Domů     Med je sladké zlato
Med je sladké zlato
14.9.2022

Také se na podzim zásobujete medem? Pak se vám jistě hodí pár rad, jaký koupit a na co dát pozor.

Traduje se, že nejlepší je, když nakoupíte přímo od včelaře. Samozřejmě to nemusí platit vždy. Takže je dobré se ptát na zkušenosti známých nebo si přečíst na internetu recenze.

Pokud žádného zatím neznáte, zkuste se podívat na web najdisivcelare.cz, kde si vyberete určitě. Med většinou bývá kvalitnější než ten, který koupíte v supermarketu. Ale i tady se díky častým kontrolám situace velmi zlepšila.

Pokud si nejste jisti, můžete navštívit stránky potravinynapranyri.cz, kde hříšníky pravidelně zveřejňují. Jenže vybrat výrobce zdaleka není všechno, co vás čeká. Medů je totiž spousta druhů.

Světlý, nebo tmavý?

Světlý je med květový a tmavý medovicový. A který je lepší? To se nedá určit, záleží na vaší chuti.

Květový pochází z bylin a někteří ho považují za přirozenější a je i snadno stravitelný, takže je vhodný pro děti i seniory. Obsahuje také pylová zrna, která ho obohacují o rostlinné hormony a aromatické látky.

Světlé medy díky malým krystalkům glukózy a četným pylovým zrnkům poměrně brzy krystalizují. Často už za několik týdnů po vytočení. Výjimkou je akátový med, který se u nás ale málokdy dostane čistý. Ten nekrystalizuje vůbec.

Lesní neboli medovicový je tvořen z výměšků hmyzu, které ulpívají na povrchu rostlin. Obsahuje kromě minerálních látek a stopových prvků více ovocného cukru čili fruktózy. Proto tedy krystalizuje později, často až po několika měsících.

Nezávisle na původu by měl ale každý med zhruba do roka ztuhnout, tedy zkrystalizovat. Pokud k tomu nedojde, není kvalitní.

Na co se dívat v obchodě?

Původ a druh – hodně zákazníků dává přednost tomu českému. Větší opatrnost je namístě, pokud med obsahuje pyly rostlin z exotických destinací, které mohou vyvolat alergickou reakci.

Na etiketě by měly být napsány všechny druhy, ze kterých byl namíchán. Z více druhů se medy míchají především kvůli chuťovým vlastnostem. Můžete objevit opravdu zajímavé chutě medů, které se u nás jako jednodruhové neprodávají. Třeba bulharský koriandrový nebo akátový ze Slovenska.

Konzistence – med by měl být průhledný a tekutý.

Barva – květový med má barvu slabě žlutou až zlatavě žlutou. Medovicový med má tmavohnědou barvu s nádechem do červenohněda.

Chuť – měla by být sladká až mírně škrabavá, někdy také kořeněná podle druhu rostliny, ze které pochází.

Cena – zejména v supermarketech velmi nízká cena signalizuje, že něco není v pořádku.

Špička mezi českými medy

Lipový – má sladkou ostřejší chuť, která může mít někdy mátový nádech, hodí se k čajům, a dokonce jím můžete sladit i kávu. Bohužel nejsou každý rok stejné výnosy. Výborný je při kašli a rýmě. Obsahuje totiž silice, které urychlují léčbu a uvolňují sliznice. Dá se použít také jako antibiotický obklad na otevřené rány.

Luční – jak sám název napovídá, včely ho nasbírají na rozkvetlých loukách. Je čistým koncentrátem nektaru z květů rostlin. Má vyšší obsah ovocného a hroznového cukru, jeho barva je převážně světlá, má velmi příjemnou chuť i vůni.

Přirozenou vlastností tohoto medu je krystalizace, která nemá žádný vliv na jeho kvalitu.

Smrkový medovicový – zpravidla má načervenalou barvu, kterou způsobují rostlinná barviva obsažená v míze dřevin, a charakteristickou chuť a vůni.

Lesní smíšený – včely sbírají pyl z květů i medovici, z nich potom vzniká med, který se vyznačuje ovocnou chutí květových medů a poněkud ostřejší chutí medovicových. Hodí se zejména na léčbu nachlazení.

Aby byl zase tekutý

Zkrystalizovaný med lze docela jednoduše vrátit do původního stavu ve vodní lázni.

Sklenici medu postavte do hrnce na složenou utěrku, nalijte vodu a zahřívejte na teplotu 45–50 °C. Potom vypněte zdroj tepla, nechte vodu trochu vychladnout. Vše opakujte tak dlouho, až je obsah zase tekutý.

Téhož lze dosáhnout v teplovzdušné troubě s ventilátorem nastavené na 50 °C. V zimě poslouží i ústřední topení.

Když se řekne pastovaný

Někteří mu dávají přednost, protože nestéká a jde snadno roztírat. Ideální je třeba namazaný na chléb k snídani pro děti. Velkou výhodou pastovaného medu také je, že už dále nekrystalizuje a zachovává si všechny zdraví prospěšné látky. A jak se dělá?

Metody jsou dvě. Jedna, spíš průmyslová, spočívá v rozemletí již zkrystalizovaného medu. V domácích podmínkách se květový med 2x až 3x denně mechanicky promíchává až do té doby, dokud nezíská pastovitou podobu.

Skladování je důležité

Sice se říká, že med se nekazí, ale přesto vhodné podmínky potřebuje. Skladujte jej v dobře uzavíratelných sklenicích, aby nepřijímal vlhkost ze vzduchu, neboť by mohl zkvasit. Také proto, že med rád přijímá okolní pachy.

Neměl by být na světle, takže vyhovuje spíž, v létě ale raději chladnější prostory (sklep, lednice), protože teplota by neměla přesahovat 25 °C. Výhodnější je uchovávat ho v menších sklenicích, protože pokud zcukernatí, snáze ho rozpustíte. Opakované rozehřívání medu také moc nesvědčí.

Může se zkazit?

Ano, ač někteří tvrdí opak, i med se může zkazit. Pokud totiž obsahuje více vody, může zkvasit. Když včela přináší nektar do úlu, obsahuje 80 % vody a jen 20 % je sám nektar. V úlu včela přebytečnou vodu odpaří a med se stáčí, až když podíl vody klesne. Podle české normy, která je tvrdší, na 18 %, podle evropské na 20 %.

Štítky:
Související články
2.4.2025
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si v
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
21.3.2025
Cibule není jenom přírodním elixírem pro léčbu neduhů, ale hlavně kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Cibulačku a smažené cibulové kroužky asi všichni známe. Ale co zkusit cibulovou pizzu z listového těsta, cibulovou pomazánku nebo cibulový koláč? Smažené kroužky Potřebujete: 3 velké cibule, 1 lžíci solamylu, 6 lžic hladké mouky, 2 vejce, mletý pepř, 6 lžic piva, olej na s
reklama
Šikovné tipy
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nos jako osobní identifikátor
epochaplus.cz
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho
Zbrklý kurýr zavařil horlivému diplomatovi
historyplus.cz
Zbrklý kurýr zavařil horlivému diplomatovi
Prohlídky na hranicích jsou tentokrát zvlášť důkladné. Nevyhnou se ani diplomatickým zaměstnancům. Německý kurýr Schack je zjevně nervózní. V panice zahazuje balík adresovaný vicekonzulovi v Praze. Lépe snad na sebe nemohl tento muž upozornit. Strážní na československo-německé hranici jsou ve střehu od té doby, kdy jim přišel oběžník s upozorněním, že do země mají být pašovány staré bezcenné
Skypool Dubai: plavba mezi mrakodrapy
epochalnisvet.cz
Skypool Dubai: plavba mezi mrakodrapy
Dubajskou zátoka Bussiness Bay brzy získá architektonický skvost. Dvojice majestátních mrakodrapů, aspirujících na jednu z nejpresižnějších adres v oblasti, nabídne svým rezidentům výjimečný zážitek. Majitel soukromého penthousu se bude moci ponořit do nekonečného bazénu a doplavat z jedné strany rezidence na druhou. Přinést do ikonického panoramatu Dubaje nový projekt, jenž v záplavě mrakodrapů a architektonických divů upoutá pozornost, je
Bojím se, co bude  s vnoučaty!
skutecnepribehy.cz
Bojím se, co bude s vnoučaty!
Mám dvě děti, syna a dceru. Vždy jsem byla hrdá na svou rodinu a těšila se z každého společného okamžiku. Poslední dobou se můj svět otočil vzhůru nohama. Mé děti mi vlastně vždy dělaly jen radost! Syn se vydal vydělávat do zahraničí a dcera nám zůstala doma. Máme totiž dvougenerační domek. Když se dcera zamilovala, její volba nás nadchla. Její Karel
Před smrtí myslel na obětování kohouta: Záhada posledních slov filozofa Sókrata
enigmaplus.cz
Před smrtí myslel na obětování kohouta: Záhada posledních slov filozofa Sókrata
Bylo o něm řečeno, že snesl filozofii z nebe na zem. Athénský filozof Sókratés (469 př. n. l. – 399 př. n. l.). Zatímco jeho předchůdci pátrali po původu světa, on se soustředil na člověka. Jeho život
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Zeleninový salát s kuřetem
nejsemsama.cz
Zeleninový salát s kuřetem
Vařené kuřecí maso bez kůže je naprosto dietní a tento vietnamský salát se zeleninou, kuřetem a oříšky je plný exotických chutí. Potřebujete: ✿ 1 mrkev ✿ 1 kedlubnu ✿ 10 cm kousek bílé ředkve ✿ 1 kuřecí prso ✿ 1/2 citronu ✿ 3 lžíce pražených nesolených arašídů ✿ 1 lžičku rybí omáčky ✿ 1 lžičku rýžového octa ✿ 2 lžičky sezamových semínek ✿ 5 lžiček cukru
Síla kaviáru v nové dimenzi: La Prairie představuje Skin Caviar Hydro Emulsion
iluxus.cz
Síla kaviáru v nové dimenzi: La Prairie představuje Skin Caviar Hydro Emulsion
La Prairie otevírá novou kapitolu ikonické kolekce Skin Caviar – tentokrát s revoluční inovací, která posouvá hranice péče o pleť. Novinka Skin Caviar Hydro Emulsion, kteroá bude na tuzemském trhu
Margita překvapil: Šperky po Hance putují dál – komu je dal?
nasehvezdy.cz
Margita překvapil: Šperky po Hance putují dál – komu je dal?
Od smrti zpěvačky Hany Zagorové (†75) už uplynulo dva a půl roku. A kdo by si myslel, že se srdce jejího manžela Štefana Margity (68) stihlo zahojit, spletl by se. „Žije si mi strašně. Lidi mě uji
Zrak jako okno do budoucnosti: Jak oči mohou odhalit demenci roky před diagnózou?
21stoleti.cz
Zrak jako okno do budoucnosti: Jak oči mohou odhalit demenci roky před diagnózou?
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký