Poznáte dobrou medovinu?

Možná, že ano, ale třeba jste ještě ani neměli příležitost ji ochutnat. Chystáte-li se to napravit, nebo vás napadlo koupit ji jako dárek, přijměte pár rad.

Obvykle si lidé představují medovinu jako tmavě hnědý nápoj sladké chuti, který viděli někde v zimě na trzích nebo na jarmarku či v regálu supermarketu. A v tom je právě tak trochu problém.

Jak nenaletět?

Na českém trhu jsou totiž medoviny, které se tak sice nazývají, ale s pravou medovinou mají pramálo společného. Velcí výrobci totiž často přidávají cukr a líh a často i umělá dochucovadla a aromata, zejména proto, že med a přírodní suroviny jsou drahé a takto mohou na úkor kvality snížit prodejní cenu. Proto kontrolujte složení, které musí každý výrobce na láhvi uvádět.

Jakmile tam najdete položky jako cukr, líh, barvivo či aroma, určitě takovou nekupujte.

Jak nakoupit dobře?

Pokud chcete kvalitu, volte určitě pouze z medovin vyráběných tradičním způsobem. I tady samozřejmě najdeme rozdíly ve složení (zejména typ medu a použitých bylinek či koření) a ve způsobu výroby, které se pak projevují v obrovské rozmanitosti chutí, ze kterých můžeme vybírat.

Čím se liší?

Druh a množství použitého medu – jinak chutnají medoviny z květového a lesního medu, výrazné chutě pak mají medoviny z medů jednodruhových – například akátového, lipového či slunečnicového.

Přidané přísady – přírodní medovina se vyrábí pouze z medu a vody, někteří výrobci dělají medoviny bylinné a kořeněné, kde s využitím svých tajných receptů dodávají medovině další chutě. Speciální druhy medovin pak mohou obsahovat i různé ovocné šťávy.

Způsob výroby – zatímco při standardním způsobu výroby se obvykle na začátku procesu směs vody a medu zahřívá, či dokonce krátce vaří, v Čechách se rozšiřuje počet výrobců, kteří umí vyrobit medovinu za studena, se zachováním všech aktivních látek v medu obsažených a bez použití konzervačních látek.

Stupeň alkoholu a sladkost – v každém případě se vyhýbejte medovinám s udávaným množstvím alkoholu přes 15 % – v tom případě s největší pravděpodobností alkohol nevznikl kvašením, ale byl do medoviny uměle přidán. Také určitě neplatí, že medovina je pouze velice sladký nápoj. Podobně jako u vína, existují medoviny suché, polosuché, polosladké a sladké.

Doba a způsob zrání – zatímco i standardní medovina po skončení kvašení ještě dozrává mnoho měsíců, archivní medoviny zrají v dubových sudech i několik let. Při zrání zároveň získávají svou charakteristickou chuť typickou pro druh dřeva, ze kterého je sud vyroben.

Kdy ji pít?

Možností je víc – jako aperitiv před jídlem, jako dezertní víno po jídle, jako skleničku při posezení s přáteli,… Jsou lidé, kteří nedají v chladných zimních dnech dopustit na medovinu ohřátou.

Jakou darovat?

Pokud člověka, kterého chcete obdarovat, dobře znáte, nebude to snad tak těžké. Ideální je například vědět, zda dotyčnému chutnají spíše suchá či sladká vína, zda má rád med a případně jaký, zda preferuje spíš jemnější nebo výraznější chutě, případně zda ocení, když jsou v nápoji co nejvíce zachovány všechny přírodní látky.

Pokud nevíte, tak alespoň pár rad, které jsme načerpali v pražském Muzeu medoviny.

Pro tatínka či pro dědečka

Muži mívají často v oblibě sušší medoviny a nevadí jim ani silnější a výraznější chutě. Můžeme tak například volit přírodní medoviny z jednodruhového medu, případně sušší české bylinné medoviny (staročeská, knížecí, bylinná hořká), nebo i medovinu chmelovou.

Pro maminku či babičku

Samozřejmě to tak neplatí vždy, ale ženy mívají rády i sladší medoviny. Z kořeněných chutnají například medoviny skořicové či zázvorové nebo bylinné levandulové. Chybu určitě neuděláte ani výbornou medovinou z akátového medu nebo nějakou sladší medovinou ovocnou (např. rybízovou).

Při návštěvě známých

Při těchto příležitostech často hraje významnou roli nejen chuť, ale i celková prezentace a první dojem z dárku. Doporučujeme proto vybírat ze speciálních a archivních medovin.

Pro mimořádné a sváteční události

Pokud chcete něco opravdu výjimečného, můžete koupit medovinu, která běžně není k dostání, třeba limitovanou edici. Může se jednat o omezené počty lahví z barikových sudů, ale i archivní lahve medovin, které se již třeba dlouhé roky nevyrábějí. Cena takových medovin je vyšší, ale odpovídá jejich hodnotě.

Náš tip: V minulosti se medovina dávala novým párům jako svatební dar a tolik, aby jim vystačila i na několik týdnů. Měla podpořit úspěšné zplození potomka a v takovém případě byl pak medovinař dodatečně bohatě odměněn. Je to krásná tradice, ke které bychom se mohli navracet.

V tomto případě volte opravdu prvotřídní medovinu, dozrávanou v dubových sudech a polosladkou.

Víte, že…

medovina je nejen nejstarší alkoholický nápoj světa, ale zároveň nápoj, který má svou hlubokou tradici právě u nás? České země patřily ve středověku k největším exportérům medoviny v Evropě a pili ji všichni naši předci od knížat až po poddané.

Medovina má svou hodnotu. Stejně jako u vína, existují kromě běžných medovin i medoviny speciální a archivní. Tyto medoviny jsou pak stáčeny do krásně vypadajících lahví a obdarovaný tak nemusí být expert, aby poznal, že dostává něco opravdu exkluzivního.

Text: Eva Hořánková
Foto: PX FUEL

Štítky:
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
František Kupka začínal u malování pivních tácků
epochaplus.cz

František Kupka začínal u...

Otevře oči, ale myšlenkami je stále pevně upřen na...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Václav II. & kutnohorské stříbro: Připravil král mnichy o poklad?
epochaplus.cz

Václav II. & kutnohorské...

Mnich Antonín se právě prochází na kopci nedaleko...
Je život na Zemi v područí severojižního magnetismu?
enigmaplus.cz

Je život na Zemi v područí...

Severojižní mystérie naší zeměkoule je údajně jedním...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
Astrofotograf Petr Horálek: V Evropě zmizelo hvězdné nebe…
21stoleti.cz

Astrofotograf Petr Horálek: V...

Kdysi stačilo zaklonit hlavu, aby člověk...
PBG Studio in black
iluxus.cz

PBG Studio in black

Nejčastější barva, která převládá v šatníku žen...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
0 shares