Domů     Bradavice: Prostě je nechci!
Bradavice: Prostě je nechci!
23.6.2022

Kožní výrůstky měl alespoň jednou za život každý z nás. Nejsou zpravidla zdraví nebezpečné a většinou ani nebolí. Zbavujeme se jich zejména proto, že nám vadí esteticky.

K nejčastějším a také nejznámějším nechtěným útvarům, které se objeví na kůži, patří bradavice. I tam, kde byla původně jen jedna, se jich najednou může pomnožit hned několik. To proto, že jsou virového původu (patří do skupiny papilomavirů).

Protože jsou infekční, mohou se přenášet i z jednoho člověka na druhého. Větší šance nákazy je u lidí se sníženou imunitou a také u obézních jedinců.

Úrodnou půdou, kde se bradavice snadno uchytí, jsou pro ně oděrky, ekzémy, ale také zpocená kůže nebo kůže rozmoklá po pobytu v bazénu či v sauně.

* Kde se můžete nakazit?

Už byly zmíněny bazén a sauna, další místa jsou všude tam, kde chodíte naboso a kde se setkává více lidí – koupaliště, veřejné sprchy a šatny, koberce…

* Jak nákaze předejít?

Pokud to jde, vyhýbejte se kontaktu s lidmi, kteří bradavice mají. Používejte bačkory a na koupališti, u bazénu nebo v sauně speciální obuv. Nepůjčujte ji nikomu a ani vy si od nikoho boty nepůjčujte. Nohy i obuv si pravidelně dezinfikujte. Nepůjčujte si ani ručník.

Bradavic existuje více typů

Tzv. pravé bradavice bývají nejčastěji na rukách a vypadají jako hlavička špendlíku. Plantární bradavice se pravým velmi podobají, ale vyskytují se nejčastěji na ploskách nohou.

Při chůzi mohou (jako jediné z jmenovaných) bolet a navíc se vaší váhou mohou „zatlačovat“ dovnitř kůže. Ploché bradavice mívají děti, a to na spáncích nebo na bradě.

Na očních víčkách, v koutcích úst, u nosních dírek nebo na krku se objevují střapcovité bradavice. Nechráněným pohlavním stykem se přenášejí narůžovělé „květákovité“ útvary – genitální bradavice.

U lidí starších 50 let mohou vzniknout stařecké bradavice, ty ale nejsou virového původu a jejich léčba je trochu jiná.

Jak s nimi zatočit

Někdy je náš imunitní systém natolik silný, že si s bradavicemi poradí sám. Pokud ne, máte více možností, jak se jich zbavit. Připravte se však na to, že odstranění může být zdlouhavé a že se bradavice rády vracejí. Co vám lékař může nabídnout?

* Kyselina salicylová se používá nejen na bradavice, ale také při léčbě lupénky nebo při akné. Potíráním bradavice změkne a pak ji lékař bezbolestně vyřízne skalpelem.

* Zmrazení tekutým dusíkem, nebo také kryoterapie, je účinnou metodou. Může však mírně bolet a někdy se musí několikrát zopakovat. Takto ošetřená bradavice sama odpadne.

* Laser patří k oblíbeným metodám. Zákrok je rychlý (trvá jen pár sekund), přesný (na milimetry) a místo se rychle hojí. Princip spočívá v zatavení cév, přivádějících bradavici výživu. Bradavice následně odumře.

* Když je bradavic více nebo jsou větší, navrhne lékař klasický chirurgický zákrok. V místním znecitlivění vám bradavice vyřízne. Při výskytu většího množství bradavic byste měli zvážit kúru pro posílení imunity.

Babské rady

Přestože všelijakých laických receptů k odstranění bradavic je velké množství, lékaři o nich jen velmi neradi slyší. Důrazně také varují před jejich použitím. Nevhodná metoda může způsobit naopak rozsáhlý rozsev bradavic do okolí. Dalším vedlejším projevem bývají ošklivé jizvy.

Třeba takové podvázání bradavice nití je podle lékařů naprosto nepřípustné. V lidovém léčitelství se používá dále například rostlina vlaštovičník, česnek nebo šťáva z cibule.

Účinný by měl být i tea-three olejíček, slupka z banánu, ricinový olej, jablečný ocet, jód, propolisová tinktura, nebo dokonce lak na nehty… Receptů je jistě mnoho, nejlepší je však doma neexperimentovat.

Raději navštivte lékaře, u něhož budete mít jistotu, že zákrok bude proveden bez problémů.

Zajímavé je, že u někoho se bradavice objeví hned po nákaze, u jiného může trvat i měsíce, než se vyklube, a někdo je pouze přenašečem a sám žádnou bradavici nikdy mít nebude.
Zajímavé je, že u někoho se bradavice objeví hned po nákaze, u jiného může trvat i měsíce, než se vyklube, a někdo je pouze přenašečem a sám žádnou bradavici nikdy mít nebude.

Některé další kožní útvary nevirového původu

Fibrom – neškodná bulka (kulovité ložisko), která se může utvořit kdekoliv na těle, na končetinách, v ústech i na rtech. Nejčastěji se vyskytuje jako přívěsek na kůži.

Angiom – malý, měkký, třešňově červený kožní hrbolek. Může se objevit kdekoliv na těle, obvykle u lidí nad 40 let.

Solární keratom – poškození kůže způsobené UV zářením se objevuje ve středním nebo vyšším věku zejména na obličeji a na hřbetech rukou.

Syringom – nezhoubný nádorek světlé barvy vycházející z potních žláz.

Kožní růžek – velmi pozoruhodný útvar tvořený keratinem se objevuje v pozdějším věku na místech, kam svítí slunce. Připomíná roh, dřevo či korál. Může být předzvěstí zhoubného karcinomu, proto vždy patří do rukou lékaře.

Text: Dana Pešková, Zdroj: mojezdravi.cz, medicina.cz, Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes