Koření obsahuje tolik éterických olejů, že už v nepatrném množství změní chuť jídla. A stejně mocně může působit na zdraví.
Účinek se přirozeně liší druh od druhu, a to nejen v působení, ale i jeho intenzitě. Tentokrát jsme vybrali pět nejsilnějších druhů koření na nejběžnější neduhy.
Skořice
Ačkoli si toto koření spojujeme především s báječnou vůní moučníků a cukroví, dopřávat by si ho měli hlavně diabetici. Účinná je hlavně při pravidelném užívání v malém množství, kdy pomáhá udržovat vyrovnanou hladinu cukru v krvi. Zpomaluje trávení sacharidů a zvyšuje citlivost těla na inzulín.
Co dále umí:
Má silné protizánětlivé účinky a díky cinnamaldehydu, který dává skořici její typickou chuť, ničí mikroby, bakterie i plísně.
Snižuje hladinu krevních tuků.
Ale pozor: Maximální denní dávka skořice je nejvýše 1 miligram na 1 kg tělesné váhy, na 70 kg tedy 0,07 g. Množství určitě nepřekračujte, stejně jako u léků platí i u přírodních léčivek, že nadměrné množství nepřinášejí více zdraví, ale otravu. V případě skořice je rizikem kumarin, který ve velkých dávkách poškozuje játra.
Rozmarýn
Výborně se hodí na tučné pečínky nejen pro svou chuť, ale i schopnost podporovat trávení. Dokáže toho ale mnohem víc. Čerstvý rozmarýn je přitom účinnější než sušený.
Co dále umí:
Zlepšuje prokrvení, čímž pomáhá u nízkého krevního tlaku, zimomřivosti, ale i migrén, neboť současně zmírňuje křeče, v případě migrény mozkových cév.
Tlumí alergické reakce.
Čerstvý rozmarýn ničí viry i bakterie. Čerstvý i sušený působí protizánětlivě, doporučuje se proto jako podpůrný prostředek ke zmírnění revmatických potíží.
Hřebíček
Jeho typické aroma poznáte okamžitě, stejně tak chuť, která se jiným kořením nedá nahradit. Je to tím, že obsahuje mimořádně vysoké množství silic.
Bohatý je i na další látky a díky nim má speciální účinky, především antiseptické, takže je spolehlivou přírodní dezinfekcí především při zánětech v dutině ústní, například při aftech.
Pomáhá je nejen hojit, ale současně zmírňuje bolest, protože účinkuje také anesteticky. Smí se ale používat pouze k výplachům, rozhodně výluh nepolykejte. Na šálek horké vody dávkujte asi 10 až 15 hřebíčků.
Co dále umí:
Mírné anestetické účinky má také éterický hřebíčkový olej. Přimíchejte několik kapek do tělového oleje nebo krému a vetřete na bolestivá místa, například na zánětlivé klouby, nebo použijte k masáži namožených svalů.
Oplach hřebíčkovým výluhem pomůže při drobných špatně se hojících rankách.
Prospívá při choulostivém zažívání, mírní křeče a nadýmání.
Pískavice řecké seno
Mletá semena obsahuje většina kari a čínských směsí koření, samotná se nepoužívají pro své zvláštní, trochu nepříjemné aroma.
Medicínské účinky semen pískavice znali už ve starověkém Egyptě a Řecku, zevně se používala na hnisavé rány a vnitřně jako afrodiziakum pro ženy.
Co dále umí:
Pozitivně působí při cukrovce, pomáhá udržovat vyrovnanou hladinu cukru v krvi při diabetu I. typu. K tomu účelu se doporučuje denně 1 gram mletého semene.
Snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Podporuje tvorbu mléka při kojení.
Kurkuma
Pro své mimořádné účinky se v posledních letech těší výborné pověsti. Tradiční indické léčitelství ajurvéda ji ale využívá po tisíciletí. Kurkuma obsahuje vysoký podíl éterických olejů, které působí na trávení a žaludeční potíže.
Věda zkoumá také možnost, že by kurkuma mohla chránit před propuknutím Alzheimerovy choroby.
Co dále umí:
Kurkuma je bohatá na látky tlumící záněty, a tak prospívá při chronických zánětlivých onemocněních, například revmatismu.
Má snižovat hladinu krevních tuků a příznivě ovlivňovat množství cukru v krvi u diabetiků.
Marná není ani její anti-aging schopnost, vyplývající z vysokého obsahu antioxidantů, které chrání buňky před poškozením.
Zázvor
Účinnější je čerstvý oddenek než sušený. Známé je jeho použití při nachlazení, kdy čaj z pokrájeného zázvoru pomáhá tlumit projevy infekce, hlavně bolesti v krku.
Co dále umí:
Zmírňuje nevolnost, a to i těhotenskou nebo při jízdě autem.
Zlepšuje také trávení, příznivě působí při sklonu ke zvracení a nevolnosti.
Podporuje funkci červených krvinek, když zlepšuje jejich schopnost transportovat kyslík. Prospívá tím mozku i všem dalším tkáním.
Foto: Shutterstock