Domů     Psací stůl má mnoho podob
Psací stůl má mnoho podob
14.8.2023

Potřebujeme ho, ale každý má jinou představu, jiné možnosti a jiné nároky na to, jak by měl tento kousek nábytku vypadat a co by měl nabídnout.

Ještě, než zamíříte do obchodu, nebo se rozhodnete kliknout na e-shopu, opravdu důkladně si ujasněte, co od svého psacího stolu očekáváte. Budete u něj sedět minimálně osm hodin, protože pracujete převážně u počítače, a právě jste na home office?

Nebo chcete romantické zátiší, u kterého se posadíte, abyste napsali dopis nebo založili nové známky do svého alba?

Co si ještě promyslet

To ale nejsou všechny otázky, které byste si měli položit. Přemýšlejte, kam stůl postavíte. Bude v obývacím pokoji? Máte svou vlastní pracovnu? Můžete ho mít i v ložnici, i když to někteří designéři moc nedoporučují.

Jak velký prostor můžete svému stolu poskytnout? Může být velkoryse rozložitý, nebo potřebujete spíš skromný kousek, který uklidíte někam do rohu místnosti? V neposlední řadě si ujasněte, z jakého materiálu a jaké barvy stůl bude.

Rustikální místnosti uvítají robustní výrobek z poctivého dřeva, který dokonce může být dominantou pokoje. V ložnici se řiďte stylem vybavení a v malém bytě hledejte chytrá řešení, kterých se nabízí spousta.

Potrpíte si na parádu? Možná vás okouzlí stůl se zajímavými zdobnými úchyty, který se hodí do pokoje v provensálském stylu. Stylově k němu padne i židle plná růží… A vhodně ho doplní praktický nástavec, který místnost příjemně oživí.
Potrpíte si na parádu? Možná vás okouzlí stůl se zajímavými zdobnými úchyty, který se hodí do pokoje v provensálském stylu. Stylově k němu padne i židle plná růží… A vhodně ho doplní praktický nástavec, který místnost příjemně oživí.

Ještě něco navíc

Prakticky se stůl sestává z pracovní desky a nástavce, který ji drží. Ten úplně nejjednodušší dokonce ani žádný nástavec nepotřebuje. Jednoduše se deska upevní do výklenku, ode zdi ke zdi, a je hotovo.

Jenomže časem zjistíte, že byste přece jen uvítali nějaký bonus navíc v podobě úložného prostoru. Koupit si můžete už „hotový“ stůl, který má šuplíky i skříňky. Nebo využijte jiné možnosti:

* Pomoci mohou police, které upevníte nad pracovní desku na zeď. Popravdě to ale není moc pohodlné. Pro vše, co si budete chtít podat, se budete muset natahovat, vstávat… a cvičit.

* Skvělým řešením jsou kontejnery. Jestli se rozhodnete pro ně, vybírejte ty na kolečkách, se kterými je snazší manipulace. Dbejte na to, aby byl kontejner svými rozměry úměrný stolu, tedy ani příliš velký, ani moc malý. Podle typu stolu kontejner můžete zasunout pod něj, nebo si ho postavíte vedle.

* Kontejner bývá většinou šuplíkový, ale vy můžete chtít raději poličky. Místo kontejneru zvolte skříňku s dveřmi. Nebo kontejner a skříňku zkombinujte.

Poznámka k pracovní desce

Velikost pracovní desky je samozřejmě přímo úměrná velikosti stolu. Přesto byste v tomto bodě neměli šetřit. Ten úplně nejmenší stolek nemusí být vždy správným řešením a lépe je uskrovnit se jinde, ale desku ponechat pokud možno větší.

Zvlášť, když na ní bude stát notebook. V neposlední řadě pamatujte i na správnou výšku pracovní desky vzhledem ke své postavě. Abyste se za stolem „neutopili“, nebo naopak u něj neseděli shrbení. Ani jedno vašemu zdraví neprospěje a odnesou to nejen vaše záda…

Do malého pokoje se bude hodit tzv. dvojitý stůl, rozkládací stůl s pracovními plochami pod sebou. Můžete si ho zvětšit nebo zmenšit podle aktuální potřeby. Když skončíte práci, snadno plochu umístěnou pod tou horní zasunete. Ve složeném stavu může posloužit jako odkládací stolek.
Do malého pokoje se bude hodit tzv. dvojitý stůl, rozkládací stůl s pracovními plochami pod sebou. Můžete si ho zvětšit nebo zmenšit podle aktuální potřeby. Když skončíte práci, snadno plochu umístěnou pod tou horní zasunete. Ve složeném stavu může posloužit jako odkládací stolek.

Kouzlete s nástavci

Doslova čarovat můžete s nejrůznějšími nástavci, které jsou k mání.

Zaberou na pracovní ploše jen minimum prostoru, ale nabídnou další praktické místo pro ukládání například tiskopisů, psacích potřeb, mobilního telefonu a dalších maličkostí, které tak budete mít vždy po ruce, ale nebudou na stole překážet.

Trh je v tomto směru opravdu bohatý a nabízí nástavce od těch nejmenších až po obrovské kusy. Až si nástavec pořídíte, budete se divit, jak to, že jste ho dosud neměli, protože něco tak užitečného by přece byla škoda nevyužít.

Jen pozor, jestli máte stůl postavený pod oknem. Tam by vám jakýkoli nástavec překážel.

Rustikální stoly bývají větší, ale také dražší, protože jejich výroba je náročnější. Jsou ale opravdovou ozdobou interiéru a dominantou pokoje.
Rustikální stoly bývají větší, ale také dražší, protože jejich výroba je náročnější. Jsou ale opravdovou ozdobou interiéru a dominantou pokoje.

Nejrůznější sestavy

Stůl nemusí sestávat jen z pracovní desky v podobě obdélníku. Výrobci nabízejí nejrůznější sestavy, takže ten svůj kousek můžete mít třeba do tvaru „L“, ještě velkorysejší je stůl ve tvaru „U“, koupit se dá i rohový stůl, který krásně padne do kouta.

Tip Paní domu: Stůl můžete postavit i do prostoru pokoje, jen je třeba vybrat takový, aby jeho zadní část byla nalakovaná nebo nabarvená stejně, jako ta přední.

Rohové psací stoly nabízejí větší odkládací plochu, a přitom zaberou v pokoji méně místa.
Rohové psací stoly nabízejí větší odkládací plochu, a přitom zaberou v pokoji méně místa.

Šikovná vychytávka

Lišty na kabely řeší problémy s vedením a uspořádáním kabelů pod stolem. Sehnat se k nim dají i různé kryty, úchytky, stahovací pásky a další potřebné drobnosti, takže pracovní místo pak není plné nevzhledných, propletených zaprášených šňůr.

