Domů     Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
28.3.2024

Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice.

Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V tom se dnešní doba neliší, jen jíme vydatně bohužel nejen v zimě.

Stejně důležitý byl pro naše předky druhý bod – čerstvě rašícími rostlinami, mladými pampeliškami, kopřivami nebo sedmikráskami, vynahradit tělu dobu strádání bez čerstvých potravin, tedy ovoce a zeleniny.

Ty jsou ovšem dnes k mání celoročně, takže nepotřebujeme doplňovat vitamin C ozdravnou kúrou. Horší už je to ale s dalšími tzv. fytoživinami, které nepatří mezi vitaminy a minerály, přesto jsou pro dobrou kondici nepostradatelné.

Jenže při dlouhém skladování, které mají ovoce a zelenina vyskládané v regálech za sebou, jejich množství podstatně klesá. Proto dostávají čerstvě vyrašené rostliny nový význam a měli bychom je nahradit klíčky a výhonky.

Co trápí současné generace

* Míváme vyčerpanou imunitu po zimních virózách, které nás sice neohrožují tak jako naše prapředky, ale tělu dá zabrat nemoc i její léčba. Potřebujeme podpořit regeneraci jater, které tvořily protilátky, i střeva jako hlavního sídla imunity.

* Naše domovy a obecně budovy, v nichž trávíme drtivou většinu času v zimě, jsou oproti době před sto lety zatíženy stopami mnoha chemikálií, které se uvolňují jak z vybavení, tak ze stavebních materiálů.

Největším problémem je formaldehyd, který se doma hromadí z mnoha zdrojů zdrojů – laminátových podlah, lepidel na koberce a tapet, tmelů, nátěrů, matrací, čalouněného nábytku, cigaretového kouře i zplodin plynového sporáku.

Odbourávání těchto škodlivin opět zatěžuje hlavně játra, ale také ledviny a imunitní systém.

* Žijeme ve stavu zvýšeného stresu, což není jen reakce psychiky, ale také řada změn tělesných pochodů, které vedou k vyčerpání.

Tři týdny, které prospějí

Naplánujte si na ně nenáročnou ozdravnou kúru. Měla by vycházet z jídelníčku, který dodá nedostatkové živiny a celkově posílí. Velmi prospěšná je i vodoléčba, která uleví od stresu a napětí.

A do třetice dalším silným pomocníkem jsou byliny, kterým se říká adaptogeny a které mají mimořádnou schopnost zvyšovat odolnost těla i psychiky vůči zátěži. A co je důležité, chybějící energii neberou z rezerv.

1. krok: Jídelníček

Nepotřebujete speciální recepty, stačí se po dobu kúry vzdát jídel s nepříznivým dopadem na zdraví, což jsou především uzeniny, sladkosti a průmyslově vyráběná hotová jídla.

Jídelníček by měl být vyvážený a pestrý s co nejširším zastoupením různých druhů zeleniny, ovoce, ale i luštěnin, ořechů a libového masa a sýrů. Ve zvýšené míře zkuste zařadit následující potraviny:

Syrovátka čili bílkoviny

Pro regeneraci potřebuje tělo bílkoviny. Skvělým a dobře dostupným zdrojem je syrovátka, zvláště sušená. Dá se přidat do jakéhokoli sladkého jídla, ideálně do ranní kaše, do jogurtu, tvarohu, mléčných koktejlů nebo smoothies.

Kromě syrovátky samozřejmě bílkoviny dodají klasické zdroje jako maso a ryby, dále sýry, vejce.

Libové maso čili B12

Vitamin B12 se významně podílí na hospodaření se živinami a energií. Jeho slabinou je ovšem to, že si ho tělo nedokáže uchovávat do zásoby. Proto je B12 třeba dodávat pravidelně.

Jakmile chybí, začne váznout také tvorba červených krvinek, čímž slabost dále narůstá.

Mandle a ořechy čili hořčík

Hořčík je jednou ze základních podmínek toho, aby náš metabolismus byl schopen produkovat energii. Když v těle chybí, některé pochody se zpomalí, jiné zkomplikují.

Kromě ořechů je dobrým zdrojem také kakao, které se dá přimíchat do müsli, do tvarohu nebo prostě připravit jako nápoj.

Banány a brambory čili draslík

Je nezbytný pro využívání energie ze sacharidů i ukládání zásobního cukru ve svalech a játrech. Nedostatek se ohlásí pocitem slabých a těžkých svalů, následuje nespavost a únava.

Výhonky čili čerstvé fytoživiny

Klíčky a o něco větší výhonky obsahují ve srovnání s běžnou zeleninou mimořádné množství čerstvě vytvořených nových látek s ochranným vlivem na zdraví.

Dodávají je v koncentrované podobě, takže stačí i menší porce denně na posypání pomazánek nebo vařeného jídla.

Mořské ryby čili jód

Jód potřebuje štítná žláza, která plní funkci jaké si centrály pro řízení hospodaření s energií v těle. Pokud nefunguje správně, poznáte to zimomřivostí, ale především nevýkonností a slabostí, od níž nepomůže ani odpočinek.

2. krok: Vodoléčba

Příznivý efekt má už samotná teplá voda, neboť podpoří rozšíření cév, a tím metabolismus a odvádění odpadních látek z tkání. Účinek teplé vody můžete zesílit perličkovou masáží nebo přídavkem bylin a jejich výtažků.

Pozor: Při akutních infekčních onemocněních jsou koupele zcela nevhodné a můžou zhoršit stav.

Povzbuzující koupele

* Borovicová

Borovicový olej obsahuje látky, které působí povzbudivě na metabolismus, ale i psychiku. Tím řeší hned dvě časté příčiny slabosti a únavy. Používejte ho ale opatrně, je velmi intenzivní, do první koupele stačí kapka nebo dvě rozmíchané v troše smetany. V samotné vodě by se totiž olej nerozptýlil.

* Rozmarýnová

Výrazně zlepšuje prokrvení a celkově povzbuzuje, proto se doporučuje koupel připravovat spíše po ránu, večer by zahnala spánek. Spařte hrst sušeného rozmarýnu 1 l vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Pak vlijte do připravené koupele. Místo výluhu lze použít i rozmarýnový olej nebo rozmarýnovou koupelovou sůl.

* Růžová

Připravuje se z několika kapek esenciálního růžového oleje, které je třeba rozmíchat v malém množství smetany a pak přidat do koupele. V sezóně ale můžete použít i čerstvé okvětní plátky.

Budete potřebovat asi dvě hrsti, ty v míse spařte na výluh a pak vlijte do vody ve vaně.

Růžová esence působí na únavu přes psychiku, rozpouští duševní napětí a stres a mírní deprese. Právě tyto stavy se často skrývají nevysvětlitelnou únavou a nevýkonností.

3. krok: Posilující byliny

Hodí se, pokud máte pocit, že každodenní povinnosti už pro vyčerpanost stěží zvládáte.

* Rozchodnice růžová

Posiluje tělesnou energii a fyzickou výdrž, ulevuje při vyčerpání, snižuje únavnost a malátnost.

Současně zlepšuje duševní výkonnost a mírní úzkostní a depresivní nápady díky své schopnosti příznivě ovlivňovat hladinu látek působící na náladu jako serotonin, endorfin a dopamin.

* Eleuterokok ostnitý

Seženete ho také pod názvem sibiřský ženšen. Zasahuje do hospodaření s energií v těle, a tím snižuje chronickou únavu. Urychlí rekonvalescenci a příjemnou změnu pocítíte také při dlouhodobých onemocněních doprovázených únavou.

Pokud se začnete sportovat, pak vám eleutorokok nejen dodá víc energie, ale současně sníží bolesti z namožených svalů.

Ale pozor: Eleutorokok není vhodný při vysokém krevním tlaku nebo srdečních onemocněních.

* Šišák bajkalský

Zatímco eleutorok zlepší využívání energie v těle, šišák posiluje spíš zklidněním psychiky, mírní následky stresu, úzkost a podrážděnost, zlepšuje spánek, a tím dává prostor pro přirozenou regeneraci sil.

Pro jarní kúru je podstatný také jeho blahodárný vliv na játra, podporuje regeneraci jater poškozených ztukovatěním a škodlivinami.

* Vitánie snodárná

Známější je pod názvem ašvaganda, jak ji označuje indická áyurvéda. Vitánie příznivě působí na štítnou žlázu a produkci hormonů, které řídí hospodaření s energií v těle. To ale není jediným způsob, jakým posiluje.

Působí navíc přímo proti stresovému hormonu kortizolu a zlepšuje spánek, což naznačuje její název. Podporuje tak přirozenou regeneraci sil, aniž by tělo nutila čerpat z rezerv.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
4.6.2024
Nohám a zvláště chodidlům bychom měli dopřát takovou péči, abychom si po celé jaro a léto mohli užívat lehký krok. Na teplejší období v roce měníme obuv za lehčí, a tak je namístě dopřát chodidlům pečující kúru. Jenže jaký přípravek vybrat, když je jich na trhu tolik? Je téměř jedno, jaké značce dáte přednost, mnohem důležitější je chodidlům dopřát péči komplexní. Začněte od koupele, předtím si p
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
epochaplus.cz
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –