Domů     Psací stůl má mnoho podob
Psací stůl má mnoho podob
14.8.2023

Potřebujeme ho, ale každý má jinou představu, jiné možnosti a jiné nároky na to, jak by měl tento kousek nábytku vypadat a co by měl nabídnout.

Ještě, než zamíříte do obchodu, nebo se rozhodnete kliknout na e-shopu, opravdu důkladně si ujasněte, co od svého psacího stolu očekáváte. Budete u něj sedět minimálně osm hodin, protože pracujete převážně u počítače, a právě jste na home office?

Nebo chcete romantické zátiší, u kterého se posadíte, abyste napsali dopis nebo založili nové známky do svého alba?

Co si ještě promyslet

To ale nejsou všechny otázky, které byste si měli položit. Přemýšlejte, kam stůl postavíte. Bude v obývacím pokoji? Máte svou vlastní pracovnu? Můžete ho mít i v ložnici, i když to někteří designéři moc nedoporučují.

Jak velký prostor můžete svému stolu poskytnout? Může být velkoryse rozložitý, nebo potřebujete spíš skromný kousek, který uklidíte někam do rohu místnosti? V neposlední řadě si ujasněte, z jakého materiálu a jaké barvy stůl bude.

Rustikální místnosti uvítají robustní výrobek z poctivého dřeva, který dokonce může být dominantou pokoje. V ložnici se řiďte stylem vybavení a v malém bytě hledejte chytrá řešení, kterých se nabízí spousta.

Potrpíte si na parádu? Možná vás okouzlí stůl se zajímavými zdobnými úchyty, který se hodí do pokoje v provensálském stylu. Stylově k němu padne i židle plná růží… A vhodně ho doplní praktický nástavec, který místnost příjemně oživí.
Potrpíte si na parádu? Možná vás okouzlí stůl se zajímavými zdobnými úchyty, který se hodí do pokoje v provensálském stylu. Stylově k němu padne i židle plná růží… A vhodně ho doplní praktický nástavec, který místnost příjemně oživí.

Ještě něco navíc

Prakticky se stůl sestává z pracovní desky a nástavce, který ji drží. Ten úplně nejjednodušší dokonce ani žádný nástavec nepotřebuje. Jednoduše se deska upevní do výklenku, ode zdi ke zdi, a je hotovo.

Jenomže časem zjistíte, že byste přece jen uvítali nějaký bonus navíc v podobě úložného prostoru. Koupit si můžete už „hotový“ stůl, který má šuplíky i skříňky. Nebo využijte jiné možnosti:

* Pomoci mohou police, které upevníte nad pracovní desku na zeď. Popravdě to ale není moc pohodlné. Pro vše, co si budete chtít podat, se budete muset natahovat, vstávat… a cvičit.

* Skvělým řešením jsou kontejnery. Jestli se rozhodnete pro ně, vybírejte ty na kolečkách, se kterými je snazší manipulace. Dbejte na to, aby byl kontejner svými rozměry úměrný stolu, tedy ani příliš velký, ani moc malý. Podle typu stolu kontejner můžete zasunout pod něj, nebo si ho postavíte vedle.

* Kontejner bývá většinou šuplíkový, ale vy můžete chtít raději poličky. Místo kontejneru zvolte skříňku s dveřmi. Nebo kontejner a skříňku zkombinujte.

Poznámka k pracovní desce

Velikost pracovní desky je samozřejmě přímo úměrná velikosti stolu. Přesto byste v tomto bodě neměli šetřit. Ten úplně nejmenší stolek nemusí být vždy správným řešením a lépe je uskrovnit se jinde, ale desku ponechat pokud možno větší.

Zvlášť, když na ní bude stát notebook. V neposlední řadě pamatujte i na správnou výšku pracovní desky vzhledem ke své postavě. Abyste se za stolem „neutopili“, nebo naopak u něj neseděli shrbení. Ani jedno vašemu zdraví neprospěje a odnesou to nejen vaše záda…

Do malého pokoje se bude hodit tzv. dvojitý stůl, rozkládací stůl s pracovními plochami pod sebou. Můžete si ho zvětšit nebo zmenšit podle aktuální potřeby. Když skončíte práci, snadno plochu umístěnou pod tou horní zasunete. Ve složeném stavu může posloužit jako odkládací stolek.
Do malého pokoje se bude hodit tzv. dvojitý stůl, rozkládací stůl s pracovními plochami pod sebou. Můžete si ho zvětšit nebo zmenšit podle aktuální potřeby. Když skončíte práci, snadno plochu umístěnou pod tou horní zasunete. Ve složeném stavu může posloužit jako odkládací stolek.

Kouzlete s nástavci

Doslova čarovat můžete s nejrůznějšími nástavci, které jsou k mání.

Zaberou na pracovní ploše jen minimum prostoru, ale nabídnou další praktické místo pro ukládání například tiskopisů, psacích potřeb, mobilního telefonu a dalších maličkostí, které tak budete mít vždy po ruce, ale nebudou na stole překážet.

Trh je v tomto směru opravdu bohatý a nabízí nástavce od těch nejmenších až po obrovské kusy. Až si nástavec pořídíte, budete se divit, jak to, že jste ho dosud neměli, protože něco tak užitečného by přece byla škoda nevyužít.

Jen pozor, jestli máte stůl postavený pod oknem. Tam by vám jakýkoli nástavec překážel.

Rustikální stoly bývají větší, ale také dražší, protože jejich výroba je náročnější. Jsou ale opravdovou ozdobou interiéru a dominantou pokoje.
Rustikální stoly bývají větší, ale také dražší, protože jejich výroba je náročnější. Jsou ale opravdovou ozdobou interiéru a dominantou pokoje.

Nejrůznější sestavy

Stůl nemusí sestávat jen z pracovní desky v podobě obdélníku. Výrobci nabízejí nejrůznější sestavy, takže ten svůj kousek můžete mít třeba do tvaru „L“, ještě velkorysejší je stůl ve tvaru „U“, koupit se dá i rohový stůl, který krásně padne do kouta.

Tip Paní domu: Stůl můžete postavit i do prostoru pokoje, jen je třeba vybrat takový, aby jeho zadní část byla nalakovaná nebo nabarvená stejně, jako ta přední.

Rohové psací stoly nabízejí větší odkládací plochu, a přitom zaberou v pokoji méně místa.
Rohové psací stoly nabízejí větší odkládací plochu, a přitom zaberou v pokoji méně místa.

Šikovná vychytávka

Lišty na kabely řeší problémy s vedením a uspořádáním kabelů pod stolem. Sehnat se k nim dají i různé kryty, úchytky, stahovací pásky a další potřebné drobnosti, takže pracovní místo pak není plné nevzhledných, propletených zaprášených šňůr.

Inspirace: Ikea.cz, Aldo.cz, Mall.cz, Malvarosa.cz

Foto: Shutterstock a archiv firem

Štítky:
reklama
Související články
8.9.2023
Romantické posezení můžete mít nejen na zahradě, ale také na terase, dokonce i na tom nejmenším balkóně, kde šetříte každý centimetr. Stačí jen fantazie a pořádný plán. Nezoufejte, že nemáte zahradu ani žádnou chatu nebo chalupu. Místo toho se dejte do vymýšlení, jak si svůj romantický koutek zařídíte na balkoně nebo lodžii. Ze všeho nejdříve si naplánujte, jestli budete nábytek, který je pro p
29.8.2023
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale může to být jakýkoliv odolný polyester)
21.8.2023
Je to šatna, místo, kde relaxujete a také možná čtete nebo se díváte na televizi. V noci zde trávíte osm hodin, tedy celou třetinu života. Nezaslouží si proto ložnice pečlivě a s důmyslem naplánovat? Nejdříve si ale zkuste najít svůj styl... Elegantní Jednoduše elegantního vzhledu dosáhneme pomocí jediné intenzivní barvy, kterou využijeme v širokém rozmezí odstínů, od tmavých po světlé. Tento
12.8.2023
Nejlépe oba typy, že? Abychom měli prostírání pro dny všední i sváteční. I pak je vícero možností, z nichž se dá vybírat. V praxi se navíc rozdíl mezi „krásné“ a „praktické“ může stírat. Nejjednodušší polypropylenové prostírání je totiž k dostání v tak obrovské rozmanitosti potisků nejrůznějšího stylu, že stačí vybrat dekor, který bude dobře ladit se stylem místnosti, a punc lacinosti se rázem
26.7.2023
Je elegantní, čisté, prostě krásné. A v bytě se s ním dá kouzlit. Možností je nepočítaně. Dokáže přepažit i spojit jednotlivé místnosti, přivést světlo i do tmavých koutů. Snadno se kombinuje s jakýmkoli materiálem nebo barvou. A je jedno, jestli máte byt zařízený starožitným nábytkem nebo jste příznivci minimalismu. Ze skla mohou být příčky mezi místnostmi, dveře, zábradlí, paravány, obklady s
reklama
Šikovné tipy
Zažloutlé nehty a zplihlé vlasy? Zkuste tyhle kosmetické tipy
Fígl na zažloutlé nehty! Pokud si lakujete nehty, pak už víte, že jednu barvu musí vzápětí nahradit nová. Jinak po odlakování zůstane na nehtech nepěkná zažloutlá stopa, někdy až do oranžova. Je to kvůli vpíjení zejména červených pigmentů do vrchní keratinové vrstvy nehtů. A teď ten fígl: Pokud nechcete pro zakrytí zažloutlého nádechu hned nanášet […]
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
epochaplus.cz
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
21stoleti.cz
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
Přežeňme tu metaforu V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna m
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
iluxus.cz
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
V Praze se nachází hodně vytříbených restaurací, které poskytují vhodné zázemí pro obchodní jednání. Jedna z nich je ale v lecčems unikátní. W Restaurant & Whiskey Bar v Maiselově ulici je podnik
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
skutecnepribehy.cz
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
Našla jsem ji zraněnou v parku a vzala domů. Kavka se rychle uzdravila, přivolala ale celou svou rodinu. Věděla, jak moc mě trápí, že jsem osamělá. Od chvíle, kdy jsem nastoupila do důchodu, jsem začala žít samotářský život. Plánovala jsem si toho hodně, co budu dělat a na co budu mít čas, najednou bylo ale toho času až
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
enigmaplus.cz
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
Jsou místa, která nás nechávají naprosto chladnými. A pak jsou taková, která jsou skrz naskrz prodchnutá tajemnou energií. ENIGMA PLUS vás provede destinacemi, které vyhledávají okultisté z celého svě
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Lásce je konec!
nasehvezdy.cz
Lásce je konec!
Herečka Simona Lewandowská (24) ze Zlaté labutě prožívala donedávna romanci jako z pohádky. S partnerem, hercem Goranem Maiellem (24), začali brzy společně bydlet, klapalo jim to a malovali si pohádko
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
epochalnisvet.cz
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
Náboženské relikvie jsou již od středověku žádaným zbožím mezi obyčejnými věřícími i církví, ty nějak spojované s Kristem obzvlášť. Těch je ale zároveň jen velmi málo. Často se jedná o fragment kříže,
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Kvůli milenci dostal ihned padáka
nasehvezdy.cz
Kvůli milenci dostal ihned padáka
Když Filip Rajmont (45) začal po škole učit na DAMU, náramně si to užíval; jenže jen chvíli. Praskl na něj totiž poměr se studentem, a dostal okamžitě padáka. Tím nebyl nikdo jiný než herec Ivan Lu