Pořídit si lednici, to je tedy věda! Nevěříte? Tak schválně – víte, co všechno by měla vaše nová lednička umět? A jakou by měla mít výbavu?
Vezměme to pěkně popořádku. Co byste měli v první řadě při pořizování nové lednice sledovat?
Velikost a využitelný objem
Vybrat si můžete kombinované (mají chladicí i mrazicí prostor), monoklimatické (nemají mrazák), americké (tzv. Side by Side), vestavěné (určené do kuchyní na míru) nebo pultové (s menší kapacitou) ledničky.
Kvůli cirkulaci vzduchu pro odvádění tepla ze zadní strany spotřebiče je nutné, aby kolem lednice byl ve všech směrech dostatečný volný prostor. Stačí několik centimetrů, ale když budou chybět, zvýší se vám spotřeba energie.
I uvnitř chladničky musí být dostatek místa, aby proudění vzduchu zajistilo účinné chlazení. Ale prázdná chladnička je také „žroutem“ energie. Velmi zjednodušeně a pouze orientačně uvedený objem chladničky v litrech:
1 – 2 členové domácnosti: 100 – 150 l * 3 – 4 osoby: 250 l * 5 a více osob: více než 250 l
Energetická třída
Najdete ji na tzv. energetickém štítku, kterým je povinně každá lednice vybavena. Označuje zařazení podle energetické náročnosti provozu spotřebiče.
Energicky nejefektivnější třída je A+++ a většina prodaných chladniček i mrazniček na našem trhu už spadá do kategorie A+ a vyšší.
Klimatická třída
Je už méně známým, ale přitom velmi důležitým ukazatelem. Existují čtyři klimatické třídy:
Klimatická třída
Název
Rozsah vnějších teplot
T
Tropická
18-43 °C
ST
Subtropická
18-38 °C
N
Normální
16-32 °C
SN
Subnormální
10-32 °C
Máte-li ledničku v chladnější místnosti (v komoře, ve spíži, na chodbě), bude mít jiný požadavek (SN) než lednice v kuchyni (N) nebo třeba na chatě (ST nebo T).
Pokud nebude teplota místnosti odpovídat, může to ovlivnit nejen spotřebu energie, která se samozřejmě zvýší, ale také správnou funkci přístroje.
Beznámrazové systémy
Odmrazovat lednici už opravdu není potřeba.
Označení takové lednice může být různé podle výrobců (např. NoFrost, Total No Frost, TWIN cooling Systém, Multi-Flow), v zásadě se však jedná o to, že se přístroje v pravidelných intervalech automaticky odmrazují a zůstávají bez námrazy.
Některé z těchto technologií zabraňují nejen tvorbě ledu, ale uchovávají potraviny čerstvé a snižují i šíření pachů.
Prázdninový režim
Pokud bude mít vaše nová chladnička tento režim, v době vaší dlouhodobé nepřítomnosti v ní bude teplota kolem 12 °C, díky níž se omezí tvorba plísní, eliminují se nepříjemné pachy a citelně se omezí spotřeba elektrické energie.
A ještě mnohem více
Stále větší oblibě se těší tzv. Sidy by Side lednice. Říká se jim „americké“ a jsou považované za nejvyšší standard v oblasti chladniček. Bývají prostorné, mají velkou kapacitu, svým dvoudveřovým systémem otevírání jsou praktické a mají spoustu funkcí navíc.
Podle toho, co dokážou, se však jejich ceny mohou vyšplhat až ke statisícům! Co například dovedou?
Nezávadné a čerstvé potraviny
Tento požadavek splní lednice vybavené senzory vlhkosti Fresh Control, antibakteriálním filtrem Microban, Bioshield dveřním těsněním, vnitřní vložkou Biosilver nebo zásuvkami BioFresh.
Zjednodušeně se jedná o technologie sloužící k ochraně potravin, k hubení bakterií, plísní a kvasinek, které jsou založené buď na vestavěném aktivním filtru, na antibakteriálním těsnění, na iontech stříbra nebo na senzorech vlhkosti.
Odlišné klimatické podmínky
Různé potraviny potřebují pro udržení trvanlivosti různé klimatické poměry.
Takovou službu umí poskytnout lednice vybavené technologií BioFresh (pomocí posuvného regulátoru mění vlhkost vzduchu), nebo Miracle Zone, která umožňuje odlišné potraviny uskladnit při různých teplotách.
Výrobník ledu
U klasických lednic je samozřejmostí. Ty americké jsou vybaveny zásobníkem ledových kostek, které se pouhým stisknutím tlačítka nasypou do sklenice.
Domácí bar
Ano, i ten některé americké lednice nabídnou. Je s dotykovým ovládáním a servíruje orosenou láhev vody, ale také výborný koktejl plný ledové tříště.
Televize
Je libo? Žádný problém. Bývá vestavěná do dveří. A nejen to. Nové moderní chladničky z dílen předních výrobců elektroniky nabízejí také vestavěný internet, telefon, rádio i MP3. A některé také vestavěné hodiny, kalendář, předpověď počasí, kuchařku s recepty…
Jak můžete ušetřit za elektřinu?
Nainstalujte spotřebič do chladné a suché místnosti s odpovídající ventilací.
Zajistěte, aby na spotřebič nedopadalo přímé sluneční světlo a nikdy nestavte spotřebič do blízkosti zdrojů tepla (např. topných těles).
Nikdy nezakrývejte žádné větrací otvory nebo mřížky.
Při instalaci ponechte vpravo, vlevo, vzadu a nad chladničkou volný prostor. Tím pomůžete snížit spotřebu energie.
Pro dosažení co nejvyšší energetické účinnosti ponechejte všechny vnitřní prvky, například koše, zásuvky či police, na místě určeném výrobcem.
Text: Dana Pešková, Foto: Shutterstock