Domů     Místo linky otevřené police
Místo linky otevřené police
13.8.2023

Mohou police nahradit vrchní skříňky kuchyňské linky? Nebo by se měly raději používat jen jako doplněk k ní? Pojďme se na to podívat…

Situací, při kterých začnete uvažovat o otevřených policích, je víc. Udělejte si malý kvíz a odpovězte si na následující otázky:

* Dáváte přednost vzdušné, nábytkem nezaplněné místnosti?

* Máte rádi všechno po ruce, bez zbytečného zdržování?

* Líbí se vám retro nebo venkovský styl?

* Milujete nevšední interiéry „s duší“?

* Musíte počítat s nízkým rozpočtem a potřebujete při zařizování kuchyně ušetřit co nejvíce peněz?

* Preferujete osobitý, jedinečný styl?

* Chcete vystavit krásné kousky na odiv, nebo se sami kochat jejich krásou při každém vstupu do kuchyně?

* Je vaše kuchyň miniaturní a není v ní místa nazbyt?

Jestli jste alespoň na některou z uvedených otázek odpověděli kladně, je to jasné. Police do vašeho bytu patří. Teď už jen rozhodnout, v jaké míře.

Všude, kam se podíváš

Jednou z variant je vrchní skříňky v kuchyni policemi zcela nahradit. Získáte tím vzdušnější prostor a ušetříte místo. Můžete vytvořit naprosto originální interiér podle svého osobního vkusu, a to i na docela malém prostoru. Nebo právě tady.

A navíc toto řešení vyjde velmi lacino. Zručnější kutil dokáže policovou sestavu připravit během chvilky.

Nejdříve na papíře

Než se pustíte do díla, vše si dopředu naplánujte na papíře. Opět si položte pár otázek:

* Kolik poliček použijete? Počet by měl být úměrný velikosti plochy, možná i méně je někdy více.

* Jak vysoko je pověsíte? Měli byste na ně pohodlně dosáhnout.

* Vyberte si způsob uchycení. Můžete použít speciální kovová „L“ profily nebo tzv. trny, kdy má police zezadu otvor a trn se připevní ke zdi. Toto uchycení pak není vůbec vidět.

Více polic pak připevníte na kovový profil, na kterém si můžete operativně zadávat výšku mezi jednotlivými policemi. Samozřejmě vždy použijte odpovídající hmoždinky.

* Podle toho, co na nich budete mít, vypočítejte také nosnost. Obecně se počítá na 1 trn 7 kg váhy, a to samozřejmě včetně hmotnosti police.

* V neposlední řadě pouvažujte o materiálu, a to nejen vzhledem ke stylu kuchyně, kdy do venkovského se budou hodit bytelné police z dubového dřeva, zatímco do provensálského stylu použijete spíš bílé odlehčené poličky.

Co na ně

Policové systémy jsou dnes velmi módní, stávají se doslova hitem. Ovšem není vhodné dávat na ně všechno. Například talíře výrobci nově umísťují do spodních zásuvek, kde na ně dělají speciální pořadače.

Je to proto, že jejich hmotnost je značná, a proto je lepší je mít na stabilnějším místě. Nahoru patří takové vybavení kuchyně, které používáte denně. Je to logické. Na otevřenou polici se více práší a práší se také na předměty na ní.

Proto sezónní věci, nebo kuchyňské pomůcky, které využíváte jen občas, schovejte do skříněk.

* Postavte na polici spíše větší nádoby a v menším počtu. Mnoho drobných předmětů vypadá neuklizeně, takže místo útulné místnosti vytvoříte chaotický prostor. A také se vám bude mnohem hůř udržovat.

* Drobné věci můžete do větších nádob schovat. Sežeňte si dekorativní dózy zajímavých tvarů a vdechněte tak svým poličkám duši.

* Vystavte si na police krásné hrníčky a další dekorace, které vnesou do kuchyně nostalgický náboj.

Tip Paní domu: Na police určitě postavte i květináč nebo jinou vhodnou nádobu se zelenými rostlinkami, třeba s bylinkami. Prostor krásně oživí.

Místo police tyč

Na pultech mnoha obchodů s kuchyňským nábytkem najdete i různé tyče. Je to skvělá varianta polic, ale také jejich výtečný doplněk. Na tyče lze zavěsit třeba chňapky a různé květináče i jiné nádoby, ale také minipoličky, které větší police plně nahradí.

Do nádob můžete vkládat vařečky, bylinky, na minipoličky pak kořenky, lahvičky s olejem a octem, zkrátka vše, co je při vaření potřeba.

Dejte dvířka pryč

Zatím si zcela nejste jisti, že jsou police dobré řešení, a chtěli byste si to nějak vyzkoušet? Odšroubujte dvířka a nechte vrchní skříňky bez nich. Nemusíte všechny, stačí jen pár. A čas ukáže, jak praktické a vhodné řešení to pro vás je.

Designéři také radí, že pro oživení takto upravených skříněk můžete zadní stěnu vytapetovat vhodným vzorem. To vzhled skříňky ještě povznese.

Chcete mít představu, jak budou police vypadat? Sundejte dvířka a do otevřené skříňky si naaranžujte věci tak, jako byste je měli na polici.

Pořiďte si do začátku pouze rohovou minipoličku, kterou postavíte na kuchyňskou linku. Uvidíte, jak pohodlné je odkládání na otevřenou plochu.

Zkuste sendvič

Nebo kombinujte… Nechte si jen některé vrchní skříňky a police dejte mezi ně. Nebo je dejte na boky skříněk, které tak vkusně otevřenou plochou zakončíte. Taková sestava vypadá elegantně a je příjemným kompromisem.

Důležité je správně zkombinovat materiál skříněk s materiálem polic. Nebojte se přitom experimentů –

Vedle polic a otevřených skříněk můžete využít i různé typy žebříků.
Vedle polic a otevřených skříněk můžete využít i různé typy žebříků.

Pro koho police nejsou vhodné?

Ještě jednu věc zvažte, než si police do kuchyně pořídíte. Nejsou vůbec vhodné pro lidi, kteří nemají čas nebo chuť na časté uklízení. O tom, že se na nich drží prach, už tady byla řeč.

Potíž je v tom, že prach v kuchyni bývá navíc dost mastný od vaření, pečení a páry. Z toho důvodu není vhodné dávat police přímo nad sporák nebo troubu.

Už také bylo uvedeno, že na ně postavíte to, co používáte denně, takže se na takových předmětech prach nestačí usadit. Z praktického důvodu je proto důležitá povrchová úprava polic.

Ty dřevěné by měly být nalakované, ty z odlehčeného plastu se otřou bez potíží, některé materiály mají ale tendenci žloutnout.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
2.10.2023
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho vložili do úst a nechali rozplynout na jazyku. Co ná
26.9.2023
Existuje spousta prostředků, které kynutí pomohou či nakypří těsto. Někdy jsme ovšem na rozpacích, jaký vybrat. Použít můžeme prášek do pečiva, jedlou sodu, vinný kámen nebo droždí, a to jak sušené, tak čerstvé. Droždí Potřebujeme je do všech kynutých těst. V těch nám různé kypřicí prášky moc nepomohou. Droždí totiž zachovává v kynutých těstech šťavnatost a jemnost, což jiná kypřidla nezvládnou
20.9.2023
O jedlých květinách už jste jistě slyšeli, ale možná nevíte, že jednu z nich máte na zahrádce. Je to ta, jejíž květy kvetou jen jeden den, a odtud také pochází její jméno. Je krásná, a nevyžaduje téměř žádnou péči. Existuje spoustu druhů všech možných barev a vůní, i proto ji máme tak rádi. Vlastně si roste tak nějak sama, plevele ji neohrožují, protože je zadusí, a stanoviště si také moc nevyb
14.9.2023
Písečné pláže, slunce, moře všudypřítomná modrá a bílá, to je Řecko. A samozřejmě kuchyně, která chutná snad každému. A kdyby ta dovolená letos nevyšla, co si nějakou tu dobrotu připravit doma? Citronová polévka (4 porce) 1 malé kuře, 1 cibule i se slupkou do vývaru, svazeček z natě celeru, petrželky a bobkového listu, 2 kuličky pepře, kousek kůry z bio citronu, 1 lžička soli, šálek rýže, 2
12.9.2023
Zapomeňte na buchty, knedlíky, lívance a pečivo. Čarujte s kvasnicemi jinak a připravte drožďovou polévku, knedlíčky nebo výtečnou pomazánku. Že je droždí zdravé, o tom není pochyb. Poskytuje tělu celou řadu živin a vitaminů, a přitom šetří kalorie. Nejen to už je důvodem, proč droždí zařadit do jídelníčku častěji. Co se v kvasnicích skrývá Především jsou to vitaminy typu B: * Vitamin B1 (
reklama
Šikovné tipy
Zažloutlé nehty a zplihlé vlasy? Zkuste tyhle kosmetické tipy
Fígl na zažloutlé nehty! Pokud si lakujete nehty, pak už víte, že jednu barvu musí vzápětí nahradit nová. Jinak po odlakování zůstane na nehtech nepěkná zažloutlá stopa, někdy až do oranžova. Je to kvůli vpíjení zejména červených pigmentů do vrchní keratinové vrstvy nehtů. A teď ten fígl: Pokud nechcete pro zakrytí zažloutlého nádechu hned nanášet […]
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
epochaplus.cz
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
21stoleti.cz
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
Přežeňme tu metaforu V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna m
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
iluxus.cz
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
V Praze se nachází hodně vytříbených restaurací, které poskytují vhodné zázemí pro obchodní jednání. Jedna z nich je ale v lecčems unikátní. W Restaurant & Whiskey Bar v Maiselově ulici je podnik
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
skutecnepribehy.cz
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
Našla jsem ji zraněnou v parku a vzala domů. Kavka se rychle uzdravila, přivolala ale celou svou rodinu. Věděla, jak moc mě trápí, že jsem osamělá. Od chvíle, kdy jsem nastoupila do důchodu, jsem začala žít samotářský život. Plánovala jsem si toho hodně, co budu dělat a na co budu mít čas, najednou bylo ale toho času až
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
enigmaplus.cz
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
Jsou místa, která nás nechávají naprosto chladnými. A pak jsou taková, která jsou skrz naskrz prodchnutá tajemnou energií. ENIGMA PLUS vás provede destinacemi, které vyhledávají okultisté z celého svě
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Lásce je konec!
nasehvezdy.cz
Lásce je konec!
Herečka Simona Lewandowská (24) ze Zlaté labutě prožívala donedávna romanci jako z pohádky. S partnerem, hercem Goranem Maiellem (24), začali brzy společně bydlet, klapalo jim to a malovali si pohádko
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
epochalnisvet.cz
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
Náboženské relikvie jsou již od středověku žádaným zbožím mezi obyčejnými věřícími i církví, ty nějak spojované s Kristem obzvlášť. Těch je ale zároveň jen velmi málo. Často se jedná o fragment kříže,
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Kvůli milenci dostal ihned padáka
nasehvezdy.cz
Kvůli milenci dostal ihned padáka
Když Filip Rajmont (45) začal po škole učit na DAMU, náramně si to užíval; jenže jen chvíli. Praskl na něj totiž poměr se studentem, a dostal okamžitě padáka. Tím nebyl nikdo jiný než herec Ivan Lu