Domů     Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
28.3.2024

Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice.

Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V tom se dnešní doba neliší, jen jíme vydatně bohužel nejen v zimě.

Stejně důležitý byl pro naše předky druhý bod – čerstvě rašícími rostlinami, mladými pampeliškami, kopřivami nebo sedmikráskami, vynahradit tělu dobu strádání bez čerstvých potravin, tedy ovoce a zeleniny.

Ty jsou ovšem dnes k mání celoročně, takže nepotřebujeme doplňovat vitamin C ozdravnou kúrou. Horší už je to ale s dalšími tzv. fytoživinami, které nepatří mezi vitaminy a minerály, přesto jsou pro dobrou kondici nepostradatelné.

Jenže při dlouhém skladování, které mají ovoce a zelenina vyskládané v regálech za sebou, jejich množství podstatně klesá. Proto dostávají čerstvě vyrašené rostliny nový význam a měli bychom je nahradit klíčky a výhonky.

Co trápí současné generace

* Míváme vyčerpanou imunitu po zimních virózách, které nás sice neohrožují tak jako naše prapředky, ale tělu dá zabrat nemoc i její léčba. Potřebujeme podpořit regeneraci jater, které tvořily protilátky, i střeva jako hlavního sídla imunity.

* Naše domovy a obecně budovy, v nichž trávíme drtivou většinu času v zimě, jsou oproti době před sto lety zatíženy stopami mnoha chemikálií, které se uvolňují jak z vybavení, tak ze stavebních materiálů.

Největším problémem je formaldehyd, který se doma hromadí z mnoha zdrojů zdrojů – laminátových podlah, lepidel na koberce a tapet, tmelů, nátěrů, matrací, čalouněného nábytku, cigaretového kouře i zplodin plynového sporáku.

Odbourávání těchto škodlivin opět zatěžuje hlavně játra, ale také ledviny a imunitní systém.

* Žijeme ve stavu zvýšeného stresu, což není jen reakce psychiky, ale také řada změn tělesných pochodů, které vedou k vyčerpání.

Tři týdny, které prospějí

Naplánujte si na ně nenáročnou ozdravnou kúru. Měla by vycházet z jídelníčku, který dodá nedostatkové živiny a celkově posílí. Velmi prospěšná je i vodoléčba, která uleví od stresu a napětí.

A do třetice dalším silným pomocníkem jsou byliny, kterým se říká adaptogeny a které mají mimořádnou schopnost zvyšovat odolnost těla i psychiky vůči zátěži. A co je důležité, chybějící energii neberou z rezerv.

1. krok: Jídelníček

Nepotřebujete speciální recepty, stačí se po dobu kúry vzdát jídel s nepříznivým dopadem na zdraví, což jsou především uzeniny, sladkosti a průmyslově vyráběná hotová jídla.

Jídelníček by měl být vyvážený a pestrý s co nejširším zastoupením různých druhů zeleniny, ovoce, ale i luštěnin, ořechů a libového masa a sýrů. Ve zvýšené míře zkuste zařadit následující potraviny:

Syrovátka čili bílkoviny

Pro regeneraci potřebuje tělo bílkoviny. Skvělým a dobře dostupným zdrojem je syrovátka, zvláště sušená. Dá se přidat do jakéhokoli sladkého jídla, ideálně do ranní kaše, do jogurtu, tvarohu, mléčných koktejlů nebo smoothies.

Kromě syrovátky samozřejmě bílkoviny dodají klasické zdroje jako maso a ryby, dále sýry, vejce.

Libové maso čili B12

Vitamin B12 se významně podílí na hospodaření se živinami a energií. Jeho slabinou je ovšem to, že si ho tělo nedokáže uchovávat do zásoby. Proto je B12 třeba dodávat pravidelně.

Jakmile chybí, začne váznout také tvorba červených krvinek, čímž slabost dále narůstá.

Mandle a ořechy čili hořčík

Hořčík je jednou ze základních podmínek toho, aby náš metabolismus byl schopen produkovat energii. Když v těle chybí, některé pochody se zpomalí, jiné zkomplikují.

Kromě ořechů je dobrým zdrojem také kakao, které se dá přimíchat do müsli, do tvarohu nebo prostě připravit jako nápoj.

Banány a brambory čili draslík

Je nezbytný pro využívání energie ze sacharidů i ukládání zásobního cukru ve svalech a játrech. Nedostatek se ohlásí pocitem slabých a těžkých svalů, následuje nespavost a únava.

Výhonky čili čerstvé fytoživiny

Klíčky a o něco větší výhonky obsahují ve srovnání s běžnou zeleninou mimořádné množství čerstvě vytvořených nových látek s ochranným vlivem na zdraví.

Dodávají je v koncentrované podobě, takže stačí i menší porce denně na posypání pomazánek nebo vařeného jídla.

Mořské ryby čili jód

Jód potřebuje štítná žláza, která plní funkci jaké si centrály pro řízení hospodaření s energií v těle. Pokud nefunguje správně, poznáte to zimomřivostí, ale především nevýkonností a slabostí, od níž nepomůže ani odpočinek.

2. krok: Vodoléčba

Příznivý efekt má už samotná teplá voda, neboť podpoří rozšíření cév, a tím metabolismus a odvádění odpadních látek z tkání. Účinek teplé vody můžete zesílit perličkovou masáží nebo přídavkem bylin a jejich výtažků.

Pozor: Při akutních infekčních onemocněních jsou koupele zcela nevhodné a můžou zhoršit stav.

Povzbuzující koupele

* Borovicová

Borovicový olej obsahuje látky, které působí povzbudivě na metabolismus, ale i psychiku. Tím řeší hned dvě časté příčiny slabosti a únavy. Používejte ho ale opatrně, je velmi intenzivní, do první koupele stačí kapka nebo dvě rozmíchané v troše smetany. V samotné vodě by se totiž olej nerozptýlil.

* Rozmarýnová

Výrazně zlepšuje prokrvení a celkově povzbuzuje, proto se doporučuje koupel připravovat spíše po ránu, večer by zahnala spánek. Spařte hrst sušeného rozmarýnu 1 l vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Pak vlijte do připravené koupele. Místo výluhu lze použít i rozmarýnový olej nebo rozmarýnovou koupelovou sůl.

* Růžová

Připravuje se z několika kapek esenciálního růžového oleje, které je třeba rozmíchat v malém množství smetany a pak přidat do koupele. V sezóně ale můžete použít i čerstvé okvětní plátky.

Budete potřebovat asi dvě hrsti, ty v míse spařte na výluh a pak vlijte do vody ve vaně.

Růžová esence působí na únavu přes psychiku, rozpouští duševní napětí a stres a mírní deprese. Právě tyto stavy se často skrývají nevysvětlitelnou únavou a nevýkonností.

3. krok: Posilující byliny

Hodí se, pokud máte pocit, že každodenní povinnosti už pro vyčerpanost stěží zvládáte.

* Rozchodnice růžová

Posiluje tělesnou energii a fyzickou výdrž, ulevuje při vyčerpání, snižuje únavnost a malátnost.

Současně zlepšuje duševní výkonnost a mírní úzkostní a depresivní nápady díky své schopnosti příznivě ovlivňovat hladinu látek působící na náladu jako serotonin, endorfin a dopamin.

* Eleuterokok ostnitý

Seženete ho také pod názvem sibiřský ženšen. Zasahuje do hospodaření s energií v těle, a tím snižuje chronickou únavu. Urychlí rekonvalescenci a příjemnou změnu pocítíte také při dlouhodobých onemocněních doprovázených únavou.

Pokud se začnete sportovat, pak vám eleutorokok nejen dodá víc energie, ale současně sníží bolesti z namožených svalů.

Ale pozor: Eleutorokok není vhodný při vysokém krevním tlaku nebo srdečních onemocněních.

* Šišák bajkalský

Zatímco eleutorok zlepší využívání energie v těle, šišák posiluje spíš zklidněním psychiky, mírní následky stresu, úzkost a podrážděnost, zlepšuje spánek, a tím dává prostor pro přirozenou regeneraci sil.

Pro jarní kúru je podstatný také jeho blahodárný vliv na játra, podporuje regeneraci jater poškozených ztukovatěním a škodlivinami.

* Vitánie snodárná

Známější je pod názvem ašvaganda, jak ji označuje indická áyurvéda. Vitánie příznivě působí na štítnou žlázu a produkci hormonů, které řídí hospodaření s energií v těle. To ale není jediným způsob, jakým posiluje.

Působí navíc přímo proti stresovému hormonu kortizolu a zlepšuje spánek, což naznačuje její název. Podporuje tak přirozenou regeneraci sil, aniž by tělo nutila čerpat z rezerv.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
3.4.2024
Mozek je přirozeně hravý a nejvíce ho ubíjí rutina. Tedy když jeden den probíhá jako druhý a žádné nové výzvy nepřicházejí. Čelit tomu přitom můžete i maličkostmi. Prostě udělejte něco jinak nebo zkuste nacvičit novou dovednost. Začněte cvičit svou méně šikovnou ruku. Jste praváci? Pak si zkuste vyčistit zuby nebo se učesat levou rukou. U leváků samozřejmě naopak pravou. To je ale jen jedna z řa
2.4.2024
Probiotika v našem povědomí zakotvila jako přírodní prostředek pro zlepšení imunity. Tím skutečně jsou. Mnohem méně se ale ví, že je to jen jedna z jejich mimořádných schopností. Střevo obývá kolem 400 různých typů bakterií a ideální je stav, kdy převažují ty prospěšné, což jsou hlavně laktobacily a bifidobakterie. Ty svým metabolismem vytvářejí prostředí, které nesvědčí škodlivým bakteriím, a
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn