Domů     Iva Hüttnerová: Raději uklízím, než vařím
Iva Hüttnerová: Raději uklízím, než vařím
15.9.2022

Hraje divadlo. Maluje obrázky plné klidu a lásky a starých časů. Sbírá babičkovské rady. Pečuje o zahradu. Raduje se z rozrůstající se rodiny. Pro spoustu televizních diváků je však díky seriálu Ordinace v růžové zahradě hlavně bezdomovkyní Jolanou Lepařovou.

Je rozená Pražačka. Její rodiče se záhy rozvedli a ona pak žila u babičky a dědečka a k rodičům, jednomu či druhému, chodila na návštěvy. Babička Karolína byla typická babička – malá, silnější, s drdůlkem bílých vlasů a moc hodná.

Skvěle vařila, hlavně z brambor, protože to bylo nejlevnější. Dělala je na všechny způsoby, placky, škubánky, nastavovanou kaši… Mrzí mě, že jsem tenkrát nedávala pozor, jak se to dělá.

Moji výchovu nijak zvlášť neřešila, ale byla přísná na to, abych se dobře učila a vymezila mi mantinely. Děda býval policajt.“ K otcovým rodičům do jižních Čech jezdívala na prázdniny.

Celý život s Babičkou

Jako školačka chodila do dramatického kroužku, zkoušeli Babičku Boženy Němcové a Iva hrála Barunku.

„Zamilovala jsem se tam nejen do divadla, ale i do Boženy Němcové a do téhle knížky, ke které se celý život vracím.“ Po základní škole šla na přání otce na gymnázium, ale neexcelovala. „Chodila jsem za školu, propadala jsem. Vůbec mě to tam nebavilo.

Měla jsem první lásku a všechno se mi zdálo mnohem zajímavější než biologie a chemie.“ Nakonec ji kvůli špatnému chování ze školy vyloučili. Naštěstí se pak vzpamatovala a přihlásila se ke zkouškám na divadelní akademii. Vzali ji.

„Mým profesorem herectví byl Ota Sklenčka, skvělý herec i člověk, který mi hodně pomohl a patří k důležitým lidem mého života.“

Cena za Pepina

První její štací po absolutoriu bylo divadlo v Karlových Varech. Začala tam s profesionálním divadlem, vdala se.

A také tam začala malovat! „ Krásné divadlo, skvělá parta, můj první muž Ivan Rajmont, narodil se mi tam syn…Malovat jsem začala právě na mateřské.“ S mužem se sice po pár letech rozešli, ale přáteli zůstali, až do jeho nedávné smrti. Později v Praze byl její asi nejvyhlášenější rolí ukřičený strýc Pepin z Hrabalových Postřižin inscenovaných v Rubínu.

Získala za ni roku 1978 cenu na festivalu Divadelní mládí v Českých Budějovicích.

Začala od babičky

S malířskými pokusy sice začala až v době, kdy už kvůli těhotenství nemohla na jeviště, ale lákalo ji mnohem dřív.

„Vždycky jsem ráda malovala, jako holka jsem si třeba malovala módu.“ A během studii na DAMU bydlela na stejné koleji jako její budoucí kolega Jan Kanyza. „Měl na pokoji malířský stojan a já mu chodila koukat přes rameno.

Moc se mi to líbilo.“ Dlouho nevěděla, jaký styl je pro ni ten pravý. „To je nejtěžší, nesmí se švindlovat. Kdysi jsem třeba namalovala obrázek podobný tomu, co dělal Salvátor Dalí. Ale vůbec jsem nevěděla proč.

Až časem jsem přišla na to, že nejvíc mě těší malovat věci, o kterých přemýšlím, které znám. A začala jsem obrázkem mojí babičky v kuchyni.“ Pochvaluje si, že ji malování naučilo trpělivosti a soustředění.

„Každý den, když přijdu domů, sednu si alespoň na pět minut k malování. Báječně to uklidní…“

Pepin jí přinesl štěstí

Díky už zmíněnému Pepinovi poznala svého druhého muže, s nímž žije dosud, přes 30 let!

V roce 1981 zaujalo inženýra Petra Mändla tohle představení, a hlavně Ivin výkon natolik, že přišel třikrát za sebou!

„Pak jsme zjistili, že máme podobný smysl pro humor a zajímají nás stejné věci.“ Nedávno paní Iva humor svého muže specifikovala na příkladu: Jela jsem v Třeboni z kopce na kole a zastavili mě policajti.

Že jsem překročila v místě povolenou rychlost!!! Pak se ukázalo, že chvilku přede mnou jel můj muž a přemluvil je k tomu…“

Dům za chalupu

Kdysi zdědila po babičce byt na Letné. „Byt to byl mizerný, vodovod i záchod byly jen na chodbě.

Ale podařilo se mi ho vyměnit za byt kousek od Divoké Šárky.“ Nejprve měli jen maličký družstevní byt, ale postupně ho rozšiřovali a přikupovali další části domu, až získali jednopatrový dům celý. „Prodali jsme kvůli tomu i chalupu, ale nelituju!

Dnes si myslím, že ta výměna patřila k nejšťastnějším okamžikům mého života. Už si nedovedu představit, že by mě něco donutilo opustit tenhle kout Prahy. Tady je člověk vlastně skutečně v přírodě.“

Stromy jsou základ…

Když jim dům a přilehlý dvorek začaly říkat pane, dali se do budování zahrady. „Dřina mi nevadí.

Naopak, je to nejlepší relaxace a fitcentrum na světě.“ Dnes jsou na zahradě jezírka s rybkami a lekníny, umělý potok, velké balvany, posezení pod pergolou, spousta květin a hlavně stromy. „Květiny jsou úžasné, ale správně založená zahrada je o stromech.

Ty zůstávají, rostou a najít pro ně ideální místo je věda. Až moji vnuci posoudí, jestli je babička tenkrát zasadila správně.“

Založením sběratelka

Kdysi prý začala nevinně sbíráním autogramů. A dostala se do stadia, že měla půdě regály plné krabic s kdečím. „Já jsem šílený sběratel. Sbírám všechno, co je pro mne hezké nebo zajímavé, a hlavně staré.

Zajímají mne věci do roku 1938, před druhou světovou válkou. Úplně největší část mé sbírky zabírá staré prádlo, výšivky, krajky, dětské oblečky…“ A protože je pořádná, tak má pořádek i v krabicích: dečky výstavní, dečky obyčejné, dečky blbé.

Ale i ty blbé jí bylo líto vyhodit: „Vždyť to muselo dát strašnou práci!“ Dnes má stálou výstavu své sbírky na zámku Chyše a tvrdí, že sbírání omezuje: „Musím, už se to nikam nevejde…“

Ten umí to a ta zas tohle…

Paní Iva přiznává, že vaření nikdy nebyla její parketa. Až teď, v pokročilejším věku se prý trochu rozvařila, i díky cestování – v Norsku třeba pro sebe objevila ryby. „Buchty vnukům neupeču, to neumím, ale o hladu je nenechám.

Mají rádi třeba můj buřtguláš. Často ale dáme přednost restauraci, kde si každý vybere. Každý umí něco jiného, já třeba mnohem raději uklízím, než vařím.“ V jednom rozhovoru také zavzpomínala na jeden z receptů své babičky, tzv.

grenadýrmarš, který sama občas připraví: uvaří asi pět velkých brambor a rozmačká je. Vedle si uvaří čtvrt kila širokých nudlí. Na cibulce podusí nakrájenou malou hlávku bílého zelí a pak to smíchá všechno dohromady.

Osolí, opepří, okmínuje a na talíři polije uškvařenou slaninou. „Tohle jídlo moc často nevařím, protože vařit na všech hořácích současně je nervák. Ale stojí to za to!“

Kamarádi nade vše

Co dělá pro dobrou kondici a veselou mysl? „Zahrada je lepší než fitko, ale asi nejvíc mi prospívají každodenní dlouhé procházky se psem. A baví mě jízda na kole. Myslím, že je strašně důležité potkávat se s lidmi.

Zachovat si svou partu, kamarády z mládí, pracovat na tom. Zavolat si, sejít se. Na skleničku, na procházku. Udělat si kolem sebe mírový prostor a být obklopený lidmi, co vás mají rádi, a také přírodou.“

Foto: TV Nova, Herminapress, Nextfoto

reklama
Související články
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
epochaplus.cz
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije. Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned