Domů     Žehlíte rádi? Pokud ne, tyto tipy vám to usnadní
Žehlíte rádi? Pokud ne, tyto tipy vám to usnadní
8.4.2022

Pokud říkáte, že ano, pak patříte ke šťastné menšině. My ostatní jsme spíš zvědaví na tipy, jak si žehlení co nejvíc ulehčit.

* Žehlicí prkno

Dávno už není jen pevnou plochou pro rozložení prádla, ale možná vás překvapí, co všechno dnes žehlicí prkna umí. Nejmodernější výrobky aktivně při žehlení pomáhají, proto se rovněž zapínají do zásuvky jako žehlička.

Tato prkna jsou samozřejmě poněkud dražší, cenově se obvykle pohybují mezi 5000 Kč až 8000 Kč.

Co umí?

Především aktivně odsávají vlhkost, což usnadňuje především žehlení ne zcela suchého prádla. Ale i u suchého jde pak žehlení rychleji.

Žehlicí plochu šetrně zahřívají a posilují tak účinek žehličky.

Kromě odsávání mohou nabízet i „nafukování“ povrchu žehlicí plochy. To má má usnadnit tvarování oděvu žehlením.

Samozřejmostí by mělo být:

– Základem je stabilní kontrukce, prkno se nesmí při žehlení viklat nebo posouvat. Při žehlení na nestabilním prkně se nejen víc nadřete, ale hrozí i úraz. Proto si nechte prkno v prodejně rozložit a opřete se o něj pořádně rukou. Uvidíte, jak pevně bude stát.

– Praktičnost rozkládání a opětovného skládání si rovněž vyzkoušejte předem. Dá se prkno nastavit na výšku, která vám přesně vyhovuje?

– Odkládací plocha pro žehličku musí umožnit procházení páry. Současně má bránit kapání vody. To znamená, že by měla zajistit odložení žehličky ve svislé poloze nebo zadržovat vodu v odkapávači, pokud se žehlička odkládá vodorovně.

– Potah musí podporovat odvádění páry. Obvykle je tvořen více vrstvami a musí být dostatečně hutný, aby se při žehlení na oděvu nerýsovala konstrukce prkna.

A pokud jde o tvar…

Určitě se vyplatí širší prkno, pokud doma žehlíte povlečení nebo větší oděvy. Prkna s dlouhou užší špičkou zase usnadní žehlení šatů a kabátků. Pokud pravidelně perete pánské košile, život vám náramně usnadní doplňková část – miniprkno nazávané rukávník.

* Žehlicí deka

Pokud nemáte na prkno dostatek místa nebo prostě ze zvyku žehlíte na stole, pak mnohem lepší podložkou než stará deka je speciální deka k tomuto účelu vyráběná. Využijete ji také pro rychlé přežehlení oděvu, kdy nechcete vytahovat prkno.

Žehlicí deka je skladná a měkká, přitom lépe odolává vysokým teplotám, chrání materiál stolu a zlepšuje žehlení, protože stejně jako potahy žehlicích prken odráží teplo zpět do oděvu.

Žehlicí deky se dají sehnat v různých velikostech, šikovné jsou výrobky se spodní protiskluzovou vrstvou.

* Žehlička

Napařovací? Určitě, pokud nechcete přímo parní stanici. Rozdíl mezi těmito spotřebiči je především v tom, že žehlička z parní stanice neobsahuje nádobku na vodu, neboť její podstavec funguje jako parní generátor.

Dodává tedy mnohem větší objem páry, proto se parní stanice také hodí pro žehlení velkého množství prádla. Napařovacímu výkonu ovšem odpovídá také vyšší pořizovací cena.

Aby dobře napařovala

Ale zpět k napařovací žehličce. Jednotlivé modely se mohou lišit v množství páry, které dokážou vytvořit. Proto tento údaj také výrobci uvádějí.

Pro pohodlné žehlení se doporučuje, aby žehlička byla schopná vyprodukovat 30 g až 50 g za minutu, nikoli méně.

Druhou hodnotou, které byste si měli všimnout, je tzv. parní impulz, tedy prudké vypuštění páry směrem dopředu po stisknutí příslušného tlačítka.

Parní impulz slouží k napaření zvláště pomuchlané látky a žehlička by tímto způsobem měla být schopná vytvořit 100 g až 200 g páry za minutu.

Aby se nepřipalovala

Za špatnou zkušenost s příškvarky může především menší odolnost některých materiálů používaných na žehlicí plochy. Jakmile se se na nich vytvoří škrábance, už nekloužou po prádle hladce a v prasklinách se připalují nasbíraná textilní vlákna.

Sklon k tomu mají především žehlicí plochy z nerezu a hliníku u levnějších modelů. Pro vyšší odolnost se proto kovové žehlicí plochy potahují jinými materiály, může to být teflon, eloxan nebo keramika.

Mezi nimi právě keramika vyniká pevností, takže omezí náchylnost k poškrábaní, zůstává jí však typická křehkost. Při nárazu se tedy část keramické vrstvy může odloupnout.

Pokud si další zkušenosti s připalující se žehlicí plochou chcete ušetřit, pak vám nezbyde než si připlatit za nejkvalitnější povrchy.

Obvykle jsou to speciální vysoce odolné slitiny, patentované jednotlivými značkami – tak například u žehliček Braun je to povrchová úprava Saphir, u Tefalu Durilium AirGlide, Rowenta používá slitinu Platinum, u Philipsu hledejte T-ionicGlide.

Funkce, které se vyplatí

Při popisu každé žehličky se na vás výrobce bude snažit zapůsobit množstvím funkcí. Zaměřte se na ty, které jsou skutečně užitečné:

Ochrana proti kapání vody, pokud žehlíte na nižší teplotu.

Automatické vypnutí, pokud se žehlička přehřeje nebo je delší dobu bez pohybu.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
29.9.2023
Fígl na zažloutlé nehty! Pokud si lakujete nehty, pak už víte, že jednu barvu musí vzápětí nahradit nová. Jinak po odlakování zůstane na nehtech nepěkná zažloutlá stopa, někdy až do oranžova. Je to kvůli vpíjení zejména červených pigmentů do vrchní keratinové vrstvy nehtů. A teď ten fígl: Pokud nechcete pro zakrytí zažloutlého nádechu hned nanášet nový lak, pak nehty vykoupejte v rozpuštěném práš
28.9.2023
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou vyvolat nevolnost a bolest hlavy. Pokud je ovšem usušíte, uvaříte nebo
18.9.2023
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v knize ze str. 16 – 17 a detaily postupu na následující dvo
9.9.2023
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle a jiné drobnosti
1.9.2023
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte sami, o to větší radost vám p
reklama
Šikovné tipy
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Pečicí papír je prima pomocník
Jistě ho máte doma i vy a jako spousta jiných hospodyněk ho používáte k pečení, ale umí toho mnohem víc. Papír se dá použít na vyložení jakékoliv nádoby, když nechcete, aby se její obsah přichytil na stěnu a připálil. Například když pečete v troubě povidla, nebo připravujete zeleninu. Právě tak se na papíru dá sušit. […]
Když vás něco štípne
Je to nepříjemné, ale těch pár štípanců tak nějak k létu patří. Prostě jsme více v lese, na lukách i u rybníků a naše odhalená kůže se stává velkým lákadlem pro hmyz. Samotné bodnutí není většinou nijak nebezpečné, někdy ani nevíme, co nás vlastně kouslo. Jindy si to naopak pamatujeme až příliš. Hmyz totiž do ranky vypustí […]
Léto zase jednou skončí: Bylinky si schovejte i na zimu
Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě způsobů, jak si trochu té vůně a chuti uchovat na chladné měsíce, je spousta. Sušené Sušení je asi nejznámější způsob uchovávání bylinek. Jen musíte znát pár jednoduchých zásad. Mezi ně patří i to, které bylinky se k sušení hodí, tedy kterým prospěje a získají jím ještě větší vůni. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
epochaplus.cz
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
21stoleti.cz
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
Přežeňme tu metaforu V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna m
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
iluxus.cz
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
V Praze se nachází hodně vytříbených restaurací, které poskytují vhodné zázemí pro obchodní jednání. Jedna z nich je ale v lecčems unikátní. W Restaurant & Whiskey Bar v Maiselově ulici je podnik
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
skutecnepribehy.cz
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
Našla jsem ji zraněnou v parku a vzala domů. Kavka se rychle uzdravila, přivolala ale celou svou rodinu. Věděla, jak moc mě trápí, že jsem osamělá. Od chvíle, kdy jsem nastoupila do důchodu, jsem začala žít samotářský život. Plánovala jsem si toho hodně, co budu dělat a na co budu mít čas, najednou bylo ale toho času až
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
enigmaplus.cz
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
Jsou místa, která nás nechávají naprosto chladnými. A pak jsou taková, která jsou skrz naskrz prodchnutá tajemnou energií. ENIGMA PLUS vás provede destinacemi, které vyhledávají okultisté z celého svě
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Lásce je konec!
nasehvezdy.cz
Lásce je konec!
Herečka Simona Lewandowská (24) ze Zlaté labutě prožívala donedávna romanci jako z pohádky. S partnerem, hercem Goranem Maiellem (24), začali brzy společně bydlet, klapalo jim to a malovali si pohádko
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
epochalnisvet.cz
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
Náboženské relikvie jsou již od středověku žádaným zbožím mezi obyčejnými věřícími i církví, ty nějak spojované s Kristem obzvlášť. Těch je ale zároveň jen velmi málo. Často se jedná o fragment kříže,
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Kvůli milenci dostal ihned padáka
nasehvezdy.cz
Kvůli milenci dostal ihned padáka
Když Filip Rajmont (45) začal po škole učit na DAMU, náramně si to užíval; jenže jen chvíli. Praskl na něj totiž poměr se studentem, a dostal okamžitě padáka. Tím nebyl nikdo jiný než herec Ivan Lu