Domů     Rajčata kam se podíváš
Rajčata kam se podíváš
13.2.2024

Rajčata kam se podíváš

Pokud je milujete a máte zahrádku, asi si je sami pěstujete. Ale někdy nezbývá, než je koupit.

A na trhu objevíte tolik odrůd, že rázem nevíte, která vybrat. Tady už nevystačíte s dělením na koktejlová cherry rajčátka, která se jedí i tepelně upravují v celku, a takzvaná salátová.

Paradoxem je, že se sice salátová jmenují, ale přitom jsou vhodná i k tepelné úpravě. Navíc mohou být nejen různě velká, ale mají i různé tvary. Vedle klasických kulatých najdete i oválná či srdcovitá, s hladkou či žebrovitou slupkou.

Hrají všemi barvami

A kromě červených můžete sehnat i žlutá, oranžová, růžová, a dokonce i fialová až černá nebo speciální se zelenou slupkou a také různě žíhaná. Mohou být šťavnatá či moučná, tvrdá i měkká, sladká i kyselá. O to rozmanitější je jejich využití v kuchyni.

Jenže která se na co hodí? Pojďme se na některé méně známé odrůdy podívat.

Švestková – také se jim říká datlová a poznáte je podle typického oválného tvaru.

Mají trochu tužší a sušší dužinu než klasická kulatá rajčata, a právě proto se nejvíce používají při přípravě různých koláčů a pizz, ale i na základ různých omáček.

Jsou také vhodná k dalšímu zpracování, takže je můžete zavařit, ať už vcelku nebo krájená, nebo z nich udělat protlak.

Bifteková – mohou dorůstat úctyhodných rozměrů, takže klidně objevíte plody vážící až 450 gramů. Už název napovídá, že jde o masitá rajčata, které se hodí na krájení na plátky.

Protože mají málo semínek, používají se na nejen na saláty, ale také k zapékání a díky své velikosti také k plnění. A nemusejí být jen červená, existují i žlutá.

Býčí srdce – tvarem se opravdu podobají hovězímu srdci a vážit mohou víc než 300 gramů. Mají pevnou a chuťově výraznou dužinu, proto se hodí zejména do salátů.

Italové z nich často dělají salát trikolóra, v němž rajče doplňuje mozzarella a čerstvá bazalka nebo také avokádo.

Černá kumato – slupka je černá, někdy spíš fialová a dužina je růžová až červená s hnědým tónem. Příznivci této odrůdy většinou vyzdvihují výraznou sladkokyselou chuť.

Krásně vypadají v salátech v kombinaci s jinými barvami, ale dají se také plnit a péci nebo grilovat.

Banánová – jsou žlutá, ale také oranžová, někdy se zelenými proužky a mají podlouhlý tvar připomínající banán. Mají málo semen a jemnou, lehce kyselou chuť. Hodí se na salát i k přímé konzumaci.

Protože mají masitou dužinu, můžete je použít i k výrobě omáček, ale také je usušit či zavařit.

Zelená – nejedná se o rajčata nezralá, ale speciální odrůdu, která je oblíbená zejména v Mexiku, odkud se přenesla do Ameriky. Nejčastěji se jedí smažená, vyrábí se z nich typická salsa verde, přidávají se do různých chilli omáček.

Francouzi je zase používají v zeleninovém ratatouille. Hodí se i na grilování a můžete z nich udělat chutney, nebo je naložit podobně jako okurky.

Naše tipy

Krájejte rajčata vždycky ostrým nožem, nebo nožem s jemnými zoubky.

Když krájíte rajčata, položte je tak, aby jizva po stopce byla na straně. Tak zůstanou plátky v celku.

Povadlá rajčata namočte na půl hodiny do studené vody, krásně zpevní a půjdou dobře krájet.

Nedávejte je do chladničky, ztratila by chuť. Skladujte je při teplotě 13 až 18 °C a vždycky odděleně od ostatního ovoce. Před přípravou salátu je nechte ohřát na pokojovou teplotu.

Pokud recept vyžaduje pouze dužinu, rozřízněte malým ostrým nožem rajče napůl, špičkou čepele jemně oddělte střed rajčete se semínky od pevné dužiny a lžičkou střed vydlabejte.

Jak na nejlépe oloupat

Nejznámější metoda je ta, kdy rajče naříznete křížem u stopky a ponoříte do vroucí vody. Jakmile se slupka začne odlupovat, vyjmete je a zalijte ledovou vodou, která je prudce zchladí. Pak opatrně oloupete.

Velká masitá rajčata můžete nakrájet na čtvrtiny, položit je slupkou dolů a dužinu od slupky odkrojit.

Velmi pevná rajčata můžete oloupat i škrabkou. Existuje speciální určená právě k tomuto účelu.

Pár receptů pro inspiraci

Menemen

200 g rajčat, 6 vajec, ½ lžičky chilli, 1 lžička čerstvého tymiánu, sůl, pepř, ½ lžíce másla, 1 lžíce olivového oleje, 2 nasekané jarní cibulky, ½ nadrobno nakrájené zelené papriky, 2 lžičky rajčatového protlaku, 2 lžíce nasekané petrželové natě

1) Nejdříve spařte rajčata a oloupejte je. Dužinu nasekejte nadrobno a šťávu kterou pustí, uchovejte.

2) V míse ušlehejte vejce, osolte, opepřete a okořeňte chilli a tymiánem.

3) Ve velké pánvi na mírném ohni rozehřejte máslo s olejem, přidejte jarní cibulku a papriku a za stálého míchání restujte asi 2 minuty.

Pak přidejte nasekaná rajčata i se šťávou a za častého míchání je vařte 8 až 10 minut, dokud nezměknou a nevznikne hustá kaše. Přidejte rajčatový protlak a důkladně promíchejte.

4) Přilijte ušlehaná, okořeněná vejce a míchejte, dokud směs nezhoustne podle vaší chuti. Podávejte ozdobené nasekanou petrželkou

Tato pestrobarevná verze míchaných vajíček pochází z Turecka a můžete si ji vychutnat jako snídani nebo lehkou teplou svačinku.

Smažená zelená rajčata

2 až 3 zelená rajčata, kukuřičná mouka, hladká mouka, strouhanka, podmáslí, 1 vejce, sůl, pepř, mleté chilli, olej na smažení

1) Hladkou mouku smíchejte s kukuřičnou v poměru 1 : 1, přidejte trochu čerstvě namletého pepře a chilli.

2) Vajíčko rozšlehejte s podmáslím, opět v poměru 1 : 1 a solí.

3) Rajčata nakrájejte na plátky o síle asi 4 mm, obalte je v mouce, vejci a strouhance a dobře ji na plátky přimáčkněte.

4) Na pánvi rozehřejte olej a smažte dozlatova, po každé straně asi 3 minuty. Nechte chvíli okapat na papírové utěrce a můžete podávat. Hodí se k nim jakýkoliv bylinkový dip, a máte-li rádi ostré, můžete je ještě pokapat tabaskem.

Tento pokrm, který je oblíbený v jižní Americe a dal i název i skvělému filmu, má spoustu variant. Někde se rajčata osolí, opepří, obalí jen v kukuřičné mouce a smaží. Jinde použijí podmáslí místo vajec a pak obalí v kukuřičné mouce.

Granita

700 g zralých dužnatých rajčat, 100 g krystalového cukru, šťáva z ½ citronu, velká hrst bazalky

1) Rajčata spařte a ostrým nožem oloupejte.

2) Dejte je do mixéru a rozmixujte na pyré. Přidejte cukr a citronovou šťávu a znovu krátce rozmixujte. Bazalkové listy nasekejte a vmíchejte do směsi.

3) Směs přendejte do krabičky s víkem a uložte na 2 hodiny do mrazáku. Poté nádobu vyjměte, zmrzlé části granity seškrábejte z okrajů a vše promíchejte.

4) Pak nádobu dejte na další hodinu do mrazáku a opět promíchejte. Dejte mrazit ještě na hodinu, promíchejte a můžete podávat.

Sladká rajčata a bazalka skvěle fungují i v ledové tříšti. Granitu můžete podávat po jídle jako sladkou tečku, ale je osvěžující kdykoliv.

Koláč

300 g listového těsta, 400 g zralých rajčat, 2 lžíce tapenády z černých oliv (můžete ji koupit, nebo rozmixujete olivy s česnekem, kapary a olivovým olejem do husté pasty), sůl, pepř, sušená i čerstvá bazalka

1) Vyválejte na lehce pomoučené ploše listové těsto na tenký kruh o průměru 27 centimetrů a vložte na půl hodiny do lednice.

2) Troubu předehřejte na 200 °C. Rajčata pokrájejte na asi půlcentimetrové plátky.

3) Vychlazené těsto položte na připravený plech vyložený pečicím papírem. Rovnoměrně je potřete tapenádou, po obvodu nechte volný okraj. Poté naskládejte dokola rajčata tak, aby se trochu překrývala. Osolte, opepřete a posypejte bazalkou. Pozor na to, že tapenáda je slaná.

4) Plech vložte do vyhřáté trouby a pečte 40 minut. Pak teplotu stáhněte na 150 °C a pečte další hodinu, dokud těsto není křehké. Má mít zlatavou barvu a rajčata musí být propečená.

Koláč můžete podávat hned ještě teplý, ale dá se jíst i když vychladne. Měl by mít ale alespoň pokojovou teplotu. Posypat ho můžete ještě čerstvou bazalkou, nebo ozdobit snítkou rozmarýnu.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
24.7.2024
Karob je zdravější alternativou kakaa nebo čokolády, obsahuje velké množství bílkovin, minerálů a vitamínů. Také se mu říká čokoláda ze stromu a vy ho určitě znáte jako svatojánský chléb. Jeho kvality si byli vědomi už ve starověkém Řecku a Egyptě, kde tvořil běžnou součást jídelníčku. Později se sladké lusky svatojánského chleba prodávaly po kusech na tržištích jako laskomina, zvláště dětem velm
22.7.2024
Že by zelenina měla mít na jídelníčku podstatnější roli, než tomu obvykle bývá, slýcháme často. A právě léto je obdobím, kdy se čerstvá zelenina dá nejsnáze upravit nebo uložit do zásoby. Máme pro vás pár šikovných tipů. Salát uchováme čerstvý celý týden tak, že listy rozebereme a vložíme do mikrotenového sáčku. Z lednice potom bereme jen to množství, které potřebujeme. Pokud jsme je nestihli
11.7.2024
Vezmete-li do ruky správnou škrabku, brambory s ní máte oloupané dohladka vcukuletu, zeleninu, než bys řekl švec. Ale kde sehnat takovéto pomocníky? Poohlédněte se po nich třeba na internetu. K oloupání brambor leckterá hospodyňka používá nůž na krájení, lepší však bývá škrabka. Za naostřenou čepelí bývá totiž štěrbina a za ní opora, která zabraňuje, aby se čepel zařízla příliš hluboko. Konkrétn
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
3.7.2024
Nechuť k zelenině je dědičná a prochází generacemi. Proto nemá cenu ji vnucovat dětem, když zeleninu okázale odmítá tatínek i dědeček. Není to bez následků, na zdraví národa je malý podíl zeleniny na jídelníčku znát, takže se držíme celosvětově na špičce ve výskytu rakoviny tlustého střeva. Neslavné je to i s naším cholesterolem a špatné cévy jsou u nás nejčastější příčinou předčasného úmrtí. To
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan