Žehlíte rádi? Pokud ne, tyto tipy vám to usnadní

Pokud říkáte, že ano, pak patříte ke šťastné menšině. My ostatní jsme spíš zvědaví na tipy, jak si žehlení co nejvíc ulehčit.

* Žehlicí prkno

Dávno už není jen pevnou plochou pro rozložení prádla, ale možná vás překvapí, co všechno dnes žehlicí prkna umí. Nejmodernější výrobky aktivně při žehlení pomáhají, proto se rovněž zapínají do zásuvky jako žehlička. Tato prkna jsou samozřejmě poněkud dražší, cenově se obvykle pohybují mezi 5000 Kč až 8000 Kč.

Co umí?

  • Především aktivně odsávají vlhkost, což usnadňuje především žehlení ne zcela suchého prádla. Ale i u suchého jde pak žehlení rychleji.

  • Žehlicí plochu šetrně zahřívají a posilují tak účinek žehličky.

  • Kromě odsávání mohou nabízet i „nafukování“ povrchu žehlicí plochy. To má má usnadnit tvarování oděvu žehlením.

Samozřejmostí by mělo být:

– Základem je stabilní kontrukce, prkno se nesmí při žehlení viklat nebo posouvat. Při žehlení na nestabilním prkně se nejen víc nadřete, ale hrozí i úraz. Proto si nechte prkno v prodejně rozložit a opřete se o něj pořádně rukou. Uvidíte, jak pevně bude stát.

– Praktičnost rozkládání a opětovného skládání si rovněž vyzkoušejte předem. Dá se prkno nastavit na výšku, která vám přesně vyhovuje?

– Odkládací plocha pro žehličku musí umožnit procházení páry. Současně má bránit kapání vody. To znamená, že by měla zajistit odložení žehličky ve svislé poloze nebo zadržovat vodu v odkapávači, pokud se žehlička odkládá vodorovně.

– Potah musí podporovat odvádění páry. Obvykle je tvořen více vrstvami a musí být dostatečně hutný, aby se při žehlení na oděvu nerýsovala konstrukce prkna.

A pokud jde o tvar…

Určitě se vyplatí širší prkno, pokud doma žehlíte povlečení nebo větší oděvy. Prkna s dlouhou užší špičkou zase usnadní žehlení šatů a kabátků. Pokud pravidelně perete pánské košile, život vám náramně usnadní doplňková část – miniprkno nazávané rukávník.

* Žehlicí deka

Pokud nemáte na prkno dostatek místa nebo prostě ze zvyku žehlíte na stole, pak mnohem lepší podložkou než stará deka je speciální deka k tomuto účelu vyráběná. Využijete ji také pro rychlé přežehlení oděvu, kdy nechcete vytahovat prkno.

Žehlicí deka je skladná a měkká, přitom lépe odolává vysokým teplotám, chrání materiál stolu a zlepšuje žehlení, protože stejně jako potahy žehlicích prken odráží teplo zpět do oděvu. Žehlicí deky se dají sehnat v různých velikostech, šikovné jsou výrobky se spodní protiskluzovou vrstvou.

* Žehlička

Napařovací? Určitě, pokud nechcete přímo parní stanici. Rozdíl mezi těmito spotřebiči je především v tom, že žehlička z parní stanice neobsahuje nádobku na vodu, neboť její podstavec funguje jako parní generátor. Dodává tedy mnohem větší objem páry, proto se parní stanice také hodí pro žehlení velkého množství prádla.

Napařovacímu výkonu ovšem odpovídá také vyšší pořizovací cena.

Aby dobře napařovala

Ale zpět k napařovací žehličce. Jednotlivé modely se mohou lišit v množství páry, které dokážou vytvořit. Proto tento údaj také výrobci uvádějí.

  • Pro pohodlné žehlení se doporučuje, aby žehlička byla schopná vyprodukovat 30 g až 50 g za minutu, nikoli méně.

  • Druhou hodnotou, které byste si měli všimnout, je tzv. parní impulz, tedy prudké vypuštění páry směrem dopředu po stisknutí příslušného tlačítka. Parní impulz slouží k napaření zvláště pomuchlané látky a žehlička by tímto způsobem měla být schopná vytvořit 100 g až 200 g páry za minutu.

Aby se nepřipalovala

Za špatnou zkušenost s příškvarky může především menší odolnost některých materiálů používaných na žehlicí plochy. Jakmile se se na nich vytvoří škrábance, už nekloužou po prádle hladce a v prasklinách se připalují nasbíraná textilní vlákna.

Sklon k tomu mají především žehlicí plochy z nerezu a hliníku u levnějších modelů. Pro vyšší odolnost se proto kovové žehlicí plochy potahují jinými materiály, může to být teflon, eloxan nebo keramika. Mezi nimi právě keramika vyniká pevností, takže omezí náchylnost k poškrábaní, zůstává jí však typická křehkost.

Při nárazu se tedy část keramické vrstvy může odloupnout.

Pokud si další zkušenosti s připalující se žehlicí plochou chcete ušetřit, pak vám nezbyde než si připlatit za nejkvalitnější povrchy. Obvykle jsou to speciální vysoce odolné slitiny, patentované jednotlivými značkami – tak například u žehliček Braun je to povrchová úprava Saphir, u Tefalu Durilium AirGlide, Rowenta používá slitinu Platinum, u Philipsu hledejte T-ionicGlide.

Funkce, které se vyplatí

Při popisu každé žehličky se na vás výrobce bude snažit zapůsobit množstvím funkcí. Zaměřte se na ty, které jsou skutečně užitečné:

  • Ochrana proti kapání vody, pokud žehlíte na nižší teplotu.

  • Automatické vypnutí, pokud se žehlička přehřeje nebo je delší dobu bez pohybu.

Foto: Shutterstock

Štítky: , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Hodlá zpeněžit svůj rozvod?
nasehvezdy.cz

Hodlá zpeněžit svůj rozvod?

Klidný a tichý konec...
Nakonec mě dočista ukecal
skutecnepribehy.cz

Nakonec mě dočista ukecal

Kdo by tušil, že z toho...
Les Svastika: Dostává Hitler hákový kříž uprostřed lesů k narozeninám?
epochaplus.cz

Les Svastika: Dostává Hitler...

Letadlo křižuje nad braniborskými hvozdy a pilot se nestačí divit....
Je Michail Gorbačov nositelem ďáblova znamení?
enigmaplus.cz

Je Michail Gorbačov nositelem...

Bývalý generální tajemník ústředního výboru...
Vysoký tlak v plicích ohrožuje tisíce Čechů
21stoleti.cz

Vysoký tlak v plicích ohrožuje...

Jste bez dechu a cítíte bolest na hrudi po...
Proč se Štěpánek tak moc brání svatbě?
nasehvezdy.cz

Proč se Štěpánek tak moc...

Ačkoli má KRISTÝNA LEICHTOVÁ (36)...
Montblanc Haus: Místo stvořené pro inspiraci ke psaní
iluxus.cz

Montblanc Haus: Místo...

Montblanc otevřel brány Montblanc Haus, místa, jež vypráví...
Komfort a elegance chaise longue
rezidenceonline.cz

Komfort a elegance chaise...

Jak dokládají staré fresky, ve své subtilní formě...
Nejstarší dochovaný zákoník za vraždu předepisoval smrt
epochaplus.cz

Nejstarší dochovaný zákoník...

Ur-Nammovi se připisuje nejstarší skutečně...
Zapečené noky s rajčaty a mozzarellou
tisicereceptu.cz

Zapečené noky s rajčaty...

Pokud doma neprosadíte bezmasý recept, přidejte trochu...
Pět věcí, které jste nevěděli o Juliu Caesarovi
epochalnisvet.cz

Pět věcí, které jste...

Gaius Julius Caesar byl jedním z nejznámějších...
Ústí nad Labem: Na své si přijde každý
epochanacestach.cz

Ústí nad Labem: Na své si...

Město Ústí nad Labem a...
0 shares