Domů     Luštěniny jsou poklad
Luštěniny jsou poklad
14.4.2023

Jsou levné, mnohostranně využitelné v kuchyni a také jsou zdravé.

Ty základní, jako je čočka, hrách a fazole, jistě znáte ze školních jídelen, a možná právě proto jste k nim nespravedliví, co se chuti týče. Vše se dá napravit vhodnou úpravou.

A jsou také luštěniny, o kterých jste určitě slyšeli, ale třeba je nikdy nezkusili připravit, a to je škoda. Patří sem třeba cizrna, fazole mungo, červená čočka a také sójové či zahradní boby či arašídy.

Proč je jíst?

Mají spoustu vlákniny a také vysoký obsah bílkovin, proto jsou důležité pro vegetariány, ale i pro ty, kteří chtějí maso konzumovat jen občas. Najdeme v nich vitaminy skupiny B a některé nerostné látky, zejména vápník, fosfor a železo.

Konzumace luštěnin se také doporučuje diabetikům, protože mají nízký glykemický index. Ostatně z tohoto důvodu by je měli do jídelníčku častěji zařadit všichni, kteří si chtějí udržet váhu a jíst zdravěji.

Aby nenadýmaly

Právě nadýmání je jeden z důvodů, proč se luštěninám mnoho lidí vyhýbá. Přitom se mu dá snadno odpomoci. Před vařením luštěniny alespoň na 8 hodin namočíme, ideální je to udělat přes noc. Je potřeba použít hodně vody a několikrát ji vyměnit.

Některé druhy, jako fazole mungo, stačí namáčet na kratší dobu, červenou čočku, pokud je loupaná, nemusíte namáčet vůbec. Všechny luštěniny ale musíte povařit. Pojďme se podívat na ty méně známé.

Červená čočka

Její výhodou je, že je rychle uvařená. Stačí na ni 10 až 15 minut. Pak se rozvaří, což je ale do některých receptů výhoda.

Často se používá v indické kuchyni s typickým kořením, jako je kari nebo kurkuma, ale můžete použít i koření české, třeba majoránku, kmín, česnek. Dává se do polévek, leča i pomazánek. Vhodná je k zahušťování různých jídel místo mouky. Budou tak zdravější.

Fazole mungo

Chutí připomínají zelený hrášek. Často je najdeme v čínské a indické kuchyni. Můžete je ale použít do jakýchkoliv zeleninových polévek, rýžových a těstovinových salátů, případně do směsí se zeleninou či kuřecím masem.

Často se fazole mungo nechávají naklíčit, protože klíčí velmi rychle. Pak se konzumují samozřejmě syrové, buď samotné, nebo jako součást salátů.

Cizrna

Pochází z Asie, ale používá se také ve středomořské kuchyni. Má lehce oříškovou chuť a v gastronomii se proslavila hlavně díky pomazánce hummus, nebo ve smažených karbanátcích falafel.

Dělá se z ní také mouka, která se hodí k pečení sušenek, ale také například k přípravě těstíčka na obalování zeleniny. Jako každá luštěnina se namáčí nejlépe přes noc, ale chcete-li, aby byla opravdu dobře stravitelná, můžete ji nechat bobtnat i několik dní.

Vodu ovšem musíte pravidelně vyměňovat. Pokud máte strach z nadýmání, zkuste ji po uvaření zbavit drobných slupek tak, že ji po uvaření hned zalijete studenou vodou a následně promnete mezi prsty.

Sójové boby

Asi všichni vědí, že se z fermentovaných bobů vyrábí tofu či tempeh. V této podobě je sója nejlépe stravitelná. Je také hlavní součástí sójové omáčky. Zajímavým výrobkem je miso pasta, která je vlastně univerzálním dochucovadlem.

Pokud budete boby sami vařit, trvá to poměrně dlouho a nikdy nebudou zcela měkké. Uvařené můžete použít jako chutnou přílohu, do zeleninových salátů nebo je přidat k masu třeba do guláše, kde nahradí část masa. Doma lze vyrobit i sójové mléko.

Přes noc namočené boby rozmixujete s čerstvou vodou, pak vaříte 15 minut a odebíráte pěnu a nakonec scedíte. Bohužel sója má i negativní vlastnosti. Je silný alergen a má se za to, že tlumí činnost štítné žlázy.

Japonci proto při vaření přidávají mořskou řasu k doplnění jódu. Pokud ale nemáte jódu nedostatek nebo nejíte sóju příliš často, nebezpečí nehrozí.

Edamame

Tímto exotickým názvem se označují nezralé sójové boby. Také se jim říká sladké. Jsou krásně zelené a prodávají se v luscích, z nichž je vyloupete. Lusky u nás nejspíš neseženete, ale koupit můžete už vyloupané boby, většinou zmrazené.

Jejich výhodou je, že je připravíte během pár minut. Dají se vařit v páře, osmažit nebo dát na několik minut do mikrovlnné trouby. Chutnat vám budou s těstovinami, v polévkách i v zeleninových salátech.

Bob obecný

Jde o trochu pozapomenutou plodinu a přitom si ho snadno můžete vypěstovat na zahrádce. Mladé a zelené lusky můžete připravit vcelku, podobně jako třeba zelené fazolky, nebo vyloupat a použít jako hrášek.

Z dozrálých lusků se vyloupou semena, která se suší a musí se uvařit stejně jako jiné luštěniny. Hodí se do salátů, polévek, pyré či karbanátků. Můžete ho rozmixovat a připravit pomazánku podobnou hummusu z cizrny.

Podzemnice olejná

Možná to nevíte, ale oblíbené arašídy či buráky také patří do rodu luštěnin. Rádi je mlsáme, hodí se do čínských jídel, polévek, ale také do moučníků.

Velmi oblíbené je v posledních letech arašídové máslo a vyrábí se z nich také výtečný za studena lisovaný olej. Chcete-li, aby byly stravitelnější, můžete je také namočit.

Jejich jedinou nevýhodou je, že jsou přece jen dost kalorické, takže byste měli hlídat množství, které zkonzumujete, zejména pokud milujete různé pomazánky.

