Domů     Bradavice: Prostě je nechci!
Bradavice: Prostě je nechci!
23.6.2022

Kožní výrůstky měl alespoň jednou za život každý z nás. Nejsou zpravidla zdraví nebezpečné a většinou ani nebolí. Zbavujeme se jich zejména proto, že nám vadí esteticky.

K nejčastějším a také nejznámějším nechtěným útvarům, které se objeví na kůži, patří bradavice. I tam, kde byla původně jen jedna, se jich najednou může pomnožit hned několik. To proto, že jsou virového původu (patří do skupiny papilomavirů).

Protože jsou infekční, mohou se přenášet i z jednoho člověka na druhého. Větší šance nákazy je u lidí se sníženou imunitou a také u obézních jedinců.

Úrodnou půdou, kde se bradavice snadno uchytí, jsou pro ně oděrky, ekzémy, ale také zpocená kůže nebo kůže rozmoklá po pobytu v bazénu či v sauně.

* Kde se můžete nakazit?

Už byly zmíněny bazén a sauna, další místa jsou všude tam, kde chodíte naboso a kde se setkává více lidí – koupaliště, veřejné sprchy a šatny, koberce…

* Jak nákaze předejít?

Pokud to jde, vyhýbejte se kontaktu s lidmi, kteří bradavice mají. Používejte bačkory a na koupališti, u bazénu nebo v sauně speciální obuv. Nepůjčujte ji nikomu a ani vy si od nikoho boty nepůjčujte. Nohy i obuv si pravidelně dezinfikujte. Nepůjčujte si ani ručník.

Bradavic existuje více typů

Tzv. pravé bradavice bývají nejčastěji na rukách a vypadají jako hlavička špendlíku. Plantární bradavice se pravým velmi podobají, ale vyskytují se nejčastěji na ploskách nohou.

Při chůzi mohou (jako jediné z jmenovaných) bolet a navíc se vaší váhou mohou „zatlačovat“ dovnitř kůže. Ploché bradavice mívají děti, a to na spáncích nebo na bradě.

Na očních víčkách, v koutcích úst, u nosních dírek nebo na krku se objevují střapcovité bradavice. Nechráněným pohlavním stykem se přenášejí narůžovělé „květákovité“ útvary – genitální bradavice.

U lidí starších 50 let mohou vzniknout stařecké bradavice, ty ale nejsou virového původu a jejich léčba je trochu jiná.

Jak s nimi zatočit

Někdy je náš imunitní systém natolik silný, že si s bradavicemi poradí sám. Pokud ne, máte více možností, jak se jich zbavit. Připravte se však na to, že odstranění může být zdlouhavé a že se bradavice rády vracejí. Co vám lékař může nabídnout?

* Kyselina salicylová se používá nejen na bradavice, ale také při léčbě lupénky nebo při akné. Potíráním bradavice změkne a pak ji lékař bezbolestně vyřízne skalpelem.

* Zmrazení tekutým dusíkem, nebo také kryoterapie, je účinnou metodou. Může však mírně bolet a někdy se musí několikrát zopakovat. Takto ošetřená bradavice sama odpadne.

* Laser patří k oblíbeným metodám. Zákrok je rychlý (trvá jen pár sekund), přesný (na milimetry) a místo se rychle hojí. Princip spočívá v zatavení cév, přivádějících bradavici výživu. Bradavice následně odumře.

* Když je bradavic více nebo jsou větší, navrhne lékař klasický chirurgický zákrok. V místním znecitlivění vám bradavice vyřízne. Při výskytu většího množství bradavic byste měli zvážit kúru pro posílení imunity.

Babské rady

Přestože všelijakých laických receptů k odstranění bradavic je velké množství, lékaři o nich jen velmi neradi slyší. Důrazně také varují před jejich použitím. Nevhodná metoda může způsobit naopak rozsáhlý rozsev bradavic do okolí. Dalším vedlejším projevem bývají ošklivé jizvy.

Třeba takové podvázání bradavice nití je podle lékařů naprosto nepřípustné. V lidovém léčitelství se používá dále například rostlina vlaštovičník, česnek nebo šťáva z cibule.

Účinný by měl být i tea-three olejíček, slupka z banánu, ricinový olej, jablečný ocet, jód, propolisová tinktura, nebo dokonce lak na nehty… Receptů je jistě mnoho, nejlepší je však doma neexperimentovat.

Raději navštivte lékaře, u něhož budete mít jistotu, že zákrok bude proveden bez problémů.

Zajímavé je, že u někoho se bradavice objeví hned po nákaze, u jiného může trvat i měsíce, než se vyklube, a někdo je pouze přenašečem a sám žádnou bradavici nikdy mít nebude.
Zajímavé je, že u někoho se bradavice objeví hned po nákaze, u jiného může trvat i měsíce, než se vyklube, a někdo je pouze přenašečem a sám žádnou bradavici nikdy mít nebude.

Některé další kožní útvary nevirového původu

Fibrom – neškodná bulka (kulovité ložisko), která se může utvořit kdekoliv na těle, na končetinách, v ústech i na rtech. Nejčastěji se vyskytuje jako přívěsek na kůži.

Angiom – malý, měkký, třešňově červený kožní hrbolek. Může se objevit kdekoliv na těle, obvykle u lidí nad 40 let.

Solární keratom – poškození kůže způsobené UV zářením se objevuje ve středním nebo vyšším věku zejména na obličeji a na hřbetech rukou.

Syringom – nezhoubný nádorek světlé barvy vycházející z potních žláz.

Kožní růžek – velmi pozoruhodný útvar tvořený keratinem se objevuje v pozdějším věku na místech, kam svítí slunce. Připomíná roh, dřevo či korál. Může být předzvěstí zhoubného karcinomu, proto vždy patří do rukou lékaře.

Text: Dana Pešková, Zdroj: mojezdravi.cz, medicina.cz, Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo