Domů     Nejlepší vepřová pečínka
Nejlepší vepřová pečínka
11.7.2023

Měla by být měkounká, křehká, aby se jen rozplývala na jazyku, s dostatkem šťávy. Jak toho ale docílit?

Odpověď je nasnadě. Maso se neopeče jen tak samo, potřebuje vaši péči. V tom je celé tajemství. Pokud se o ně budete starat, vykouzlíte zázrak, na který budou vaši hosté či rodina s láskou vzpomínat.

Tuku se nebojte

Mnoho lidí si stále myslí, že je vepřové nezdravé, protože je tučné. Ano i ne.

Samozřejmě, že má více tuku než některá jiná masa, ale vzhledem k tomu, že se dnes vepři nevykrmují na sádlo, ale na maso a porážejí se daleko dřív, není to s tukem tak hrozné jako kdysi. A všechno je relativní.

Když si totiž upečete kuře a sníte je i s kůží, ve výsledku je to stejné, jako když si dáte plátek krkovice. Navíc, a to je důležité si zapamatovat, tuk je nositelem chuti.

Začíná to u řezníka

Máte-li svého, je o starost méně, protože vám určitě vhodný kousek masa vybere nebo alespoň poradí. Když ne, poradíte si sami. Co tedy koupit? Možností je několik.

Krkovička – labužníci tvrdí, že se na pečení hodí nejvíce hlavně proto, že je prorostlá tukem, který zařídí, aby bylo maso šťavnaté. A přitom se z velké části vypeče.

Pečeně – je to libový kus masa, který má prasátko podél páteře. Maso je jemné a světlé, nenajdete v něm žádné blány nebo šlachy. A ani příliš tuku, proto je také sušší.

Chcete-li je péci, zkuste najít kousek, který má na sobě tukovou vrstvu, protože právě ta dodá pokrmu chuť.

Bůček – je tučný (i když už ne tolik jako kdysi). Často se prodává s kůží. S ní ho také můžete péci, ale počítejte s tím, že někdo kůži rád nemá. V tom případě ji před pečením odstraňte.

Péci se dají i další kousky vepřového jako například panenka, ta se ovšem špikuje a obaluje ve slanině, a také ocásky, které mají jemné maso a většinou se pečou s bůčkem. My ale protentokrát zůstaneme u pečeně.

Pečeně s kostí, nebo bez?

Ta s kostí je kotleta, bez kosti se jmenuje karé. Záleží na vašem rozhodnutí. Práce s masem bez kosti je pohodlná a pečení trvá kratší dobu. Jenže s kostí zase získáte daleko lepší chuť šťávy.

Navíc můžete řezníka požádat, aby vám kosti odřízl a dát je při pečení pod maso. Pokud jste jen trochu zruční, můžete to udělat doma sami. Na mase s kostí ale zase ušetříte, protože je levnější než bez ní.

Kolik masa koupit?

Samozřejmě záleží na množství strávníků, ale většinou se pro normální rodinu kupuje okolo kilogramu masa, pokud je s kostí, o něco více. Z něj uděláte asi 5 porcí. Je-li vás méně, můžete si druhý den dát studené maso k večeři.

Péci malé kousky se nevyplatí nejen finančně, ale je tu i nebezpečí, že bude maso příliš suché.

Nepodceňujte přípravu

Než maso skončí v troubě, musíte je náležitě zpracovat. Tedy pokud jste získali pečínku nahoře s tukovou vrstvou, pěkně ji nařežte křížem na čtverečky až k masu. Ale postupujte opatrně, neměli byste zařezávat do masa.

Pokud máte maso jen se zbytky tuku, což bývá bohužel častější případ, opatrně je nařežte také. Místo tukové vrstvy můžete maso obalit slaninou, ale když to neuděláte, nic se nestane.

Následuje solení

Maso musíte osolit jemně a přitom dostatečně, což se zdá jako oříšek. Ale zařídíte to tak, že nebudete sůl jen tak bezhlavě sypat, ale vetřete ji do všech záhybů. Pokud chcete použít koření, vetřete je do masa také.

Svažte je

Pečeně je sice kompaktní, ale i přesto byste ji svázat měli. A to nejenom proto, že získáte váleček, který bude dobře vypadat, ale maso se lépe propeče a zůstane šťavnatější. Samozřejmě použijte kuchyňský provázek, který je z přírodního vlákna.

Nejdříve ji opečte

Někdo to dělá v pekáči, ve kterém pak dá maso do trouby, ale můžete použít i pánev. Maso potřete tukem a pánev nasucho rozehřejte. Pak na ní prudce opékejte maso ze všech stran, aby se takzvaně zatáhlo. Dobře opečené maso by mělo mít zlatavou barvu.

Bude vám to trvat pár minut, než opravdu opečete všechny strany. Rozhodně se nesmí stát, že část zůstane syrová. Z masa by vytekla šťáva. Opečené maso dejte stranou.

Vytvořte základ pro šťávu

Na pánvi zůstal výpek, který se bude hodit. Ztlumte plamen, přidejte nakrájenou cibuli (podle velikosti masa asi 3, někdo dává i trochu česneku) a míchejte, dokud cibule nezměkne a všechno připečené se nerozpustí.

Pokud je to potřeba, můžete přidat pár lžic vody. Tak jste získali základ. Přendejte ho do pekáčku, na něj vložte maso. Podlijte trochou horké vody a můžete dát do trouby.

Pokud se přece jen bojíte, že by maso ve šťávě plavalo, můžete použít pekáček s mřížkou, který vás této starosti zbaví.

Co s kostmi?

Pokud jste se rozhodli pro pečeni s nimi, musíte je také připravit. Omyjte je, osušte, osolte a dejte do pekáčku se lžící oleje. Pečte na 220 °C asi 20 minut, až zezlátnou. Na ně pak přijde cibule a maso.

Pečení s kostmi má nejen vliv na výslednou šťávu, ale nemusíte se bát maso více podlít, protože nehrozí, že by ve šťávě plavalo.

Kouzlo pomalého pečení

Jestli jste až doteď pekli vždycky maso na vysokou teplotu, je pravděpodobné, že jste ho vysušili. Pokud jste pekáč přiklopili pokličkou, mohl být výsledek lepší, ale nešlo o pečení, nýbrž dušení.

Zkuste tentokrát pečení pomalé na nízkou teplotu a uvidíte, že budete výsledkem překvapeni. Nastavte tedy troubu na 120 °C a dejte do ní pekáč s masem. Bude se propékat jen velmi zvolna, takže se nestačí vysušit. A jak dlouho to bude trvat?

Záleží na velikosti masa. Kilo budete péci asi hodinu a 15 minut, kilo a půl 2 hodiny. Maso kontrolujte a nezapomeňte je často polévat výpekem.

Šťáva korunuje dílo

Hotové maso vyndejte na mísu a nechte v teple odpočívat. Pokud jste pekli na kostech, vyhoďte je. Do pekáčku přidejte hrnek vody, zahřejte a důkladně zamíchejte s výpeky. Snažte se vařečkou ze stěn uvolnit do šťávy všechno, co se na stěnách připeklo.

Pak už jen ochutnejte a případně dosolte. Chcete-li mít šťávu hustší, připravte si z másla a mouky hnědou jíšku. Tu postupně přidávejte do pekáčku a dobře míchejte, aby nevznikly hrudky. Vařte za stálého míchání na mírném ohni alespoň 20 minut. Nakonec šťávu přeceďte nebo rozmixujte tyčovým mixérem.

A teď už můžete podávat

Z masa stáhněte provázek a nakrájejte je na plátky. Pokud víte, že se celá pečínka nesní, vyplatí se ukrojit jen tolik, kolik jich budete potřebovat, a zbytek nechat v celku. A s čím je podávat?

Mohou to být knedlíky se zelím, ale klidně jen s bramborem nebo rýží. Druhý den to, co zbylo, oceníte na čerstvém chlebu.

Trhané vepřové

V poslední době je hitem rychlých občerstvení. Udělat si ho můžete klidně doma. Nedá to téměř žádnou práci.

Budete potřebovat 1 kg vepřové krkovice, 1 lžíci rostlinného oleje, 1 lžíci hrubě mletého pepře, 10 g soli

1) Troubu rozehřejte na 100 ˚C.

2) Maso ze všech stran potřete olejem, osolte a opepřete. Dejte je do pekáče, přilijte vodu do výšky 1,5 cm a důkladně překryjte alobalem.

3) Vložte do rozehřáté trouby na 10 hodin. Poté sundejte alobal, maso přelijte výpekem a vraťte do trouby na další 4 hodiny.

4) Vyndejte z trouby a nechte v pekáči částečně vychladnout tak, aby zůstalo jen teplé. Poté ho pomocí vidliček natrhejte přímo v pekáči na malé kousky.

5) Důkladně promíchejte s výpekem.

Servírovat můžete v bagetě, v hamburgerové bulce i na opečeném toustu, které potřete hořčicí nebo BBQ omáčkou, majonézou či kečupem a obložíte cibulí, hlávkovým salátem, rajčaty, prostě tím, co máte rádi.

Zabalit se dá i do wrapu.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
13.11.2024
Specialitu blízkovýchodní kuchyně jste již možná ochutnali. Ale nechtěli byste si nějakou dobrotu připravit doma? 500 g mletého hovězího nebo jehněčího masa, 500 g hovězího nebo jehněčího masa z krku, 500 g kulatozrnné rýže (Arborio), asi 50 ks spařených (naložených) vinných (nebo kapustových) listů, 2 lžíce olivového oleje, hrst nasekané petrželky, 2,5 lžíce směsi koření Baharat, 1,5 lžíce soli,
30.10.2024
Česká kuchyně je jedna z mála, která mák s oblibou využívá. A dělá dobře, protože je nejen chutný, ale také zdravý. Kromě obvyklých buchet a koláčů se dají z něj připravit i další dobroty. Máku má charakteristickou chuť a aroma, které ještě zvýrazníte tím, že ho opražíte na pánvi. Díky tomu se z něj totiž uvolní aromatické oleje a zvýší se i jeho křupavost. A co z něj připravit? Možností je řada,
29.10.2024
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle... Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát Záleží na tom, kolik toho chcete sušit a jak často. Suši
18.10.2024
Chytrým uspořádáním v kuchyni získáte nejen dostatek úložného prostoru, ale vejdou se vám tam i spotřebiče jako lednička, trouba nebo myčka. Jen se musíte zaměřit buď na malé, anebo multifunkční výrobky. Už jste si zvykli, že v malé kuchyni šetříte místem, kde se dá, abyste daný prostor využili co nejúčelněji. Museli jste zapomenout na myčku a lednička se vám tam vejde jen tak tak. Jenže nyní dos
15.10.2024
Dozrávají i v našich podmínkách do medové sladkosti a pochutnat si na nich prospěje i zdraví. Švestky, ale i blumy, slívy, ryngle, špendlíky nebo mirabelky, zkrátka slivoně: Liší se jen barvou a detaily, jako je tloušťka a pevnost slupky a snazší nebo obtížnější oddělitelností pecky. Všechny ale mají lahodné plody, které by byla škoda zužitkovat jen na koláče. Mají totiž pozoruhodně blahodárné úč
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Pojďte se projít po mostě
epochanacestach.cz
Pojďte se projít po mostě
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří