Česká kuchyně je jedna z mála, která mák s oblibou využívá. A dělá dobře, protože je nejen chutný, ale také zdravý. Kromě obvyklých buchet a koláčů se dají z něj připravit i další dobroty.
Máku má charakteristickou chuť a aroma, které ještě zvýrazníte tím, že ho opražíte na pánvi. Díky tomu se z něj totiž uvolní aromatické oleje a zvýší se i jeho křupavost. A co z něj připravit? Možností je řada, receptů s mákem se ani nedopočítáme.
Budete potřebovat
2 polévkové lžíce máku celého (nejlépe český modrý), 2 lžíce vroucí vody, 0,75 cl chilli (sušeného), 1 lžičku mleté kurkumy, ½ lžičky kmínu, 4 lžíce řepkového oleje, 1 květáku rozděleného na menší růžičky (lze použít i pěkné listy), 2 stroužky česneku (nakrájené na tenké plátky), půl lžičky sladké papriky, čtvrt lžičky uzené papriky (pálivé či sladké), sůl, 150 g jogurtu řeckého typu, 2 limety (z jedné vymačkejte šťávu, druhou nakrájejte na malé kousky), 1 lžíci mírně opražených kokosových lupínků, 1 hrst koriandru (čerstvý, nahrubo nasekaný) a větší porci vařené rýže basmati.
Postup
1) Mák namočte v misce do vroucí vody (asi 2 lžíce) na 30 minut, pak ho trochu podrťte v hmoždíři na hrubou pastu (nemusíte rozdrtit všechna zrnka).
2) V míse promíchejte chilli vločky, kurkumu a římský kmín s většinou oleje a v této směsi obalte ze všech stran růžičky květáku.
3) Do velké hlubší pánve s poklicí nalijte zbývající olej, rozehřejte jej, vsypte květák a česnek a za stálého míchání opékejte 5 minut. Přidejte směs obou paprik, osolte a vmíchejte k tomu řecký jogurt a mák. Oheň zmírněte a duste 10–12 minut, aby květák změkl.
4) Odstavte, vmíchejte limetovou šťávu podle chuti, posypte kokosem, čerstvým koriandrem a navrch položte kousky limety. Podávejte s vařenou rýží basmati.
Budete potřebovat
500 ml plnotučného mléka, 3 lžíce celého máku, 2 vanilkového lusku, 35 g škrobu, 2 lžíce krupicového cukru, 2 žloutky a 1 lžíce másla
Na dokončení
33% smetanu ke šlehání, rozmixované ovoce (ostružiny, maliny, borůvky a hrst nasekaných nesolených pistácií.
Postup
1) Do rendlíku vlijte polovinu mléka a vsypte do něj mák. Vanilkový lusk podélně rozřízněte ostrým nožem a vyškrábněte z něj semínka, přidejte je do mléka s mákem a přiveďte k varu.
Ve zbylé polovině mléka rozmíchejte škrob, cukr a žloutky, směs vlijte k mléku a za stálého míchání vařte do zhoustnutí. Jakmile je pudink hustý, odstavte ho.
2) Nakonec vmíchejte máslo. Naservírujte do misek a ozdobte šlehačkou a čerstvým ovocem a posypte pistáciovými oříšky. Ze zbylých bílků si můžete upéct sněhové pusinky a pudink jimi ozdobit.
Tip: Vanilkový lusk nevyhazujte, lze ho přidat do nádoby s krupicovým cukrem a udělat si domácí vanilkový cukr.
Budete potřebovat
250 g měkkého tvarohu, 240 g kysané krémové smetany, 250 ml smetany ke šlehání, 10 lžic cukru moučky, 6 lžic mletého máku, 1 vanilkový cukr.
Postup
1) Tvaroh a zakysanou smetanu si našlehejte do hladkého krému, přidejte cukr, mák a ještě chvilku šlehejte. Nakonec opatrně vmíchejte do tuha ušlehanou smetanu.
2) Dejte do zmrzlinovače, nebo do mrazáku, ale v tom případě vždy několikrát během tuhnutí opatrně promíchejte.
3) Višně (nebo švestky) přepulte, vypeckujte a spolu s cukrem a trochou vody je krátce povařte, až se vyvaří přebytečná šťáva a zhoustnou. Přelijte jimi nakonec makovou zmrzlinu.
Budete potřebovat
Na první těsto:
50 g droždí, ½ lžíce krupicového cukru, 250 ml vlažného mléka, 400 g hladké pšeničné mouky, 2 vejce, (1 do těsta a 1 na potření rohlíčků), špetku soli.
Na druhé těsto:
200 g hladké pšeničné mouky, 250 gramů másla nebo rostlinného tuku typu Hera.
Na makovou nádivku:
205 ml mléka, 150 g mletého máku, 4 polévkové lžíce krupicového cukru, špetku skořice, 1 lžičku vanilkového cukru, 2 polévkové lžíce mletých mandlí (na ochucení), 2 polévkové lžíce rumu nebo brandy (ararat).
Na zahuštění mleté piškoty a na poprášení moučkový cukr.
Postup
1) Zadělejte první těsto – z droždí, špetky cukru a trochy mléka nechte vzejít kvásek (cca 20 minut). Do mísy prosejte mouku, přidejte vejce, kvásek, zbývající cukr, mléko a sůl. Vařečkou zadělejte hladké těsto.
Nechte v teple kynout asi 1,5 hodiny a poté vypracujte ze všech surovin 2. těsto, vytvarujte kostku a dejte do chladničky.
2) Svařte mák v mléce se 2 lžícemi cukru a nechte vychladnout. Vmíchejte skořici, vanilkový cukr, mandle a rum a podle potřeby doslaďte zbylým cukrem. Aby byla náplň hutná, zahustěte ji mletými piškoty.
3) Až první těsto vykyne, rozválejte ho přibližně na čtverec, do středu položte druhé těsto, zahněte jako obálku a rozválejte na vyšší plát cca 1–2 cm, pak ještě dvakrát rozválené těsto složte opět jako obálku a rozválejte (jen tak trochu, aby se utvořila vyšší placka).
Nechte na vále ještě 30 minut kynout.
4) Předehřejte troubu na 180 °C. Po vykynutí rozkrojte bochánek těsta na čtyři díly, z každého dílu udělejte kouli a rozválejte na kolo. Rádlem ho rozkrojte na osminky, aby vzniklo 8 trojúhelníků.
K nejkratší straně trojúhelníka naneste lžíci nádivky a těsto srolujte do tvaru rohlíčků tak, že budete končit nejdelším ostrým cípem.
5) Rohlíčky pokládejte na plech vyložený pečicím papírem nebo vymaštěný máslem a potřete je rozšlehaným vejcem. Před pečením nechte rohlíčky ještě cca 15–20 minut kynout na plechu.
Pečte dorůžova (asi 20 minut) a hotové rohlíčky potom poprašte moučkovým cukrem.
Máku se nebojte
Opium je jen v technickém
Využití máku určuje odrůda. Vedle potravinářských využívaných především v kuchyni se pěstují technické odrůdy, které běžně zpracovává farmaceutický průmysl.
Z naříznutých nezralých makovic se získává bílá šťáva, která na vzduchu tuhne a obsahuje až 26 návykových alkaloidů (například morfium a kodein) s různými účinky. V semínkách potravinářského máku je oproti tomu alkaloidů minimum.
Minerály
Semínka jsou bohatá na minerální látky, hlavně vápník, draslík, hořčík a železo. Jsou důležitým zdrojem proteinů, omega-3 a omega-6 mastných kyselin a podporuje využitelnost vitaminů rozpustných v tucích. Porce máku obsahuje také významné množství vitaminu E.
Kde prospívá
Mák přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi, takže pomáhá při vysokém krevním tlaku a udržuje naše srdce v dobré kondici. Jeho konzumace prospívá při revmatické artritidě, dokáže zabránit osteoporóze a tlumí bolest, například při migréně. Zároveň se používá v kosmetice pro suchou pleť.