Kosmetika se bez rostlin a jejich účinků neobejde. Co tedy pro změnu vyzkoušet jejich sílu v přírodním stavu? Máme pro vás návody na jednoduché procedury, které prospějí pleti i vlasům.
Levandule
Má antimikrobiální účinky, proto se hodí k očistě kůže celého těla, a to zvláště při sklonu k vyrážkám a k akné.
Kůži nejen čistí, ale současně v ní urychluje hojivé procesy, což se vysvětluje schopností levandule mírným podrážděním zvýšit prokrvení, a tím i obnovu tkání. Díky tomu prospívá i při ekzémech, zvláště pokud je zkomplikuje bakteriální infekce nebo mykóza. Podporou prokrvení regeneruje i stárnoucí kůži.
Lázeň pro osvěžení pleti
Do skleněné nebo porcelánové nádoby dáme 4 hrsti sušené levandule a spaříme je 4 l vroucí vody. Necháme louhovat 15 minut, pak přecedíme a vlijeme do koupele. Doporučuje se, aby voda ve vaně nebyla příliš horká, ale jen teplá.
Meduňka
Zmírňuje nejen nervové podráždění, ale také nadměrné maštění kůže i vlasů. Proto meduňku často najdete ve výčtu ingrediencí v přípravcích pro mastnou pleť. Kromě efektu tlumícího produkci mazu podporuje meduňka prokrvení a tím zvyšuje svěžest pleti.
Obklad pro mastnou pleť
Do skleněné nebo porcelánové nádoby nasypeme hrst sušené natě a přelijeme 0.5 l vroucí vody. Když výluh vychladne na příjemnou teplotu, scedíme ho a pak v něm namáčíme čistý hadřík nebo vatu a přikládáme jako obklad na obličej, krk a dekolt.
Puškvorec
Používá se silně aromatický oddenek, který vůní připomíná směs koření se skořicí. Léčivě působí hlavně při poruchách trávení, ale účinný je i zevně, kdy podporuje růst vlasů.
Má rovněž antimikrobiální účinky, takže se dá použít i při svědění vlasové pokožky nebo tvorbě lupů. Oddenek se nesmí vařit, připravuje se z něj studený výluh.
Oplach pro posílení vlasů
Do litru studené vody dáme 3 lžíce drceného kořene puškvorce a necháme stát přes noc. Pak scedíme, mírně ohřejeme na cca 30 °C a po částech výluh vmasírujeme do vlasové pokožky. Obalíme fólií a ručníkem a necháme působit asi 15 minut.
Poté už nesmýváme, jen vlasy usušíme.
Petrželová nať
Obsahuje látky, které rozšiřují cévy a tím výrazně zlepšují prokrvení, čehož se dá využít zevně i vnitřně (pozor, nikoli v těhotenství!) proti otokům.
Prokrvení a současně podpora metabolismu, což je další účinek éterických olejů v petrželi, současně zlepší vzhled pleti.
Obklad na opuchlé oči
Pokud vás trápí otoky kolem očí, zkuste petrželový obklad, který zlepší odvádění stagnující tekutiny: Do šálku nasypte tři lžičky pokrájené natě a spařte vroucí vodou.
Po 15 minutách je výluh připravený, namočte do něj vatové tamponky a ty přiložte na opuchlé oči. Po 10 až 15 minutách by měl být znatelný ústup otoků.
Maska pro svěží pleť
Svazek čerstvé nati nasekejte na drobno a pak rozmixujte na pyré. Přidejte 5 lžic měkkého tvarohu a rozmíchejte na hladkou hmotu. Naneste na pleť obličeje a dekoltu a nechte působit 20 minut. Pak ji smyjte teplou vodou.
Čajové lístky
Čaj obsahuje množství účinných látek, jejichž působení se nemusí omezovat jen na vnitřní užití. Zevně zpomalují projevy stárnutí a udržují mladší vzhled pleti, protože ji regenerují a vypínají.
