Domů     Chcete archivovat víno?
Chcete archivovat víno?
15.4.2023

Pokud je rádi pijete, jistě kupujete značky, které vám chutnají. Ale možná vás už také napadlo, že byste chtěli ochutnat archivní. Bývá drahé, ale můžete zkusit archivovat víno sami.

Víno pro budoucnost

Nejen proto, že archivací víno získá na kvalitě, ale může se hodit také pro slavnostní příležitosti nebo nějaké jubileum. Pokud například při narození vnoučete pořídíte víno a uložíte je do archivu, můžete je otevřít třeba při jeho osmnáctinách či při promoci.

Nebo si naplánujte ochutnávku na nějaké své významné výročí. Samozřejmě je třeba zvolit vhodnou láhev, a když jí dáte patřičnou péči, víno vás jistě překvapí plností a harmonickou chutí. Archivace má svá pravidla, ale s trochou snahy to zvládne každý. Jak na to, nám poradil sommelier Jan Pánek.

Správný výběr

Láhve k archivování v supermarketu nekoupíte. Tam obvykle dostanete vína, která byla brzy sklizena a také hned stočena do lahví, což znamená, že dlouho nevydrží. Typickým příkladem jsou vína svatomartinská.

Naopak víno určené k archivaci se nechává ve vinařství několik let uležet v dřevěných sudech. Jak tedy vybrat? Je to jednoduché. Obraťte se na některého vinaře. Ten totiž nejlépe ví, které víno je pro archivaci vhodné.

Nebo se podívejte na internetové stránky vinařství. Některá tam uvádějí doporučenou dobu archivace. Jsou i vinaři, kteří tuto informaci dávají na etiketu.

Začněte s více lahvemi

Archivovat jednu láhev asi nemá smysl a nemusí se to ani vyplatit. Jak se bude víno při archivaci vyvíjet, nemůže spolehlivě určit ani zkušený vinař.

Takže pokud koupíte lahví více, můžete po nějaké době víno ochutnat, abyste věděli, jestli má smysl je nechat ležet dál, nebo se už hodí spíš k okamžité konzumaci.

Nejlepší je korek

Určitě jste si všimli, že se čím dál častěji prodávají vína s kovovým uzávěrem nebo zátkou z umělé hmoty. To jsou ta, u nichž se předpokládá rychlá spotřeba a nehodí se k dlouhému skladování. Archivní vína by měla být vždy uzavřená kvalitním přírodním korkem.

Teplota je důležitá

Že víno musí mít určitou teplotu, ví každý – bílé víno před podáváním chladíme na 9–11 °C, pro červené je zase ideální teplota do 18 °C. Jak je to ale při archivaci?

Ideálně by v místnosti, kde chcete archivní víno uchovávat, měla být teplota mezi 10–15 °C. Větší chlad by mu sebral aroma. Vyšší teplota naopak často zapříčiní, že je aroma silné až nepříjemně. V místě uskladnění by navíc nemělo docházet k teplotním výkyvům.

Na to platí jednoduché pravidlo. Je lepší skladovat víno v místnosti o trochu teplejší než v takové, kde se stálá teplota nedá udržet.

Víno musí ležet

Spousta lidí lahev vína jen tak postaví do spíže nebo do přihrádky ve dveřích ledničky a vůbec si neuvědomí, že tím vínu škodí – v tom nejhorším případě se dokonce může úplně zkazit. Spodní část korku by měla být neustále namočená.

Proto byste měli vždy víno skladovat naležato a u archivních vín to platí obzvlášť. Jedině tak do lahve nepronikne kyslík, který má na víno neblahý vliv.

Pozor na pachy

Právě ty korek umí dokonale nasát. Je proto potřeba dát pozor, s čím víno skladujete. Určitě se nebude snášet s výrazně aromatickými potravinami. Nehodí se ani komora, sklep nebo garáž, kde jsou uskladněny různé čisticí prostředky nebo chemikálie.

Ideální není ani skladování vína v takovém místě, kde uchováváte přes zimu ovoce či zeleninu, protože i ty vydávají různé vůně. Už vůbec víno neskladujte tam, kde je třeba i jen minimálně cítit plíseň.

Vlhkost a tma

Vlhkost, kterou víno potřebuje k uskladnění, se pohybuje mezi 60 a 70 %. To je víc, než máte obvykle v bytě. Z toho plyne, že skladování v obýváku je naprosto nevhodné.

Pokud by vás napadla chladná vlhčí chodba, ani to není řešení, protože nezabráníte zase kolísání teplot. Další věcí, kterou víno nemá rádo, je světlo. Nesnáší ani sluneční, ani umělé. UV záření totiž urychluje oxidaci a zrání.

Vinotéka pomůže

Když nemáte sklep ani jinou vhodnou místnost, a přesto byste se chtěli do archivace pustit, pomůže vám vinotéka. Na trhu je jich spousta. Vybírejte z těch, do kterých není vidět a které nejsou zevnitř osvětleny.

Netřást a nepřevážet

Aby mohlo víno dobře zrát, potřebuje především klid. Neměli byste s ním vůbec hýbat. Jen si vzpomeňte, jak lahve leží klidně leta ve vinných sklípcích, aniž by se jich někdo dotýkal.

Když tedy budete lahve neustále brát do rukou, často je přesouvat z místa na místo, proces archivace určitě narušíte.

Jak archivní víno pít?

Až se rozhodnete, že nastal čas degustace, a víno otevřete, měli byste je v ten samý den vypít. Je to trochu jiné, než když máte mladé víno. To vydrží nedopité i několik dní v ledničce. U zralého vína ale nedokážete odhadnout, jak se bude po otevření vyvíjet.

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
8.6.2023
Koření obsahuje tolik éterických olejů, že už v nepatrném množství změní chuť jídla. A stejně mocně může působit na zdraví. Účinek se přirozeně liší druh od druhu, a to nejen v působení, ale i jeho intenzitě. Tentokrát jsme vybrali pět nejsilnějších druhů koření na nejběžnější neduhy. Skořice Ačkoli si toto koření spojujeme především s báječnou vůní moučníků a cukroví, dopřávat by si ho měli hl
7.6.2023
Přinášíme vám sadu tipů a rad od našich naniček, které se v kuchyni uměly otáčet. Česnek Chcete-li zmírnit ostrost česneku, můžete ponořit stroužky do studené vody. Když vám zbude oloupaný česnek, brzy se zkazí, ale vyhodit ho je škoda. Naložte stroužky do olivového oleje. Budete tak mít stále po ruce čerstvý česnek a získáte i olej na pokapání salátu či topinek. Málokdo ví, že se česnek hod
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
3.6.2023
V obchodech objevíte spoustu druhů, a pokud nemáte svůj oblíbený, můžete najednou být na rozpacích, který vlastně koupit. Asi nejdůležitější je vědět, na co budete olej používat, tedy jestli na teplou nebo studenou kuchyni. A pak je tu ještě několik dalších zásad, které se vyplatí při nákupu dodržet vždycky. Olej potřebuje tmu Dbejte tedy na to, aby olej, který chcete koupit, byl v tmavé skleně
29.5.2023
Dnes už se staly nepostradatelnou součástí domácnosti, zejména v městských bytech, ale službu udělají i v domech a na chalupách. Odsají páru, ale i vůni různých jídel, která by se jinak šířila po celém bytě. A vyrábějí se stále nové a dokonalejší. Jenže na trhu je jich tolik, že není snadné se v nabídce zorientovat. Takže pokud chcete vyměnit tu dosluhující či právě budujete novou kuchyň, vyplatí
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
epochanacestach.cz
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného
Plněná vejce
tisicereceptu.cz
Plněná vejce
Vejce vařená natvrdo podáváme s různými přílohami, rozpůlená plníme nebo obkládáme, při jejich přípravě používáme pomazánky, saláty i pěny. Jsou proto velmi vděčnou variantou ultra rychlého pohoštění,
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
epochalnisvet.cz
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
Bermudský trojúhelník zná každý, ten Aljašský je tak trochu v jeho stínu. Přitom jen od roku 1988 v něm zmizí více než 16 000 lidí! I v tomto případě obestírají místo nejrůznější konspirační teorie, p
Spojila se s matkou před narozením?
skutecnepribehy.cz
Spojila se s matkou před narozením?
Když mi matka řekla, že za ní naše Lucka ve snu chodí, říkala jsem si, že se už zbláznila. Pak mi to ale po letech dcera potvrdila. V rodině jsem nikdy nezažila moc dobré vztahy. Zejména s matkou jsem si rozuměla docela špatně. Štvalo mě, jak mi do všeho mluví a jak je přehnaně emotivní, někdy téměř až
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
epochaplus.cz
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
Jeho druh každé sousto pečlivě a labužnicky přežvýkává. Trvá dlouho, než ho konečně spolkne. V civilizaci by mu kamarádovo chování nevadilo, ale tady ho přítelovy rituály dohánějí k šílenství. Ponorko
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
nasehvezdy.cz
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
Co se týče vztahů, je herečka Kristýna Frejová (51) ze Zákonů vlka tajemná jako hrad v Karpatech. Šuškalo se, že randí s jakýmsi Honzou, tomu je však už, zdá se, konec. Nedávno se totiž nechala slyš
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
nasehvezdy.cz
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
Bude svatba? Anebo z ní vzhledem k nynějším politováníhodným událostem sejde? Zamilovaná Daniela Písařovicová (44) se již definitivně přestěhovala k Ondřeji Brzobohatému (40). Zdálo se tudíž, že j
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
iluxus.cz
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
Teplé letní dny jsou konečně tady, a jak si je lépe vychutnat než v příjemné společnosti. Ať už zamíříte ven s přáteli, s partnerem na romantickou večeři či si dopřejete chvilku o samotě v pohodlí dom
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
21stoleti.cz
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
Veletrh vědy, největší vědecká akce v České republice, otevírá své brány široké veřejnosti. Ode dneška se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
enigmaplus.cz
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
První letošní kruh v obilí ve Velké Británii se objevil 28. května, když ho ráno našel farmář v Broad Hintonu v hrabství Wiltshire. Podle odborníků by mohl poukazoval na blížící se sluneční události,