Domů     Chronické otoky jsou nemoc
Chronické otoky jsou nemoc
17.8.2023

Ztěžklé nohy nejsou nic neobvyklého po dlouhém pochodu nebo stání. Otok se během následujícího dne nejspíš ztratí. Pokud nezmizí a vytrvává dlouhodobě, stává se zdravotním problémem.

Nejčastější příčina otékání nohou bývá ve zděděné dispozici. Konkrétně to znamená, že někteří lidé přijdou na svět se slabší kondicí žil dolních končetin.

Přitom příroda tyto žíly vybavila důmyslným systémem chlopní, aby krev neklesala pod tíží gravitace dolů, ale stoupala směrem k srdci. Tak to funguje u zdravých lidí.

Jsou-li ale chlopně ochablé, pak odvádění krve vázne. Nedostává se v potřebném objemu z povrchových cév nohou do hlubokých, což je hlavní řečiště, odkud má krev proudit vzhůru.

Pokud mají chlopně i v hlubokých cévách zhoršenou schopnost tento pohyb zajistit, pak se krev začne v nezdravém množství v dolních končetinách hromadit.

První signály žilní nedostatečnosti

* nohy jsou bolavé, zvláště večer

* na nártu a kolem kotníku se objevují otlaky od bot

* okraje ponožek se zařezávají

* znatelné mohou být i metličky

Když slabost pokročí

Vyšší stupeň žilní nedostatečnosti naznačují hnědavé skvrny pod kůží, postupující otoky a křečové žíly. Chůze je zhoršená a hrozí vznik bércového vředu.

Otoky způsobují nejen bolestivost nohou, ale současně omezují prokrvení, takže tkáně jsou oslabené a náchylné k onemocnění.

V této fázi už otok není už jen příznakem žilní nedostatečnosti, ale vyvinul se v onemocnění, které se odborně nazývá flebedém. Ženy k němu mají větší sklon následkem hormonálních vlivů, roli hraje i poddajnější vazivo. Nápadné bývá zhoršení během těhotenství.

Další rizikové faktory

* nadváha a obezita

* dlouhé stání i sezení

* saunování při slabosti žilních chlopní

* obepínající oblečení a vysoké podpatky

Jak se flebedém léčí?

Základem terapie jsou tzv. venofarmaka, která zlepšují průtok krve žilami a zpevňují žilní stěnu. Účinná jsou už v počátcích onemocnění. Na léčbě by se měl postižený také aktivně podílet, protože důležitou podporou žilního oběhu v nohou je svalstvo.

Pravidelné cvičení s posilování svalů je proto základním předpokladem trvalého zlepšení stavu spolu se snížením nadváhy.

Tip: Pro rychlou úlevu si zkuste podložit nohy v posteli srolovanou dekou, aby byly o 10 až 15 cm výše než tělo. Kromě toho pomáhá také chladná sprcha nohou.

Kompresivní punčochy

Ty rovněž zlepšují odvádějí krve z nohou vzhůru k srdci. Slabinou je jisté nepohodlí při nošení a obtížné navlékání.

To se dá usnadnit následujícím postupem: Obraťte punčochu naruby, abyste mohli pohodlně navléknout chodidlovou část až po patu. Pak uchopte navazující část punčochy a kyvadlovými pohyby ze strany do strany ji pomalu oblékejte.

Důležité je nenatahovat nahoru, protože pak by punčocha měla sklon sklouzat dolů a táhnout na kůži.

Mimochodem: Kompresivní punčochy a punčocháče už dávno nepůsobí nevzhledně a babsky. K mání jsou tuzemské modely v různých barvách a dokonce z ozdobnými aplikacemi ze skleněných krystalků.

Když vázne lymfa

To je další příčina otoků, která je nezávislá na krevním oběhu. Patrně každý má zkušenost s úrazem a vzpomínku na to, jak poraněná část těla otekla. Podobně se tomu děje kolem operační rány, při zánětu. V těchto případech po odeznění příčiny otok splaskne.

Existují ale také otoky, které jsou vyvolány nedostatečným výkonem lymfatických cév.

Každý den vznikne v těle kolem 2,5 l lymfy, a pokud ji lymfatické cévy z některé partie nezvládnou odvádět, vznikne tam otok zvaný lymfedém.

Sklon je vrozený

Někteří lidé, mezi nimi častěji ženy, mají genetický sklon k horšímu výkonu lymfatických cév. Ten se projeví nejčastěji v pubertě nebo v mladém věku. Úraz, infekční nemoc nebo vyčerpání pak přetíží imunitní systém a pak dojde k tvorbě otoků.

První signály lymfedénu se však ozývají už před otékání a to neurčitou bolestí a tlakem. Vlastní otok je pak už nebolestivý, kůže je této části těla je chladná a bílá. Čím je stav pokročilejší, tím obtížnější je jeho léčba.

Jak se nemoci bránit?

Při rodovém sklonu k lymfedénu je prozíravé nepodceňovat první známky nemoci, neboť pak je léčba snazší. Prospívá i pohyb a udržování optimální váhy.

Naopak škodlivý je pobyt ve vysokých teplotách, nejčastěji se lymfedén poprvé projeví právě za tropických teplot. Škodí i dlouhé vysedávání a stání.

Účinnou metodou na zmírnění projevů jsou masáže, které se lze naučit a provádět doma. Pokročilejší stadia pak vyžadují léčbu na odborných pracovištích lymfocenter, kde se používá ruční a přístrojová lymfodrenáž a podobné metody pro odvedení stagnující mízy.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!