Domů     Miroslav Krobot: Nejsem zrovna městský člověk
Miroslav Krobot: Nejsem zrovna městský člověk
6.9.2023

Charismatický, často zamračený, vyjadřující se stručně a úsporně. Divadelní režisér, který se po padesátce stal hereckou hvězdou. Animovaný Alois Nebel. Jeden z řidičů Karlů v Účastnících zájezdu. A nebo zarputilý fotbalový trenér Pepik Hnátek z Okresního přeboru.

Pochází z vesnice Vyšehoří na Šumpersku. „To je krásná vesnička, ale tak trochu prdel světa,“ komentoval jednou lapidárně své rodiště. Na tamní krajinu však nedá dopustit.

„Jeseníky jsou nepřístupný, nekompromisní, ale krásný…“ Když mu bylo pět, přestěhovala se rodina do nedalekého Zábřehu. Tam pak Miroslav Krobot žil až do maturity.

S Bolkem Polívkou, Karlem Heřmánkem a Mariánem Geišbergem v komedii o stárnoucích rockerech s názvem Revival (2013).
S Bolkem Polívkou, Karlem Heřmánkem a Mariánem Geišbergem v komedii o stárnoucích rockerech s názvem Revival (2013).

Od mravence k divadlu

„Cítím se jako drsný Zábřežák a do toho kraje stále často vracím.“ Jako kluka ho bavil sport, hlavně atletika. Odpoledne trávíval na stadionu v Zábřehu, kde tehdy vznikal atletický oddíl, do kterého chodil.

„Ve volných chvílích jsme hrávali fotbálek, v zimě bruslili…“ A v patnácti šestnácti se zamiloval do knížek. „Stal se ze mě zuřivý čtenář!“ K divadlu měl blízko od mala.

Ve školce prý hrál mravence, na základní škole měl roli v pohádce a na gymnáziu nastudovali se spolužáky Študáky a kantory. „Divadlo mě okouzlilo, a tak jsem se přihlásil na režii na JAMU. Rodiče nastartovali spartaka a vezli mě na přijímačky do Brna.

Předpokládali, že hned po prvním kole vypadnu.“ On ale postoupil do druhého kola a nakonec byl přijat a školu zdárně vystudoval.

Psychiatra si zahrál ve filmu 3 sezóny v pekle. Na snímku s Kryštofem Hádkem (2009).
Psychiatra si zahrál ve filmu 3 sezóny v pekle. Na snímku s Kryštofem Hádkem (2009).

Režisér „za katedrou“

Léta režíroval na tak zvané oblasti – v Chebu, v Hradci Králové – a pak také v Praze, v Realistickém divadle, v Národním…, jeho inscenace sbíraly ocenění.

A na počátku 90. let začal také učit, a to na katedře alternativního a loutkového divadla pražské Divadelní akademie. „Často jsem pracoval s prvním ročníkem, vlastně je zasvěcoval.

To mě strašně baví, říkat jim, co a jak, co můžou, čeho jsou schopni, a nechat se jimi překvapovat…,“ vysvětloval v jednom rozhovoru docent Krobot. Mezi jeho studenty patřil např. Martin Pechlát. A také řada herců, kteří prošli Dejvickým divadlem.

Se studenty do Dejvic

„Můj sen byl působit v malém divadle, kde budou hrát moji kamarádi. A to se mi splnilo.

Dejvické divadlo, kde působím, je intimní scéna, kde nás mají diváci jako na dlani.“ Když se v roce 1996 se stal uměleckým šéfem Dejvického divadla, přivedl tehdy s sebou celý svůj absolventský ročník z DAMU – Ivana Trojana, Lukáše Hlavicu, Davida Novotného, Martina Myšičku nebo Igora Chmelu… Po osmnácti letech, v roce 2014 pak předal post uměleckého šéfa Martinu Myšičkovi, ale coby herec, případně i režisér, v Dejvicích zůstává dodnes.

V adaptaci kultovního komiksu Alois Nebel (2011).
V adaptaci kultovního komiksu Alois Nebel (2011).

