Kávu pijeme téměř všichni. Ovšem ne vždy je nám jasné, jestli je to nápoj zdravý, či naopak. Jak je to tedy s několika mýty?
…zvyšuje krevní tlak
Ano i ne: Doporučované čtyři šálky denně rizikové nejsou, mohou si je dopřát i lidé se srdečně oběhovými nemocemi, pokud jsou zvyklí pít kávu. V opačném případě, tedy u lidí, kteří kávu běžně nepijí, skutečně dojde nejprve k mírnému zvýšení krevního tlaku. Tělo si ale na kofein rychle zvykne a tlak se vrátí na výchozí hodnotu.
…dehydratuje, je močopudná
Ne: Tento obecně rozšířený mýtus žádný výzkum nepotvrdil a při doporučeném denním množství 4 až 6 šálků tedy nehrozí.
…podporuje vznik rakoviny
Ne: Tato podezření vyvrátily výzkumy, které ukázaly, že káva nejenže není mezi rizikovými faktory rozvoje zhoubných nádorů, ale dokonce má mírný ochranný vliv.
Za dřívější podezření, že může přispívat k propuknutí onkologických onemocnění, velmi pravděpodobně vděčí cigaretám, protože ve starších studiích se nezkoumalo, zda jsou či nejsou jejich účastníci kuřáky.
…zbarvuje zuby
Ne: Tady hlavní vinu nesou opět cigarety, vliv kávy na zažloutlé zbarvení zubů studie vyvracejí. Káva má naopak lehký ochranný vliv při prevenci zubního kazu.
…po povzbuzení způsobuje útlum
Ne tak docela: Povzbuzující účinek kávy je nejzřetelnější, když šálek vypijeme za stavu přirozené únavy, v nočních hodinách nebo po delší době duševní práce nebo studia.
Po dočasném povzbuzení však skutečně nastává útlum a pocit únavy, ty však nejsou přímým následkem kofeinu. Spojuje se tu efekt končícího stimulačního účinku kofeinu a pokročilejšího stupně přirozené únavy, ke které by došlo i bez konzumace kávy.
Foto: PX FUEL