Domů     Praskliny potřebují opravu
Praskliny potřebují opravu
5.6.2023

Je tu jaro a s ním nejen toulky přírodou, ale také spousta práce na chatách a chalupách. Mezi nejčastější problémy, které po zimě objevíme, patří praskliny ve zdi.

Ale není to jen otázka venkovských stavení, i v bytě se nějaká ta prasklina vždycky najde a zejména před malováním je potřeba ji vyspravit. Možností, jak to udělat, je několik a závisí na místě i na velikosti.

Jsou totiž praskliny, se kterými si poradíme sami, a potom takové, na které sami nestačíme. Většinou jsou širší než půl centimetru, zasahují hluboko do omítky a stále se rozšiřují. Na ty už potřebujete statika a odbornou firmu. My se ale budeme věnovat těm prvním a možnostem, jak je opravit.

* Sádra

Každý ji zná. Je to bílý nebo šedý prášek, který se smíchá s vodou a vytvoří různě řídkou hmotu, se kterou pak pracujeme. Co ale možná nevíte je to, že existují různé druhy a liší se rychlostí, za kterou sádra ztvrdne.

Rychle tuhnoucí začne tvrdnout už za dvě minuty, normální za šest minut a pak existuje sádra, která tuhne až za dvacet minut.

Z toho je jasné, že vybírat budete jednak podle rozsahu oprav, ale také třeba podle toho, jak jste šikovní a jak moc si chcete pohrát, aby výsledek byl dokonalý. Práce se sádrou sice není složitá, ale trochu cviku to přece jen chce.

Malé opravy asi nejlépe zvládnete s normální sádrou. Většinou rychlost tuhnutí ovlivňuje také teplota, ale teď na jaře si starosti dělat nemusíte, protože do rozmezí 5 až 30 °se v pohodě vejdete.

Jak se to dělá?

Drobné trhlinky nejdřív proškrábněte, odstraňte části, které nedrží, a vymeťte je smetáčkem nebo štětcem. Pak nanášejte sádru. Řidší na drobné prasklinky, tužší použijte na větší a na rohy. Zejména tam pracujte pečlivě.

Když je sádra tuhá, měli byste ji zbrousit smirkovým papírem. Ještě šikovnější jsou brusné houbičky, které mají stejně jako smirkový papír různou hrubost. Jsou sice dražší, to ale na malých plochách nehraje takovou roli a lépe se s nimi pracuje.

* Šlehaný tmel

Je to skvělá alternativa nejen pro toho, kdo to se sádrou moc neumí. Výhodou je, že už je připravený k nanášení. Nemusíte mít tedy starosti jako u sádry, jestli ředíte málo či moc. Navíc si odeberete jen takové množství, které právě potřebujete.

Použít se dá venku i uvnitř a v podstatě na všechny materiály, tedy nejen na stěny, ale i na sádrokarton nebo dřevo. Výhodou je, že se po zatvrdnutí nesmršťuje.

Jak se to dělá?

První krok je stejný. Vyškrábněte spáru a tmel naneste špachtlí. Šikovné jsou špachtle z umělé hmoty, které jsou pružnější než ty kovové a lépe se s nimi pracuje. Zaspárovaný povrch pak vyhladíte namočeným štětcem.

Tmel ztuhne asi po dvou hodinách, ale můžete počkat do druhého dne, a je-li to potřeba, místo přebrousit. Pokud budete vyspravená místa natírat, použijte vodou ředitelné barvy.

* Akrylátový tmel

Nejčastěji dostanete bílý, ale existují i v různých barvách. Prodávají se v kartuších, ke kterým potřebujete výtlačnou pistoli. Pokud ji nemáte, nezapomeňte ji koupit. Použijete ji ještě mnohokrát na jiné opravy.

Pokud jde o malinké praskliny, pak vám stačí tmel v tubě. Na tmelu je vždycky napsáno, k čemu je určen, ale protože je jich na trhu opravdu velké množství, raději se poraďte s prodávajícím.

Akrylátové tmely se používají vně i uvnitř i na větší spáry, nejčastěji v rozích, nebo mezi stěnami a stropem a tam, kde jsou spojeny různé materiály, třeba okolo okenních parapetů nebo klasicky v koupelně mezi vanou či umyvadlem a dlaždičkami.

Jak se to dělá?

Spáry očistíte a tmel do nich vtlačíte. Na uhlazení použijete špachtli nebo plastovou stěrku. U malých spár vám stačí vlastní prst. Počítejte s tím, že se tmel trochu propadne, takže jej vtlačujte pořádně a hned ho dokonale uhlaďte.

K tomu se hodí takzvaná tmelařská stěrka, kterou se dobře dostanete i do rohů. Koupíte ji v každé specializované drogerii nebo v hobby marketu. Povrch čerstvě zatmelené spáry můžete ještě upravit navlhčeným štětcem.

* Páska

Používá se všude tam, kde potřebujete spravit větší praskliny a je potřeba je zpevnit. Může být buď z netkané textilie, nebo ze skelných vláken. Je samolepicí a dá se přetřít barvou.

Jak se to dělá?

Nejdříve na místě odstraňte vrstvy malby a místo dobře očistěte, protože jinak by páska nedržela, odpadla by i s barvou. Prasklinu vyplňte sádrou nebo šlehaným tmelem. Pak přiložte pásku, na ni opět aplikujte tmel a vyhlaďte ho.

Páska musí být celá pokryta. Po zaschnutí se obvykle povrch ještě přebrousí.

Foto: Shutterstock, hrabacek.com

reklama
Související články
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
19.6.2024
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř. A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozh
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
reklama
reklama
Šikovné tipy
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Chce to novou barvu na vlasy? Řiďte se svým barevným typem
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po […]
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
O problémech ve vztahu herečky Anety Krejčíkové (32) s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39) se snad šušká od začátku, co jsou spolu. Hvězda seriálu Ulice totiž neměla být jedinou, pro kterou často a 
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
epochaplus.cz
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Jaký muž se k vám hodí?
nejsemsama.cz
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
historyplus.cz
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
Sedm cyklistů se v prvním orientačním závodě světa pouští nazdařbůh do terénu jen s mapou a vírou ve své schopnosti. Zvítězí ale opravdu ten, který dokáže najít nejkratší možnou cestu k cíli? Orientační závody, během nichž dostane soutěžící mapu a musí překonat stanovenou trasu, se dnes konají v běhu, na kolech i na lyžích po celém světě. Za kolébku
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
enigmaplus.cz
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk,
Rolky s medvědím česnekem
tisicereceptu.cz
Rolky s medvědím česnekem
Můžete využít i jiné čerstvé bylinky. Rolky jsou skvělé třeba s bazalkou nebo špenátem. Suroviny 3 hrnky hladké mouky 1 hrnek vlažné vody 3 lžičky cukru krystal ½ lžičky soli 1 vejce 3 lžíc
Utekla jsem sektě právě včas
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem sektě právě včas
S Blankou jsem se seznámila hned první den na vysoké. Dali nás na koleji do jednoho pokoje a sedly jsme si kupodivu okamžitě. Ještě ten večer jsme vyrazily na pivo a náš pokoj jsem pokřtila nocí strávenou na záchodě. Brzy jsem pochopila, že Blanka není úplně šťastný člověk. Než nastoupila na univerzitu, žila s mámou, která hodně pracovala, hodně
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
21stoleti.cz
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí