Domů     Mýty a fakta o schizofrenii
Mýty a fakta o schizofrenii
16.8.2019

Když se řekne schizofrenie, mnozí si představí nebezpečného agresora, jako byla mladá žena, která předloni zabila ve Žďáru nad Sázavou studenta střední školy.

Ve skutečnosti jsou schizofrenici lidé jako všichni ostatní, jen neměli štěstí a onemocněli vážnou chorobou. Ta se ovšem dá léčit.

Na schizofreniky společnost nahlíží s pohrdáním a ti, kteří svoji diagnózu netají, jsou vyčleňováni ze společnosti. A to jim škodí ještě více než nemoc samotná. Přitom při správné a včasné léčbě je možné žít normální život. Jak tedy tato vážná nemoc vypadá, jaké jsou její příznaky a průběh?

Podstata nemoci

Schizofrenie je psychotické onemocnění, které se projevuje poruchami myšlení (bludy), vnímání (halucinace), chování a změnami osobnosti. Většinou se objeví v pubertě, mezi 15. ž 19. rokem života, ale může to být až do 35. roku.

Pohlaví roli nehraje. Příčiny nejsou dosud přesně známé.

Na vině mohou být některé viry, stres, špatná rodinná komunikace, osamostatnění se od rodiny, úmrtí někoho blízkého, přepracovanost, nadměrné užívání alkoholu, vysoká hladina dopaminu v mozku nebo také drogy.

Není však pravda, že schizofrenii vyvolává např. kouření marihuany. Pokud zdravý člověk bez sklonů ke schizofrenii kouří marihuanu, nemoc to u něj nevyvolá.

Jestliže ale jde o jedince, který má dispozice k propuknutí nemoci, užívání drog u něj může tuto nemoc spustit.

Příliš informací

Schizofrenie je hlavně poruchou selektivity vnímání – nemocný vnímá mnohem více informací, než kolik potřebuje. Psycholožka Michaela Peterková (www.psyx.cz) to vysvětluje takto: „Když přecházíme ulici, zajímá nás, jestli něco nejede zprava či zleva.

Že se vedle nás baví dva lidé, že po chodníku skáče kos, že máme na sobě nové boty, to si neuvědomujeme, pro přecházení silnice to není důležité. Je to přirozená ochrana mozku proti přetížení nedůležitými informacemi.

U schizofrenie je tato ochrana narušená – schizofrenik vnímá všechno. Aby si v tom udělal pořádek, jeho mozek si vytvoří vlastní realitu. Bohužel z pohledu zdravého člověka jde většinou o bludné představy.“

Příznaky a projevy

Bludy a halucinace patří mezi nejčastější příznaky schizofrenie.

Někteří nemocní mohou mít pocit, že je neustále někdo pronásleduje a chce jim ublížit, mají sluchové halucinace, slyší hlasy, které komentují jejich chování či myšlení, případně jim nařizují, co mají dělat nebo vidí postavy, jež v reálu neexistují.

Jiní mohou působit zmateně, bez schopnosti se srozumitelně vyjádřit. Někdy se bizarně chovají, například používají nevhodná mimická gesta a grimasy bez zjevných příčin, mluví nesouvisle, opakují slova a vytvářejí slova zcela nová.

Příznaky schizofrenie mohou mít také podobu ztráty motivace, apatičnosti k okolnímu světu, nemožnost prožívat radost (nemocný se vůbec neusmívá a na okolí působí velmi chladně), velmi častá je plachost.

U dětí mohou schizofrenii předpovídat poruchy svalové koordinace a motoriky.

Často mívají vadné držení ruky a prstů, špatně koordinují pohyby, například při lezení, různých hrách a psaní – tím pádem neuvěřitelně „škrábou“, písmenka jim skáčou po lince, neudrží sklon a velikost písmen atd.

Aby lékař mohl diagnostikovat schizofrenii, musí její příznaky trvat alespoň jeden měsíc.

Prevence

Tomu, aby schizofrenie nepropukla, nebo abychom její vznik co nejvíce oddálili, můžeme zamezit zdravým životním stylem, psychickou pohodou, fyzickými aktivitami, pestrou stravou i tím, že nebudeme kouřit a pít alkohol.

Co se týká zmíněné psychické pohody, na prvním místě stojí klid v rodině, to znamená, že nikdo nebude vytvářet žádné dusné ani stresující prostředí.

Ze dne na den to není

Schizofrenie se nikdy neobjeví zničehonic, bez varování. Příznaky se projevují i několik měsíců před akutním propuknutím. Mezi varovné signály patří podrážděnost, vztahovačnost, nesoustředěnost či náladovost.

A protože se schizofrenie nejčastěji projevuje ve věku 15–19 let, je mnohdy pro rodinu a blízké těžké rozeznat příznaky nemoci od běžných postpubertálních projevů. Obtíže však pozvolna narůstají, až nemoc propukne naplno.

Jsou to nebezpeční násilníci?

Lékařské studie dlouhodobě potvrzují, že u pacientů se schizofrenií nedochází ve zvýšené míře k trestným činům.

Pro své okolí zpravidla nepředstavují nebezpečí, naopak se často sami stávají oběťmi, což potvrzuje i profesor MUDr. Jiří Raboch, DrSc., přednosta psychiatrické kliniky 1. LF UK: „V populaci odsouzených pro násilné činy představují osoby se schizofrenií jen velmi malé procento.

Z celospolečenského hlediska proto rozhodně nepředstavují to největší nebezpečí. Sklon k těmto deliktům mají neléčené osoby v aktivním stadiu nemoci, které trpí poruchou osobnosti a nadužívají drogy.

Smutným faktem také zůstává, že každý desátý schizofrenik spáchá sebevraždu.“ Podle údajů Policie ČR bylo u nás v roce 2014 spácháno 160 vražd a pouze jedné z nich se dopustila pachatelka pod vlivem závažné duševní poruchy. Ostatních 159 pachatelů žádnou duševní nemocí netrpělo.

Léčba

Schizofrenik si odmítá připustit, že je schizofrenik, takže mu někdo musí pomoci a dovést ho na psychiatrii. Bez odborné léčby, pouze s pomocí vlastní vůle, se schizofrenie překonat nedá. Je to sice vážné duševní onemocnění, lze ho ale léčit.

Pokud nemocní spolupracují s lékařem a správně užívají předepsaná antipsychotika, což jsou léky, které mají pozitivní dopad na myšlenkové pochody, zklidňují agresivní a divoké pacienty, tlumí bludy a zbavují je halucinací, mají velkou šanci dostat nemoc pod kontrolu a žít prakticky normálním životem. Do konce života však musí užívat léky, i když se cítí dobře.

Důležitá komplexní léčba

Bohužel hodně pacientů přestává brát léky, protože po nich přibírají na váze, nebo mají jiné problémy, např. nízký tlak, zrychlenou srdeční činnost (tachykardii), jsou moc utlumení, začnou mít sklony k epileptickým záchvatům, trpí třesem nebo zácpou. V takovém případě je třeba se poradit s lékařem, který by měl medikaci změnit, třeba i několikrát, dokud pacientovi nebude vyhovovat.

Zvláště významné je využití tzv. depotních antipsychotik v injekcích, kdy jedna dávka léku působí po dobu více týdnů. To je pro pacienta osvobozující, nemusí být pod neustálým tlakem, jestli si nezapomněl vzít tablety.

Velice důležité je, aby se nemocní léčili komplexně, to znamená, aby také mohli docházet na psychoterapie a psychosociální intervence, které mohou pomoci překonat psychologické a sociální překážky, jež jim brání získat zaměstnání a navrátit se do společenského života.

Kdo se vyléčí

Někteří schizofrenici se zcela vyléčí, u některých jde o chronický stav.

Asi 1/3 se vrátí do běžného života, u 1/3 se dosáhne jistého zlepšení, ale určité projevy nemoci člověka i tak obtěžují, případně se vracejí, a té nejméně šťastné třetině zůstanou schizofrenní symptomy jako chronické a nereagující na léčbu.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
historyplus.cz
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“ V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
enigmaplus.cz
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
21stoleti.cz
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako nez
Přivolejte si malé zázraky
nejsemsama.cz
Přivolejte si malé zázraky
Lidská přání a touhy se po tisíciletí příliš nemění a například snaha získat lásku a vysněného partnera je věčná. Malá domácí magie funguje, ať už si přejete svůj život obohatit čímkoli. Domácí magie je dnes často opomíjena kvůli exotičtějším způsobům čarování. A to je škoda. Kvůli tomu se zapomíná na malá kouzla, která znaly už
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
skutecnepribehy.cz
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
Čas utekl jako voda, s Pepou, o kterého jsem kdysi tak stála, jsme se rozvedli. Byla jsem přesvědčena, že zůstanu sama, ale osud to tak nechtěl. Měl pro mě ještě jednu lásku. Koukala jsem z okna chaty na jez a myslela na to, že čas utekl jako ta voda. Jak je to dlouho, co jsem se na jezu producírovala,
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
nasehvezdy.cz
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
Co se to děje s oblíbenou herečkou ze seriálu Ordinace v růžové zahradě? Dana Morávková (53) vždy působila dojmem sebevědomé ženy, která by nesklouzla k malichernostem, jako je nesmyslné hladovění v t
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
epochaplus.cz
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
Stovky „městeček duchů“ jsou rozesety po Spojených státech jako památka na období zlaté horečky, ale žádné není tak známé a zachovalé jako Bodie. Toto kdysi největší a nejmodernější městečko v Kalifornii, plné zlata, peněz, hříchu a krve, prožilo jen tři roky slávy, než se propadlo do desítek let úpadku. Dnes, jako národní historická památka, vypadá,
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me