Při pečení cukroví se hodí jak vál, tak váleček, ale – umíte si vybrat správně?
Vál nemusí být jen klasický dřevěný, ale také ze silikonu. A váleček? Může být dřevěný, mramorovaný, umělohmotný, s nastavitelnou výškou těsta… A co takhle embosovaný?
VÁL
Pravda, těsto můžeme míchat jen tak na pracovní desce nebo třeba v robotu. Dosud nepřekonatelnou klasikou je ale vál. Vybrat si můžete dřevěný, který je v české kuchyni tradiční, nebo silikonový. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Dřevěný hodně vydrží
Také míváte při pohledu na zamoučněný vál nostalgické vzpomínky na babiččiny domácí pečené dobroty? A cítíte z něj tu vůni dřeva, vanilky a citronové kúry? Přesně proto se některé hospodyňky svého dřevěného válu nikdy nevzdají. Má ale i jiné přednosti.
Není to „jen“ jakási obyčejná dřevěná deska. Vyrábí se z různých dřevin. Je ve tvaru ležatého „Z“, spodní zarážkou se opře o kuchyňskou desku a vrchní hrana brání sesuvu sypkých surovin z desky. Použít se dá oboustranně.
Na co se zaměřit: Dobrý vál nemá být příliš těžký a dřevo by mělo být kvalitní a dobře opracované. Když je měkké, těsto se na něm snadno hněte, válí a vykrajuje. Vál z měkkého dřeva ale není vhodný k intenzivnímu krájení.
Vysoce kvalitní vály mohou mít i tři vrstvy, z nichž prostřední je tzv. biodeska. Zajistí, že se vál nebude kroutit, rozesychat ani jinak tvarově měnit.
Jak o vál pečovat: Určitě ho nedávejte do myčky nádobí. Nejlepší je seškrábat zbytky těsta a samotnou desku otřít navlhčeným hadříkem. Jednou za čas ho ošetřete kvalitním minerálním olejem.
Mezi nejoblíbenější vály patří klasický, přírodní, vyrobený z kvalitního bukového dřeva (Banquet, decodoma)
Vál ze speciálně lisovaného bambusu ocení milovníci přírody. Bambus vyroste o téměř 1 metr za den. Je tak ekologičtější než běžně zpracovávané druhy dřev. Je přirozeně antibakterální a odolný vůči vlhkosti. (Kela)
Olšové dřevo je lehké a má nádhernou červenou kresbu. Přední a zadní zarážka, která má zakulacené tvary, se velmi dobře udržuje v čistotě. (kuchynska-prkenka)
Luxusní provedení vám zajistí funkčnost i originalitu. Třívrstvý vál z jasanu je už ve výrobě napuštěn minerálním olejem medicinální kvality a včelím voskem. (Duspiva truhlářství; pottenpannen)
Silikon – materiál 21. století
Kuchyňský silikon díky svým vlastnostem nahrazuje velkou řádku doposud tradičních materiálů. Předností silikonového válu je celá řada:
* Je neuvěřitelně skladný.
* Skvěle se udržuje a čistí – může i do myčky nádobí.
* Dokonale přilne ke kuchyňské desce, takže neklouže.
* Těsto se na něj nelepí, proto se nemusí moc podsypávat moukou.
Na co se zaměřit: Když silikonový, tak s obrázkem… Tedy takový, který vám usnadní formování do různých rozměrů a tvarů, protože už jsou na něm předkreslené.
Jak o vál pečovat: Nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu. Poškodit ho můžete jen ostrými noži. Proto se doporučuje používat vykrajovátka i nože plastové.
1. Pohodlné je, když se dá pracovní podložka pro přípravu těsta na koláče, sušenky, chléb, pizzu nebo těstoviny i s připraveným těstem vložit rovnou do trouby. (Rösle; kitchenstyle)
2. Někteří výrobci přidají jako dárek k silikonovému válu i silikonový nožík. (Eva)
VÁLEČKY
Z dob minulých známe váleček z kreslených vtipů, kdy ho nazlobená žena drží v ruce číhajíc na svého nezdárného chotě, vracejícího se ve značně podroušeném stavu z místního lokálu. To je jeho dřevěná varianta. Tedy- bývala…
1. Dřevěných variant je dnes daleko víc. Plastové kroužky na dřevěném válečku slouží k nastavení tloušťky těsta.
2. Netradiční tvar může být skvělou vychytávkou. Díky němu je váleček snadno použitelný i v hlubokém talíři. Výborně se hodí pro výrobu plněných ovocných i masových knedlíčků. (www.zenskyraj.cz)
3. Embosované válečky jsou také ze dřeva. Jsou speciální a krásné. Vtiskněte do těsta pohádkový motiv – třeba motýlky – a svým s láskou pečeným sušenkám a dalším cukrovinkám dodáte originalitu. (Goody Woody)
4. Těsto všude stejně široké? To zvládne plastový váleček s nastavitelnou tloušťkou, kterou zajistí po celé šíři plátu. Jednoduše, pouhým nastavením požadovaného čísla na rukojeti. (Delícia)
5. Kdo jednou vyzkouší keramický váleček, oblíbí si ho navždy. Nejenže se na něj těsto nelepí, ale je i velmi dekorativní a většinou je možné pořídit celou sbírku ve stejném provedení. (Creative Tops)
6. Mramor – materiál, který přežije věky! Jeho chladivou krásu můžete obdivovat i na svém válečku na těsto. (Premier Housewares)
7. Moderní alternativou je váleček s kovovým nepřilnavým povrchem a pogumovanými madly. (KitchenAid)
8. Máte rádi vtipné pomocníky? Pak je jako stvořený pro vás váleček ve tvaru tužky, vyrobený z odolného bukového dřeva. (Hoobbe)
Foto: Archiv firem