Domů     Chcete archivovat víno?
Chcete archivovat víno?
15.4.2023

Pokud je rádi pijete, jistě kupujete značky, které vám chutnají. Ale možná vás už také napadlo, že byste chtěli ochutnat archivní. Bývá drahé, ale můžete zkusit archivovat víno sami.

Víno pro budoucnost

Nejen proto, že archivací víno získá na kvalitě, ale může se hodit také pro slavnostní příležitosti nebo nějaké jubileum. Pokud například při narození vnoučete pořídíte víno a uložíte je do archivu, můžete je otevřít třeba při jeho osmnáctinách či při promoci.

Nebo si naplánujte ochutnávku na nějaké své významné výročí. Samozřejmě je třeba zvolit vhodnou láhev, a když jí dáte patřičnou péči, víno vás jistě překvapí plností a harmonickou chutí. Archivace má svá pravidla, ale s trochou snahy to zvládne každý. Jak na to, nám poradil sommelier Jan Pánek.

Správný výběr

Láhve k archivování v supermarketu nekoupíte. Tam obvykle dostanete vína, která byla brzy sklizena a také hned stočena do lahví, což znamená, že dlouho nevydrží. Typickým příkladem jsou vína svatomartinská.

Naopak víno určené k archivaci se nechává ve vinařství několik let uležet v dřevěných sudech. Jak tedy vybrat? Je to jednoduché. Obraťte se na některého vinaře. Ten totiž nejlépe ví, které víno je pro archivaci vhodné.

Nebo se podívejte na internetové stránky vinařství. Některá tam uvádějí doporučenou dobu archivace. Jsou i vinaři, kteří tuto informaci dávají na etiketu.

Začněte s více lahvemi

Archivovat jednu láhev asi nemá smysl a nemusí se to ani vyplatit. Jak se bude víno při archivaci vyvíjet, nemůže spolehlivě určit ani zkušený vinař.

Takže pokud koupíte lahví více, můžete po nějaké době víno ochutnat, abyste věděli, jestli má smysl je nechat ležet dál, nebo se už hodí spíš k okamžité konzumaci.

Nejlepší je korek

Určitě jste si všimli, že se čím dál častěji prodávají vína s kovovým uzávěrem nebo zátkou z umělé hmoty. To jsou ta, u nichž se předpokládá rychlá spotřeba a nehodí se k dlouhému skladování. Archivní vína by měla být vždy uzavřená kvalitním přírodním korkem.

Teplota je důležitá

Že víno musí mít určitou teplotu, ví každý – bílé víno před podáváním chladíme na 9–11 °C, pro červené je zase ideální teplota do 18 °C. Jak je to ale při archivaci?

Ideálně by v místnosti, kde chcete archivní víno uchovávat, měla být teplota mezi 10–15 °C. Větší chlad by mu sebral aroma. Vyšší teplota naopak často zapříčiní, že je aroma silné až nepříjemně. V místě uskladnění by navíc nemělo docházet k teplotním výkyvům.

Na to platí jednoduché pravidlo. Je lepší skladovat víno v místnosti o trochu teplejší než v takové, kde se stálá teplota nedá udržet.

Víno musí ležet

Spousta lidí lahev vína jen tak postaví do spíže nebo do přihrádky ve dveřích ledničky a vůbec si neuvědomí, že tím vínu škodí – v tom nejhorším případě se dokonce může úplně zkazit. Spodní část korku by měla být neustále namočená.

Proto byste měli vždy víno skladovat naležato a u archivních vín to platí obzvlášť. Jedině tak do lahve nepronikne kyslík, který má na víno neblahý vliv.

Pozor na pachy

Právě ty korek umí dokonale nasát. Je proto potřeba dát pozor, s čím víno skladujete. Určitě se nebude snášet s výrazně aromatickými potravinami. Nehodí se ani komora, sklep nebo garáž, kde jsou uskladněny různé čisticí prostředky nebo chemikálie.

Ideální není ani skladování vína v takovém místě, kde uchováváte přes zimu ovoce či zeleninu, protože i ty vydávají různé vůně. Už vůbec víno neskladujte tam, kde je třeba i jen minimálně cítit plíseň.

Vlhkost a tma

Vlhkost, kterou víno potřebuje k uskladnění, se pohybuje mezi 60 a 70 %. To je víc, než máte obvykle v bytě. Z toho plyne, že skladování v obýváku je naprosto nevhodné.

Pokud by vás napadla chladná vlhčí chodba, ani to není řešení, protože nezabráníte zase kolísání teplot. Další věcí, kterou víno nemá rádo, je světlo. Nesnáší ani sluneční, ani umělé. UV záření totiž urychluje oxidaci a zrání.

Vinotéka pomůže

Když nemáte sklep ani jinou vhodnou místnost, a přesto byste se chtěli do archivace pustit, pomůže vám vinotéka. Na trhu je jich spousta. Vybírejte z těch, do kterých není vidět a které nejsou zevnitř osvětleny.

Netřást a nepřevážet

Aby mohlo víno dobře zrát, potřebuje především klid. Neměli byste s ním vůbec hýbat. Jen si vzpomeňte, jak lahve leží klidně leta ve vinných sklípcích, aniž by se jich někdo dotýkal.

Když tedy budete lahve neustále brát do rukou, často je přesouvat z místa na místo, proces archivace určitě narušíte.

Jak archivní víno pít?

Až se rozhodnete, že nastal čas degustace, a víno otevřete, měli byste je v ten samý den vypít. Je to trochu jiné, než když máte mladé víno. To vydrží nedopité i několik dní v ledničce. U zralého vína ale nedokážete odhadnout, jak se bude po otevření vyvíjet.

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
8.7.2025
Chalupářský pokrm, se kterým potěšíte nejen sebe, ale i svou rodinu. A s paprikou si ho ještě více oblíbíte! Ingredience 1 lžíce oleje 4 špekáčky 2 cibule 1 mrkev 1 červená paprika 3 stroužky česneku 2 lžíce rajského protlaku 1 lžíce kmínu 4 bobkové listy 2 lžíce mleté uzené papriky 8 brambor 3 rajčata sůl pepř hrst libečku Postup Na oleji orestujte nakrájené špekáčky a d
3.7.2025
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy odložte na 30 minut na papír nebo na noviny, aby z nich vylezl hmyz. Poté květy odstř
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk