Návaly horka, změny nálad či přibývání na váze. To jsou běžně známé projevy menopauzy. Ženy však mezi 45. a 55. rokem života, kdy menstruace obvykle ustává, mohou na svém těle pociťovat i další změny.
Jde o problémy, které si s menopauzou vůbec nespojují, a přesto přímo souvisejí s kolísáním hladiny hormonů. Mezi překvapivé důsledky přechodu patří například pocit kovové chuti v ústech nebo mravenčení kůže.
Důsledky přechodu trápí většinu žen.
„Celkem osm z deseti žen pocítí alespoň některý z projevů klimakteria a čtvrtině přinese toto období takové potíže, že mohou významně ovlivnit kvalitu jejich života,“ upozorňuje renomovaný gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.
Některé ženy si změny častokrát ani s klimakteriem nespojí, což jim zabraňuje v efektivnějším řešení či podniknutí podpůrných kroků. Proto jsme připravili přehled osmi překvapivých důsledků přechodu.
1. Suché nebo svědící oči
Prvním neobvyklým důsledkem menopauzy je pocit suchých očí, jejich pálení nebo svědění. Klesající hladina hormonů má totiž vliv na žlázy ve víčkách, které mají za úkol udržovat oči vlhké.
Žlázy v přechodu produkují méně tekutiny a následně jsou tak oči sušší. V tomto případě nezapomínejte na dostatečný odpočinek, může pomoci i použití zvlhčovače vzduchu nebo umělých slz ve formě kapek do očí.
Pokud běžně nosíte kontaktní čočky, může přinést úlevu i jejich častější střídání s brýlemi.
2. Tělesný zápach
Při menopauze klesá hladina estrogenu, což má za následek nadměrné pocení a návaly horka. Důsledkem tak může být nepříjemný tělesný zápach. Ke snížení tohoto projevu může napomoci zdravá strava a odbourání stresu. Dále se doporučuje nosit prodyšné oblečení a dbát na denní hygienu.
3. Pálení jazyka a kovová chuť v ústech
Estrogen hraje velmi důležitou roli při tvorbě slin. Klesání jeho hladiny může vést k nepříjemnému pálení jazyka či celých úst. „V menopauze mohou ženy v ústech cítit hořkou nebo kovovou pachuť, v některých případech dokonce mohou začít ztrácet chuť.
Doporučuji vyhýbat se kyselým potravinám či nápojům a dodržovat pravidelnou péči o zuby a ústní dutinu,“ radí lékař.
4. Mravenčení kůže
Estrogen má vliv i na hladinu bílkoviny kolagenu, která posiluje a stimuluje kůži. Výsledkem je tak tenčí a sušší kůže, která je náchylnější ke svědění.
Jedním z několika kožních projevů vyskytujících se v menopauze je nepříjemný pocit mravenčení, který vede ke škrábání. Zastavit svědění pomohou zvlhčující krémy, při silnějších projevech pak antihistaminika.
5. Padání vlasů a jejich ztenčování
Kůže není jedinou částí na těle, která se v důsledku menopauzy ztenčuje. Slábnout může také tloušťka vlasu, v horším případě mohou vlasy začít vypadávat.
Používejte proto raději šetrné šampony a hydratační kondicionéry, naopak se vyhněte fénování, kulmování či žehlení vlasů.
„Kvalitu vlasů ovlivňuje také zdravá strava, padání bývá často podpořeno nízkým příjmem železa, jódu, vitaminů skupiny B nebo zinku,“ popisuje Pavel Turčan. Proto je vhodné denní příjem o tyto látky obohatit.
S tím efektivně pomohou doplňky stravy, například produkt Sarapis plus, který přispívá k udržení normální hormonální aktivity a zároveň tělu dodává potřebné vitaminy.
6. Lámání nehtů
Zinek prospívá rovněž kvalitě nehtů, která je v období menopauzy ohrožena. Nehty jsou křehčí a začínají se snadněji lámat. Opět je na vině snižující se hladina estrogenu v těle.
Ke zmírnění těchto příznaků se doporučuje nevystavovat ruce účinku čisticích tekutin a saponátů, při úklidu se tedy vyplatí používat rukavice. Vhodné je také hydratovat ruce krémy a udržovat nehty krátké, což podpoří jejich zdravý růst.
7. Tinnitus
Nečekaným důsledkem přechodu může být tinnitus. Ten navozuje pocit, že slyšíte zvuky, které ve skutečnosti nejsou v prostoru přítomny. Nejčastěji jde o zvonění, šumění nebo cvakání. Může se jednat o mírně obtěžující až hluboce rušivý zvuk.
Kolísání intenzity tinnitu může souviset s vzestupem a poklesem hladiny hormonů. Přímá souvislost však ještě nebyla plně prokázána.
8. Změna vnímání prostoru
V ojedinělých případech může dojít i ke změnám ve vnímání hloubky vidění, což má dopad na pohyb v prostoru. Pro ženy v menopauze to může vést k většímu riziku nehod. „Pro období klimakteria je typická i snížená schopnost soustředění se.
K horší koncentraci přispívá suchost očí, zvýšená náladovost nebo zhoršení spánku,“ uzavírá výčet projevů ženského přechodu gynekolog Pavel Turčan.
Foto: Shutterstock