Domů     Psací stůl má mnoho podob
Psací stůl má mnoho podob
14.8.2023

Potřebujeme ho, ale každý má jinou představu, jiné možnosti a jiné nároky na to, jak by měl tento kousek nábytku vypadat a co by měl nabídnout.

Ještě, než zamíříte do obchodu, nebo se rozhodnete kliknout na e-shopu, opravdu důkladně si ujasněte, co od svého psacího stolu očekáváte. Budete u něj sedět minimálně osm hodin, protože pracujete převážně u počítače, a právě jste na home office?

Nebo chcete romantické zátiší, u kterého se posadíte, abyste napsali dopis nebo založili nové známky do svého alba?

Co si ještě promyslet

To ale nejsou všechny otázky, které byste si měli položit. Přemýšlejte, kam stůl postavíte. Bude v obývacím pokoji? Máte svou vlastní pracovnu? Můžete ho mít i v ložnici, i když to někteří designéři moc nedoporučují.

Jak velký prostor můžete svému stolu poskytnout? Může být velkoryse rozložitý, nebo potřebujete spíš skromný kousek, který uklidíte někam do rohu místnosti? V neposlední řadě si ujasněte, z jakého materiálu a jaké barvy stůl bude.

Rustikální místnosti uvítají robustní výrobek z poctivého dřeva, který dokonce může být dominantou pokoje. V ložnici se řiďte stylem vybavení a v malém bytě hledejte chytrá řešení, kterých se nabízí spousta.

Potrpíte si na parádu? Možná vás okouzlí stůl se zajímavými zdobnými úchyty, který se hodí do pokoje v provensálském stylu. Stylově k němu padne i židle plná růží… A vhodně ho doplní praktický nástavec, který místnost příjemně oživí.
Potrpíte si na parádu? Možná vás okouzlí stůl se zajímavými zdobnými úchyty, který se hodí do pokoje v provensálském stylu. Stylově k němu padne i židle plná růží… A vhodně ho doplní praktický nástavec, který místnost příjemně oživí.

Ještě něco navíc

Prakticky se stůl sestává z pracovní desky a nástavce, který ji drží. Ten úplně nejjednodušší dokonce ani žádný nástavec nepotřebuje. Jednoduše se deska upevní do výklenku, ode zdi ke zdi, a je hotovo.

Jenomže časem zjistíte, že byste přece jen uvítali nějaký bonus navíc v podobě úložného prostoru. Koupit si můžete už „hotový“ stůl, který má šuplíky i skříňky. Nebo využijte jiné možnosti:

* Pomoci mohou police, které upevníte nad pracovní desku na zeď. Popravdě to ale není moc pohodlné. Pro vše, co si budete chtít podat, se budete muset natahovat, vstávat… a cvičit.

* Skvělým řešením jsou kontejnery. Jestli se rozhodnete pro ně, vybírejte ty na kolečkách, se kterými je snazší manipulace. Dbejte na to, aby byl kontejner svými rozměry úměrný stolu, tedy ani příliš velký, ani moc malý. Podle typu stolu kontejner můžete zasunout pod něj, nebo si ho postavíte vedle.

* Kontejner bývá většinou šuplíkový, ale vy můžete chtít raději poličky. Místo kontejneru zvolte skříňku s dveřmi. Nebo kontejner a skříňku zkombinujte.

Poznámka k pracovní desce

Velikost pracovní desky je samozřejmě přímo úměrná velikosti stolu. Přesto byste v tomto bodě neměli šetřit. Ten úplně nejmenší stolek nemusí být vždy správným řešením a lépe je uskrovnit se jinde, ale desku ponechat pokud možno větší.

Zvlášť, když na ní bude stát notebook. V neposlední řadě pamatujte i na správnou výšku pracovní desky vzhledem ke své postavě. Abyste se za stolem „neutopili“, nebo naopak u něj neseděli shrbení. Ani jedno vašemu zdraví neprospěje a odnesou to nejen vaše záda…

Do malého pokoje se bude hodit tzv. dvojitý stůl, rozkládací stůl s pracovními plochami pod sebou. Můžete si ho zvětšit nebo zmenšit podle aktuální potřeby. Když skončíte práci, snadno plochu umístěnou pod tou horní zasunete. Ve složeném stavu může posloužit jako odkládací stolek.
Do malého pokoje se bude hodit tzv. dvojitý stůl, rozkládací stůl s pracovními plochami pod sebou. Můžete si ho zvětšit nebo zmenšit podle aktuální potřeby. Když skončíte práci, snadno plochu umístěnou pod tou horní zasunete. Ve složeném stavu může posloužit jako odkládací stolek.

Kouzlete s nástavci

Doslova čarovat můžete s nejrůznějšími nástavci, které jsou k mání.

Zaberou na pracovní ploše jen minimum prostoru, ale nabídnou další praktické místo pro ukládání například tiskopisů, psacích potřeb, mobilního telefonu a dalších maličkostí, které tak budete mít vždy po ruce, ale nebudou na stole překážet.

Trh je v tomto směru opravdu bohatý a nabízí nástavce od těch nejmenších až po obrovské kusy. Až si nástavec pořídíte, budete se divit, jak to, že jste ho dosud neměli, protože něco tak užitečného by přece byla škoda nevyužít.

Jen pozor, jestli máte stůl postavený pod oknem. Tam by vám jakýkoli nástavec překážel.

Rustikální stoly bývají větší, ale také dražší, protože jejich výroba je náročnější. Jsou ale opravdovou ozdobou interiéru a dominantou pokoje.
Rustikální stoly bývají větší, ale také dražší, protože jejich výroba je náročnější. Jsou ale opravdovou ozdobou interiéru a dominantou pokoje.

Nejrůznější sestavy

Stůl nemusí sestávat jen z pracovní desky v podobě obdélníku. Výrobci nabízejí nejrůznější sestavy, takže ten svůj kousek můžete mít třeba do tvaru „L“, ještě velkorysejší je stůl ve tvaru „U“, koupit se dá i rohový stůl, který krásně padne do kouta.

Tip Paní domu: Stůl můžete postavit i do prostoru pokoje, jen je třeba vybrat takový, aby jeho zadní část byla nalakovaná nebo nabarvená stejně, jako ta přední.

Rohové psací stoly nabízejí větší odkládací plochu, a přitom zaberou v pokoji méně místa.
Rohové psací stoly nabízejí větší odkládací plochu, a přitom zaberou v pokoji méně místa.

Šikovná vychytávka

Lišty na kabely řeší problémy s vedením a uspořádáním kabelů pod stolem. Sehnat se k nim dají i různé kryty, úchytky, stahovací pásky a další potřebné drobnosti, takže pracovní místo pak není plné nevzhledných, propletených zaprášených šňůr.

Inspirace: Ikea.cz, Aldo.cz, Mall.cz, Malvarosa.cz

Foto: Shutterstock a archiv firem

Štítky:
reklama
Související články
9.7.2024
I taková nádoba na nepotřebné věci, obaly a zbytky od jídla může vystihnout váš smysl pro humor, přístup k životu anebo kreativitu. Nejčastěji si pořizujeme odpadkové koše s výklopným víkem, protože zabraňují šíření nepříjemných pachů. Ty klasické se otevírají ručně nebo pomocí pedálu, moderní typy se samy otevřou a po určité době zase zavřou díky senzoru, který registruje pohyb. Některé koše býv
28.6.2024
Jak dobrý oráč musel být ten, který vyoral řádky manšestru, píše Ramón Goméz de la Serna ve své knize Gregérie. A manšestr je opravdu látka, která inspiruje a zároveň hladí. Také rádi přejíždíte prsty po jejích rovných liniích? Provází nás od dětství. A jen málokdo může říci, že neměl někdy nějaký ten manšestrový kousek oděvu. Že nejde o materiál minulosti, dokazuje i to, že se stále znovu vrací
24.6.2024
I koupelnu můžeme proměnit v zelenou oázu, je-li v ní alespoň malé okénko. Představujeme vám nejhezčí rostliny, ze kterých si určitě vyberete. V koupelně se daří i jiné zeleni, než je plíseň na zdi. Světlá koupelna je ideálním místem pro pěstování vlhkomilných rostlin. Většina z nich totiž kromě vlhkého vzduchu ocení i polostín. Šáchor  Šáchory patří mezi obyvatele bažin a vodu potřebují i
22.6.2024
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky. Přizpůsobujte stylu V první řadě si j
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
iluxus.cz
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
Rezidence Arden Road, nejnovější počin holešovického studia archicraft, přináší unikátní pohled do světa prominentního bydlení. Projekt zasazený do vyhlášené rezidenční čtvrti Pasadena představuje dům
Smažená zmrzlina
nejsemsama.cz
Smažená zmrzlina
Příprava je trochu složitá, ale tato delikatesa ohromí každou návštěvu. Ingredience na 4 porce: Piškotový plát: ● 6 vajec „M“ ● 160 g krupicového cukru ● 80 ml rostlinného oleje ● 160 g hladké mouky ● zmrzlina (vanilková) Vanilková omáčka: ● 1 l smetany ● 100 g cukru ● 8 žloutků ● 2 vanilkové lusky Na ozdobu: ● vejce na obalení ● plátky mandlí na obalení ● rostlinný olej ke
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
epochanacestach.cz
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
historyplus.cz
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
Muž se zakrváceným nožem prchá od místa, kde byl právě ubodán král Václav III. Stráže mají jasno, a dotyčného na místě zabijí. Zahodili tak ale příležitost dozvědět se, proč se domnělý pachatel vlastně činu dopustil…   Celé město již spí, jen krčma se otřásá v základech. „Na zdraví krále!“ zvolá pijan, a než si obsah
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik
Kuskus s avokádem
tisicereceptu.cz
Kuskus s avokádem
Voňavé dobroty z Maroka, Tuniska, Turecka i z Bulharska. Mezi oblíbené pokrmy patří i kuskus na různé způsoby. Ingredience na 4 porce 300 g kuskusu 350 ml vroucího kuřecího vývaru 2 avokáda 1
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
skutecnepribehy.cz
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
nasehvezdy.cz
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
Konec manželství herce Václava Upíra Krejčí (68) a jeho manželky Kateřiny nebyl vůbec poklidný. Dodnes se táhnou spory o majetkové vyrovnání. Nemohou se dohodnout zejména na luxusním domě v pražských
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
enigmaplus.cz
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
Zajímavým objektem, o kterém si mnozí mysleli, že pochází z doby, kdy na Zemi ještě žili dinosauři, je takzvané Londýnské kladivo. Tento artefakt byl nalezen ve 30. letech 20. století v USA, konkrétně
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
21stoleti.cz
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
epochalnisvet.cz
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém