Domů     Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
28.3.2024

Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice.

Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V tom se dnešní doba neliší, jen jíme vydatně bohužel nejen v zimě.

Stejně důležitý byl pro naše předky druhý bod – čerstvě rašícími rostlinami, mladými pampeliškami, kopřivami nebo sedmikráskami, vynahradit tělu dobu strádání bez čerstvých potravin, tedy ovoce a zeleniny.

Ty jsou ovšem dnes k mání celoročně, takže nepotřebujeme doplňovat vitamin C ozdravnou kúrou. Horší už je to ale s dalšími tzv. fytoživinami, které nepatří mezi vitaminy a minerály, přesto jsou pro dobrou kondici nepostradatelné.

Jenže při dlouhém skladování, které mají ovoce a zelenina vyskládané v regálech za sebou, jejich množství podstatně klesá. Proto dostávají čerstvě vyrašené rostliny nový význam a měli bychom je nahradit klíčky a výhonky.

Co trápí současné generace

* Míváme vyčerpanou imunitu po zimních virózách, které nás sice neohrožují tak jako naše prapředky, ale tělu dá zabrat nemoc i její léčba. Potřebujeme podpořit regeneraci jater, které tvořily protilátky, i střeva jako hlavního sídla imunity.

* Naše domovy a obecně budovy, v nichž trávíme drtivou většinu času v zimě, jsou oproti době před sto lety zatíženy stopami mnoha chemikálií, které se uvolňují jak z vybavení, tak ze stavebních materiálů.

Největším problémem je formaldehyd, který se doma hromadí z mnoha zdrojů zdrojů – laminátových podlah, lepidel na koberce a tapet, tmelů, nátěrů, matrací, čalouněného nábytku, cigaretového kouře i zplodin plynového sporáku.

Odbourávání těchto škodlivin opět zatěžuje hlavně játra, ale také ledviny a imunitní systém.

* Žijeme ve stavu zvýšeného stresu, což není jen reakce psychiky, ale také řada změn tělesných pochodů, které vedou k vyčerpání.

Tři týdny, které prospějí

Naplánujte si na ně nenáročnou ozdravnou kúru. Měla by vycházet z jídelníčku, který dodá nedostatkové živiny a celkově posílí. Velmi prospěšná je i vodoléčba, která uleví od stresu a napětí.

A do třetice dalším silným pomocníkem jsou byliny, kterým se říká adaptogeny a které mají mimořádnou schopnost zvyšovat odolnost těla i psychiky vůči zátěži. A co je důležité, chybějící energii neberou z rezerv.

1. krok: Jídelníček

Nepotřebujete speciální recepty, stačí se po dobu kúry vzdát jídel s nepříznivým dopadem na zdraví, což jsou především uzeniny, sladkosti a průmyslově vyráběná hotová jídla.

Jídelníček by měl být vyvážený a pestrý s co nejširším zastoupením různých druhů zeleniny, ovoce, ale i luštěnin, ořechů a libového masa a sýrů. Ve zvýšené míře zkuste zařadit následující potraviny:

Syrovátka čili bílkoviny

Pro regeneraci potřebuje tělo bílkoviny. Skvělým a dobře dostupným zdrojem je syrovátka, zvláště sušená. Dá se přidat do jakéhokoli sladkého jídla, ideálně do ranní kaše, do jogurtu, tvarohu, mléčných koktejlů nebo smoothies.

Kromě syrovátky samozřejmě bílkoviny dodají klasické zdroje jako maso a ryby, dále sýry, vejce.

Libové maso čili B12

Vitamin B12 se významně podílí na hospodaření se živinami a energií. Jeho slabinou je ovšem to, že si ho tělo nedokáže uchovávat do zásoby. Proto je B12 třeba dodávat pravidelně.

Jakmile chybí, začne váznout také tvorba červených krvinek, čímž slabost dále narůstá.

Mandle a ořechy čili hořčík

Hořčík je jednou ze základních podmínek toho, aby náš metabolismus byl schopen produkovat energii. Když v těle chybí, některé pochody se zpomalí, jiné zkomplikují.

Kromě ořechů je dobrým zdrojem také kakao, které se dá přimíchat do müsli, do tvarohu nebo prostě připravit jako nápoj.

Banány a brambory čili draslík

Je nezbytný pro využívání energie ze sacharidů i ukládání zásobního cukru ve svalech a játrech. Nedostatek se ohlásí pocitem slabých a těžkých svalů, následuje nespavost a únava.

Výhonky čili čerstvé fytoživiny

Klíčky a o něco větší výhonky obsahují ve srovnání s běžnou zeleninou mimořádné množství čerstvě vytvořených nových látek s ochranným vlivem na zdraví.

Dodávají je v koncentrované podobě, takže stačí i menší porce denně na posypání pomazánek nebo vařeného jídla.

Mořské ryby čili jód

Jód potřebuje štítná žláza, která plní funkci jaké si centrály pro řízení hospodaření s energií v těle. Pokud nefunguje správně, poznáte to zimomřivostí, ale především nevýkonností a slabostí, od níž nepomůže ani odpočinek.

2. krok: Vodoléčba

Příznivý efekt má už samotná teplá voda, neboť podpoří rozšíření cév, a tím metabolismus a odvádění odpadních látek z tkání. Účinek teplé vody můžete zesílit perličkovou masáží nebo přídavkem bylin a jejich výtažků.

Pozor: Při akutních infekčních onemocněních jsou koupele zcela nevhodné a můžou zhoršit stav.

Povzbuzující koupele

* Borovicová

Borovicový olej obsahuje látky, které působí povzbudivě na metabolismus, ale i psychiku. Tím řeší hned dvě časté příčiny slabosti a únavy. Používejte ho ale opatrně, je velmi intenzivní, do první koupele stačí kapka nebo dvě rozmíchané v troše smetany. V samotné vodě by se totiž olej nerozptýlil.

* Rozmarýnová

Výrazně zlepšuje prokrvení a celkově povzbuzuje, proto se doporučuje koupel připravovat spíše po ránu, večer by zahnala spánek. Spařte hrst sušeného rozmarýnu 1 l vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Pak vlijte do připravené koupele. Místo výluhu lze použít i rozmarýnový olej nebo rozmarýnovou koupelovou sůl.

* Růžová

Připravuje se z několika kapek esenciálního růžového oleje, které je třeba rozmíchat v malém množství smetany a pak přidat do koupele. V sezóně ale můžete použít i čerstvé okvětní plátky.

Budete potřebovat asi dvě hrsti, ty v míse spařte na výluh a pak vlijte do vody ve vaně.

Růžová esence působí na únavu přes psychiku, rozpouští duševní napětí a stres a mírní deprese. Právě tyto stavy se často skrývají nevysvětlitelnou únavou a nevýkonností.

3. krok: Posilující byliny

Hodí se, pokud máte pocit, že každodenní povinnosti už pro vyčerpanost stěží zvládáte.

* Rozchodnice růžová

Posiluje tělesnou energii a fyzickou výdrž, ulevuje při vyčerpání, snižuje únavnost a malátnost.

Současně zlepšuje duševní výkonnost a mírní úzkostní a depresivní nápady díky své schopnosti příznivě ovlivňovat hladinu látek působící na náladu jako serotonin, endorfin a dopamin.

* Eleuterokok ostnitý

Seženete ho také pod názvem sibiřský ženšen. Zasahuje do hospodaření s energií v těle, a tím snižuje chronickou únavu. Urychlí rekonvalescenci a příjemnou změnu pocítíte také při dlouhodobých onemocněních doprovázených únavou.

Pokud se začnete sportovat, pak vám eleutorokok nejen dodá víc energie, ale současně sníží bolesti z namožených svalů.

Ale pozor: Eleutorokok není vhodný při vysokém krevním tlaku nebo srdečních onemocněních.

* Šišák bajkalský

Zatímco eleutorok zlepší využívání energie v těle, šišák posiluje spíš zklidněním psychiky, mírní následky stresu, úzkost a podrážděnost, zlepšuje spánek, a tím dává prostor pro přirozenou regeneraci sil.

Pro jarní kúru je podstatný také jeho blahodárný vliv na játra, podporuje regeneraci jater poškozených ztukovatěním a škodlivinami.

* Vitánie snodárná

Známější je pod názvem ašvaganda, jak ji označuje indická áyurvéda. Vitánie příznivě působí na štítnou žlázu a produkci hormonů, které řídí hospodaření s energií v těle. To ale není jediným způsob, jakým posiluje.

