Domů     Vánoční cukroví letos trochu jinak
Vánoční cukroví letos trochu jinak
13.12.2024

A zase je tu sváteční pečení. Možná si i vy letos říkáte, že svůj obvyklý repertoár trochu obměníte. Máme pro vás pár receptů, třeba se vám bude některý hodit.

Kokosové pusinky

(asi 20 kusů)

3 bílky, 150 g cukru, ½ lžičky vanilkového extraktu, ¼ lžičky soli, 5 šálků strouhaného kokosu

1) Předehřejte troubu na 190 °C a vyložte dva plechy pečicím papírem.

2) Vyšlehejte bílky, přidejte cukr, vanilku a sůl a intenzivně šlehejte, až se vytvoří tuhý sníh. Přidejte kokos a opatrně ho zapracujte stěrkou.

3) Pomocí cukrářského sáčku s velkou tryskou tvořte na plechu malé hromádky asi 2,5 cm od sebe.

Pečte 20–25 minut. Plech v troubě otáčejte, aby se rovnoměrně propekly. Nakonec nechte zcela vychladnout.

Doba přípravy 40 minut

Náročnost 2

Kokosové pusinky známe i u nás, tenhle recept ale pochází z Venezuely, kde jim říkají Besitos De Coco. Pusinky milují i v jiných zemích Latinské Ameriky, třeba Kolumbii, Brazílii, Portoriku či na Kubě.

Recepty i názvy se trochu liší, v každém případě hodně záleží na kvalitě kokosu. Co takhle si koupit celý ořech a dužinu nastrouhat?

Linecké s arašídovým máslem

(asi 20 kusů)

350 g hladké mouky, 200 g povoleného másla, 60 g jemného 100% arašídové másla, 80 g moučkového cukru, 1 žloutek, 1 lžička mleté vanilky nebo vanilkového extraktu, špetka soli

Na náplň: 1250 g cukru krupice, 30 g másla, 65 g smetany ke šlehání, špetka soli + 85 g jemného arašídového másla

1) Do mísy od robotu dejte mouku, na kostky nakrájené máslo, arašídové máslo, moučkový cukr, žloutek, vanilku a špetku soli a nechte ho pracovat na střední výkon, až vnikne těsto. Můžete je zpracovat i ručně.

2) Hotové těsto zabalte do potravinové fólie a nechte přes noc odpočinout v lednici.

3) 2 hodiny před pečením těsto vyndejte a rozdělte na 3 části. Každou část důkladně propracujte.

4) Vyválejte na tenký plát asi 3 – 4 mm a vykrajujte hvězdičky nebo jiné tvary. Pokládejte na plech vyložený pečicím papírem a pečte na 180 °C zhruba 8 minut.

5) Upečené cukroví sejměte z plechu i s papírem a nechte vychladnout.

6) Udělejte si náplň. Cukr zahřívejte v hrnci se silnějším dnem a míchejte, dokud se nerozpustí a nepřemění se v karamel.

Přidejte máslo a míchejte, dokud se máslo s karamelem nespojí – může to chvíli trvat, ale při střední teplotě a míchání se ingredience spojí.

7) Pomalu přilijte připravenou smetanu a opět míchejte, dokud se suroviny nespojí. Nechte asi 1 minutu probublávat.

8) Jakmile je karamel hotový, stáhněte jej z plotny, přidejte špetku soli, zamíchejte a přelijte do čisté nádoby. Nechte úplně vychladnout a poté do něj zapracujte arašídové máslo. Jednotlivé tvary krémem slepte.

Doba přípravy 120 minut

Náročnost 2

Linecké těsto, jak ho známe my, je hladké a nejsou v něm oříšky, zatímco pravé ať už světlé nebo hnědé linecké je obsahuje. Americký kompromis s arašídovým máslem je přinejmenším zajímavý.

A pokud by se vám nechtělo dělat se slaným karamelem, klidně použijte marmeládu, jak jste zvyklí.

Springerle

(asi 20 kusů)

4 polévkové lžíce anýzu, 500 g moučkového cukru, 2 g kypřícího prášku do pečiva, 500 g hladké mouky, 2 polévkové lžíce sherry brandy, 4 vejce

1) Vejce šlehejte s moučkovým cukrem do husté pěny, dokud nenabude. Kypřící prášek rozpusťte v třešňovici a přidejte do směsi. Přisypte mouku a vymíchejte nelepivé těsto.