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
30.10.2024
Česká kuchyně je jedna z mála, která mák s oblibou využívá. A dělá dobře, protože je nejen chutný, ale také zdravý. Kromě obvyklých buchet a koláčů se dají z něj připravit i další dobroty. Máku má charakteristickou chuť a aroma, které ještě zvýrazníte tím, že ho opražíte na pánvi. Díky tomu se z něj totiž uvolní aromatické oleje a zvýší se i jeho křupavost. A co z něj připravit? Možností je řada,
29.10.2024
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle... Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát Záleží na tom, kolik toho chcete sušit a jak často. Suši
18.10.2024
Chytrým uspořádáním v kuchyni získáte nejen dostatek úložného prostoru, ale vejdou se vám tam i spotřebiče jako lednička, trouba nebo myčka. Jen se musíte zaměřit buď na malé, anebo multifunkční výrobky. Už jste si zvykli, že v malé kuchyni šetříte místem, kde se dá, abyste daný prostor využili co nejúčelněji. Museli jste zapomenout na myčku a lednička se vám tam vejde jen tak tak. Jenže nyní dos
15.10.2024
Dozrávají i v našich podmínkách do medové sladkosti a pochutnat si na nich prospěje i zdraví. Švestky, ale i blumy, slívy, ryngle, špendlíky nebo mirabelky, zkrátka slivoně: Liší se jen barvou a detaily, jako je tloušťka a pevnost slupky a snazší nebo obtížnější oddělitelností pecky. Všechny ale mají lahodné plody, které by byla škoda zužitkovat jen na koláče. Mají totiž pozoruhodně blahodárné úč
10.10.2024
Sušené maso neboli jerky si už několik let získává příznivce i u nás. Kdysi to bylo cosi neznámého, o čem jsme jen kdysi četli v knihách o americkém západě. Dneska si je můžeme klidně koupit, ale také, což je ještě lepší, sami udělat. Můžete si je dát jen tak pro chuť, ale oceníte je i jako malou svačinku během dne a určitě se vám hodí na výletě, protože v batohu nezabere téměř žádné místo a také
reklama
Šikovné tipy
Poetické kamenné svícny
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte […]
Až skončí grilovací sezona
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo […]
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočkové ragú se špagetami
tisicereceptu.cz
Čočkové ragú se špagetami
Připravili jsme pro vás ragú s mletým masem, červeným vínem a parmazánem. Suroviny 100 g červené čočky 150 g mletého hovězího masa 4 velká rajčata 2 mrkve 1 velká cibule 3 stroužky česneku
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Podzim je v plném proudu, tak proč si ho nezpříjemnit nějakým výletem do přírody. Skalních měst je u nás mnoho, hezky rozesetých po celé zemi. Pravčická brána Už dlouho je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska, a je tak pomyslným symbolem celé oblasti nedaleko Děčína. Můžete obdivovat její krásu z okolních vyhlídek, ale i
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
enigmaplus.cz
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
Kolem oper se točí celá řada záhad. V některých sálech údajně řádí duchové, jistá operní díla prý svým tvůrcům přinášejí nevysvětlitelnou smůlu a návštěva konkrétních představení vás může stát život!
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
iluxus.cz
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
Značka SIN, známá svou inovativní sklářskou technologií Vitrum Vivum, s potěšením představuje exkluzivní prodejní výstavu s názvem Objects of Desire, která potrvá od 21. listopadu do 20. prosince 2024
Nový klenot Four Season v Ósace
epochalnisvet.cz
Nový klenot Four Season v Ósace
Nový hotel prestižní značky se nachází ve 28. patře nově postavené víceúčelové budovy One Dojima od architekta Nikkena Sekkei a nabízí moderní zážitek ve stylu tradičního ryokanu. Celé 36. patro pak bylo vyhrazeno jako wellness zóna a najdete tu také šest originálních restaurací, včetně japonského čajového salonku a kantonské kuchyně.   Klíčové obchodní centrum Japonska
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
nasehvezdy.cz
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
Předávaly se divadelní Ceny Thálie a na slavnostním večeru nechyběla ani Daniela Brzobohatá (45), které předvedla krásnou róbu. K překvapení všech ale dorazila bez manžela Ondřeje Brzobohatého (41
Hebké potěšení z doteků luxusu
rezidenceonline.cz
Hebké potěšení z doteků luxusu
Kvalitní osušky, ručníky či froté pantofle díky své savosti a nadýchané struktuře potěší při každém koupelnovém rituálu, na pláži, v relaxačním centru nebo při sportu. Navíc mohou nejen hygienické oáze dodat nádherné barevné akcenty. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
epochaplus.cz
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
Má se z něj stát na otcovo přání doktor. A protože to je hodný chlapec, obětuje svou lásku k archeologii a přírodním vědám a doktorem se opravdu stane. Ale jeho láska k dobrodružství a Africe nezmizí. Jakmile odpromuje, otočí se ke své kariéře zády. „Pojedu do Afriky,“ prohlásí a po třech měsících příprav se vydává na cestu. Je
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
Oproti ostatním krajům je vnímán jako nejmenší. I přesto se krásy tohoto malého kousku ráje vyplatí prozkoumat do posledního detailu. Nabízí totiž nejen prosluněné louky a šumění řek, ale také elegantní zámky, vůni perníku nebo vojenský adrenalin. Pro chuťové pohárky Je to právě lahodný perník, který zdejší kraj proslavil, a propůjčil mu neodolatelnou „vůni“. První
Jak a kdy myši dobyly Evropu
21stoleti.cz
Jak a kdy myši dobyly Evropu
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem s
Život jí vzalo její „mládí“
skutecnepribehy.cz
Život jí vzalo její „mládí“
Lenka byla moje kamarádka od střední. Jenže zatímco my všichni jsme dospěli, založili rodiny, ona si stále užívala jako dvacetiletá. A to se jí vymstilo. Na škole jsme byli skvělá parta, dodnes se vlastně vídáme na četných srazech. S žádnou jinou školou to takto nemám. Nejbližší jsem si tehdy byla právě s Lenkou. Zábavná a bezstarostná holka, moc
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
historyplus.cz
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
Břehy Nilu pokrývají stovky obrovských kamenných bloků. Už od dob Staré říše tu Egypťané budují chrámy, pohřebiště, města i vesnice. Právě Nil a jeho každoroční záplavy jsou totiž klíčem k jejich obživě. Pak ale přijde dramatický zvrat… Kolem roku 2200 př. n. l. se v Egyptě prudce ochladí, což má za následek více než 20letý výpadek pravidelných