Domů     Místo linky otevřené police
Místo linky otevřené police
13.8.2023

Mohou police nahradit vrchní skříňky kuchyňské linky? Nebo by se měly raději používat jen jako doplněk k ní? Pojďme se na to podívat…

Situací, při kterých začnete uvažovat o otevřených policích, je víc. Udělejte si malý kvíz a odpovězte si na následující otázky:

* Dáváte přednost vzdušné, nábytkem nezaplněné místnosti?

* Máte rádi všechno po ruce, bez zbytečného zdržování?

* Líbí se vám retro nebo venkovský styl?

* Milujete nevšední interiéry „s duší“?

* Musíte počítat s nízkým rozpočtem a potřebujete při zařizování kuchyně ušetřit co nejvíce peněz?

* Preferujete osobitý, jedinečný styl?

* Chcete vystavit krásné kousky na odiv, nebo se sami kochat jejich krásou při každém vstupu do kuchyně?

* Je vaše kuchyň miniaturní a není v ní místa nazbyt?

Jestli jste alespoň na některou z uvedených otázek odpověděli kladně, je to jasné. Police do vašeho bytu patří. Teď už jen rozhodnout, v jaké míře.

Všude, kam se podíváš

Jednou z variant je vrchní skříňky v kuchyni policemi zcela nahradit. Získáte tím vzdušnější prostor a ušetříte místo. Můžete vytvořit naprosto originální interiér podle svého osobního vkusu, a to i na docela malém prostoru. Nebo právě tady.

A navíc toto řešení vyjde velmi lacino. Zručnější kutil dokáže policovou sestavu připravit během chvilky.

Nejdříve na papíře

Než se pustíte do díla, vše si dopředu naplánujte na papíře. Opět si položte pár otázek:

* Kolik poliček použijete? Počet by měl být úměrný velikosti plochy, možná i méně je někdy více.

* Jak vysoko je pověsíte? Měli byste na ně pohodlně dosáhnout.

* Vyberte si způsob uchycení. Můžete použít speciální kovová „L“ profily nebo tzv. trny, kdy má police zezadu otvor a trn se připevní ke zdi. Toto uchycení pak není vůbec vidět.

Více polic pak připevníte na kovový profil, na kterém si můžete operativně zadávat výšku mezi jednotlivými policemi. Samozřejmě vždy použijte odpovídající hmoždinky.

* Podle toho, co na nich budete mít, vypočítejte také nosnost. Obecně se počítá na 1 trn 7 kg váhy, a to samozřejmě včetně hmotnosti police.

* V neposlední řadě pouvažujte o materiálu, a to nejen vzhledem ke stylu kuchyně, kdy do venkovského se budou hodit bytelné police z dubového dřeva, zatímco do provensálského stylu použijete spíš bílé odlehčené poličky.

Co na ně

Policové systémy jsou dnes velmi módní, stávají se doslova hitem. Ovšem není vhodné dávat na ně všechno. Například talíře výrobci nově umísťují do spodních zásuvek, kde na ně dělají speciální pořadače.

Je to proto, že jejich hmotnost je značná, a proto je lepší je mít na stabilnějším místě. Nahoru patří takové vybavení kuchyně, které používáte denně. Je to logické. Na otevřenou polici se více práší a práší se také na předměty na ní.

Proto sezónní věci, nebo kuchyňské pomůcky, které využíváte jen občas, schovejte do skříněk.

* Postavte na polici spíše větší nádoby a v menším počtu. Mnoho drobných předmětů vypadá neuklizeně, takže místo útulné místnosti vytvoříte chaotický prostor. A také se vám bude mnohem hůř udržovat.

* Drobné věci můžete do větších nádob schovat. Sežeňte si dekorativní dózy zajímavých tvarů a vdechněte tak svým poličkám duši.

* Vystavte si na police krásné hrníčky a další dekorace, které vnesou do kuchyně nostalgický náboj.

Tip Paní domu: Na police určitě postavte i květináč nebo jinou vhodnou nádobu se zelenými rostlinkami, třeba s bylinkami. Prostor krásně oživí.

Místo police tyč

Na pultech mnoha obchodů s kuchyňským nábytkem najdete i různé tyče. Je to skvělá varianta polic, ale také jejich výtečný doplněk. Na tyče lze zavěsit třeba chňapky a různé květináče i jiné nádoby, ale také minipoličky, které větší police plně nahradí.

Do nádob můžete vkládat vařečky, bylinky, na minipoličky pak kořenky, lahvičky s olejem a octem, zkrátka vše, co je při vaření potřeba.

Dejte dvířka pryč

Zatím si zcela nejste jisti, že jsou police dobré řešení, a chtěli byste si to nějak vyzkoušet? Odšroubujte dvířka a nechte vrchní skříňky bez nich. Nemusíte všechny, stačí jen pár. A čas ukáže, jak praktické a vhodné řešení to pro vás je.

Designéři také radí, že pro oživení takto upravených skříněk můžete zadní stěnu vytapetovat vhodným vzorem. To vzhled skříňky ještě povznese.

Chcete mít představu, jak budou police vypadat? Sundejte dvířka a do otevřené skříňky si naaranžujte věci tak, jako byste je měli na polici.

Pořiďte si do začátku pouze rohovou minipoličku, kterou postavíte na kuchyňskou linku. Uvidíte, jak pohodlné je odkládání na otevřenou plochu.

Zkuste sendvič

Nebo kombinujte… Nechte si jen některé vrchní skříňky a police dejte mezi ně. Nebo je dejte na boky skříněk, které tak vkusně otevřenou plochou zakončíte. Taková sestava vypadá elegantně a je příjemným kompromisem.

