Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv.
Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá.
Kopřivka se nejčastěji objeví na rukou, krku a v obličeji, ale klidně na zádech, na břiše či na stehnech. Existují i případy, kdy postihne celé tělo. A co je nejhorší, opravdu hodně svědí, takže hrozí, že si pupínky rozškrábeme a zaneseme si do nich infekci.
Svědění navíc trápí i v noci, což může vést, zejména pokud trvá dlouhou dobu, k únavě a psychickému vyčerpání.
Jaké jsou příčiny?
Mohou být různé a někdy na ně nepřijde ani lékař. Ale nejčastější je alergická kopřivka. A alergenů, které ji vyvolávají, je mnoho, od potravin až po kosmetiku či prací prášky. Může vzniknout jako reakce na některé léky, ale třeba i po pobodání hmyzem.
Základní typy jsou dva
Akutní – většinou trvá pár dní a pak odezní. Může nás trápit několik týdnů, kdy se střídavě objevuje a zase mizí.
Nejčastějším původcem bývá ovoce, hojně jsou zmiňovány jahody, ale mohou ji způsobit i jiné potraviny, třeba ořechy, mořské plody, mléko a sýry. Někdy není příčinou sama potravina, ale konzervační látky v ní obsažené.
Spustit ji může i třeba kontakt s různými rostlinami, zejména trávami nebo senem. Důležité je, že se většinou dá příčina zjistit, a tak se těmto látkám vyhnout.
Často se objevuje v noci, což je zároveň signálem, že příčinou bude nějaké jídlo, které prochází trávením.
Chronická – tady jde už o závažnější onemocnění. Může trvat dokonce i několik let a bývá složitější objevit příčinu.
Nemusí ji totiž vyvolávat jeden alergen, ale může souviset s některým onemocněním, často s cukrovkou, artrózou, špatnou funkcí štítné žlázy nebo třeba s problémy se žlučníkem. Vyvolat ji může také akutní stres, úzkost a deprese.
Právě kvůli rozmanitosti a množství příčin se také někdy hůře hledá lék, který hned zabere.
Různé tipy kopřivky
Sluneční– v létě poměrně častá. Po pobytu na slunci se působením ultrafialových paprsků vysejí svědivé pupínky, které však obvykle brzy vymizí.
Chladová – vzniká na chladném vzduchu či ve studené vodě i při kontaktu se studenými předměty.
Akvagenní – objevuje se po styku s vodou, příčinou ovšem není voda sama, ale látky, které obsahuje. Mohou to být například různé druhy bazénové chemie.
Tlaková – vyrážku způsobí tlak na pokožku. Objevuje se na zadní straně stehen nebo na zádech, kde se opíráte. Děti si rády píšou na kůži stéblem nebo nějakým tupým předmětem. I to může kopřivku způsobit. Většinou ale po chvíli zmizí.
Z přehřátí – vyvolat ji může jak vedro, tak sportování či saunování, často i horečka.
První pomoc
Postižená místa chlaďte studenými obklady.
Zkusit můžete také koupel ve vlažné vodě s přidáním několika lžic jedlé sody.
K ochlazení i zklidnění pomůže gel z aloe vera.
Od bolesti uleví i masti s obsahem mentolu.
V lidovém léčitelství se zmiňuje také například koupel z levandule nebo z jitrocele, pozor ale na alergii na tyto byliny. Pomoci může i vlažná ovesná koupel.
A prevence?
Noste volné oblečení, nejlépe z bavlny. Upnuté oděvy ze syntetických materiálů mohou kopřivku zhoršit, ale často také vyvolat.
Pocení stav zhoršuje. Pokud můžete, pobývejte v chladnějších místnostech.
Vhodné je dočasně držet dietu, tedy nejíst potraviny, které mohly kopřivku způsobit, vyhnout se zejména ovoci, kořeněným jídlům, nápojům s umělými sladidly a samozřejmě alkoholu.
Pokud existuje podezření, že jste alergičtí na mořské plody nebo ryby, vyhněte se i jim.
Kdy k lékaři
Pokud kopřivka nezmizí po pár dnech nebo je zasažena větší část těla, je vhodné se vydat do ordinace. K léčbě se obvykle používají léky, které utlumí svědění a alergickou reakci, což bývají různé speciální masti.
Nebo lékař nasadí celkovou léčbu, kdy se podávají antihistaminika, v těžších případech i kortikosteroidy, které zánět ztlumí. V případě, že je na vině stres, pomohou léky obsahující antidepresiva.
U chronické kopřivky je léčba složitější a dlouhodobá už proto, že se ne vždy podaří hned rozpoznat její příčinu. Většinou se nasadí antihistaminika dlouhodobě, někdy se podávají léky potlačující imunitní reakce, takzvaná imunosupresiva.
Komplikace
Ač jde většinou o banální nemoc, i ta se může zkomplikovat, když alergická reakce vyvolá anafylaktický šok, při kterém oteče hrtan a jazyk, takže se člověk dusí.
To už je stav, který ohrožuje život, takže je třeba urychleně volat záchranku. Těžcí alergici tohle nebezpečí znají a mívají obvykle u sebe speciální pero s adrenalinem.
Foto: Shutterstock