoc spíše rychleji „rozjede“.
Vhodným rozpoložením pro masáž není ani situace, kdy vás trápí nějaký osobní problém, po hádce s partnerem apod. Mnohem lepší je zajít do lesa a tam poslouchat šumění listí. Opravdu to funguje, a tento jev se dokonce označuje jako „zvuková masáž“.
Největší chybou je jít na masáž před náročným programem. Zkuste se objednat na masáž odpoledne, abyste si po ní mohli dopřát už jen odpočinek a nechat v sobě doznít dojmy.
Není dobré přijít na masáž hned po velkém fyzickém vypětí – což platí i u sauny. Nejdříve je důležité nechat tělo trochu zklidnit.
Pokud se chcete objednat na masáž během dne, pak si raději naplánujte celý den jako relaxační, věnovaný pouze sobě.
Před masáží je dobré dvě až tři hodiny nejíst, případně jen malou svačinku – kvůli pohodlí, navíc náročné trávení aktivizuje vnitřní orgány, místo aby odpočívaly. Ale nechoďte na masáž ani hladoví a také hned po ní se nehrňte k jídlu.
Před masáží pijte – tekutina je důležitá pro chod lymfy. Pijte proto i po masáži.
Po masáži v sobě nechte doznít dojmy a minimálně dvacet minut odpočívejte. Po masáži je ideální opět navštívit saunu a prodloužit tak účinky masáže.
Pokud máte možnost, dopřejte si relaxační masáž alespoň jednou týdně. U lymfatických masáží se doporučuje pro dlouhodobější efekt projít delším blokem masáží – ideálně 10 masáží jednou za tři až čtyři dny.
Připravila: Dana Pešková, Konzultace: MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí, Martin Pařízek, valachy.cz, Foto: PX FUEL