Říkáte, že není tak jednoduché prostě vypnout stres? Kupodivu je. Existuje metoda, která zabírá na každého, ať už je flegmatik, nebo cholerik.
Stres škodí a ubližuje. Kazí náladu, znemožňuje soustředění, spouští kaskádu úzkosti a paniky, zvyšuje krevní tlak. Když trvá déle, začne podkopávat schopnost těla bránit se nemocem. Snižuje spalování energie a kalorie ukládá pěkně viditelně na břiše…
Zkrátka naučit se ho zkrotit se rozhodně vyplatí, ušetří to vám řadu zdravotních nepříjemností. Výhodou následující metody je také to, že nepůsobí přes psychiku, která je při stresu labilní a myšlení roztěkané, ale přes tělo. A to se dá zvládnout.
Proč to funguje
Akutní stres se neodrazí jen na psychice, ale stejně silně i na těle. Duševní napětí okamžitě přejde ve svalové, jsme ztuhlí, přikrčení a v obranné pozici. Ztuhlost může být tak intenzivní, že sevření hrudních svalů vytváří až pocit bolesti u srdce.
Když stresová situace opadne, povolí také napětí v těle. Toto propojení psychiky a těla lze ale využít plánovitě, a to v opačném postupu: Cíleným uvolňováním svalů se dá dosáhnout zmírnění psychického stresu.
Na tomto principu je založeno vícero terapeutických metod. My vám teď nabízíme tu, která je podle svého zakladatele nazvaná Jacobsonova. Vytvořil ji americký psycholog Edmund Jacobson, který se zabýval spojitostí mezi psychikou a napětím svalstva.
Jak na to?
Najděte si klidné místo, kde se můžete pohodlně položit na záda. Pak se krátce zaměřte na pocity, které vám hlásí vaše tělo, zkuste ho vnímat od hlavy až po paty, vnitřně i na povrchu, kde se dotýká podložky. Poté začněte s vlastním uvolňováním:
Jednotlivé partie krátce zatněte, aby se svaly asi na 5 vteřin maximálně napnuly, a pak je na 10 až 15 vteřin zase cíleně uvolněte. Poté přejděte k další partii v pořadí, jaké ukazuje obrázek.
1. chodidla, propněte špičky
2. lýtka, propněte špičky
3. zadní část stehen, paty zatlačte do podložky
4. přední část stehen, propněte kolena
5. hýždě
6. břišní svaly
7. hrudní svaly
8. zádové svaly, břicho mírně vystrčte
9. ramena, tlačte je do podložky
10. bicepsy, zatněte ruce v pěst
11. přední část předloktí, propněte lokty
12. zadní část předloktí, ruce v pěst
13. zápěstí, nejdříve dlaň zapřete dopředu, pak dozadu
14. krční svaly, zatlačte hlavu do podložky
15. svaly kolem úst, našpulte rty
16. žvýkací svaly, zatněte zuby
17. svaly ve středu obličeje, pokrčte nos
18. svaly v horní části obličeje, svraštěte čelo
19. svaly kolem očí, tlačte víčka dolů
Stačí pár minut
Nečekejte, že se vám uvolnění stresu povede hned napoprvé, postup je třeba nejprve nacvičit a zautomatizovat. Teprve až nebudete muset myslet na postup uvolňování svalů, dosáhnete maximálního uvolnění psychiky.
Po procvičení napětí a uvolnění v celém těle zůstaňte ještě chvíli ležet a naplno prožijte pocit úlevy psychiky, než vstanete.
Foto: Shutterstock