Dozrávají i v našich podmínkách do medové sladkosti a pochutnat si na nich prospěje i zdraví.
Švestky, ale i blumy, slívy, ryngle, špendlíky nebo mirabelky, zkrátka slivoně: Liší se jen barvou a detaily, jako je tloušťka a pevnost slupky a snazší nebo obtížnější oddělitelností pecky.
Všechny ale mají lahodné plody, které by byla škoda zužitkovat jen na koláče. Mají totiž pozoruhodně blahodárné účinky na zdraví. K tomu účelu se dají některé z nich do zásoby nasušit a všechny pak zpracovat na povidla bez cukru. K čemu se pak budou hodit?
Co umí a neumí
+ Ulevují při otocích
Hospodaření s vodou v těle závisí na rovnováze mezi sodíkem a draslíkem. Sodík vodu v těle zadržuje, draslík ji naopak pomáhá odvádět ledvinami. A zatímco sodíku jíme se solí asi dvojnásobek toho, co medicína doporučuje, s draslíkem je to horší.
Maso a další živočišné potraviny jsou totiž chudým zdrojem, takže je třeba sáhnout po zelenině a ovoci. Mezi těmito potravinami patří k hlavním dodavatelům draslíku právě švestky.
Tip: Zvláště bohaté na draslík jsou sušené plody.
+ Pomáhají snižovat cholesterol
Je to tím, že obsahují velké množství rozpustné vlákniny pektinu a také celulózy. Ta tvoří drobná nestravitelná vlákna, která pomáhají odvádět ze střeva tuk obsažený v jídle. Pak se ho méně dostane do krve.
Po mastném chodu si tedy místo dezertu dopřejte raději dvě lžičky povidel. Budete tím chránit také svoje cévy i játra, protože i ty zatěžuje příliš tučná strava.
+ Zlepšují pohyb střeva
I za tuto schopnost vděčí vysokému obsahu vlákniny a celulózy a spolu s nimi také účinku ovocných kyselin. Proto jsou sušené švestky oblíbeným lidovým prostředkem proti zácpě. Stejnou schopnost má i větší množství čerstvých zralých švestek.
+ Zklidní žaludek
To je jeden z efektů rozpustné vlákniny pektinu, že zklidní podrážděnou žaludeční sliznici a sklon k vředům. Musíte ale používat zralé plody, neboť kyselé dráždí.
+ Prospívají při nervových potížích
Švestky jsou totiž bohaté na vitaminy řady B, konkrétně B1, jehož nedostatek se projeví úzkostmi, depresemi, únavou, dále B2, který je důležitý mimo jiné pro správnou funkci zrakového nervu.
B3 je kromě nervů zapotřebí i pro dobré trávení a B6 pro dobrý spánek a proti podrážděnosti.
+ Zlepšují stav kůže
Té prospívají jak vitaminy řady B, tak i provitamin A, který švestky obsahují.
+ Chrání před volnými radikály
Platí to hlavně pro fialové a temně rudé typy slivoní. Těm dávají barvu flavonoidy, látky, které mají současně významný ochranný efekt na naše buňky. Brání je před poškozením volnými radikály, které by pak mohlo vést k mutacím a nekontrolovatelnému dělení.
+ Udržují zdravý zrak
I když se to o slivoních málo ví, plody jsou velmi bohaté na provitamin A, nepostradatelný pro dobrou funkci zraku.
+ Snižují riziko cukrovky
Za to vděčí jak efektu flavonoidů, které slivoním dávají fialové a temně rudé zbarvení, tak své schopnosti udržovat vyrovnanou hladinu cukru v krvi, a to nehledě na intenzivní sladkost plodů.
Jsou totiž bohaté na ovocný cukr fruktózu, na kterou nereaguje inzulín, proto nevede k výkyvům hladiny cukru v krvi.
Ale pozor: Nadměrné mlsání ovoce, zejména sušeného, znamená pro tělo větší zátěž fruktózy, než dokáže zpracovat. Dochází pak k rychlému tloustnutí hlavně v oblasti břicha, což zvyšuje riziko pro rozvoj cukrovky.
Takže i v případě švestek platí, všeho s mírou.
– Škodí při ztukovatění jater
Příčinou je vysoký podíl ovocného cukru. Pro ten nemá naše tělo přímé využití, a tak ho ukládá ve formě tuku přednostně v játrech a také v břišní dutině.
Proto nejsou výrazně sladké druhy slivoní vhodné při jaterních onemocněních, mohou zhoršit už stávající zatížení uloženým tukem.