Důležité je správně zkombinovat materiál skříněk s materiálem polic. Nebojte se přitom experimentů –

Vedle polic a otevřených skříněk můžete využít i různé typy žebříků.
Vedle polic a otevřených skříněk můžete využít i různé typy žebříků.

Pro koho police nejsou vhodné?

Ještě jednu věc zvažte, než si police do kuchyně pořídíte. Nejsou vůbec vhodné pro lidi, kteří nemají čas nebo chuť na časté uklízení. O tom, že se na nich drží prach, už tady byla řeč.

Potíž je v tom, že prach v kuchyni bývá navíc dost mastný od vaření, pečení a páry. Z toho důvodu není vhodné dávat police přímo nad sporák nebo troubu.

Už také bylo uvedeno, že na ně postavíte to, co používáte denně, takže se na takových předmětech prach nestačí usadit. Z praktického důvodu je proto důležitá povrchová úprava polic.

Ty dřevěné by měly být nalakované, ty z odlehčeného plastu se otřou bez potíží, některé materiály mají ale tendenci žloutnout.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
4.4.2024
Aby ne, jeho pověst je hodně pošramocená. Kolem glutamátu se vznáší strašák alergie, syndromu čínské restaurace, nabírání na váze i vážných nemocí, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Stačí říct glutamát a vybavíte si vydatně přichucenou nudlovou polévku z podřadných surovin nebo misku s chipsy, od níž se nedá odtrhnout, dokud není prázdná. Kaloricky často bohaté, ale výživově chudé jídl
1.4.2024
V obchodech se objevují už nějaký ten rok, přesto v naší kuchyni ještě nezdomácněly. A co je škoda. Díky své  krásně oranžové barvě jsou na talíři lákavé a nezklamou ani chuťově. Batáty jsou hlízy rostliny povijnice batátové nebo také jedlé. Pochází ze Střední Ameriky, a i když jsou některé tvarem trochu podobné bramborům, společného s nimi nemají nic. Dokonce batáty do Evropy přicestovaly dale
24.3.2024
Z domácího pečení chleba se stala velká móda. Někteří nedají dopustit na kváskové chleby pečené v troubě, ale jsou i tací, kteří si netroufají, a raději by se svěřili domácí pekárně. Musíte se prostě rozhodnout. Jste-li hraví, bude vás bavit stále dokrmovat kvásek a tvořit krásné bochníky, které vypadají, jako by je vyndala z pece vaše babička, pak je vaší nejlepší volbou trouba. Z pekárny totiž
18.3.2024
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového oleje (extra virgin) 2 ks bobkového li
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mám zuby za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Mám zuby za všechny peníze
Nikdo mě nenutil, mohla jsem si pořídit skleničku a umělé zuby. Já ale toužila po hezkém chrupu. Spořila jsem, jak to šlo, ale ono to moc nešlo. Jako rozvedená s platem nic moc to dalo docela fušku. Když k tomu člověk přičte nájem a občas něco na sebe, zbylo mi sotva na jídlo a nějaké to
Indické karbanátky z červené čočky
tisicereceptu.cz
Indické karbanátky z červené čočky
Pokud se nechcete vzdát masa, můžete polovinu čočky nahradit mletým hovězím masem. Budete mít zdravější verzi klasických masových karbanátků. Suroviny 200 g červené čočky 2 velké mrkve 1 cibul
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
21stoleti.cz
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
epochanacestach.cz
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
Výběr správné sportovní obuvi může mít zásadní vliv na váš sportovní výkon i komfort během nošení. Ať už jste zapálený sportovec nebo hledáte pohodlnou obuv na běžné nošení, důležité je vybrat si model, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. V následujících řádcích vám nabídneme pět zásadních tipů, jak na to. Zvažte typ vaší aktivity Prvním a
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
iluxus.cz
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
Od svého založení se značka Cartier etablovala v luxusním hodinářství jako synonymum pro inovace a eleganci . V roce 1914 Cartier poprvé představil design inspirovaný panterovou srstí na pouzdře hodin
Patrasovou napadl psychopat!
nasehvezdy.cz
Patrasovou napadl psychopat!
Oblíbená herečka Dagmar Patrasová (67) brzy oslaví své osmašedesáté narozeniny. Nedávno ale přiznala, že se jich vůbec nemusela dožít. Zaútočil na ni totiž psychicky nemocný muž, který ji chtěl dokonc
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
epochaplus.cz
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
historyplus.cz
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
Planina na dohled od řeky připomíná mraveniště. Těmi mravenci jsou bojové vozy, jejichž posádky spolu svádějí krvavý boj na život a na smrt. Největší bitva válečných vozů v historii za sebou zanechá tisíce mrtvých, ale nepozná jednoznačného vítěze. Jen krátká a nejasná hranice na samém východním okraji Středozemního moře nedaleko dnešního syrského Damašku odděluje ve 13.
Horoskop starých Řeků
nejsemsama.cz
Horoskop starých Řeků
Už v dobách starověkého Řecka se i běžní Řekové řídili seskupením hvězd podle dvanácti znamení, které nazvali v souladu s antickými bohy. Víte, který z vládců Olympu nad vámi drží ochrannou ruku? Arés 21. 3. – 19. 4. Arés byl řeckým bohem války. Stejně jako on jste i vy odvážná a bojovná a umíte se srdnatě a s nasazením rvát za svoji pravdu. Žijete okamžikem, toužíte
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
enigmaplus.cz
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
Loď se zmítá v silné bouři. Kormidelník jen stěží udržuje galeonu v bezpečné vzdálenosti od skalisek. Náhle však přichází velká vlna. Ta největší, osudová! Ostrý útes párá trup lodi a ve vodní tříšti
Supermatky zvířecí říše
epochalnisvet.cz
Supermatky zvířecí říše
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.