Domů     Za kuchyňskou deskou nemusí být jen obkládačky
Za kuchyňskou deskou nemusí být jen obkládačky
12.7.2023

Rekonstruujete kuchyň, nebo si kupujete úplně novou linku? Pak nezapomeňte na prostor za pracovní deskou.

Možná vám to v tuto chvíli nepřipadá tak důležité, ale je to chyba. Jednak je to místo hodně zatížené, takže jenom zeď nepřichází v úvahu, ale kromě toho může pomoci vaši kuchyň vizuálně vylepšit.

Při výběru pamatujte také na to, že v kuchyni budete trávit dost času a v případě otevřených kuchyní do ní stále uvidíte. Proto varianta, kterou vyberete, musí ladit s ostatním nábytkem a líbit by se vám měla i za nějakou tu dobu. Materiálů na výběr je spousta.

Dlaždičky

Tak jim všichni říkáme, ale ty, co se dávají na stěnu, se správně nazývají obkladačky (viz úvodní foto). Nic to nemění na tom, že to je klasika, která neomrzí. Má to však jedno ale.

Ať už vyberete velké nebo malé, mají spáry, které budete muset také čas od času čistit. Zase můžete vybrat jinou spárovací hmotu než bílou, což vám alespoň trochu pomůže. A nemusí být jen jednobarevné, zkuste si s nimi i vyhrát.

Na výběr jsou různé povrchy, barvy nebo si můžete nechat udělat mozaiku, existují i takové, které imitují kámen, cihly nebo sklo.

Tapeta

Nejlevnější, ale také nejméně trvanlivé řešení. Samozřejmě se nepoužívají tapety papírové, ale vinylové. Platí, že čím vyšší vrstva vinylu je na papírovém podkladu, tím odolnější tapeta bude.

Výhodou je, že dekorů, ze kterých můžete vybírat, je spousta, od imitací různých cihlových nebo kamenných zdí, až po fototapety.

Betonová stěrka

Betonový vzhled je stále v módě a i my jsme o něm už několikrát psali. Betonová stěrka ho věrně imituje a do kuchyně se hodí, zvlášť do těch moderních nebo do interiéru, který je pojat v industriálním stylu. Má několik předností.

Je odolná, takže je vhodná právě do namáhaných prostor, ale hlavně se snadno udržuje, protože povrch se upravuje tak, aby byl omyvatelný. Jen je v tomto případě lepší volit hladší variantu.

Mimochodem další dobrou vlastností stěrky je, že trochu šikovný kutil si s ní poradí sám.

Kámen

Bude vyhovovat všem, kteří mají rádi přírodní materiály. Jeho výhodou je, že je tvrdý, v podstatě se nemůže poškodit a odolá i vysokým teplotám. A kamennou stěnu nemusíte mít jen na chalupě, i když samozřejmě nejvíc sluší rustikální kuchyni.

Dnes už se prodávají samolepící kamenné dlaždice z břidlice, mramoru nebo pískovce, které dokážete nalepit klidně i sami. Stačí sejmout fólii na zadní straně. Problém je jen v tom, že kámen je drahý.

Pokud chcete ušetřit, zvolte kámen umělý, který je na první pohled od toho přírodního téměř k nerozeznání. Při výběru myslete na údržbu. Tam, kde víte, že bude prskat olej, volte hladší povrch, který se lépe udržuje.

Tvrzené sklo

Obklady z tvrzeného skla vypadají luxusně, jsou odolné vůči teplu i mechanickému poškození. Skvěle se čistí. Můžete si vybrat z matných i lesklých povrchů, ve skle mohou být i vybroušené ornamenty. Dají také upevnit i na jakoukoliv tapetu.

A přitom je můžete snadno odejmout, takže podklad se dá kdykoliv vyměnit. Jedna nevýhoda tu ovšem je. Sklo nikdy nepřilne dokonale, takže hrozí, že se pod něj dostane voda nebo hmyz.

Také do něj nemůžete dodatečně vrtat, takže poličky a zásuvky musíte mít vymyšlené dopředu.

Sklo s grafickým dekorem

Zkráceně se označuje jako grafosklo. Vybraný motiv není nalepený, nebo dokonce nastříkaný na skle, ale je pomocí speciální technologie zalaminován mezi jednotlivé vrstvy skla. Takže je stálobarevný, nepronikne do něj voda.

Jeho výhodou je, že vzorů, mezi kterými můžete vybírat, je široká škála, od geometrických po přírodní. A můžete vybrat i s vlastní grafikou či fotografií.

Navíc grafosklo nemusíte použít jen na prostor za linkou, ale i na celou stěnu, příčky či dveře a tak celý prostor vyladit.

Dřevo

Dřevěný obklad kuchyni zútulní a zároveň zateplí. Pokud ho zvolíte, vyberte si firmu, která dřevo dobře na povrchu ošetří. Většinou se volí impregnace a různé oleje na dřevo. Výhodou je, že dřevěná stěna se dá kdykoliv přebrousit a znovu ošetřit.

Laminované desky

Jde o MDF desky s laminátovou úpravou, takže hodně vydrží a dobře se čistí. Mohou imitovat kámen, dřevo, cihly, dlaždice nebo být jednobarevné. Existují i úpravy simulující kov. Můžete vybírat mezi leskem a matem.

Jejich výhodou je i to, že můžete dokonale sladit kuchyňskou desku se stěnou za ní. Povrch totiž lze udělat totožný, jen deska, která se dává na zeď, je tenčí.

Pokud se rozhodnete pro lesklý povrch, který vaši kuchyň krásně rozzáří, počítejte s tím, že se o něj budete muset více starat, protože na něm bude všechno vidět, mat je na péči jednodušší.

Obkladová deska s potiskem

Jde o speciální desku, na kterou se dá natisknout jakýkoliv motiv. Mezi nabídkami ji najdete také pod označením T.board. Tvoří ji dva lakované hliníkové plechy, které jsou nalepené na polyetylénu. Takže deska je lehká, snadno se s ní pracuje.

Výhodou je, že se jakékoliv výřezy, třeba pro zásuvky, se dají udělat až na místě. Motiv, který si vyberete, je na desku natisknut o ošetřen ochrannou vrstvou. Materiál odolá i vysokým teplotám.

Foto: obkladyvilimek.cz, maneinterier.cz, obkladyrepa.cz, gres.cz, posteershop, trachea.cz, benesnabytek.cz, siko.cz, demos-trade.cz

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
11.7.2024
Vezmete-li do ruky správnou škrabku, brambory s ní máte oloupané dohladka vcukuletu, zeleninu, než bys řekl švec. Ale kde sehnat takovéto pomocníky? Poohlédněte se po nich třeba na internetu. K oloupání brambor leckterá hospodyňka používá nůž na krájení, lepší však bývá škrabka. Za naostřenou čepelí bývá totiž štěrbina a za ní opora, která zabraňuje, aby se čepel zařízla příliš hluboko. Konkrétn
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
3.7.2024
Nechuť k zelenině je dědičná a prochází generacemi. Proto nemá cenu ji vnucovat dětem, když zeleninu okázale odmítá tatínek i dědeček. Není to bez následků, na zdraví národa je malý podíl zeleniny na jídelníčku znát, takže se držíme celosvětově na špičce ve výskytu rakoviny tlustého střeva. Neslavné je to i s naším cholesterolem a špatné cévy jsou u nás nejčastější příčinou předčasného úmrtí. To
1.7.2024
Rozhodli jste se upéci něco dobrého a nemůžete se rozhodnout? Máme pro vás pár tipů, jak potěšit mlsné jazýčky. Cannoli siciliani (viz úvodní foto) (15 až 20 porcí) 200 g mouky, 20 g změklého sádla nebo másla, 1 lžička neslazeného kakaového prášku, 1 lžička skořice, 1 lžička jemné soli, 1 vejce (asi 50 g), 35 g moučkového cukru, 50 ml vína marsala (lze nahradit vínem cherry nebo madeirou), olej
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
reklama
reklama
Šikovné tipy
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
O problémech ve vztahu herečky Anety Krejčíkové (32) s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39) se snad šušká od začátku, co jsou spolu. Hvězda seriálu Ulice totiž neměla být jedinou, pro kterou často a 
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
epochaplus.cz
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Jaký muž se k vám hodí?
nejsemsama.cz
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
historyplus.cz
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
Sedm cyklistů se v prvním orientačním závodě světa pouští nazdařbůh do terénu jen s mapou a vírou ve své schopnosti. Zvítězí ale opravdu ten, který dokáže najít nejkratší možnou cestu k cíli? Orientační závody, během nichž dostane soutěžící mapu a musí překonat stanovenou trasu, se dnes konají v běhu, na kolech i na lyžích po celém světě. Za kolébku
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
enigmaplus.cz
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk,
Rolky s medvědím česnekem
tisicereceptu.cz
Rolky s medvědím česnekem
Můžete využít i jiné čerstvé bylinky. Rolky jsou skvělé třeba s bazalkou nebo špenátem. Suroviny 3 hrnky hladké mouky 1 hrnek vlažné vody 3 lžičky cukru krystal ½ lžičky soli 1 vejce 3 lžíc
Utekla jsem sektě právě včas
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem sektě právě včas
S Blankou jsem se seznámila hned první den na vysoké. Dali nás na koleji do jednoho pokoje a sedly jsme si kupodivu okamžitě. Ještě ten večer jsme vyrazily na pivo a náš pokoj jsem pokřtila nocí strávenou na záchodě. Brzy jsem pochopila, že Blanka není úplně šťastný člověk. Než nastoupila na univerzitu, žila s mámou, která hodně pracovala, hodně
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
21stoleti.cz
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí