Ledvinové kameny jsou vůbec nejčastějším onemocněním ledvin a nesmírně znepříjemňují život. Navíc se často „vracejí“, opakují se až u 70 % pacientů.
Ledvinové kameny samovolně opouštějí tělo s močí a mnoho z nich nevyvolá žádné problémy. Už ty o velikosti 2-3 mm však „zlobí“ – mohou způsobit ucpání močovodu a musejí pryč. Nejčastěji tzv.
urolitiáza (tedy ledvinové kameny) postihuje lidi v produktivním věku. Trápí více muže. Nejčastějším důvodem je, že málo pijeme. Pak moč obsahuje více minerálních látek a odpadních produktů. Začnou se z nich tvořit krystaly a následně ledvinové kameny.
Tomu se dá jednoduše zabránit zvýšeným příjmem tekutin. Ty pomohou moč naředit a tím riziko výrazně snížit.
Kolik a čeho vypít
Aby byl příjem dostatečný, požadují lékaři alespoň (a to je podle nich minimální) 2 litry tekutin denně. Převažovat by měla čistá voda a minerálky. Určitě však nevypijeme celou dávku najednou.
Naopak žádoucí je, rozdělit ji do několika porcí a popíjet v průběhu celého dne. Zařazení minerálek není náhodné. Je totiž zjištěno, že například vyšší obsah hořčíku nebo draslíku ve vodě přispívá k „urologickému“ zdraví a dokonce dokáže vzniku kamenů zabránit.
Tím byl odbourán mýtus, že pitím minerálních vod si naopak na ledvinové kameny zakládáme. Ke každodennímu pití jsou vhodnější přírodní minerálky s nižším a středním obsahem minerálů.
A dále…
Občas můžete do svého pitného režimu zařadit i ovocné šťávy, zejména pomerančový džus. Vyhnout byste se ale měli kolovým nápojům a sladkým limonádám. Ty riziko vzniku urolitiázy zvyšují. Také jste slyšeli, že proti kamenům prospívá pivo?
Tak tento mýtus také lékaři vyvracejí a pití piva jako prevenci tvorby ledvinových kamenů nedoporučují. Zvyšuje vylučování kyseliny močové.
Naopak souhlasně kývají nad vyváženou stravou bohatou na zeleninu a vlákninu, s přiměřeným příjmem vápníku (doporučená denní dávka je 800 mg), ale omezeným příjmem živočišných bílkovin (0,8–1 g na 1 kg tělesné hmotnosti denně) a soli (4–5 g za den).
Tipy pro zdravé ledviny
* Jezte dostatek ovoce a zeleniny. Jsou bohaté na antioxidanty a organismus hydratují.
* Pijte přiměřeně, okolo 6–8 sklenic čisté vody denně.
* Omezte sůl, výrazně tím ledvinám prospějete. Potraviny samy o sobě jí obsahují dostatek.
* Vsaďte na bylinky: nejlépe je popíjet čaje z petrželkové natě, bobkového listu nebo kvalitní zelený čaj, který navíc dokáže zrychlovat metabolismus.
Když už kameny mám
Léčebných metod je několik a představují jednu z převratných změn v medicíně. Pokud byl dříve prakticky jedinou možností otevřený chirurgický výkon, pak od počátku osmdesátých let dvacátého století je tato operace spíše raritou.
Výběr nejlepší metody k odstranění kamene se řídí především jeho velikostí, místem, kde se nachází a jeho složením. V úvahu se berou i možné komplikace, jako je infekce močových cest nebo celkový stav nemocného.
TYPY LÉČBY
1. Rozdrcení kamene tzv. rázovou vlnou
Lékař vám ji nabídne, pokud máte menší kamínky do 2 cm, nebo kameny v močovodu, dá-li se bezpečně určit, kde se přesně nacházejí. Ovšem jste-li obézní, pak tato metoda pro vás není vhodná.
Také se nehodí u lidí s vážnými deformitami páteře nebo s kameny, jež drcení rázovou vlnou odolávají. Dobrou zprávou je, že není potřeba celková narkóza. Rázové vlny budete cítit jako mírné údery do bederní oblasti. Zákrok trvá přibližně 1 hodinu a komplikace nebývají časté.
* Výhodou je, že po tomto zákroku odejdete z operačního sálu bez jizvy a rekonvalescence je rychlá (i když zbytečky kamínků mohou odcházet v průběhu několika následujících týdnů).
2. Odstranění kamene nově vytvořeným traktem
Tento na první pohled složitý název znamená, že v celkové narkóze lékař zavede do ledviny přes kůži na boku speciální nástroj, ten rozdrtí kámen a jemná drť se odsaje ven. Délka operace závisí na velikosti a uložení kamene, v průměru trvá 60 minut.
Na konci zákroku se operačním kanálem do ledviny na několik dní zavede tzv. nefrostomie. To je umělé vyústění ledviny, při kterém se moč odvádí pomocí cévky. V nemocnici si po zákroku asi 5 dní poležíte. Jizva na boku je malinká, přibližně 1 cm. Komplikace nebývají časté.
* Nevýhodou tohoto typu operace je, že doba rekonvalescence bývá delší nebo u těch ostatních. Trvá několik týdnů.
3. Odstranění kamene přes močový měchýř a močovod
Jak už název napovídá, zavede vám u tohoto typu ošetření lékař přístroj přes močovou trubici do močového měchýře a dále do močovodu nebo do tzv. vývodného systému ledviny. Pokud je kamínek menší, vytáhne ho.
Větší kameny musí nejprve rozdrtit pomocí laseru a vytahovat po částech. Nakonec může na přechodnou dobu do močovodu a ledviny zavést malou trubičku (stent), která zprůchodní močové cesty a sníží tak riziko možných pooperačních komplikací.
Operace může trvat od 20 do 60 minut a komplikace nebývají ani časté, ani závažné. Po několika dnech od operace budete propuštěni domů.
* Výhodou tohoto zákroku je krátká doba rekonvalescence (několik dní) a také to, že po ní nezůstane žádná jizva.
4. Laparoskopie a otevřená chirurgie
K laparoskopickému řešení přistoupí lékař jen tehdy, kdy nejsou možné nebo selhaly ostatní metody. Například, když je kámen příliš velký.
Klasické (otevřené) chirurgické výkony jsou dnes prováděny pouze ve specializovaných centrech a pouze v případě řešení komplikací.
7 signálů, že ledviny nefungují, jak by měly
Ledviny jsou nesmírně důležitý orgán. Filtrují krev a brání tomu, aby se do krevního oběhu dostával toxický odpad. Zpracují až 130 litrů krve denně. Typickou emocí ledvin podle tradiční čínské medicíny je úzkost.
1. Otoky způsobené zadržováním vody v těle mohou souviset se špatnou funkcí lymfatického systému, ale také bývají neklamnou známkou poruchy ledvin. Pokud mají ledviny problém a nezvládají, vylučují stále méně tekutin, což způsobuje hromadění vody v těle. Otoky se projevují nejčastěji v oblasti dolních končetin a kloubů.
2. Potíže s močením, k nimž nepatří pouze nepříjemné pocity během močení, ale také změny barvy moči. Ta může být buď příliš tmavá (a v malém množství), nebo naopak abnormálně světlá až čirá (a ve velkém množství).
Zatížené ledviny může signalizovat také časté až pravidelné noční buzení kvůli „malé potřebě“ nebo pěnivá moč.
3. Kožní vyrážky mohou signalizovat nejen zátěž ledvin, ale prakticky jakoukoli toxickou zátěž v těle. Hromadění toxinů, které nemají kudy odcházet, se může projevit vznikem pupínků až akné nebo ekzémů.
4. Ztráta energie. Proč může souviset právě s ledvinami? Protože zdravé ledviny produkují hormon erythropoietin, který se podílí na tvorbě červených krvinek. Se zátěží ledvin se produkce hormonu snižuje a s ní také množství červených krvinek.
5. Lapání po dechu je spíše projevem plicních poruch, ale může souviset i se zátěží ledvin. Snížený počet červených krvinek způsobí také nedostatečné okysličení organismu. Člověk je tak nucen kompenzovat vzniklou situaci zrychleným dýcháním. S tím souvisí také snížená schopnost koncentrace, nebo dokonce závratě.
6. Bolesti ve střední části zad, přímo nebo přibližně v místech, kde se ledviny nacházejí. Bolest se nemusí projevit pouze při zánětu ledvin! Může být různě silná, akutní i chronická a velice nepříjemná.
7. Kovová pachuť v ústech se někdy připisuje na vrub těhotenství, ale mnohdy za ní stojí právě špatná funkce ledvin. Rovněž nadměrný zápach z úst může být varovným signálem.
Redakčně upravila: Dana Pešková, Konzultace a zdroj: MUDr. Aleš Petřík, Urologická klinika 1. LF UK a VFN Praha; Joalis Foto: PX FUEL