Zaměřit se na příjemné emoce, vracet se ke kladným životním zážitkům a zkušenostem. Rozvíjet své dobré vlastnosti – optimismus, smysl pro humor a sebedůvěru. O tom všem je pozitivní psychologie.
Žijeme v uspěchané době, plné chaosu a stresových situací, která s sebou mimo jiné také nese potřebu svěřit se do péče psychologů, psychoanalytiků, koučů… Jestli o takové péči také uvažujete, zvolte odborníka, který upřednostňuje právě pozitivní psychologii.
Co to vlastně je
Jedná se o poměrně nový směr, který vznikl na přelomu 20. a 21. století v USA. Velmi rychle se rozšířil do celého světa. Hlavním cílem pozitivní psychologie je hledání co nejvyšší kvality života.
Poradci na duši se snaží v každém, kdo k nim přijde pro pomoc, objevit jeho nejlepší vlastnosti a podpořit rozvoj jeho vnitřní síly a pozitivní motivace.
Spiritualita i tvořivost
Psycholog, který se zabývá pozitivním směrem vývoje osobnosti, ve vás nejspíš bude rozvíjet touhu po poznání a také tvořivost. Podpoří vaši spiritualitu, která má obrovský vliv na zvládání náročných životních situací.
Dotkne se možná i otázky smysluplnosti života, kterou spolu jistě proberete. Pobídne vás, abyste vyjmenovali vaše silné stránky, připomněli si to, v čem vynikáte.
Zkrátka vás nabije vším, co vám dodá radost, sílu jít životem stále kupředu a překonávat překážky, které se na cestě vyskytnou.
Vydolujte jen to nejlepší
I bez pomoci psychologů se můžete každý den zaměřit na to nejlepší, co v sobě máte. Hned ráno, po probuzení, se ujistěte, že jste hodni lásky, radosti a štěstí. Pochvalte se.
Co nejdříve potom si napište jména tří osob a uveďte vedle nich, za co jste jim vděčni. Stejně tak si napište názvy tří míst a tří věcí. Večer před usnutím nezapomeňte poděkovat za vše, co vám den přinesl.
Za to dobré, ale i za to špatné, protože i to, i když to teď zrovna nepociťujete, má ve vašem životě nějakou funkci a úkol. Vděčnost není jedinou kladnou vlastností, kterou byste měli rozvíjet. Zaměřte se také na toleranci, pokoru a empatii.
Staňte se altruistou
Víte, co to znamená? Altruista je člověk, který potlačí své ego a snaží se být prospěšný jiným lidem. Jeho dobročinnost však není na úkor jeho samotného. Naopak mu to dodá dobrý pocit, sebevědomí a lásku, které bude mít najednou na rozdávání.
Vlastně takovou osobu můžeme označit za nesobeckou, nezištnou a laskavou vůči ostatním. Proč to také nezkusit? A když vám to nejde, vyzkoušejte si „svého altruistu“ jen hodinu denně. Pak dvě, tři…
Buďte upřímní
Naše současná společnost má jednu ne úplně dobrou vlastnost. Žijeme pro výkon. Stále si musíme něco dokazovat, stále zvyšujeme své cíle, ženeme se za úspěchem… Tak se můžeme mylně domnívat, že být pozitivní znamená mít stále úsměv na tváři.
Namlouvat si, že problémy neexistují. Popírat bolest. Ovšem je třeba vědět, že když se rozhodnete vydat se cestou pozitivní psychologie, neznamená to, že všechny problémy zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.
Jen se je naučíte přijímat s větší lehkostí a s nadhledem. Ale zapomeňte na strnulý, nepřirozený úsměv, za kterým se skrývá tolik trápení. Nenoste masku neupřímnosti a nepřetvařujte se, že jste dokonale šťastni. Dopřejte si slzy, které pomohou očistit duši.
Nestyďte se za zamračenou tvář ani za ostřejší slova, kterými si tak ulevíte. Sundejte růžové brýle.
Nemusíte…
A pamatujte, že nemusíte být nejlepší, nejkrásnější, nejštíhlejší, nejvýkonnější, nejpracovitější, nejchytřejší, nejvíce sexy. Nemusíte mít nejlepší práci, bydlení, oblečení, make-up. Nemusíte být stále pozitivně naladěni. Nemusíte… Stačí, když budete. Zaměřte se jen na své bytí, bez posuzování, odsuzování, přijímání a odmítání.
Hledejte jistotu v sobě
Zkuste být alespoň jednou za čas (nejdříve třeba jednou za týden, ale pak každý den) určitý čas jen sami se sebou. To je pro mnohé lidi velmi těžké. Doba je rychlá, hektická a takovému setkávání moc nepřeje.
Jen tak si cíleně sednout někde o samotě, nebo se jít projít podél řeky, po lese, po louce. A vnímat sám sebe. Uklidnit roztěkané myšlenky a soustředit se na své nitro. Být k sobě jemný, vlídný a trpělivý.
Uvědomit si pro tu chvíli, že nic není v mém životě důležitější než moje osoba. To není sobecké ani egoistické. Je to jen ujištění své autenticity, opravdovosti. A poté se zase můžeme vrátit zpět „do světa“.
Takové setkávání se se svým Já člověka povznese a dodá mu tu správnou energii. A to by mohla být ta správná pozitivní psychologie, která léčí i povznáší.
Foto: Shutterstock