Domů     Chronické otoky jsou nemoc
Chronické otoky jsou nemoc
od 26.8.2020

Ztěžklé nohy nejsou nic neobvyklého po dlouhém pochodu nebo stání. Otok se během následujícího dne nejspíš ztratí. Pokud nezmizí a vytrvává dlouhodobě, stává se zdravotním problémem.

Nohy bývají postižené nejčastěji, ale nikoli výhradně. Chronické otoky se zejména u žen mohou usazovat také v partiích od pasu dolů. Lokalizace onemocnění závisí na příčině a ta se může značně lišit.

Obecně je nahromadění tekutin v určitých částech těla následkem poruchy lymfatického a krevního oběhu, vyvolaného určitým onemocněním, ale i úrazem nebo operací. Na počátku bývá akutní problém, který oběh zkomplikuje a omezí.

reklama

Pokud se ho nepodaří odstranit, otoky přejdou do chronického stavu a stanou se samostatným onemocněním. Zmíněné otoky od pasu dolů jsou navíc pro ženy tím nepříjemnější, že působí jako tloušťka.

Přitom nejsou způsobeny nahromaděním tukových vrstev, ale tím, že zde tukové buňky utlačují lymfatické cévy a omezují odtok tekutiny. Pro všechny typy otoků pak platí, že aby se problém dal řešit, je nutné určit konkrétní příčinu.

Nohy jako konve

Nejčastější příčina otékání nohou bývá ve zděděné dispozici. Konkrétně to znamená, že někteří lidé přijdou na svět se slabší kondicí žil dolních končetin.

reklama

Přitom příroda tyto žíly vybavila důmyslným systémem chlopní, aby krev neklesala pod tíží gravitace dolů, ale stoupala směrem k srdci. Tak to funguje u zdravých lidí. Jsou-li ale chlopně ochablé, pak odvádění krve vázne.

Nedostává se v potřebném objemu z povrchových cév nohou do hlubokých, což je hlavní řečiště, odkud má krev proudit vzhůru.

Pokud mají chlopně i v hlubokých cévách zhoršenou schopnost tento pohyb zajistit, pak se krev začne v nezdravém množství v dolních končetinách hromadit.

První signály žilní nedostatečnosti

nohy jsou bolavé, zvláště večer

na nártu a kolem kotníku se objevují otlaky od bot

okraje ponožek se zařezávají

znatelné mohou být i metličky

Když slabost pokročí

Vyšší stupeň žilní nedostatečnosti naznačují hnědavé skvrny pod kůží, postupující otoky a křečové žíly. Chůze je zhoršená a hrozí vznik bércového vředu.

reklama

Otoky způsobují nejen bolestivost nohou, ale současně omezují prokrvení, takže tkáně jsou oslabené a náchylné k onemocnění. V této fázi už otok není už jen příznakem žilní nedostatečnosti, ale vyvinul se v onemocnění, které se odborně nazývá flebedém.

Ženy k němu mají větší sklon následkem hormonálních vlivů, roli hraje i poddajnější vazivo. Nápadné bývá zhoršení během těhotenství.

Další rizikové faktory

nadváha a obezita

dlouhé stání i sezení

saunování při slabosti žilních chlopní

obepínající oblečení a vysoké podpatky

Jak se flebedém léčí?

Základem terapie jsou tzv. venofarmaka, která zlepšují průtok krve žilami a zpevňují žilní stěnu. Účinná jsou už v počátcích onemocnění.

Jak ovšem upozorňuje vedoucí lékař Centra preventivní medicíny v Praze MUDr. René Vlasák, v komplikovanějších případech nelze vyloučit ani chirurgický zásah, pokud to rozsah a charakter postižení cév vyžaduje.

Na léčbě by se měl postižený také aktivně podílet, protože důležitou podporou žilního oběhu v nohou je svalstvo. Pravidelné cvičení s posilování svalů je proto základním předpokladem trvalého zlepšení stavu spolu se snížením nadváhy.

Tip: Pro rychlou úlevu si zkuste podložit nohy v posteli srolovanou dekou, aby byly o 10 až 15 cm výše než tělo. Kromě toho pomáhá také chladná sprcha nohou.

Kompresivní punčochy

Ty rovněž zlepšují odvádějí krve z nohou vzhůru k srdci. Slabinou je jisté nepohodlí při nošení a obtížné navlékání. To se dá usnadnit následujícím postupem: Obraťte punčochu naruby, abyste mohli pohodlně navléknout chodidlovou část až po patu.

Pak uchopte navazující část punčochy a kyvadlovými pohyby ze strany do strany ji pomalu oblékejte. Důležité je nenatahovat nahoru, protože pak by punčocha měla sklon sklouzat dolů a táhnout na kůži.

Mimochodem: Kompresivní punčochy a punčocháče už dávno nepůsobí nevzhledně a babsky. K mání jsou tuzemské modely v různých barvách a dokonce z ozdobnými aplikacemi ze skleněných krystalků.

Když vázne lymfa

To je další příčina otoků, která je nezávislá na krevním oběhu. Patrně každý má zkušenost s úrazem a vzpomínku na to, jak poraněná část těla otekla. Podobně se tomu děje kolem operační rány, při zánětu. V těchto případech po odeznění příčiny otok splaskne.

Existují ale také otoky, které jsou vyvolány nedostatečným výkonem lymfatických cév.

Ty tvoří hustou síť, od nejtenčích cévek, které začínají v tkáních v mezibuněčných prostorech, pak sílí a procházejí lymfatickými uzlinami, postupně se spojují do stále větších cév a nakonec ústí do krevního oběhu.

Tam odvádějí lymfu, tekutinu, obsahující bílé krvinky a rozmanité odpadní látky z tkání.

Každý den vznikne v těle kolem 2,5 l lymfy, a pokud ji lymfatické cévy z některé partie nezvládnou odvádět, vznikne tam otok zvaný lymfedém.

Sklon je vrozený

Někteří lidé, mezi nimi častěji ženy, mají genetický sklon k horšímu výkonu lymfatických cév. Ten se projeví nejčastěji v pubertě nebo v mladém věku. Úraz, infekční nemoc nebo vyčerpání pak přetíží imunitní systém a pak dojde k tvorbě otoků.

Postihují hlavně končetiny a mohou je postihovat párově, ale v jiných případech naopak i asymetricky, kdy je oteklá a výrazně zvětšená příklad jen jedna noha. První signály lymfedénu se však ozývají už před otékání a to neurčitou bolestí a tlakem.

Vlastní otok je pak už nebolestivý, kůže je této části těla je chladná a bílá. Čím je stav pokročilejší, tím obtížnější je jeho léčba.

Pro postižené tkáně to znamená dlouhodobě zhoršené prokrvení a omezenou výživu, nezanedbatelné jsou i potíže při pohybu, zejména, když jde o otok nohou.

Jak se nemoci bránit?

Při rodovém sklonu k lymfedénu je prozíravé nepodceňovat první známky nemoci, neboť pak je léčba snazší. Prospívá i pohyb a udržování optimální váhy.

Naopak škodlivý je pobyt ve vysokých teplotách, nejčastěji se lymfedén poprvé projeví právě za tropických teplot. Škodí i dlouhé vysedávání a stání. Účinnou metodou na zmírnění projevů jsou masáže, které se lze naučit a provádět doma.

Pokročilejší stadia pak vyžadují léčbu na odborných pracovištích lymfocenter, kde se používá ruční a přístrojová lymfodrenáž a podobné metody pro odvedení stagnující mízy.

Otok, nebo tloušťka?

To je problém zvaný lipedém, což doslova znamená „tukový otok“. Říká se mu také syndrom jezdeckých rajtek podle lokalizace tohoto otoku. Oproti lymfedénu, kde je příčinou otoku stagnace tekutiny v podkoží, brání u lipedému proudění lymfy tukové buňky.

Přitom v počátečním stádiu může mít nemocná žena (muže toto porucha prakticky nepostihuje) normální váhu. Naopak je to lipedém, který rychle vede k přibývání kil. Jak je to možné?

