Vysoký tlak se při svém masovém rozšíření stal lidovou nemocí, což je zřejmě důvod, proč ho nebereme dostatečně vážně, i když může ohrožovat život. Přitom se dá z rizika poměrně úspěšně vycouvat správným životním stylem.
Faktem je, že si za nepříjemně vysoké hodnoty krevního tlaku můžeme v drtivé většině sami: Nadváhou, stresem, pohodlností a minimem pohybu, závislostí na nikotinu a slabostí vůči svodům alkoholu.
Jen každý desátý hypertonik může uvést příčinu potíží, kterou si nezavinil sám – nejčastěji onemocnění ledvin nebo hormonální výkyvy. Pak musí spoléhat na léky. Ve všech ostatních případech má ale smysl zkusit to se změnou životního stylu.
Jednotlivá doporučení sice uberou jen pár dílků na rtuťovém sloupci tlako měru, ale když je sečtete dohromady, pár dílků speciální potraviny, pár byliny nebo pohyb, může dojít k pozoruhodnému zlepšení.
3 siláci proti hypertenzi
1. Červená řepa
Právě tato nepříliš oblíbená zelenina se poslední dobou stala hitem pro snížení tlaku přírodními prostředky poté, co se jejími účinky zabývalo několik medicínských studií.
Ty došly shodně k závěru, že červená řepa má skutečně schopnost snížit tlak o pár dílků, liší je jen v názorech o kolik, neboť podle svého vzorku pacientů vědci dostávali poněkud odlišné výsledky. Průměr je mezi 5,5 a 11 dílky rtťového sloupce.
Co si z toho vzít prakticky: Budete potřebovat odšťavňovač a čerstvou řepu Doporučená denní dávka je maximálně 0,5 l čerstvě vylisované šťávy. Nepřekračujte ji, mohly by se ukázat nežádoucí účinky.
Účinnou látkou jsou totiž dusičnany a ty se zčásti nohou měnit na sloučeniny, které zhoršují okysličení krve.
Tip: Vyšší množství dusičnanů obsahují i další druhy zeleniny, především rukola nebo špenát. Ty je vhodné preventivně přidávat jako obloha nebo salát ke slanějším jídlům, aby vyrovnávaly jejich nepříznivý vliv na krevní tlak.
2. Ibišek
Užívá se jako čaj. Snižuje krevní tlak a současně i hladinu cholesterolu v krvi díky rostlinným barvivům, která obsahuje. V doporučené dávce dva až tři šálky denně mohou snížit tlak až o 5 mmHg.
Střídejte se zeleným čajem a šťávou z červených hroznů, které mají podobný, i když slabší účinek.
3. Kakao
V kakau se příznivý účinek na krevní tlak připisuje jedné složce ze skupiny flavonoidů, zvané epikachetin. Nejsilnější je v čistém kakau, do se samozřejmě jíst nedá, ale zkuste si ho přimíchat například do tvarohu.
Tato schopnost se přenáší i na tmavou čokoládu, pokud obsahuje aspoň 85 % kakaa.
Tip: Srovnatelný efekt má další flavnoid kvercertin. Z běžných potravin je jeho nejbohatším zdrojem kapusta. Premiantem je sice cibule se čtyřnásobným obsahem, ale tu nebudete jíst v takovém množství.
A kromě toho:
– Užitečný je také zázvor, ať už jako koření nebo v čaji. Obsahuje složky, které poněkud rozšiřují cévy, tím lehce sníží tlak.
– Modrá odrůda brambor je sice spíš kuriozita než běžná potravina, ale i ta má schopnost lehce snižovat tlak na rozdíl od tradičních sort brambor.
– Výraznějšího efektu dosáhnete jídelníčkem denně bohatým na různé druhy zeleniny a ovoce. Podle závěrů jedné studie pak klesly hodnoty účastníků výzkumu v průměru o 11 mmHg u systolického tlaku a o 5,5 mmHg u diastolického.
U lidí, kteří současně omezili tučné živočišné potraviny a maso, byl výsledek ještě vyšší.