Inspirace: Ikea.cz, Aldo.cz, Mall.cz, Malvarosa.cz

Foto: Shutterstock a archiv firem

Štítky:
reklama
Související články
9.4.2024
Máme pro starší osoby upravit byt, nebo ne? Vždyť to doteď stačilo. Odpověď zní ano. Už proto, aby byl bezpečný. Většinou člověk žije v bytě léta a vyhovuje mu. Jenže pak přijde třeba snížení pohyblivosti nebo nemoc a všechno je jinak. Své o tom vědí i daleko mladší ročníky, než jsou ti, kteří se počítají k seniorům. Takže až budete upravovat byt pro rodiče, myslete i na ten svůj. Někdy stačí mal
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
26.3.2024
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, někam dozadu, to v lepším případě. Při namátkové prohlídce některé přece jen vyřadíme… Abycho
13.3.2024
Také jste vždycky toužili po houpacím křesle? Třeba si právě teď můžete tohle přání splnit. Jenže jaké vybrat? Možností je spousta. Například musíte vědět, kde je budete převážně používat. Venku, uvnitř nebo obojí? Ať už si vyberete jakékoliv, počítejte, že mu musíte vyhradit dostatek místa. Našli jsme pár kousků z různých materiálů, které by se vám mohly líbit. Ratanové Křeslo může být s
11.3.2024
Máte byt zařízený ve skandinávském stylu a rádi byste ho nějak oživili? Přidejte kousek japonského minimalismu a vznikne vám „japandi“. Styl, který právě frčí… Japandi je rébus, který snadno rozlousknete – slovo vzniklo spojením názvů Japonska a Skandinávie. Obě země mají v bydlení a interiérovém designu mnoho společného, a to praktičnost, jednoduchost, pohodlí a iluzi prostoru. Když se začnou ka
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mám zuby za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Mám zuby za všechny peníze
Nikdo mě nenutil, mohla jsem si pořídit skleničku a umělé zuby. Já ale toužila po hezkém chrupu. Spořila jsem, jak to šlo, ale ono to moc nešlo. Jako rozvedená s platem nic moc to dalo docela fušku. Když k tomu člověk přičte nájem a občas něco na sebe, zbylo mi sotva na jídlo a nějaké to
Indické karbanátky z červené čočky
tisicereceptu.cz
Indické karbanátky z červené čočky
Pokud se nechcete vzdát masa, můžete polovinu čočky nahradit mletým hovězím masem. Budete mít zdravější verzi klasických masových karbanátků. Suroviny 200 g červené čočky 2 velké mrkve 1 cibul
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
21stoleti.cz
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
epochanacestach.cz
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
Výběr správné sportovní obuvi může mít zásadní vliv na váš sportovní výkon i komfort během nošení. Ať už jste zapálený sportovec nebo hledáte pohodlnou obuv na běžné nošení, důležité je vybrat si model, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. V následujících řádcích vám nabídneme pět zásadních tipů, jak na to. Zvažte typ vaší aktivity Prvním a
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
iluxus.cz
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
Od svého založení se značka Cartier etablovala v luxusním hodinářství jako synonymum pro inovace a eleganci . V roce 1914 Cartier poprvé představil design inspirovaný panterovou srstí na pouzdře hodin
Patrasovou napadl psychopat!
nasehvezdy.cz
Patrasovou napadl psychopat!
Oblíbená herečka Dagmar Patrasová (67) brzy oslaví své osmašedesáté narozeniny. Nedávno ale přiznala, že se jich vůbec nemusela dožít. Zaútočil na ni totiž psychicky nemocný muž, který ji chtěl dokonc
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
epochaplus.cz
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
historyplus.cz
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
Planina na dohled od řeky připomíná mraveniště. Těmi mravenci jsou bojové vozy, jejichž posádky spolu svádějí krvavý boj na život a na smrt. Největší bitva válečných vozů v historii za sebou zanechá tisíce mrtvých, ale nepozná jednoznačného vítěze. Jen krátká a nejasná hranice na samém východním okraji Středozemního moře nedaleko dnešního syrského Damašku odděluje ve 13.
Horoskop starých Řeků
nejsemsama.cz
Horoskop starých Řeků
Už v dobách starověkého Řecka se i běžní Řekové řídili seskupením hvězd podle dvanácti znamení, které nazvali v souladu s antickými bohy. Víte, který z vládců Olympu nad vámi drží ochrannou ruku? Arés 21. 3. – 19. 4. Arés byl řeckým bohem války. Stejně jako on jste i vy odvážná a bojovná a umíte se srdnatě a s nasazením rvát za svoji pravdu. Žijete okamžikem, toužíte
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
enigmaplus.cz
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
Loď se zmítá v silné bouři. Kormidelník jen stěží udržuje galeonu v bezpečné vzdálenosti od skalisek. Náhle však přichází velká vlna. Ta největší, osudová! Ostrý útes párá trup lodi a ve vodní tříšti
Supermatky zvířecí říše
epochalnisvet.cz
Supermatky zvířecí říše
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.