Přichází náhle a může končit smrtí. Stále až třetina pacientů cévní mozkovou příhodu nepřežije. Ale ani ti, kteří přežijí, nemají vyhráno.
Nejčastější příčinou cévní mozkové příhody (CMP) je ateroskleróza, kdy se cévy ucpávají a brání průtoku krve. Pak stačí, aby se krevní sraženina uvolnila do krevního řečiště a „doputovala“ do mozku, kde ucpe tepnu nebo cévu.
Mrtvička ale vzniká i na podkladě krvácení z mozkové cévy. V Česku je CMP třetí nejčastější příčinou smrti a vůbec první nejčastější příčinou dlouhodobé invalidity.
Jak poznat mozkovou příhodu:
* náhlý vznik poruchy hybnosti anebo citlivosti na polovině těla
* potíže s mluvením
* ochrnutí poloviny obličeje – pokleslý koutek úst
* závratě a nevolnost
* porucha zraku, zvláště jednostranná slepota (rozmazané vidění, výpadek části zrakového pole)
* náhlá krutá bolest hlavy
* problémy s chůzí či stáním na místě
Pokud si nejste jisti, proveďte tzv. FAST test
Face (obličej) – Požádám postiženého, aby se usmál. Je u něj patrný pokles koutku úst nebo očního víčka?
Arm (paže) – Zvednu mu ruce do předpažení. Nemůže udržet obě paže ve stejné výšce a jedna nápadně poklesne oproti druhé?
Speech (řeč) – Zeptám se postiženého, jak se jmenuje. Odpovídá nesrozumitelně, či má potíže s porozuměním?
Time (čas) Pokud zaznamenám alespoň jeden z těchto příznaků, ihned volám 155, nebo linku 112!
Víte, že…
* uvedené příznaky mohou být i přechodné po dobu několika vteřin i minut? V tomto případě jde o ischemickou ataku, která se zkráceně a odborně nazývá TIA. Ovšem i tady je nutné neurologické vyšetření.
* U CMP je vysoké riziko recidivy? Do 5 let je to 20 až 40 %. Každý další výskyt „mrtvice“ znamená horší šance na uzdravení a pravděpodobnost trvalých následků.
Jak pomoci
Jedinou správnou reakcí je okamžité volání rychlé záchranné služby. Vždy je lepší třikrát přijet do nemocnice zbytečně, než jednou nepřijet a přijít o hybnost na polovině těla.
Postiženého se snažte udržet ve stabilizovaném stavu, tedy umožněte mu volné dýchání a nikam ho nepřevážejte. Pokud má být léčba účinná, musí být zahájena co nejdříve, ideálně do čtyř a půl hodiny od vzniku příznaků.
Vhodný lék po ruce
V každé lékárničce by měl být běžný lék proti horečce s kyselinou acetylsalicylovou.
Podle odborníků je jako první pomoc ideální, a to především u menší mozkové příhody a u mírnějších příznaků, tedy po TIA. Hlavní výhodou kyseliny acetylsalicylové je to, že pomáhá bránit vzniku krevních sraženin, a tedy i mrtvice a infarktu.
Platí tedy, že každý, kdo má příznaky iktu, které se během čekání na příjezd lékaře zlepšují, by si měl vzít jednu dávku, tedy 300 mg.
Pro jistotu se ale poraďte na lince rychlé záchranné pomoci, tedy 155, protože naopak u krvácení z mozkové cévy je aspirin nevhodný.
Co se stane, až záchranka přijede
Když záchranáři RZP zjistí, že pacient s největší pravděpodobností utrpěl mrtvici, musí následovat telefonické avízo do nejbližšího iktového centra, což je specializované centrum pro péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou, a okamžitý převoz nemocného do něj.
Centra mají k tomu účelu zřízenou nepřetržitou službu. Nemusíte se nijak obávat toho, že by si záchranná služba nevěděla rady a odvezla vás někam, kde by nebyla péče „na úrovni“.
V Česku existuje 45 specializovaných iktových center, které jsou rozprostřeny rovnoměrně po celé republice a patří k nejhustším nejen v Evropě, ale vůbec na světě. Mapa center je na webu a můžete se na ni podívat zde: www.nzip.cz
Co vás v nemocnici čeká
Standardní akutní léčbou mozkové mrtvice je trombolýza, při níž se rozpustí sraženina blokující mozkovou tepnu, anebo katetrová či mechanická trombektomie, kdy se zákrokem krevní sraženina odstraní mechanicky.
Lékaři v centrech neustále prodlužují dobu od počátku potíží, po níž je ještě možné pacienta ochránit od trvalých příznaků.
Pamatujte si
* Mozek bez kyslíku vydrží jen pět minut, než začnou jeho buňky odumírat.
* Ohrožuje vás vysoký krevní tlak, kouření, zvýšená hladina cholesterolu, cukrovka, srdeční onemocnění a nedostatek fyzické aktivity.
* Nesnažte se z potíží „vyspat“, ráno může být váš mozek již nenávratně poškozen!
Kam se po léčbě můžete obrátit
Například na neziskovou organizaci ICTUS, která pomáhá lidem po mozkové příhodě s návratem „do života“. Stejně jako léčbu je totiž třeba včas zahájit i rehabilitaci. Kontakty najdete na webu ictus.cz.
Pomoc hledejte i u asociace Cerebrum (www.cerebrum.cz). Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně vydala pro ohrožené a postižené CMP odborného průvodce. Stáhnout si jej můžete na www. fnusa.cz.