STRES: Nenápadný, ale nebezpečný
Už v roce 1950 zařadil psychoanalytik Franz Alexander vysoký krevní tlak mezi sedm klasických psychosomatických onemocnění.
Jinak řečeno, můžete být štíhlí, sportovat a stravovat se zdravě, ale když vás pronásledují zlé sny a jste setrvale ve stresu, vysokému tlaku také neuniknete. Jak se mu tedy bránit?
Nabízí se pohodlnější řešení zklidňujícími přípravky a bylinami nebo časově náročnější nácvik relaxačních metod, které sice vyžadují vaše aktivní zapojení, ale výsledky jsou daleko trvanlivější.
Co vyzkoušet
* Jóga
Je to osvědčená metoda, s níž můžete začít v klidu domova podle kurzů a návodů na internetu. Nepodceňujte ji, věda zjistila, že například jógové dechové techniky harmonizují mozkovou kůru a zvyšují pozornost.
Kromě toho podporují tvorbu některých nervových přenašečů, které zmírňují podráždění nervových buněk v mozku, což vede k celkově zklidnění a snížení úzkosti.
* Progresivní svalová relaxace
Vychází ze zkušenosti, že na stresovou situaci reagujeme intuitivně stažením a zvýšeným napětím svalů, jako bychom si vytvářeli ochranný kronýř. Když naopak začnete svaly cíleně povolovat, začne se uvolnění přenášet i na psychiku.
Relaxace probíhá v leže na podložce, kdy se zatínají a poté uvoňují postupně různé skupiny svalů. Cvičení zabere asi 10 minut, úvodní nácvik bude samozřejmě delší. Podrobné instrukce najdete v knihách i na internetu.
* Autogenní trénink
Je to nesmírně účinná protistresová technika, ale pro její nácvik byste se měli vydat do kuzru zkušeného instruktora. Podstatou je snaha navodit stav hluboké tělesné relaxace, která pak umožní autosugescí ovlivňovat psychiku.
Začíná se tedy nácvikem hlubokého uvolnění svalů, poté následují autosugestivní formulky.
POHYB: Překvapivě účinný
Má hned dva příznivé efekty na vysoký krevní tlak: Pomáhá rozšířit cévy a současně shazovat nadbytečná kila. Experti se sice i zde rozcházejí v názoru, o kolik dílků tím může tlak klesnout, ale na pozitivním vlivu sportu se shodují.
Překvapivě účinný je zejména u lidí, kteří se dosud pohybovali jen minimálně. Pokud začnou věnovat půlhodiny denně aktivitám jako plavání, jízda na kole, nordic walking nebo u zdatnějších jogging, může jejich tlak klesnout až o 15 mmHg.
Sportovně založení hypertonici takové výsledky čekat nemohou, ani když zvýší své úsilí. To ale neznamená, že jim aktivní pohyb nepomáhá – chrání je totiž před dalším nárůstem tlaku.
Roli hraje i snížení nadváhy díky zvýšenému spalování kalorií. Ztráta 10 kg navíc může přinést pokles tlaku v průměru 12:8 mmHg.
BYLINKY jako jemná podpora
Hloh
K dostání je v podobě bylinných tinktur, kapek a kapslí. Výtažek rozšiřuje cévy, a tím pomáhá snižovat krevní tlak. Důležité ale je dodržovat doporučené dávkování, hloh je účinný a jeho vliv na srdce se nedá podceňovat.
Kozlík
Pomáhá při zvýšení tlaku, jehož příčinou je stres. Velmi silně uklidňuje a normalizuje zrychlený tep. Ale pozor, i zde je třeba dodržovat dávkování, zvýšení totiž nevede k silnějšímu účinku, ale naopak k podráždění nervů.
Mučenka
Má podobné, jen slabší schopnosti tlumit stres jako kozlík. Je vhodnou alternativou, pokud vám vadí typický odér kozlíku.
Levandule
Hodí se do uklidňujících koupelí – obsahové látky v levanduli snižují stresový stav organizmu, teplá voda současně rozšiřuje cévy. Tlak se tak snižuje hned dvěma efekty. Výsledek je samozřejmě jen dočasný, jde jen o podporu léčby.