Problém je v chování tukových buněk, které seskupují do hrudkovitých útvarů a pak utlačují lymfatické cévy a brání volnému toku lymfy. Její stagnace zvyšuje mechanický tlak v postižené partii, což vede k opětovným poruchám v ukládání tuku a dalším blokádám. Nemoc se tak sama od sebe rozšiřuje, aniž by se tomu dalo zabránit.

Disproporce postavy

Ke specifikům této poruchy patří také její lokalizace – lipedém se usazuje vždy symetricky a to nejčastěji na nohou, případně na pažích. Nohy začíná rozšiřovat od shora dolů, první známky jsou tady v oblasti kyčlí.

Odtud začínají stehna disproporčně nabývat na objemu, ačkoli trup i nezasažená část končetin zůstávají stále stejné, mnohdy i štíhlé. Zmohutnění stehen doprovází tvorba varhánků a kůže ztrácí předchozí hladkost.

Typický pro tukový edém je jeho zřetelný okraj v místě, kde přechází v normální tukovou tkáň. Od stehen může postupovat dál až ke kotníkům, kde se ze zatím neznámého důvodu zastavuje.

Chodidla zůstávají bez otoku stejně jako dlaně, pokud lipedém postihne i ruce. Pak zvětšení objemu končí na zápěstí.

Omezení pohybu

Po vyčerpání dalších možností rozšiřování objemu paží a nohou se následně lipedém začne usazovat v oblasti zad, zvětšují se také otoky kolem kolenou a kotníků. Mohu nabýt takového rozsahu, že výrazně zhoršují pohyblivost a způsobují značné bolesti.

V pokročilém stádiu se z původních varhánků tvoří kožní převisy vyplněné otokem, takže se i chůze stane obtížným úkonem. Lipedém napadá prakticky jen ženy a přináší pro ně zdrcující změnu vzhledu, která je o to horší, že se jí nedá zabránit.

Tukový otok vede rychle k nárůstu váhy a tato chorobná tloušťka se nedá omezit nebo redukovat dietou ani cvičením.

3 stupně lipedému

1. Kůže je ještě hladká, v podkoží zesílila tuková vrstva, nejčastěji je to symetricky na bocích a stehnech.

2. Povrch kůže je stáhne nerovnější a hrudkovitý, nahmatat se dají uzlíkovité ztluštěniny tukových usazenin.

3. Kůže tvoří převisy, tukový otok výrazně zvětšil objemy některých částí těla.

Jak se lipedém léčí?

Mnoho možností, jak zasáhnout proti lipedému, bohužel současná medicína nemá. Souvisí to i se zatím nepříliš prozkoumaným mechanismem vzniku těchto tukových otoků. Jisté je, že je ovlivňují ženské hormony, naopak s nadváhou a obezitou přímo nesouvisejí.

Přesto je jediným účinným zásahem proti nárůstu otoku liposukce čili mechanické odstranění postižené tukové tkáně. Bohužel efekt je jen dočasný, takže zákrok je nutné opakovat.

Pouze při kompletním odstranění tuku na rizikových místech by se dál už lipedém netvořil. Podpůrným prostředkem je také lymfodrenáž, a to i z toho důvodu, že po liposukci nebo v případě zhubnutí rychle zaplní prostor po tukové tkání stagnující tekutina.

Důležitá je také péče o kůži, protože v záhybech se mohou množit bakteriální a plísňové infekce.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
6.2.2023
Dýchání je něco, co děláme automaticky a o čem příliš nepřemýšlíme. Přitom správný, vědomý dech je pro každého z nás klíčem ke zdraví a vitalitě. To nejdůležitější, co k životu potřebujeme, máme zadarmo. Většina lidí bere dech, výdech a nádech jako samozřejmost. Náš dech je však výborný nástroj pro ovlivňování naší psychiky i zdravotního stavu, a tím ovlivňuje zcela zásadně i délku našeho živo
4.2.2023
Příčinou je vyšší intenzita UV záření a přílišné slunění, ale jejich výsev může ovlivnit také stres nebo fyzická zátěž. Asi tušíte, že opar není jen kosmetický problém, ale že jde o infekční onemocnění. Vyvolává ho virus Herpes simplex, který má v těle většina lidí, tedy asi 90 %, už od dětství. Existují dva typy viru: HSV 1, který se objevuje především na rtech, ale i jinde v obličeji, a HSV 2,
3.2.2023
Naopak, čokoláda s vysokým podílem kakaa pleť hned několikerým způsobem zlepšuje. Zevně pomáhá udržovat v pokožce vlhkost, chránit ji před stárnutím a vznikem vrásek. Toho můžeme využít v maskách i masážích ideálních pro suchou pleť. Povzbuzující látky kromě toho zlepší prokrvení kůže a ta je pak lépe vyživována a růžovější. Pozoruhodné vlastnosti má také látka se složitým chemickým názvem, kt
2.2.2023
Kolikrát jste už tohle vyslechli, že? Jako by se člověk chtěl týrat stresem! Všichni ze zkušenosti víme, jak těžké je takovou reakci zastavit. Problém se stresem je v tom, že neprobíhá jen v rovině emocionální a myšlenkové, ale zapojuje se do něj hormonální řízení těla. Proto stres nedokážeme na povel vypnout, i když si to upřímně přejeme. V krvi koluje zvýšené množství stresového hormonu kortizo
26.1.2023
A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte, že máte depresivní stavy, můžete přijít o čich nebo vás trápí bolesti ramen. Nemoc je vlastně následkem změn v mozku, při kterých ubývá neuropřenašeč dopamin. Ten ovlivňuje náladu, ale hlavně řídí pohyb. Nebezpečí je v tom, že zpočátku jsou příznaky onemocnění velmi nenápadné a projevují se pomalu. Tak se může stát, že zpozorní dříve rodina než
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kam zmizela posádka lodi Zebrina?
enigmaplus.cz
Kam zmizela posádka lodi Zebrina?
Psal se rok 1917, evropská pevnina i okolní moře byly dějištěm první světové války. U pláže jižně od francouzského přístavu Cherbourg byla objevena opuštěná britská plachetnice Zebrina. Ne, nejednalo
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem seznamu novoročních předsevzetí objevila „rekonstrukce koupelny“, čtěte dál. Prozradíme, které materiály hrají v koupelnách prim, jaké jsou aktuální trendy
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
21stoleti.cz
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
Saturnův měsíc Enceladus je v hledáčku astrobiologů už nějakou dobu. Ač svými rozměry nevelký, schovává v sobě řadu tajemství. To, že se pod jeho ledovým příkrovem ukrývá vodní oceán, je vědcům známo
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
epochaplus.cz
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
Co je malé, to je hezké. A to rozhodně platí také o koupelně: i ta paneláková o několika málo čtverečních metrech totiž může vypadat jako z titulní stránky a skvěle vám sloužit. Stačí dodržet několik
Odpustí Tori Spelling manželovi další milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustí Tori Spelling manželovi další milenku?
Nad manželstvím herečky Tori Spelling (49) se zase stahují mračna. Není to sice poprvé, co se její vztah s hercem Deanem McDermottem (56) otřásá v základech, ostatně i loni plnily titulní strany bu
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
skutecnepribehy.cz
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
Nemohla jsem otěhotnět, za problémem byla moje vzácná krev. Po boku mi v těžkých chvílích stál celoživotní kamarád. Netušila jsem, že právě on je ten pravý. Dlouhá léta jsem měla dobrého kamaráda, kterému jsem mohla říct všechno. Matěje jsem poznala na střední škole. Chodil o ročník výš a zamiloval se do mě. Psal mi krásné dopisy, ale já jsem
Thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Thajská polévka s kokosovým mlékem
Suroviny 3 cm zázvoru menší hrst stonků koriandru 1/4 chilli papričky 2 stroužky česneku 1 lžička červené kari pasty (není nutné ) 1 lžíce rajčatové passaty 1 l zeleninového vývaru 1 limetko
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
nasehvezdy.cz
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
Prohlásil o sobě, že býval idiot. MIROSLAV ETZLER (58) teď sice podle svých slov prožívá jedno z nejkrásnějších období v životě, přesto má velké trápení. Momentálně žije s přítelkyní Helenou Bartaloš
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné d
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p