Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo je používali k zábalům.
S čím pomůže?
* Zevně se používá ve formě mastí, olejů, tinktur či obkladů. Urychluje hojení ran i pooperačních jizev. Pomáhá při křečových žilách, při otocích nohou i při zapařeninách.
* Ulevuje také od svědění při bodnutí hmyzem.
* Vylisovaná šťáva zesvětluje stařecké skvrny. Babičky jím natíraly bradavice, proto mu také říkaly bradavičnatá bylinka.
* Vnitřně se popíjí jako čaj, lze použít i tinkturu nakapanou ve vodě.
Doporučuje se k posílení jater, vhodný je při žlučníkovém onemocnění nebo jako podpůrná léčba při žaludečních nebo dvanáctníkových vředech.
* Ženám pomůže zmírnit bolesti při menstruaci.
* Uklidňuje nervy.
* Snižuje krevní tlak a zlepšuje srdeční činnost.
Jak sbírat?
Sbírají se květy i s kalichem, a pokud je odříznete, rostlina znovu obrazí. Dokonce čím víc řežete, tím víc kvete. Někdo sbírá jen okvětní plátky. Ale to je zbytečně pracné. Ideální čas je za slunečného dne okolo poledne, kdy je rostlina plně rozvitá a suchá.
S čerstvými květy si můžete pohrát v kuchyni a ozdobit jimi různá jídla nebo si jich pár dát do vázičky, ale jinak se měsíček většinou suší a dále zpracovává.
Šetrné sušení
Květy by se měly rozložit na síto nebo lísku v tenké vrstvě a sušit na vzdušném, ale stinném místě. Slunce by je totiž připravilo o léčivé účinky.
Pokud si chcete udělat větší zásobu na zimu, bylinkáři radí po nějakém čase bylinu znovu přesušit, protože měsíček rád natáhne vlhkost a plesnivěl by.
Domácí mast
Potřebujete: 2 hrsti čerstvého anebo sušeného květu měsíčku, 250 g vepřového sádla
1) Sádlo rozpusťte v rendlíku na mírném ohni, přidejte květy,
zamíchejte a odstavte. Nechte 24 hodin odstát.
2) Druhý den vychladlou směs znovu zahřejte tak, aby se sádlo opět rozpustilo. Poté přeceďte a vlijte do připravených uzavíratelných kelímků.
Pokud nechcete, aby v masti byly byť jen malé kousky květů, použijte na scezení husté pláténko, které můžete i vyždímat. V lednici vám mast vydrží i několik měsíců.
Používá se při zánětech žil, křečových žilách, na rány, jizvy, ale i na ztvrdlou kůži na patách či loktech. Hodí se i na občasné použití na obličeji, zvlášť pokud máte suchou pleť.
Tinktura
Potřebujete: 50 g sušených květů měsíčku, 500 ml 40% alkoholu (lihu, pálenky nebo vodky)
1) Květy vložte do uzavíratelné nádoby a zalijte alkoholem tak, aby byly úplně ponořené. Nádobu uzavřete a nechte 2–3 týdny macerovat na teplém místě. Občas protřepte.
2) Poté sceďte do tmavých lahviček a skladujete v chladu a temnu.
Vnitřně se užívá při bolestech žlučníku 2x denně 20 kapek v 200 ml vody. Může se užívat i zevně na kožní problémy, rány a štípance od hmyzu.
Čaj
Dejte: 2 čajové lžičky sušeného měsíčku na 250 ml vody
Měsíček přelijte horkou vodou a nechte 15 minut odstát. Pije se teplý 1–2x denně.
Pomůže při žaludečních nevolnostech, bolestivé menstruaci i při bolestech svalů a kloubů. Doporučuje se i při zánětech močových cest.
Foto: Shutterstock