Domů     Mám chuť na něco sladkého…
Mám chuť na něco sladkého…
9.9.2024

Také se vám to děje? Určitě jste si už nesčetněkrát umínili, že sladké omezíte, ale když ta touha je neodbytná, a tak vždycky podlehnete.

Přitom právě ona vám signalizuje, že něco děláte špatně. Máme pro vás ale i dobrou zprávu. Pokud porozumíte příčinám svých chutí, určitě se vám podaří zvítězit.

Jezte chytře

Tím myslíme samozřejmě dostatečně a v pravidelných intervalech. Rozhodně byste neměli hladovět. A to dokonce ani tehdy, když jste se rozhodli pro redukci hmotnosti. Proč? Vlivem půstu začne hladina krevního cukru klesat a vy pocítíte nutkání cukr doplnit.

Když sníte sladkost, hladina krevního cukru se zvýší, ale stejně rychle, jako se zvedla, tak i znovu klesne. A jste tam, kde jste byli. Pokud si během dne neuděláte čas na jídlo, pak nemá tělo dostatek potřebné energie a o tu si velmi brzy řekne.

Často se doporučuje jíst pětkrát denně, tedy dopřát si snídani, svačinu, oběd, nejlépe znovu svačinu a poté lehkou večeři. Ale v poslední době se objevily i názory, že byste měli především poslouchat své tělo a jíst, když cítíte hlad, ovšem opět pravidelně. A není tedy důležité kolikrát, ale je potřeba se soustředit na to, co jíte.

Glykemický index

Vyjadřuje, jak dalece vychyluje konzumace určitých potravin hladinu cukru v krvi. Pro vás je důležité vyvarovat se potravin s vysokým glykemickým indexem.

To jsou ty, po jejichž konzumaci se hladina cukru prudce zvýší, vyplaví se inzulin, který způsobí rychlý pokles, a ten je doprovázen nepříjemnými pocity hladu a podrážděností. A které potraviny tou jsou?

Patří sem například bílé pečivo, sladké limonády, jídla z fast foodu, sladkosti, různé kaše… Ale aby to nebylo tak jednoduché, GI jídla není neměnný.

Roli hraje například přítomnost vlákniny, bílkovin, tuků i kyselin, které ovlivňují rychlost trávení a vstřebávání sacharidů.

Když si tedy přidáte například k pečivu sýr či zeleninu, významně zvýšíte GI. Vliv má i tepelná úprava, zjednodušeně řečeno, čím kratší a šetrnější, tím lépe. U těstovin a rýže zase platí, že by měly být vařeny na skus.

U těstovin je pak ještě zvláštní, že je rozdíl mezi těmi lisovanými, jako jsou špagety, a domácími nudlemi. Dávejte přednost těm prvním.

Pozor na nedostatek bílkovin

Dali jste si k obědu jen zeleninový salát a po hodině vám kručí v břiše? Není divu. Nemáte-li dostatek bílkovin, často se to projeví zvýšeným pocitem hladu. Tělo se snaží říct, že mu něco chybí, a my se to snažíme rychle dohnat, pochopitelně sladkým.

Důsledkem nedostatečného příjmu bílkovin je také úbytek svalové hmoty a tím zpomalení metabolismu. Vyplatí se proto o jídle přemýšlet a zařadit bílkoviny ke každému jídlu. Měly by tvořit 25 % z celkového denního příjmu. Pokud se vám to podaří, uvidíte, že nepříjemné chutě zmizí.

Nezapomínejte na vlákninu

Platí, že bychom jí měli sníst 30 g denně. To ale většina z nás nesplňuje. Přitom vláknina zpomaluje vstřebávání sacharidů a tuků a přispívá k delšímu pocitu nasycení. A jaké potraviny jsou nejvhodnější?

Například výrobky z celozrnných obilnin, od pečiva po vločky, kuskus, ale i těstoviny a rýže. Pochutnat si můžete na zelenině i ovoci. Nesmíte ovšem zapomínat na to, že pro správnou funkci vlákniny v trávicím traktu musíte dostatečně pít.

Na stres sladkosti neplatí

Že všichni žijeme ve větším či menším stresu je fakt, se kterým nic neuděláme. Stres může vyvolat pracovní pohovor, stejně jako zkouška, někoho mohou stresovat i věci zdánlivě obyčejné, ale pro něho nepříjemné.

A tehdy velmi často saháme po sladkém, které nám má takzvaně spravit náladu. Jenže jeho účinek je krátkodobý. Pokud už musíte něco sníst, dejte si třeba hrst oříšků nebo jablko, ale ještě lepší je naučit se stres zvládnout jinak.