Začalo to Šílenstvím

Teprve pár let po padesátce si Miroslav Krobot stoupl před kameru a zahrál si i větší role – nejprve v Příbězích obyčejného šílenství a pak v Účastnících zájezdu. Herecký koncert dvou řidičů Karlů – Krobota a Lišky – je stále divácky vděčný.

„Ta sranda, kterou jsme si s Pavlem Liškou při tom natáčení užili, nějak tím plátnem prosakuje.“ Pár let nato ztvárnil hlavní roli osamělého výpravčího Aloise Nebela ve stejnojmenném animovaném filmu.

„Ten film je moje srdeční záležitost, mám ho rád, i když jsem v něm kreslený. Jeho téma je mi blízké. Točilo se to jako běžný film, jenom nám zvýraznili obočí a vrásky, aby se pak animátoři měli čeho chytit, takže jsme vypadali jako zombie.

Rok a půl pak pětadvacet animátorů překreslovalo políčko po políčku filmu!“ A před devíti lety natočil Miroslav Krobot film Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka, ve kterém byl trenérem vesnického fotbalového týmu. „Hezky se mi to dělalo.

Já mám fotbal a sport všeobecně rád, a navíc se to odehrává na vesnici, a to je taky můj svět. Nejsem zrovna městský člověk.“

Zahrál si i v Havlově odcházení na foto s Vlastou Chramostovou, Josefem Abrhámem, Dagmar Havlovou a Evou Holubobou (2011).
Zahrál si i v Havlově odcházení na foto s Vlastou Chramostovou, Josefem Abrhámem, Dagmar Havlovou a Evou Holubobou (2011).

Od školy spolu…

Se svou ženou, později herečkou Městských divadel pražských, Hanou Doulovou se Miroslav Krobot seznámil už za studií na Janáčkově akademii. „Ale chodit jsme spolu začali až v posledním ročníku,“ vzpomínala jednou jeho paní,.

„O dva roky později, v říjnu roku 1976, jsme se vzali – byla jsem zamilovaná a podvědomě vycítila, že jeho základními vlastnostmi jsou spolehlivost a zodpovědnost, což se potvrdilo.“ A jejich dcera herečka Lenka Krobotová na toto téma dodala, že rodiče jsou jejím letitým vzorem krásného manželství.

Jsou jako voda a oheň. Skvěle se doplňují a zároveň u nich panuje obrovská tolerance.“

S Klárou Melíškovou, Terezou Voříškovou a Stanislavem Majerem v seriálu Pět mrtvých psů (2016).
S Klárou Melíškovou, Terezou Voříškovou a Stanislavem Majerem v seriálu Pět mrtvých psů (2016).

Chalupa je kus domova

Jak už bylo řečeno, Miroslav Krobot se stále rád vrací do rodného kraje. V Jedlí, asi dvacet kilometrů od Zábřehu má už desítky let chalupu. „Skoro z poloviny jsem ji vlastníma rukama opravil.

Nebylo to z donucení, naopak jsem se na fyzickou práci tam vždycky těšil.“ Pochvaluje si, že je pro něj ideální být stále tak trochu rozkročený mezi Prahou a Jeseníky. Vždyť veřejnou dopravou mu cesta trvá jen něco přes dvě hodiny. „Manželka je ze Šumavy.

Pořád remcá, že Šumava prý je taky hezká. Ale v tomhle já jsem radikální – Šumava je hodňoučká, ale tady mi to připadá zajímavější.“

Foto: Herminapress, ČT, CSFD, Dejvické divadlo

reklama
Související články
15.8.2023
U příležitosti světového dne zvířat bez domova chce společnost Mars upozornit na statisíce opuštěných psů a koček žijících v České republice, ale také na důležitost adopce těchto čtyřnohých přátel. Většina útulků v naší zemi je na hraně svých kapacit, ale počet adopcí z těchto zařízení stále klesá. Společnost Mars, jako jeden z předních výrobců cukrovinek, potravin a krmiv pro domácí zvířata se ji
3.8.2023
Bezelstný policejní inspektor Trpělka ve vodnickém seriálu Neviditelní. Koktavý princ Bartoloměj v Sedmeru krkavců. Nadporučík Robin Lupínek z krimiseriálu Rapl… Dnes ale hlavně táta. Jihomoravská Strážnice, město proslavené folklorem. „Dětství jsme strávili hlavně venku a dělali tisíce lotračin.“ Od mala ho provází muzika, vždyť na Slovácku snad každý zpívá, každý na něco hraje, každý tancuje.
2.8.2023
Nový titul autorky nám zajímavým způsobem představuje život na Karvinsku po roce 1948. Teodor je zapálený vesnický učitel, který hrává v kostele na varhany. Padesátá léta v Československu ovšem nejsou dobou varhan a kostelů a Teodor se tak dostává do stále ošemetnější situace. Když během tragické nehody zaviní smrt svého souseda, odsoudí ho ve zpolitizovaném procesu na dvacet let do vězení. Živ
24.7.2023
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chlupatý oc
13.7.2023
K příjemně strávenému času na zahradě patří dobrá společnost a samozřejmě jídlo – ať už je to snídaně, svačina nebo třeba večeře s přáteli. Teď už jen záleží na tom, zda zvolíte sezení u stolu jako obvykle, nebo to pojmete trochu netradičně a uděláte si opravdový piknik, což je daleko zábavnější. Ostatně právě tenhle způsob se hodí, když zahrádku nemáte a musíte vzít zavděk kouskem louky. Po
reklama
Šikovné tipy
Zažloutlé nehty a zplihlé vlasy? Zkuste tyhle kosmetické tipy
Fígl na zažloutlé nehty! Pokud si lakujete nehty, pak už víte, že jednu barvu musí vzápětí nahradit nová. Jinak po odlakování zůstane na nehtech nepěkná zažloutlá stopa, někdy až do oranžova. Je to kvůli vpíjení zejména červených pigmentů do vrchní keratinové vrstvy nehtů. A teď ten fígl: Pokud nechcete pro zakrytí zažloutlého nádechu hned nanášet […]
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
epochaplus.cz
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
21stoleti.cz
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
Přežeňme tu metaforu V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna m
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
iluxus.cz
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
V Praze se nachází hodně vytříbených restaurací, které poskytují vhodné zázemí pro obchodní jednání. Jedna z nich je ale v lecčems unikátní. W Restaurant & Whiskey Bar v Maiselově ulici je podnik
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
skutecnepribehy.cz
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
Našla jsem ji zraněnou v parku a vzala domů. Kavka se rychle uzdravila, přivolala ale celou svou rodinu. Věděla, jak moc mě trápí, že jsem osamělá. Od chvíle, kdy jsem nastoupila do důchodu, jsem začala žít samotářský život. Plánovala jsem si toho hodně, co budu dělat a na co budu mít čas, najednou bylo ale toho času až
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
enigmaplus.cz
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
Jsou místa, která nás nechávají naprosto chladnými. A pak jsou taková, která jsou skrz naskrz prodchnutá tajemnou energií. ENIGMA PLUS vás provede destinacemi, které vyhledávají okultisté z celého svě
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Lásce je konec!
nasehvezdy.cz
Lásce je konec!
Herečka Simona Lewandowská (24) ze Zlaté labutě prožívala donedávna romanci jako z pohádky. S partnerem, hercem Goranem Maiellem (24), začali brzy společně bydlet, klapalo jim to a malovali si pohádko
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
epochalnisvet.cz
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
Náboženské relikvie jsou již od středověku žádaným zbožím mezi obyčejnými věřícími i církví, ty nějak spojované s Kristem obzvlášť. Těch je ale zároveň jen velmi málo. Často se jedná o fragment kříže,
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Kvůli milenci dostal ihned padáka
nasehvezdy.cz
Kvůli milenci dostal ihned padáka
Když Filip Rajmont (45) začal po škole učit na DAMU, náramně si to užíval; jenže jen chvíli. Praskl na něj totiž poměr se studentem, a dostal okamžitě padáka. Tím nebyl nikdo jiný než herec Ivan Lu