Dejte je do misky, zakryjte vlhkou utěrkou a nechte v chladu (ne v lednici) minimálně 12 hodin, nejlépe přes noc.

2) Plech vyložte pečicím papírem. Z těsta vytvořte váleček a ten nakrájejte na kousky, poprašte moukou a vtlačte do formiček vysypaných moukou, až se na těsto obtiskne motiv. Springerle pak z formiček vyklepněte.

3) Položte je spodní stranou na plech posypaný anýzem tak, aby se do každého kousku obtisklo několik zrnek. Potom je nechte odkryté na plechu v chladné místnosti dalších 12 hodin, nejlépe přes noc.

4) Pečte v troubě na 150 °C asi 15–25 minut, povrch sušenek musí zůstat bledý. Vychladlé skladujte v dobře těsnící uzavřené nádobě.

Doba přípravy 60 minut + odležení

Náročnost 2

Sušenky, které se dělávaly k různým náboženským svátkům a zejména na Vánoce, pocházejí z Německa a pekly se už ve 14. století. Tradiční formičky na springerle jsou dřevěné, ale můžete použít i plastové nebo kovové. Seženete je na e-shopech nebo na některých vánočních trzích.

Kourabiedes

(asi 40 kusů)

900 g hladké mouky, 500 g másla, 220 g moučkového cukru, ½ lžičky vanilkového extraktu, 1 lžička hořkého mandlového likéru, 300 g pražených nasekaných mandlí, 1 čajová lžička růžové vody, 1 lžíce růžové vody na postříkání, moučkový cukr na posypání

1) Máslo vyjměte z lednice asi 2–3 hodiny před použitím, aby při pokojové teplotě změklo.

2) Předehřejte troubu na 180 °C. V mixéru pomocí šlehacího nástavce šlehejte máslo 5–6 minut vysokou rychlostí, dokud nezbělá. Přidejte moučkový cukr a vanilku. Pokračujte dalších 5–7 minut. Jakmile přidáte cukr, objem másla se může zmenšit, ale po chvíli zas nabude.

3) Pak po částech přidávejte mouku, jemně ji vmíchávejte špachtlí a poté přidejte mandle.

4) Těsto zformujte do kuliček velikosti vlašských ořechů a dejte na plech vyložený pečicím papírem. Prstem vytvořte na každé malé kouli těsta malé prohlubně.

5) Pečte 20–25 minut, dokud nezezlátnou. Vyjměte z trouby. Opatrně je přesuňte z plechu a položte na mřížku, aby vychladly. Když vychladnou, postříkejte je růžovou vodou.

6) Do sítka dejte trochu moučkového cukru a cukroví poprašte.

Doba přípravy 55 minut

Náročnost 1

Typické cukroví ve tvaru kuliček nebo půlměsíců se v Řecku peče obvykle na Vánoce nebo ke zvláštním příležitostem. Znají je ale i na Kypru nebo v Turecku. Prý jeho historie sahá až do 7. století, kdy se dělalo v Persii. Obvyklá chuť je vanilková, ale někdy se přidává růžová voda nebo brandy.

Amaretti

(asi 50 kusů)

200 g loupaných mandlí, 140 g cukru krupice, 125 g cukru moučka, 50 g bílků (asi ze 2 menších vajec), 3 g jedlé sody, 1 lžička mandlového extraktu

1) Troubu předehřejte na 200 °C, na plech vysypejte mandle v jedné vrstvě a ve středu trouby je opražte dozlatova. Nechte vychladnout.

2) Vychladlé mandle rozmixujte v robotu, přidejte oba cukry a mixujte dál, dokud se z mandlí a cukru nevytvoří jemný prášek. Směs prosejte přes sítko, abyste se zbavili zbylých větších zrnek.

3) Do prosáté směsi přidejte sodu, promíchejte, přidejte bílky, mandlový extrakt a pečlivě promíchejte. Vznikne trošku lepivé těsto. Vytvarujte je do koule, dejte do mísy, přikryjte utěrkou a nechte přes noc odpočinout v lednici.

4) Druhý den z těsta tvořte kuličky o průměru 15 mm a pokládejte je na plech vyložený pečícím papírem. Mezi jednotlivými kuličkami nechte dostatečné mezery, aby se při pečení nespojily a neroztekly se.

5) Pečte v troubě předehřáté na 150 °C 10–15 minut. Jakmile dostanou na povrchu zlatavou barvu, vytáhněte je z trouby. Sušenky z papíru sundejte a dejte vychladnout na mřížku.

Doba přípravy 70 minut + odležení

Náročnost 2

Amaretti pochází od slova amaro, což je hořký, protože do nich Italové přidávali malé množství hořkých mandlí. Ty ovšem u nás neseženete, protože obsahují amygdalin, který je pro člověka ve větším množství nebezpečný. Pomoci si můžete kapkou aromatu z hořkých mandlí.

Vanilkové rohlíčky

(asi 110 kusů)

280 g hladké mouky, 210 g másla, 110 g jemně mletých mandlí, 40 g moučkového cukru, 2 žloutky,

Na obalení 200–250 g moučkového cukru, 1 balíček vanilkového cukru

Na čokoládu: 200 g čokolády na vaření, 140 g ztuženého tuku, 10 lžic horké vody

1) Do mísy dejte hladkou mouku, moučkový cukr, jemně mleté mandle a žloutky. Vypracujte těsto.

2) Zakryjte fólií a nechte v chladu uležet. Poté je natlačte do silikonové formy na rohlíčky.

2) Pečte v předehřáté troubě cca na 180 °C 10–12 minut. Je potřeba je kontrolovata dobu pečení upravit podle typu trouby.

3) Ihned po vyndání z trouby rohlíčky vyklepněte na vál, kdybyste je ve formě nechali, šlo by to špatně a drolily by se, a ještě vlažné obalte v prosátém moučkovém cukru s vanilkovým cukrem.

3) Čokoládu a tuk rozpusťte ve vodní lázni a přidejte horkou vodu. Dobře ji rozmíchejte a až zhoustne a ztmavne, můžete začít namáčet špičky rohlíčků.

Doba přípravy 70 minut

Náročnost 1

Vanilkové rohlíčky se prý začaly péct ve Vídni na počest porážky osmanských vojsk v roce 1683. Osmanská říše tehdy měla na vlajce půlměsíc, proto se začaly péct vanilkové půlměsíčky.

Odtud byl už jen krok k rohlíčkům, které se rozšířily po celé Rakouské monarchii a staly se typickým vánočním cukrovím. V původním rakouském receptu se používají zásadně mleté mandle, v Česku častěji používáme vlašské ořechy.

Foto: Foto Shutterstock
Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
14.1.2025
Knedlíky i malé knedlíčky. Tuhle dobrotu objevily snad všechny kuchyně světa. Liší se jen těstem a složením náplně, oblíbenou národní pochoutkou jsou ale všude. Proto pro vás máme pro inspiraci pár receptů. Knedlíky, knedlíčky a jim podobné těstové taštičky mohou být hlavním jídlem, přílohou a ve sladké podobě i dezertem. Které vybrat? My jsme se tentokrát pro tento článek rozhodli pro knedlíky p
10.1.2025
A nejen podle barvy a velikosti, i když samozřejmě často nakupujeme očima. Daleko důležitější je chuť. Ta se u jednotlivých odrůd liší a nejen to, jablka jsou více či méně šťavnatá, tvrdší, měkčí... Proto se také každé hodí na jiné použití v kuchyni. Nevěříte? Ale nejdřív s námi pojďte na nákup. Dejte si načas Popadnout v supermarketu tácek s jablky a rychle k pokladně, není nejlepší řešení, st
7.1.2025
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete pokládat bez nádoby. I v mikrovlnce je nenahraditelným pomocníkem. A víte, že ho nemusí
31.12.2024
Tradičním přípitkem o silvestrovské půlnoci bývá šampaňské, respektive většinou spíše šumivé nebo perlivé bílé víno. Jenže slavnostní chvíli můžete zapít i svěžím koktejlem. Kromě šumivého vína nebo sektu se u nás „zabydluje“ prosecco. Jde o šumivé víno ze severní Itálie a podle tlaku v láhvi se dělí na prosecco šumivé (spumante) a perlivé (frizzante). Spumante se vyznačuje jemným a dlouhotrvají
30.12.2024
Připíjet si alkoholem není povinné, někomu prostě nechutná, jiný jej nemůže ze zdravotních důvodů. A pak jsou tady i děti a řidiči... A co jim nabídnout namísto nealko sektu mocktail? Jde o nealkoholický koktejl, jehož myšlenka se zrodila v Americe. Často se mu říká i „mock cocktail“, což je v anglickém překladu „falešný koktejl“. Pokud jej pro někoho budete na Silvestra připravovat, dejte si zál
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Těžké ráno po oslavě?
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, […]
Domácí apotéka na svátky
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Samotná podstata času v srdci Serpenti
iluxus.cz
Samotná podstata času v srdci Serpenti
Rok 2025, který je podle čínského kalendáře rokem Hada, přináší značce Bulgari jedinečnou příležitost odhalit převratnou reinkarnaci své ikonické legendy Serpenti. Čínský kalendář letos oslavuje tento
Pozor! Neviditelnost je tu!
epochalnisvet.cz
Pozor! Neviditelnost je tu!
Kdo si občas nepřál na chvíli zmizet ze světa, a pak se zase vrátit zpět. Jak ale něco takového zařídit? Jednoduše, stačí se stát neviditelným!   Dlouho to byl jen sen, teď už je skutečností! Neviditelným se může stát úplně každý, stačí si na internetu objednat neviditelný plášť. Nebo přesněji neviditelný štít. Takto jednoduché se
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
epochanacestach.cz
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem z netučného kyselého tvarohu a podle chuti a vůně si je s ničím jiným nespleteme. Vítězí nejen v kuchyních, ale i v diplomacii – Evropská komise je zařadila mezi chráněná zeměpisná označení EU. Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a svým vesnickým domovem, že nebude možné nikdy určit chvíli,
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
skutecnepribehy.cz
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
Někdy ten náš život vypadal už beznadějně. Díky soudržnosti a taky notné dávce štěstí se nám ale podařilo všechny nástrahy osudu úspěšně překonat. Moji rodiče se velmi milovali a svoji vzájemnou lásku si dávali denně najevo. Tatínek třeba dal jen tak mamince pusu a ona ho jen letmo pohladila po vlasech. Vždycky jsem si přála, abych i já našla podobnou
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
21stoleti.cz
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
nasehvezdy.cz
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
Jedné z našich nejslavnějších modelek vzala vlna tsunami přítele. Jeho křik slyší Petra Němcová (45) dodnes. Ona sama měla na čtyřech místech roztříštěnou pánev, utrpěla i další zranění. Největší
Langoš bez kynutí
nejsemsama.cz
Langoš bez kynutí
Klasický maďarský fastfood si můžete dopřát v různých variantách. Tou nejjednodušší a zároveň velmi chutnou je potřít ho prolisovaným stroužkem česneku, ke kterému zkuste přidat trochu sušeného tymiánu. Ingredience: ● 450 g hladké mouky ● 1 vejce ● 250 ml kefíru ● 1 lžíce cukru ● ½ lžičky jedlé sody ● ½ lžičky soli ● 2 lžíce oleje ● olej na smažení Na dohotovení: ● zakysaná smetana ● nastrouhaný sýr Postup: Do mísy
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
rezidenceonline.cz
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod Jejich historie sahá do sedmnáctého století, kdy francouzští aristokraté včetně samotného krále Ludvíka XIV. měli ve svém mobiliáři umělecky zdobené komody navržené těmi nejlepšími řemeslníky. Tehdy měla tato nábytková klasika podobu modelů s promyšlenými proporcemi, zaoblenými liniemi a ozdobnými nohami, časté bylo zdobení luxusními intarziemi, vyřezávanými detaily
Hovězí na česneku
tisicereceptu.cz
Hovězí na česneku
Vydatný oběd, který má říz, když nešetříte česnekem. Ale buďte bez obav, červené zelí jeho chuť v ústech přirozeně zneutralizuje. Suroviny na 4 porce 800 g hovězí kýty 3 lžíce oleje 2 cibule
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
epochaplus.cz
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
Challenger byl v pořadí druhým raketoplánem NASA, vypuštěným na oběžnou dráhu Země. Na první misi vyrazil 4. dubna 1983, následně vykonal ještě osm dalších vesmírných cest. Po necelých třech letech aktivní služby byl zničen při startu své desáté mise. Lety raketoplánů byly následně až do roku 1988 pozastaveny. Podobný osud jako Challenger, ovšem při návratu,
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
enigmaplus.cz
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
Manželé Sally a Tom Batesovi se na podzim roku 1961 vydávají k jednomu z londýnských domů ve viktoriánském stylu, aby si jej prohlédli a zvážili případnou koupi. Vše vypadá přesně tak, jak si vysnili…
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
historyplus.cz
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku. A Živnobanka díky němu bude vůbec nejvýznamnější čs. bankou. Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde mladík vychodí gymnázium. Absolvuje