Vydejte se na procházku, zavolejte přátelům, zkuste relaxovat. Stres s sebou také obvykle nese nedostatek spánku. Snažte se tedy spát více než 7 hodin denně.

S napětím pomůže dýchání

Musíte se je ovšem naučit. Zhluboka se nadechněte do břicha, pokračujte do hrudníku a pomalu a zhluboka vydechněte. Tím snížíte psychické napětí a uklidníte se. Výhodou je, že cvičení můžete provádět v podstatě kdekoliv.

Začněte vsedě nebo vleže, postupně se naučte je provádět při chůzi. Zkuste se na ni plně soustředit, vnímat kontakt chodidel se zemí. Tak odvedete spolehlivě myšlenky a stres se zmírní.

Když už chutě přijdou

V tu chvíli máte několik možností. Ta nejméně vhodná je uspokojit je tím, že sníte, na co přijdete, a následně se začnete utápět ve výčitkách svědomí. Zkuste raději možnost druhou a místo cukrovinek zvolte sice stále ještě sladkou, ale zdravější alternativu.

Může jít například o ořechy, kousek hořké čokolády s obsahem alespoň 70 % kakaa, ovoce nebo bílý jogurt s trochou medu a skořicí. Poslední možnost, a pokud vám to situace dovolí, ta nejlepší, je sebrat se a jít se ven projít nebo si zacvičit.

Je jedno, jaký pohyb zvolíte, ale když vás bude bavit, tím líp. Odvede vaše myšlenky a chutě zažene.

Pozor na zavedené rituály

Také si dáváte zákusek ke kávě, něco chroupete u televize, když je vám dobře, dáte si pralinku? Vlastně to děláte automaticky, takže to ani nevnímáte. Zkuste přestat jíst automaticky.

Jestli to pomůže, vynechte na nějaký čas kávu, nebo to alespoň zařiďte tak, abyste nic sladkého neměli v dosahu ani v dohledu. Prostě nevhodné potraviny nekupujte. Existuje ještě jedna možnost.

Pokud vás nějaká situace provokuje k tomu sáhnout po sladkém, zkuste chvíli počkat a věnujte se něčemu jinému. Většinou chutě zmizí.

Foto: Shutterstock (úvodní, zbytek Unspush)
Související články
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Kde na vás číhá časová smyčka? Svět, kde se vše opakuje do zbláznění!
enigmaplus.cz
Kde na vás číhá časová smyčka? Svět, kde se vše opakuje do zbláznění!
Když vás pohltí časová smyčka, ocitnete se na místě, kde neexistuje čas a žádný váš čin nemá smysl. Vše se zde totiž odehrává stále dokola a nebere to konce! Zbytek života tak můžete strávit neustálým
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Mimozemský život na vzdálené planetě? Opatrnost je na místě
21stoleti.cz
Mimozemský život na vzdálené planetě? Opatrnost je na místě
Nález mimozemského života by byl bezesporu největším objevem v dějinách vědy. Ačkoliv kosmické sondy už prolétly kolem všech planet naší soustavy a čím dál dokonalejší teleskopy nahlížejí do stále vzd
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Judit Pecháček se svou matkou neměla lehké dětství
nasehvezdy.cz
Judit Pecháček se svou matkou neměla lehké dětství
V seriálu Děcko hraje Judit Pecháček (36) matku, která má komplikovaný vztah se svými dětmi. A nyní herečka přiznala, že ani se svou skutečnou maminkou Ágnes Bardos nemá a nikdy neměla úplně idylické
Péče jako peříčko
nejsemsama.cz
Péče jako peříčko
Citlivá pleť vyžaduje pravidelnost, trpělivost a ty správné kosmetické produkty. Jen tak můžete dosáhnout viditelných výsledků a úžasného efektu. Patříte-li k těm, kdo mají citlivou pleť, dobře víte, jak moc je náchylná k podráždění. A jen tak nějaký kosmetický produkt jí nemusí vždy „sednout“. Rozhodí ji jakýkoli kontakt s dráždivými látkami, vysokými nebo nízkými teplotami, sluncem, silným větrem či suchým vzduchem.
Musela jsem bojovat o muže
skutecnepribehy.cz
Musela jsem bojovat o muže
Když jsem se seznámila s tehdy čerstvě rozvedeným Petrem, jeho dospělá dcera Alena byla stále na svého otce velmi silně citově vázaná. Věděla jsem tedy, že vztah s Alenou nebude snadný, ale nikdy jsem si nemyslela, že by se dcera mého milovaného muže mohla stát hrozbou pro náš vztah. Snažila jsem se tedy být trpělivá. Napřed mě
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
historyplus.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků. Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi 968–1016),
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s