Domů     Který kečup je nejlepší?
Který kečup je nejlepší?

Kečup je v české kuchyni hodně oblíbený. Většina hospodyněk si ho však už nevyrábí sama z vlastních rajčat, a raději ho koupí v obchodě. Víte ale, co v tom případě jíte? Podívejte se s námi, jak ohodnotil kečupy odborný časopis dTest v roce 2017.

Každá domácnost ho ročně spotřebuje čtyři kilogramy. A protože nejoblíbenější je kečup jemný, dTest otestoval 23 vzorků tohoto druhu.

Hodnotila se chuť, vůně, konzistence, obsah rajčat či rajčatového protlaku a některé další parametry, například i celkový dojem z výrobku. Než si přečtete, kdo v testu zvítězil, seznamte se s tím, jak hodnotitelé při posuzování postupovali.

Kečup podle vyhlášky

Pokud chce výrobek nést název „kečup“, musí splňovat určité požadavky dané zákonnou vyhláškou. Od jemného kečupu zákonodárce vyžaduje alespoň 12 % refraktometrické sušiny, což si můžete zjednodušeně představit jako množství cukru.

Množství rajčat, která by v něm měla být, vyhláška stanovuje tak, že alespoň 7 % zmíněné sušiny musí pocházet přímo z rajčat nebo z rajčatového protlaku. Nesmí také být příliš kyselý – podle předpisu smí obsahovat nejvýše 2,2 % kyseliny octové.

Při testování se ukázalo, že s tímto požadavkem nemají výrobci problémy. U některých kečupů však byla kyselost znát i v chuti, u jiných se ji podařilo zamaskovat.

Jak má chutnat?

Každý chutná trochu jinak, protože každý výrobce má svůj recept a každému z nás vyhovuje něco jiného. Někdo vyhledává kečup intenzivně kořeněný, jiný upřednostňuje nekonfliktní rajčatovou chuť.

Hodnotitelé proto posuzovali kečupy podle toho, jestli splňují základní znaky, které jsou obecně preferované – přiměřeně červená barva, polotekutá až kašovitá konzistence a rajčatová, vyváženě sladkokyselá chuť.

Vedle těchto znaků hledali i evidentní vady, například škrobovitou nebo připálenou chuť, málo intenzivní rajčatovou či příliš hnědou barvu.

Sůl a cukr

„U všech testovaných výrobků jsme nechali změřit obsah cukru a soli, abychom mohli prověřit správnost hodnot uvedených na výrobku. Při ověřování obsahu soli jsme vzali navíc v úvahu i fakt, že česká vyhláška ji v kečupech povoluje nejvíce 3,5 %.

Ukázalo se, že pro výrobce to není problém, do vyhláškou daného limitu se vešly všechny vzorky.

Nejméně soli (1,1 %) laboratoř změřila v dětském kečupu společnosti Kand,“ informuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest, a poukazuje na to, že dodržení obsahu cukru uvedeného na jednotlivých produktech činilo výrobcům větší problémy, u sedmi vzorků se deklarace od skutečnosti lišily o 15 % a více.

Například sladký kečup značky Hamé na svém obalu uváděl obsah cukru o 25 % vyšší, což přesahuje přijatelné meze.

Škrob

V rámci hodnocení byly posuzovány také případné přídavky škrobu. Modifikované i nemodifikované škroby působí především jako zahušťovadla a vylepšují konzistenci výrobku. Od časopisu dTest

získalo lepší hodnocení osm kečupů, které se bez něj dokázaly obejít. Bylo jich jen osm z testovaných 23.

Kolik rajčat

Do známkování se promítlo i to, jakým způsobem je spotřebitel informován o obsahu rajčat ve výrobku. V podstatě jsou dvě možnosti. První, srozumitelnější možností je uvedení množství rajčat použitých na výrobu 100 g kečupu.

Druhou možností je uvedení množství použitého rajčatového protlaku, který je hlavní rajčatovou surovinou téměř všech kečupů. Jenže zahuštění protlaku bývá různé, takže přesnou představu o množství rajčat si zákazník podle něj nemůže udělat.

Například podle údajů na etiketách kečupů Heinz a McDonald‘s může množství okolo 60 % protlaku odpovídat 148 až 184 g rajčat použitých na 100 g výrobku.

„Z důvodu této nejednoznačnosti jsme dali lepší známky výrobcům, kteří zvolili první variantu označení,“ upozorňuje Hana Hoffmannová.

Chemické konzervační látky

Za zmínku stojí i použití chemických konzervačních látek, kterým se řada spotřebitelů snaží vyhnout.

Při výrobě kečupů se uplatňují tři metody konzervace – chemická (spočívá v přídavku například sorbanu draselného), dále pasterace neboli zahřátí zabaleného výrobku na teplotu do 100 °C a takzvaný horký rozliv, kdy se kečup pasteruje prohřátím mimo obal, do láhví se lije horký (přes 90 °C) a následně se obaly uzavírají. Zjednodušeně lze říci, že výrobky ve skleněných lahvích jsou pasterované.

Nalít a zavřít

Testování se zaměřilo také hodnocení etiket, například jsou-li natištěné dostatečně velkými písmeny a jestli na nádobě dobře drží. Dále se laboratoř zaměřila na hodnocení detailů, které dokážou znepříjemnit život.

Těmi byla jednak snadnost dávkování kečupu a také snadnost opětovného uzavření. Dávkování nečinilo problémy, zato zkouška opětovného uzavření dopadla o něco hůře pro kečup Spak, jehož uzávěr byl nespolehlivý. U ostatních žádné problémy nalezeny nebyly.

Nežádoucí látky

Stejně jako u všech výrobků z ovoce a zeleniny je také u kečupů třeba hlídat obsah pesticidů a mykotoxinů.

Nalezená množství pesticidů se i tentokrát pohybovala hluboko pod maximálními povolenými limity a jako obvykle jsme známky udělovali s ohledem na to, kolik stop pesticidů se v daném výrobku našlo. Nejvíce, rezidua tří pesticidů, laboratoř nalezla u tří kečupů.

V dalších případech se našel maximálně jeden pesticid. Překvapivý byl i nález pesticidu boscalid u kečupu s označením bio. Ekologická produkce se bez pesticidů musí obejít.

Zjištěný nález však byl velmi malý a nepřekročil hranici, za níž je již možné mluvit o nedovoleném používání pesticidů. Výrazné zlepšení, v porovnání s výsledky testu kečupů provedeného v roce 2011, bylo zaznamenáno na poli zjištěných mykotoxinů.

Tehdy byla v kečupech nalezena široká paleta jedů z rajčatových i jiných plísní. Tentokrát se v laboratoři podařilo nalézt pouze jediný plísňový toxin, kyselinu tenuazovou.

Ta není příliš nebezpečná, takže evropská legislativa ani nelimituje její množství v potravinách.

VÝSLEDKY TESTU

Testováním prošel nejlépe a vítězem se stal Otma Gurmán Extra, kečup s vysokým podílem rajčat (nasbíral body i při ochutnávce).

Výhodnou kombinaci ceny a dobrého hodnocení všech hlavních parametrů jsme nalezli u výrobku Lidl/Pagusa Kečup jemný. Na posledním místě skončil Hamé Kečup sladký, u kterého byl naměřen nejnižší podíl rajčat (6,6 %).

1. Otma Gurmán Extra kečup s vysokým podílem rajčat

Hmotnost: 310 g

Cena: 29,90 Kč (9,60 Kč/g)

Podíl rajčat: 13 %

Složení: voda, zahuštěný rajčatový protlak, cukr, škrobový sirup, cibulový protlak, sůl, ocet, koření a výtažky koření

Celkové hodnocení: velmi dobře, 80 %

2. Kand Tomato Ketchup sladký

Hmotnost: 520 g

Cena: 32,90 Kč (6,30/g)

Podíl rajčat: 12,7 %

Složení: pitná voda, rajčatový protlak, cukr, ocet kvasný lihový, plnotučná hořčice (pitná voda, hořčičné semínko, ocet kvasný lihový, cukr, jedlá sůl, směs koření), jedlá sůl, řepkový olej, cibulový koncentrát, výtažek koření

Celkové hodnocení: dobře, 78 %

3. Boneco Dětský kečup extra

Hmotnost: 200 g

Cena: 23,90 Kč (12 Kč/g)

Podíl rajčat: 14,3 %

Složení: pitná voda, rajčatový protlak (27 %), cukr, ocet kvasný lihový, modifikovaný škrob, jedlá sůl

Celkové hodnocení: dobře, 77 %

4. Lidl/Mikado Jemný kečup

Hmotnost: 500 g

Cena: 21,90 Kč (4,40 Kč/g)

Podíl rajčat: 8,9 %

Složení: 70 % rajčatový protlak, cukr, ocet kvasný lihový, jedlá sůl, modifikovaný kukuřičný škrob, zahušťovadlo: xanthan, aroma 

Celkové hodnocení: dobře, 77 %

5. Billa – Tomaten Ketchup

Hmotnost: 910 g

Cena: 69,90 Kč (7,70 Kč/g)

Podíl rajčat: 11,3 %

Složení: rajčatový protlak, pitná voda, cukr, kvasný ocet lihový, citronová šťáva, jedlá sůl max. 3,5 %, směs koření

Celkové hodnocení: dobře, 76 %

Štítky:
reklama
Související články
23.4.2024
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva Na náplň 500 g měkkého tvarohu 150 g selskéh
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
15.4.2024
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch složitějších, které se nechávají nějaký čas kvasit. - Vynikající j
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
4.4.2024
Aby ne, jeho pověst je hodně pošramocená. Kolem glutamátu se vznáší strašák alergie, syndromu čínské restaurace, nabírání na váze i vážných nemocí, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Stačí říct glutamát a vybavíte si vydatně přichucenou nudlovou polévku z podřadných surovin nebo misku s chipsy, od níž se nedá odtrhnout, dokud není prázdná. Kaloricky často bohaté, ale výživově chudé jídl
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
epochaplus.cz
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije. Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned