Domů     Než je ryba na talíři…
Než je ryba na talíři…
16.12.2024

… je třeba ji patřičně připravit. Tedy odstranit šupiny vykuchat, případně nakrájet filety a vybrat způsob přípravy. Těch je několik.

Ryby můžete smažit, péct, zapékat, grilovat, dusit, různě vařit a také udit. Některé je lepší dělat vcelku, jiné raději rozporcovat. Nejlepší jsou samozřejmě ryby čerstvé, ale nemusíte se bát ani chlazených nebo mražených. Obrovskou výhodou ryb je, že jejich příprava netrvá dlouho.

Vaření

Asi nejdietnější a nejšetrnější způsob tepelné úpravy. A i tady existuje několik možností, které je dobré znát.

*Táhnutí – pomalé vaření se hodí k získání vývaru na polévky a omáčky.

*Pošírování – ryby se tepelně upravují v teplotě pod bodem varu.

*V páře – vaření ryb na sítu v páře nad vařící vodou, často je používané v asijské kuchyni.

*Prudkým varem – nepoužívá se příliš často, protože ryba má tendenci při prudkém varu praskat.

Pošírovat či vařit můžete většinu ryb. Ze sladkovodních třeba kapra, pstruha či candáta, obvykle se dělají namodro, úhoř se zase často podává v rybím vývaru. Z mořských se pro pošírování hodí losos, pro pomalé vaření třeba makrela.

V čem vařit?

Na vaření se používají nejčastěji různé vývary, nálevy a koření, samozřejmě podle druhu ryby. Pokud je chuťově nevýrazná, je lepší použít výraznější nálev z koření, bylinek, vína nebo zeleniny a nechat ho předem 10 až 15 minut provařit.

Poté teprve vložit buď celou rybu nebo nakrájenou na porce. A v čem se ryba vaří nejčastěji?

*Zeleninový vývar – připravuje se z kořenové zeleniny a koření, třeba bobkového listu, nového koření a tymiánu. Nejdřív uvaříte samotný vývar a teprve potom v něm připravíte rybu.

Zelenina dodá rybě jemnou chuť, ale někdy může trochu potlačit přirozenou chuť masa. Vývar má tu výhodu, že ho pak lze použít k přípravě rybí polévky nebo omáčky.

*Univerzální nálev – stačí na něj voda, bílé víno, cibule a sůl a použít ho můžete na jakoukoliv rybu.

*Na modro – používá se voda, celý pepř a nové koření, bobkový list, kořenová zelenina a ocet.

*Na mořské ryby – osolená vroucí voda dochucená citronovou šťávou. Hodí se zvláště na ryby, které mají výraznou chuť.

Dušení

Je rychlé, jednoduché a maso ztratí méně hodnotných látek. Hodí se na ně ryby větší a masitější, rozdělené na porce. Obvykle je dusíme v širším kastrolu nebo na hluboké velké pánvi, buď na sporáku, nebo v troubě.

Počítat musíte s tím, že v troubě bude příprava trvat asi o 10 minut déle. Nejchutnější ryby prý jsou na másle s trochou kořenové zeleniny, ale možností je daleko víc.

Použít můžete rybí vývar, bílé nebo červené víno, zeleninový či cibulový základ a různé druhy koření. Přidat můžete i houby, rajčata, papriku nebo smetanu. Z bylinek pak určitě petržel, kopr, mátu, tymián či estragon. V asijských zemích často užívají různé sójové a rybí omáčky.

Smažení

Není sice nejzdravější, ale smažené ryby prostě máme rádi, tak proč ne. Můžete je obalit v trojobalu nebo v těstíčku, nebo je smažit jen tak. Vybírejte ryby, které nemají velké množství malých kostí, což jsou například candát, nebo úhoř a většina ryb mořských.

Druhou možností je větší ryby vyfiletovat a menší kostičky odstranit pinzetou. Ke smažení se nehodí ryby příliš tučné, nebo ty, které byly delší dobu zmražené, protože obsahují mnoho vody.

Důležitá je příprava

Pokud jste se rozhodli rybu obalit, důkladně ji osušte a okořeňte. Můžete zvolit klasický trojobal, nebo těstíčko, ať už klasické nebo s pivem či vínem. Důležité je smažit co nejrychleji a hned podávat.

Pokud se rozhodnete smažit rybu neobalenou, je třeba ji okořenit a osolit, můžete ji pokapat citronovou šťávou, která maso zpevní. Nechte ji ještě alespoň hodinu v chladu, poté obalte v hladké mouce a můžete smažit. I tady se hodí se hodí pár zásad.

*Používejte kvalitní olej, přepuštěné máslo, případně i sádlo. Možná to nevíte, ale ryba smažená na husím sádle je vyhlášenou pochoutkou. Tuku musí být dostatečné množství, aby se nepřepaloval. Kousky ryby by měly v tuku plavat.

*Pokud ryby smažíte v pekáči v troubě, musíte nejdřív olej nechat rozpálit. Vhodné jsou pekáče s nepřilnavou úpravou.

*Ve fritovacím hrnci se připravují ryby obalené a nejdůležitější je, aby byl olej čerstvý.

*Neobalené ryby smažte ze začátku prudce a teprve potom snižte teplotu a dosmažte je.

* Pánve ani pekáče nepřikrývejte pokličkou.

*Hotové ryby nepokládejte nikdy na sebe ani je nedávejte pod pokličku, zvlhly by.

Pečení

Je podobné, jako když pečete drůbež, ale trvá daleko kratší dobu a má mnoho podob. Nejčastěji ryby pečeme v troubě nebo v remosce, péct se ale dají i na ohni na roštu, čehož často využívají rybáři. Poslední dobou je módní také pečení v pergamenu. Tady je pár tipů.

*V troubě – musíte ji vždy důkladně rozehřát na teplotu alespoň 180° Celsia. Doba pečení se řídí velikostí ryby nebo porcí, není však většinou delší než 20 minut.

*Na roštu – obvykle se tak pečou menší ryby vcelku, ty je dobré kolem hřbetu nakrojit, aby se žár snáze dostal do masa, větší pak pečte rozpůlené nebo porcované. Ryby průběžně potírejte olejem nebo máslem, aby se nepřipalovaly.

*V pergamenu – pergamenový papír důkladně potřete olejem nebo máslem a připravenou rybu do něj zabalte. Důležité je balíček dobře uzavřít, aby neunikala pára a šťáva.

Položte na balíček na pekáč a dejte do trouby vyhřáté na 200 °C. Před tím ale nezapomeňte povrch papíru potřít studenou vodou.

————————————————

POSTUP

Kapra nejdřív vykostěte

Však víte, že mnozí lidé ho nejedí jen proto, že jim kosti vadí. Že jste to nikdy nedělali? Všechno je jednou poprvé. A uvidíte, že to zvládnete. Jak na to, nám poradil šéfkuchař Milan Václavík.

1 Čištění

Ať už jste přinesli lysce nebo šupináče, musíte ho nejprve zbavit šupin. To dělejte nejlépe ve dřezu nebo vaničce, jinak budete ještě v létě nacházet šupiny po celé kuchyni.

Nejprve uchopte kapra do utěrky, aby nám neklouzal, a šupiny proti směru odstraňujte tupým nožem. Poté, co kapra zbavíte šupin, je potřeba ho vyvrhnout.

2

Nyní kapra vykuchejte. Je činnost neoblíbená a také riziková. Nesmíte totiž zajet nožem příliš hluboko a dát pozor na žluč, aby se nevylila a nezkazila chuť masa.

Použijte ostrý krátký tenký nůž, hadříkem kapra přidržte, od řitního otvoru mu pomalým pohybem rozřízněte bříško a vyvrhněte ho.

3

Jikry nebo mlíčí schovejte na polévku.

4

Kapra zbaveného šupin a vnitřností můžete porcovat. Začneme rovným řezem od hlavy podél páteře, kopírujte celou páteř až k ocasu.

5

Odřízněte kolem hlavy, a pak od páteře přes žebra stahujte celý filet. Hlavu, ocas, ploutve a zbylý skelet také schovejte na polévku.

6

Poslední částí je začištění bříška, zbavení ploutví a nařezání na finální porce. Filet položte kůží dolů, odřízněte ploutve a spodní tučnou část.

7

Takzvané ypsilonkové kůstky, které se rády zapichují do krku, zneškodníte tak, že filet naříznete v horní páteřní části po zhruba třech milimetrech, až uslyšíme jemné křupnutí.

8

Vadí-li vám kůže, můžete ji stáhnout, tím pádem ale nebudete nařezávat kůstky, protože by se filet rozpadl.

9

Z tříkilového kapra získáte asi 900 gramů čistého masa, které nyní můžete, ale také nemusíte nakrájet na jednotlivé porce. .

Foto: Shutterstock, tesco.cz
Štítky:
Související články
16.5.2025
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až při vlnách v
14.5.2025
Určitě si doma děláte různé zeleninové saláty, dáváte ji do polévek, omáček i nakládáte. A právě pečená zelenina je to, co vám v repertoáru ještě chybí. A to je škoda. Už proto, že šetří kapsu a také ji můžete použít na spoustu způsobů. Třeba na těstoviny, na polévku, do wrapů a omelet... Kterou vybrat? Vlastně téměř jakoukoliv, ale asi nejvíce se hodí kořenová, třeba brambory, pastinák, sladké
12.5.2025
Písečné pláže, slunce, moře všudypřítomná modrá a bílá, to je Řecko. A samozřejmě kuchyně, která chutná snad každému. A kdyby ta dovolená letos nevyšla, co si nějakou tu dobrotu připravit doma? Citronová polévka (4 porce) 1 malé kuře, 1 cibule i se slupkou do vývaru, svazeček z natě celeru, petrželky a bobkového listu, 2 kuličky pepře, kousek kůry z bio citronu, 1 lžička soli, šálek rýže, 2
29.4.2025
Ale jakou, když existuje tolik druhů. A někdy ani ti, kteří kávu milují a rádi experimentují, nedokáží přesně určit, co do které vlastně patří. Espresso zná každý, ale co ty ostatní? Pojďme se na to podívat. Ristretto – pochází ze Sicílie a je velice podobné espressu, ale s tím rozdílem, že jeho objem je okolo 20 ml. Připravuje se z toho stejného množství kávy, ale extrakce je kratší, takže vyn
25.4.2025
Palivo pro sportovce a milovníky zdravé výživy! Potřebujete půl hrnku bílého jogurtu banán 2 vejce 2 lžíce kokosového oleje 2 lžíce rozemletých lněných semínek led Postup Všechny ingredience rozmixujete, na závěr přidáte kostky ledu a znovu rozmixujete. Lněné semínko můžete nahradit mandlemi, semínky slunečnicovými nebo sezamovými, či také ořechy. Nápoj je možné zmrazit a podáv
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
enigmaplus.cz
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
Tmavá písčitá pláž Dumas se nachází ve státě Gujarat 21 km od města Surat v jižní části Indie. V minulosti na této pláži hinduisté spalovali těla mrtvých. Kremace dle jejich víry umožní duši snáze op
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
historyplus.cz
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
Křivolakými vodními kanály se prodírají malé loďky. Míjejí vznosné budovy, proplouvají pod mosty, až dosednou k molu. Scéna se neodehrává v Benátkách, jak by se mohlo zdát, ale v Herakleionu. Ten si vyslouží řadu přezdívek. Kromě starověkých Benátek se mu říká antický Hongkong nebo egyptská Atlantida…   Stejně jako v případě Tróji i u egyptského
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
nasehvezdy.cz
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
Patří mezi atraktivní ženy a o její pozornost by stála spousta mužů. A možná, že brzy dostanou příležitost! Herečka Jitka Čvančarová (47) totiž jasně naznačuje, že její manželství s tanečníkem Petrem
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
21stoleti.cz
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titan
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
epochaplus.cz
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
Květy šeříku připomínají malé voňavé hvězdičky, které na jaře rozjasňují zahrady a parky. Tento půvabný keř však skrývá mnohem více, než jen krásu a vůni – jeho příběh sahá do dob osmanských sultánů, šeříková esence se využívá v parfémech a některé druhy mají také léčivé účinky. Inspiruje i umělce! Je krásný a jeho opojná vůně
Doplatila jsem na svou naivitu
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na svou naivitu
Byla jsem po rozvodu, sama a nic mě netěšilo. Když přišla má kamarádka s nápadem na společné podnikání, znova mě to nakoplo. A to byla chyba. Radku jsem potkala v pro mne těžké době. Přestěhovala jsem se do nového města a změnila jsem práci. Chtěla jsem opustit starý život, ve kterém bylo hrozné manželství a domácí násilí. Nechala jsem
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
nejsemsama.cz
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
Když trávicí soustava nefunguje správně, má to vliv i na hmotnost. Pokud byste rádi pár kilo shodili, zahajte teď na jaře očistu těla. Máte problémy se zácpou, plynatostí, průjmy, nebo i depresemi? Příčinu hledejte ve střevech. Nejenže se v nich nachází drtivá většina naší imunity, ale zanesená střeva mají vliv i na váhu a náladu. Od čeho ruce pryč?
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století