Čajové lístky mají také svíravý a hojivý efekt, díky čemuž pomáhají při podráždění kůže, ať už nevhodnou kosmetikou nebo v létě od slunce. Pozor ale na výběr typu čaje, černý kůži jemně zbarvuje, takže je třeba použít čaj zelený nebo bílý.
Zpevňující maska
Spaříme 2 lžíce zeleného čaje 150 ml vody. Rozmixujeme hrst ovesných vloček a po 10 minutách je přelijeme čajovým výluhem. Přiléváme postupně, aby vznikla hustší kaše, která nebude z obličeje stékat. Maska prospívá nejen stárnoucí, ale také citlivé a dráždivé pleti.
Rozmarýn a šalvěj
Rozmarýn podporuje prokrvení v podkoží a šalvěj má zase pozoruhodné antimikrobiální účinky a schopnost zmírňovat kožní potíže a podráždění. Společně jsou tedy výtečnou směsí pro zlepšení stavu vlasové pokožky a na podporu růstu vlasů. Omezují produkci mazu i tvorbu lupů a vlasům dodávají vysoký lesk.
Oplach pro krásné vlasy
Ve skleněné nádobě krátce svaříme v 0,5 l vody po 2 lžících sušené nati šalvěje a petržele. Necháme vychladnout na cca 40 °C, scedíme a vmasírujeme do pokožky hlavy po umytí vlasů. Ovineme fólií a ručníkem a necháme chvíli působit. Už neoplachujeme.
Máta
Pomáhá zlepšovat stav nečisté mastné pleti a zmírňuje svědění, což je vedlejší efekt pocitově ochlazujícího mentolu. Hodí se i na oživení popelavé unavené pleti, protože podporuje prokrvení a tím dodává vitálnější vzhled.
Napařovací lázeň
Prospívá při mastné pleti. Porcelánovou misku naplníme ze tří čtvrtin vroucí vodou a počkáme 2 minuty, až poněkud zchladne. Pak přisypeme 2 lžíce rozcupovaných čerstvých mátových snítek.
Promícháme a pak se nad misku skloníme, přes hlavu přehodíme ručník. Doporučuje se zavřít oči, aby je mentol nedráždil k slzení. Vydržíme, dokud z misky vystupuje pára. Pak tvář jen jemně osušíme, abychom účinné látky nesetřeli.
Pleťový peeling
Na prkénko dáme menší hrst čerstvých mátových lístků a pokrájíme je co nejdrobněji. Smícháme je s 1 lžící hrubého cukru a 1 lžící hrubé soli, k tomu přidáme ještě 2 lžičky medu. Vypracujeme hutnou hmotu a použijeme ji jako peeling.
Kontryhel
V lidovém léčitelství byl kontryhel základem čajových směsí na gynekologické problémy, ale hodí se i ke kosmetickým účelům. Má totiž zajímavou schopnost oddalovat tvorbu vrásek a vracet pleti něco z její bývalé pevnosti a pružnosti. Pomáhá rovněž zjemňovat pleť s hrubými póry.
Čaj proti vráskám
Spařte vrchovatou lžíci sušené natě v 0,25 l vody a nechte 10 až 15 minut louhovat. Sceďte a popíjejte čaj nalačno v malých douškách.
Obklady proti vráskám
Použijte stejný výluh jako v předchozím návodu pro čaj. Namočte do něj plátěný hadřík a přiložte jako obklad. Nechte působit asi 15 minut. Pleť se vypne, vyhladí se drobné vrásky a hrubé póry.
Vyhlazující maska
Ve skleněné nádobě přiveďte k varu 0,25 l vody se 4 lžícemi čerstvých pokrájených listů (v nouzi použijte 2 lžíce sušené nati). Nechte stát 10 minut, pak výluh po lžičkách vmíchejte do měkkého tvarohu. Masku naneste na obličej, krk a dekolt. Po 15 minutách smyjte teplou vodou.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock