Podzim se blíží, ale je ještě přece jen až „za rohem“. Takže ještě hodně grilovaček určitě zvládnete. A připravit si můžete třeba pravé řecké speciality.
Souvlaki (viz úvodní foto)
600 g vepřového masa, olivový olej, 50 ml bílého vína, 3 lžíce citronové šťávy, 1 lžička majoránky, 1 lžička tymiánu, 1 bobkový list, sůl, pepř
1) Maso nakrájejte na kostky o průměru 4 centimetry a dejte do mísy.
2) Přelijte olivovým olejem smíchaným s vínem, solí, pepřem a kořením.
3) Takto připravené maso uložte do chladu a za občasného promíchání nechte odležet 12 hodin.
4) Poté maso z marinády vyjměte, nechte okapat, napíchejte na jehly a grilujte asi 20 minut. Podávejte s grilovanou zeleninou a tzatziki.
Tzatziki
1 salátová okurka, 300 g řeckého jogurtu, šťáva z ½ citronu, 3 stroužky česneku, 1–2 lžíce nasekaného čerstvého kopru, sůl a čerstvě namletý černý pepř, extra panenský olivový olej
1) Okurku podélně rozpulte a lžičkou vydlabejte semínka. Poté ji nastrouhejte nahrubo. Osolte, promíchejte a dejte asi na hodinu do cedníku vykapat. Snažte se z ní dostat co nejvíce vody.
2) Vykapanou okurku smíchejte v míse s řeckým jogurtem, čerstvě vymačkanou šťávou z citronu, prolisovaným česnekem, nasekaným koprem, osolte a opepřete.
3) Nechte vychladit a před servírováním pokapejte dvěma lžícemi olivového oleje.
Kebab
600 g mletého masa (hovězí nebo skopové), 50 ml minerálky, 3 cibule, sůl, pepř, lepinja (můžete nahradit pita chlebem)
1) Mleté maso osolte, opepřete, přilijte minerální vodu a důkladně prohněťte. Nechte 2 hodiny odležet na chladném místě.
2) Poté vyválejte válečky dlouhé asi 5 centimetrů a široké 1 ½ centimetru.
3) Čevapčiči grilujte na pomaštěném roštu dozlatova. V polovině grilování položte na čevapčiči přepůlené placky. Ty nasáknou trochu šťávy z masa a zároveň se rozpečou.
4) Čevapčiči podávejte vložené mezi rozpůlené pita chleby, obložené cibulí.
Starý gril dosloužil?
Nevěšte hlavu a pořiďte si nový. Možná ten nový bude ještě daleko lepší a vytvoříte na něm spoustu laskomin. A jaký vybrat?
Možností je spousta. Ale asi nejdůležitější je, abyste si koupili takový, který opravdu využijete, čili tak nějak vám na míru. Záleží na tom, kde budete grilovat, jak často a pro kolik lidí. A také na tom, jak zdatní kuchaři jste. Samozřejmě je také důležité, kolik můžete investovat.
Na dřevěné uhlí
Používá se asi nejčastěji a je oblíbený zejména proto, že pokrmy mají typickou vůni a chuť ohně. Navíc ho obsluhovat dokáže každý a pořídit se dá i docela levně. Má ale i nevýhody.
Například trvá delší dobu, než se zahřeje na požadovanou teplotu, a velmi složitě se teplota reguluje. Kromě toho jeho kouř může obtěžovat sousedy.
Modelů je nespočet, od malých plechových, které se snadno přenášejí, po větší zahradní až po japonské keramické grily.
Na pelety
Na našem trhu není dlouho, takže se asi vyplatí říci, jak funguje. Na dně grilovací komory je popelník, do kterého ústí elektrický zapalovač. Ten se rozžhaví a zažehne první pelety. Další sem potom padají z trubice se šnekem.
Těsně pod topeništěm je ventilátor, který vhání vzduch. Ventilátor reguluje i velikost ohně a zapíná se v určitých intervalech. Peletový gril se jednoduše ovládá pomocí knoflíků. Má displej a termostat, který nastavenou teplotu udržuje.
Proto je ale potřeba, aby byl připojen k elektrické síti. Peletový gril je vlastně návrat ke klasickému grilování na dřevě.
Výhodou je, že je velký, takže můžete grilovat více surovin najednou a můžete si vybrat mezi různými druhy dřeva a ovlivnit tak vůni připraveného pokrmu. A z jakých stromů se nejčastěji používají?
Jabloň – má sladké ovocné aroma a ze všech dřev voní nejsilněji.
Hikory – z kouře ucítíte silnou příchuť anglické slaniny.
Blend – jde o mix několika dřevin, většinou javoru, hickory a třešně. Doporučuje se na grilování ryb, jakéhokoliv masa i zeleniny.
Nevýhody jsou vlastně jen dvě. Tou první je vyšší pořizovací cena a druhou potřeba skladovat pelety na suchém místě, protože jinak jsou nepoužitelné.
Elektrický
Dá se použít všude, kde je elektrická zásuvka. Jeho největší výhodou je, že ho můžete použít i tam, kde nesmí být otevřený oheň. Proto se tyto grily často používají nejen na terasách, ale i na balkonech obytných domů.
Navíc je grilování na něm bezpečné a obsluhu zvládne každý. Nevýhodou je nízký výkon, takže se nedá používat celoročně.
Plynový
Když se pro něj rozhodnete, je potřeba si ujasnit, kolik hořáků budete používat. Levné mají dva, ty dražší 4. Hořáky jsou umístěny pod roštem, u některých typů i po stranách.
Každý z nich je možné samostatně regulovat, a takže můžete grilovat různé potraviny, navíc jsou chráněny před odkapáváním tuku do ohně. Výhodou plynového grilu je okamžitý start otočením knoflíku a rychlé zahřátí. Horší je to s regulací teploty.
Nevýhodou pro některé je nutnost používat plynovou láhev, kterou musíte někde uskladnit a také nainstalovat. Navíc první uvedení do provozu byste měli nechat na pracovnících obchodu.