Také se na podzim zásobujete medem? Pak se vám jistě hodí pár rad, jaký koupit a na co dát pozor.
Traduje se, že nejlepší je, když nakoupíte přímo od včelaře. Samozřejmě to nemusí platit vždy. Takže je dobré se ptát na zkušenosti známých nebo si přečíst na internetu recenze.
Pokud žádného zatím neznáte, zkuste se podívat na web najdisivcelare.cz, kde si vyberete určitě. Med většinou bývá kvalitnější než ten, který koupíte v supermarketu. Ale i tady se díky častým kontrolám situace velmi zlepšila.
Pokud si nejste jisti, můžete navštívit stránky potravinynapranyri.cz, kde hříšníky pravidelně zveřejňují. Jenže vybrat výrobce zdaleka není všechno, co vás čeká. Medů je totiž spousta druhů.
Světlý, nebo tmavý?
Světlý je med květový a tmavý medovicový. A který je lepší? To se nedá určit, záleží na vaší chuti.
Květový pochází z bylin a někteří ho považují za přirozenější a je i snadno stravitelný, takže je vhodný pro děti i seniory. Obsahuje také pylová zrna, která ho obohacují o rostlinné hormony a aromatické látky.
Světlé medy díky malým krystalkům glukózy a četným pylovým zrnkům poměrně brzy krystalizují. Často už za několik týdnů po vytočení. Výjimkou je akátový med, který se u nás ale málokdy dostane čistý. Ten nekrystalizuje vůbec.
Lesní neboli medovicový je tvořen z výměšků hmyzu, které ulpívají na povrchu rostlin. Obsahuje kromě minerálních látek a stopových prvků více ovocného cukru čili fruktózy. Proto tedy krystalizuje později, často až po několika měsících.
Nezávisle na původu by měl ale každý med zhruba do roka ztuhnout, tedy zkrystalizovat. Pokud k tomu nedojde, není kvalitní.
Na co se dívat v obchodě?
Původ a druh – hodně zákazníků dává přednost tomu českému. Větší opatrnost je namístě, pokud med obsahuje pyly rostlin z exotických destinací, které mohou vyvolat alergickou reakci.
Na etiketě by měly být napsány všechny druhy, ze kterých byl namíchán. Z více druhů se medy míchají především kvůli chuťovým vlastnostem. Můžete objevit opravdu zajímavé chutě medů, které se u nás jako jednodruhové neprodávají. Třeba bulharský koriandrový nebo akátový ze Slovenska.
Konzistence – med by měl být průhledný a tekutý.
Barva – květový med má barvu slabě žlutou až zlatavě žlutou. Medovicový med má tmavohnědou barvu s nádechem do červenohněda.
Chuť – měla by být sladká až mírně škrabavá, někdy také kořeněná podle druhu rostliny, ze které pochází.
Cena – zejména v supermarketech velmi nízká cena signalizuje, že něco není v pořádku.
Špička mezi českými medy
Lipový – má sladkou ostřejší chuť, která může mít někdy mátový nádech, hodí se k čajům, a dokonce jím můžete sladit i kávu. Bohužel nejsou každý rok stejné výnosy. Výborný je při kašli a rýmě. Obsahuje totiž silice, které urychlují léčbu a uvolňují sliznice. Dá se použít také jako antibiotický obklad na otevřené rány.
Luční – jak sám název napovídá, včely ho nasbírají na rozkvetlých loukách. Je čistým koncentrátem nektaru z květů rostlin. Má vyšší obsah ovocného a hroznového cukru, jeho barva je převážně světlá, má velmi příjemnou chuť i vůni.
Přirozenou vlastností tohoto medu je krystalizace, která nemá žádný vliv na jeho kvalitu.
Smrkový medovicový – zpravidla má načervenalou barvu, kterou způsobují rostlinná barviva obsažená v míze dřevin, a charakteristickou chuť a vůni.
Lesní smíšený – včely sbírají pyl z květů i medovici, z nich potom vzniká med, který se vyznačuje ovocnou chutí květových medů a poněkud ostřejší chutí medovicových. Hodí se zejména na léčbu nachlazení.
Aby byl zase tekutý
Zkrystalizovaný med lze docela jednoduše vrátit do původního stavu ve vodní lázni.
Sklenici medu postavte do hrnce na složenou utěrku, nalijte vodu a zahřívejte na teplotu 45–50 °C. Potom vypněte zdroj tepla, nechte vodu trochu vychladnout. Vše opakujte tak dlouho, až je obsah zase tekutý.
Téhož lze dosáhnout v teplovzdušné troubě s ventilátorem nastavené na 50 °C. V zimě poslouží i ústřední topení.
Když se řekne pastovaný
Někteří mu dávají přednost, protože nestéká a jde snadno roztírat. Ideální je třeba namazaný na chléb k snídani pro děti. Velkou výhodou pastovaného medu také je, že už dále nekrystalizuje a zachovává si všechny zdraví prospěšné látky. A jak se dělá?
Metody jsou dvě. Jedna, spíš průmyslová, spočívá v rozemletí již zkrystalizovaného medu. V domácích podmínkách se květový med 2x až 3x denně mechanicky promíchává až do té doby, dokud nezíská pastovitou podobu.
Skladování je důležité
Sice se říká, že med se nekazí, ale přesto vhodné podmínky potřebuje. Skladujte jej v dobře uzavíratelných sklenicích, aby nepřijímal vlhkost ze vzduchu, neboť by mohl zkvasit. Také proto, že med rád přijímá okolní pachy.
Neměl by být na světle, takže vyhovuje spíž, v létě ale raději chladnější prostory (sklep, lednice), protože teplota by neměla přesahovat 25 °C. Výhodnější je uchovávat ho v menších sklenicích, protože pokud zcukernatí, snáze ho rozpustíte. Opakované rozehřívání medu také moc nesvědčí.
Může se zkazit?
Ano, ač někteří tvrdí opak, i med se může zkazit. Pokud totiž obsahuje více vody, může zkvasit. Když včela přináší nektar do úlu, obsahuje 80 % vody a jen 20 % je sám nektar. V úlu včela přebytečnou vodu odpaří a med se stáčí, až když podíl vody klesne. Podle české normy, která je tvrdší, na 18 %, podle evropské na 20 %.