Pohybový aparát: kosti, klouby, svaly a šlachy slouží jako podpora a umožňují člověku pohyb. Tento velice složitý mechanismus, který se skládá ze stovek navzájem propojených částí, je neustále v pohybu.
A samozřejmě se potýká s řadou vrozených i získaných onemocnění či úrazů.
Nejen zkoumáním a léčbou nemocí, ale i poraněními se zabývá ortopedie.
Ortopedi ve svým ambulancích nejčastěji léčí právě zranění, ať vzniklá při sportu, nadměrné zátěži, úrazu či běžné chůzi, tak degenerativní onemocnění, jakými jsou artrózy, artritidy, nejrůznější infekce, nádory, bolestivá chronická onemocnění pohybového aparátu či nemoci, které jsou součástí dalších chorob a zasahují i do pohybového aparátu.
Proto ortopedi spolupracují velmi často s dalšími odbornostmi jako jsou neurologové, revmatologové, chirurgové.
Zdánlivá banalita, která si často vyžádá delší léčbu
Mezi velmi častá zranění, která se nevyhnou řadě lidí i opakovaně, patří poškození vazů hlezenního kloubu, kterému se říká podvrtnutí kotníku neboli výron.
Dochází k němu při špatném došlápnutí, nešikovném pohybu při chůzi, sklouznutí, ale i pádu, kdy se kotník dostane do nepřirozené polohy a vazy se příliš natáhnou. Někdy se mohou i natrhnout. Kromě bolesti i při lehkém došlápnutí se objeví otok a modřina.
První pomocí je klid, obklad
S nohou se můžete jen obtížně pohybovat, každé došlápnutí bolí. Proto je potřeba nohu nechat v klidu a zafixovat ji stahujícím obvazem. Postižené místo ledovat a zvednout nad úroveň těla.
Ke zmírnění bolesti pomohou léky na bolest a masti s octanem hlinitým, z bylinek kostival, jitrocel a měsíček.
Když bolest přetrvává, otok se nezmenšuje
ani po třech dnech, kotníkem nemůžete hýbat a cítíte při každém lehkém pohybu bolest, je třeba urychleně navštívit lékaře. Jsou dvě možnosti: vazy v kotníku jsou natržené nebo zcela přetržené.
Dle rentgenu a dalších vyšetření ortoped zvolí buď náplasťové fixace nebo dokonce sádru po dobu pěti až šesti týdnů.
Pak bude s největší pravděpodobností ještě následovat kontrolní fixace elastickým obinadlem či ortézou při větší zátěži a postupná rekonvalescence a rehabilitace.
I po sundání sádry můžete mít kotník oteklý, zkuste jako první pomoc octové obklady.
Pro pocit jistoty a zpevnění
se osvědčují tejpy – fixační tejpovací pásky vám doporučí lékař nebo fyzioterapeut. Ten vám spolu s rehabilitačním pracovníkem a lékařem doporučí vhodná cvičení: s prsty u nohou, s nártem a kotníkem.
Rehabilitací můžete předejít možným dalším poraněním, které by se mohly vyskytnout z důvodu špatného zhojení výronu.
Když musí dojít k operaci
Při velkém poškození zpřetrhaných vazů někdy musí lékař přistoupit k operativnímu řešení a vazy sešít. Pak následuje sádra a delší rehabilitace. Dobrou zprávou je, že při dodržování rad a doporučení, kotník postupně znovu rozhýbete.
V opačném případě (a to platí i pro lehčí výrony) se může bolestivý úraz opakovat. Pak se objevují patologické nárůstky a degenerace chrupavky.
Prevence? Existuje
Noste vhodnou obuv, v níž máte fixovaný kotník. S dobrou podrážkou, stabilní, se zpevněnou patou. Nepřetěžujte se, sport začínejte rozcvičením a protažením a po zátěži si dopřejte masáž či rehabilitaci.
Při opakovaným distorzích kotníku (výronu) se nestyďte za ortézu, berte ji jako módní doplněk. Uleví kotníku a ochráníte se.
Tento článek je reklamním sdělením.