Působí navíc přímo proti stresovému hormonu kortizolu a zlepšuje spánek, což naznačuje její název. Podporuje tak přirozenou regeneraci sil, aniž by tělo nutila čerpat z rezerv.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
27.2.2025
Jsou náchylné k prochladnutí a případný zánět není nic, o co by člověk stál. Ale o ledviny bychom tak jako tak měli pečovat celoročně. Pro tělo jsou nesmírně důležité a mají více funkcí než jen filtrování a vylučování škodlivin. Například produkují hormony, které ovlivňují krevní tlak i tvorbu červených krvinek. Udržují v rovnováze minerály jako jsou draslík a sodík. Podílejí se i na tvorbě důlež
reklama
Šikovné tipy
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Krásné vlasy přes zimu trpěly
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. […]
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Sedmiletá válka: Odmítly evropské mocnosti shnilý kompromis?
historyplus.cz
Sedmiletá válka: Odmítly evropské mocnosti shnilý kompromis?
Větší ozbrojený konflikt Evropa dosud nezažila. Sedmiletá válka přinese zklamání Francii či Rakousku, a naopak Prusko definitivně katapultuje mezi velmoci. O život během ní přijdou statisíce vojáků a civilistů. A protože se bude bojovat i na dalších kontinentech, sedmileté válce se někdy právem říká „nultá světová“. Války o rakouské dědictví po dlouhých osmi letech definitivně
VÍTÁNÍ JARA NA RODOVÝCH MÍSTECH ROUDNICKÝCH LOBKOWICZŮ.
epochanacestach.cz
VÍTÁNÍ JARA NA RODOVÝCH MÍSTECH ROUDNICKÝCH LOBKOWICZŮ.
Zima je u konce a pamětihodnosti ve správě organizace House of Lobkowicz otevírají své brány všem turistům a milovníkům historie a umění. Nelahozeves – zámek a Rodný dům Antonína Dvořáka Zámek Nelahozeves přivítá jaro a s ním turistickou sezonu v sobotu 29. března 2025 od 10:00 do 18:00. Pro návštěvníky bude připraven program, v němž
Inspirace pro románovou postavu: Komu omrzl nos v Karpatech?
enigmaplus.cz
Inspirace pro románovou postavu: Komu omrzl nos v Karpatech?
Humoristický román Jaroslava Haška (1883-1923) dobyl svět a představil v něm jednoho dobře známého českého vojína rakousko-uherské armády. Do více než padesáti jazyků byly přeloženy Osudy dobrého vojá
Něžné růžové pohlazení
nejsemsama.cz
Něžné růžové pohlazení
Není divu, že zakletá princezna tak dlouho spala. Omamná vůně růží jistě podpořila její klidný spánek a krásné sny. I my ale můžeme využít sílu růží pro svou krásu i duševní harmonii. Růžová voda i olej je takový malý zázrak pro pleť i vlasy, pomáhá také při problémech se spaním. Vzácný olej i voda Čistý růžový olej býval velmi ceněný
Růžový jaspis na krku mi splnil velké přání
skutecnepribehy.cz
Růžový jaspis na krku mi splnil velké přání
Na miminko jsme čekali s přítelem dlouho. Pak mi na jarmarku koupil krásný náhrdelník a ty růžové kamínky, které jsem nosila na krku, asi skutečně splnily můj sen. Ty růžové kamínky na šňůrce jsem si koupila na jednom masopustním jarmarku. V malém městečku na jihu Čech jsme se ocitli s přítelem náhodou. Jeli jsme kolem a řekli si, že se
Sokolnictví v Česku: Tradice, umění a moderní výzvy
21stoleti.cz
Sokolnictví v Česku: Tradice, umění a moderní výzvy
Sokolnictví, jedno z nejstarších loveckých umění, má v České republice hluboké historické kořeny a stále živou tradici. Není jen fascinující podívanou, ale také důležitým nástrojem ochrany přírody. Je
Krémové těstoviny s hříbky
tisicereceptu.cz
Krémové těstoviny s hříbky
Výtečné rychlé těstoviny se smetanovou omáčkou si zamilujete. Suroviny 1 balení vašich oblíbených těstovin hrst čerstvých nebo sušených hříbků 250 ml smetany ke šlehání 4 trojhránky taveného
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
epochaplus.cz
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz
V samém srdci Palazzo del Sol
Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na světě se nachází necelých pět kilometrů od Miami. Soukromý Fisher Island, jenž je majetkem rodiny Vanderbiltů, hrdě nese architektonický projekt Palazzo del Sol, zahrnující 43 luxusních apartmá. Projekt byl svěřen architektonickému studiu Kobi Karp a švýcarskému krajinářskému architektovi Enzu Eneovi. Nedávno dokončený desetipatrový boutique komplex se 43 bytovými jednotkami má
Bernášková to rozjíždí s muži
nasehvezdy.cz
Bernášková to rozjíždí s muži
V poslední době je herečka Jana Bernášková (44) ze seriálu ZOO Nové začátky jako utržená ze řetězu! Rozchod s manželem, scenáristou Rudolfem Merknerem (52), jí zřejmě prospěl a znovu se jí vrátila
Vyšebrodský cyklus: Nebezpečně okouzlil i Adolfa Hitlera
epochalnisvet.cz
Vyšebrodský cyklus: Nebezpečně okouzlil i Adolfa Hitlera
Žal, který otec cítí nad ztrátou syna, se nedá popsat. Petr I. z Rožmberka oplakává svého dědice Jindřicha, který padl po boku krále Jana Lucemburského v bitvě u Kresčaku. Pro spásu jeho duše se nejspíš rozhodne učinit bohulibý skutek, když pro rodový klášter ve Vyšším Brodě objedná skutečný skvost českého gotického malířství.   Vyšebrodský cyklus,
František Jungvirt navázal spolupráci s kadeřnictvím Red salon
iluxus.cz
František Jungvirt navázal spolupráci s kadeřnictvím Red salon
Sklářský výtvarník, designér a malíř skla František Jungvirt, jenž se od letošního roku, věnuje výhradně své vlastní značce františek jungvirt., navázal novou spolupráci. Pražské kadeřnictví Red salon