Při náhlých zdravotních potížích saháme do domácí lékárničky. Zatímco u dospělých s tím nebývá problém, dětem by taková domácí léčba mohla uškodit.
Dětský organizmus se od dospělého neliší jen váhou, rozdíly mohou nastat i v reakcích na léky, a to i na ty nejběžnější, které obvykle míváme doma. To jsou například tabletky a rozpustné nápoje s kyselinou acetylsalicylovou, užívané proti horečce nebo bolesti.
Jak upozorňuje web Lékarenské kapky, tato látka se nesmí používat při virózách u dětí do 15 let kvůli vyššímu riziku vzniku Reyeova syndromu. To je život ohrožující stav, který bez včasné léčby může skončit smrtí.
Opatrnosti je třeba také u paracetamolu ve vyšším dávkování, který je sice u dětí vhodným lékem k tlumení horečky a bolestí, nicméně je velmi důležité dodržet doporučené dávkování, aby nedošlo k poškození jater.
Zrádné jsou případy, kdy při obtížně zvládnutelném horečnatém onemocnění rodiče kombinují více léčivých přípravků s paracetamolem najednou, uvádí web Lékárenské kapky.
Potíže mohou ale způsobit i přípravky proti průjmu, proti zácpě, některá volně prodejná analgetika i další léky, takže je vždy třeba konzultovat U lékárníka, zda je takový prostředek vhodný pro dítě.