Domů     Miroslav Krobot: Nejsem zrovna městský člověk
Miroslav Krobot: Nejsem zrovna městský člověk
6.9.2023

Charismatický, často zamračený, vyjadřující se stručně a úsporně. Divadelní režisér, který se po padesátce stal hereckou hvězdou. Animovaný Alois Nebel. Jeden z řidičů Karlů v Účastnících zájezdu. A nebo zarputilý fotbalový trenér Pepik Hnátek z Okresního přeboru.

Pochází z vesnice Vyšehoří na Šumpersku. „To je krásná vesnička, ale tak trochu prdel světa,“ komentoval jednou lapidárně své rodiště. Na tamní krajinu však nedá dopustit.

„Jeseníky jsou nepřístupný, nekompromisní, ale krásný…“ Když mu bylo pět, přestěhovala se rodina do nedalekého Zábřehu. Tam pak Miroslav Krobot žil až do maturity.

S Bolkem Polívkou, Karlem Heřmánkem a Mariánem Geišbergem v komedii o stárnoucích rockerech s názvem Revival (2013).
S Bolkem Polívkou, Karlem Heřmánkem a Mariánem Geišbergem v komedii o stárnoucích rockerech s názvem Revival (2013).

Od mravence k divadlu

„Cítím se jako drsný Zábřežák a do toho kraje stále často vracím.“ Jako kluka ho bavil sport, hlavně atletika. Odpoledne trávíval na stadionu v Zábřehu, kde tehdy vznikal atletický oddíl, do kterého chodil.

„Ve volných chvílích jsme hrávali fotbálek, v zimě bruslili…“ A v patnácti šestnácti se zamiloval do knížek. „Stal se ze mě zuřivý čtenář!“ K divadlu měl blízko od mala.

Ve školce prý hrál mravence, na základní škole měl roli v pohádce a na gymnáziu nastudovali se spolužáky Študáky a kantory. „Divadlo mě okouzlilo, a tak jsem se přihlásil na režii na JAMU. Rodiče nastartovali spartaka a vezli mě na přijímačky do Brna.

Předpokládali, že hned po prvním kole vypadnu.“ On ale postoupil do druhého kola a nakonec byl přijat a školu zdárně vystudoval.

Psychiatra si zahrál ve filmu 3 sezóny v pekle. Na snímku s Kryštofem Hádkem (2009).
Psychiatra si zahrál ve filmu 3 sezóny v pekle. Na snímku s Kryštofem Hádkem (2009).

Režisér „za katedrou“

Léta režíroval na tak zvané oblasti – v Chebu, v Hradci Králové – a pak také v Praze, v Realistickém divadle, v Národním…, jeho inscenace sbíraly ocenění.

A na počátku 90. let začal také učit, a to na katedře alternativního a loutkového divadla pražské Divadelní akademie. „Často jsem pracoval s prvním ročníkem, vlastně je zasvěcoval.

To mě strašně baví, říkat jim, co a jak, co můžou, čeho jsou schopni, a nechat se jimi překvapovat…,“ vysvětloval v jednom rozhovoru docent Krobot. Mezi jeho studenty patřil např. Martin Pechlát. A také řada herců, kteří prošli Dejvickým divadlem.

Se studenty do Dejvic

„Můj sen byl působit v malém divadle, kde budou hrát moji kamarádi. A to se mi splnilo.

Dejvické divadlo, kde působím, je intimní scéna, kde nás mají diváci jako na dlani.“ Když se v roce 1996 se stal uměleckým šéfem Dejvického divadla, přivedl tehdy s sebou celý svůj absolventský ročník z DAMU – Ivana Trojana, Lukáše Hlavicu, Davida Novotného, Martina Myšičku nebo Igora Chmelu… Po osmnácti letech, v roce 2014 pak předal post uměleckého šéfa Martinu Myšičkovi, ale coby herec, případně i režisér, v Dejvicích zůstává dodnes.

V adaptaci kultovního komiksu Alois Nebel (2011).
V adaptaci kultovního komiksu Alois Nebel (2011).

Začalo to Šílenstvím

Teprve pár let po padesátce si Miroslav Krobot stoupl před kameru a zahrál si i větší role – nejprve v Příbězích obyčejného šílenství a pak v Účastnících zájezdu. Herecký koncert dvou řidičů Karlů – Krobota a Lišky – je stále divácky vděčný.

„Ta sranda, kterou jsme si s Pavlem Liškou při tom natáčení užili, nějak tím plátnem prosakuje.“ Pár let nato ztvárnil hlavní roli osamělého výpravčího Aloise Nebela ve stejnojmenném animovaném filmu.

„Ten film je moje srdeční záležitost, mám ho rád, i když jsem v něm kreslený. Jeho téma je mi blízké. Točilo se to jako běžný film, jenom nám zvýraznili obočí a vrásky, aby se pak animátoři měli čeho chytit, takže jsme vypadali jako zombie.

Rok a půl pak pětadvacet animátorů překreslovalo políčko po políčku filmu!“ A před devíti lety natočil Miroslav Krobot film Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka, ve kterém byl trenérem vesnického fotbalového týmu. „Hezky se mi to dělalo.

Já mám fotbal a sport všeobecně rád, a navíc se to odehrává na vesnici, a to je taky můj svět. Nejsem zrovna městský člověk.“

Zahrál si i v Havlově odcházení na foto s Vlastou Chramostovou, Josefem Abrhámem, Dagmar Havlovou a Evou Holubobou (2011).
Zahrál si i v Havlově odcházení na foto s Vlastou Chramostovou, Josefem Abrhámem, Dagmar Havlovou a Evou Holubobou (2011).

Od školy spolu…

Se svou ženou, později herečkou Městských divadel pražských, Hanou Doulovou se Miroslav Krobot seznámil už za studií na Janáčkově akademii. „Ale chodit jsme spolu začali až v posledním ročníku,“ vzpomínala jednou jeho paní,.

„O dva roky později, v říjnu roku 1976, jsme se vzali – byla jsem zamilovaná a podvědomě vycítila, že jeho základními vlastnostmi jsou spolehlivost a zodpovědnost, což se potvrdilo.“ A jejich dcera herečka Lenka Krobotová na toto téma dodala, že rodiče jsou jejím letitým vzorem krásného manželství.

Jsou jako voda a oheň. Skvěle se doplňují a zároveň u nich panuje obrovská tolerance.“

S Klárou Melíškovou, Terezou Voříškovou a Stanislavem Majerem v seriálu Pět mrtvých psů (2016).
S Klárou Melíškovou, Terezou Voříškovou a Stanislavem Majerem v seriálu Pět mrtvých psů (2016).

Chalupa je kus domova

Jak už bylo řečeno, Miroslav Krobot se stále rád vrací do rodného kraje. V Jedlí, asi dvacet kilometrů od Zábřehu má už desítky let chalupu. „Skoro z poloviny jsem ji vlastníma rukama opravil.

Nebylo to z donucení, naopak jsem se na fyzickou práci tam vždycky těšil.“ Pochvaluje si, že je pro něj ideální být stále tak trochu rozkročený mezi Prahou a Jeseníky. Vždyť veřejnou dopravou mu cesta trvá jen něco přes dvě hodiny. „Manželka je ze Šumavy.

Pořád remcá, že Šumava prý je taky hezká. Ale v tomhle já jsem radikální – Šumava je hodňoučká, ale tady mi to připadá zajímavější.“

Foto: Herminapress, ČT, CSFD, Dejvické divadlo

reklama
Související články
7.5.2024
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nek
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
reklama
reklama
Šikovné tipy
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,