Domů     Klíčky jsou malý zázrak přírody
Klíčky jsou malý zázrak přírody
14.10.2020

Dají se koupit, ale lepší je, když si je sami vypěstujete. Doma na okně. Neváhejte, v čerstvých klíčcích získáte bohatý zdroj minerálních látek, vitaminů, enzymů, stopových prvků a rostlinných bílkovin.

Klíčky byste si měli zamilovat. Klíčením se v semínku zvyšuje obsah vitaminů a dalších prospěšných látek až o dvě stě procent! Kromě toho, že jsou zdraví prospěšné a nabijí vás energií, jsou lehce stravitelné, nejsou kalorické a mají skvělou chuť.

Co použít?

Semínka k naklíčení si kupte v prodejně zdravé výživy, případně v zahradnictví, ale zde jen taková, která jsou přímo určena k naklíčení. Rozhodně se vyhněte semenům určeným k výsevu – jsou ošetřena chemikáliemi.

Klíčit je možné téměř všechna neloupaná semena obilovin, luštěnin, olejnin a zeleniny. Každý klíček má jinou chuť a také jinak působí. Například:

Vojtěška alfaalfa zpomaluje proces stárnutí a posiluje imunitní systém. Klíčky alfaalfy obsahují až 40 % bílkovin.

Naklíčená čočka obsahuje hojně železa, mědi, zinku  a velké množství  vitaminu B6. Pomáhá tvorbě  červených krvinek. Výborně se hodí do polévek.

Mizuna mimo jiné obsahuje potřebnou vlákninu a provitamin A. Má minimum cukrů, výrazně jemnou chuť po špenátu a je vhodná i pro začátečníky, protože snadno klíčí.

Klíčky rukoly pomáhají čistit krev, působí skvěle na játra a posilují vitalitu. Jsou plné vitaminu C a kyseliny listové.

Méně známé jsou klíčky červeného zelí. Přitom prospívají zdraví, jejich hlavním benefitem je podpora zdravého vývoje buněk. A navíc červeně olistěné výhonky zpestří pokrm i barevně.

Klíčky ředkvičky červené pomáhají při  pročišťování žaludečního traktu od bakterií a plísní, i při dezinfekci ústní dutiny a nosohltanu.

Brokolice svým obsahem antioxidantů daleko převyšuje ostatní klíčky. Pro svou jemně kořeněnou chuť je výborná na namazaný chléb i jako doplněk všech večeří.

Jak si klíčky připravit?

Semínko rostliny má obrovskou sílu a k probuzení mu stačí voda a světlo. Nejprve semínka propláchněte, a pak vložte do skleničky s vodou (v poměru 3 díly vody a 1 díl

semínek). Nechte je nabobtnat. Různá semena se probouzejí různě dlouho – některému stačí půl hodiny, jiné potřebuje celý den. Většina se ve vodě nechá přes noc.

Vodu slijte. Semena opět propláchněte. Nelekněte se, pokud bude mít voda kašovitou nebo gelovou konzistenci. Je to dáno tím, že některé klíčky (například rukola nebo řeřicha) mají vyšší schopnost vodu vázat.

Tip: Vodu, kterou slijete z namočených semínek, použijte k zalévání pokojových rostlin. Tento roztok je totiž bohatý na živiny.

Propláchnutá semínka vložte na misku s buničinou. Až do doby sklizně semínka několikrát za den proplachujte čistou vodu nebo roste pomocí rozstřikovače. Udržujte je vlhké, ne mokré. Dbejte také na dostatečné proudění vzduchu, aby semena nezplesnivěla.

Ke svému růstu klíčky potřebují stabilní teplotu mezi 20,5 – 22,5 °C a světlo. Naopak je chraňte před přímým sluncem.

Tip: K naklíčení si můžete pořídit speciální klíčící misky nebo klíčící lahve s okapem.

Nebojte se, když na klíčku objevíte slupky – jsou jejich přirozenou součástí. Jakmile klíček vyroste, slupka z něj spadne. Pomoci tomu můžete i tak, že je znovu opláchnete nebo je promnete v misce s vodou mezi prsty. Ale vůbec nevadí, když slupky sníte.

Asi tak po čtyřech dnech (u každého druhu je to jiné) je úroda připravena ke sklizni. Vhodné k jídlu jsou klíčky tehdy, když dosáhly velikosti 2 – 3x větší než semeno. Klíčky stříhejte přímo na misce. Kořínky se vyhazují.

Pokud byste chtěli místo klíčků jíst výhonky, trvá to o něco déle. Ale pozor na správné načasování. Později výhonky zhořknou a už by vám nechutnaly. Pokud nesníte klíčky hned, uchovejte je v lednici.

Na co si dát pozor

Není klíček jako klíček. Zatímco ty „správné“ si vypěstujete ze semínek, opatrní buďte na klíčky, které se vám objeví v uskladněné zelenině nebo v luštěninách ve spíži. Takové klíčky byste jíst raději neměli (rozhodně ne ty z brambor, jsou jedovaté!).

Některé klíčky je doporučeno blanšírovat (velmi krátce povařit ve vodě). Je to šetrný způsob zpracování, takže se nemusíte bát, že byste tím zničili látky v klíčcích obsažené.

U luštěnin blanšírujeme 3 – 6 minut klíčky fazolí, hrachu.

Čočku a sóju pak jen půl minuty.

Při 1-2 minutovém blanšírování obilovin máte jistotu, že spolehlivě usmrtíte případné škodlivé bakterie z povrchu zrna.

Losos s italskými těstovinami

Říká se, že v jednoduchosti je krása. Vynikající recept, který vtipně doplní pokrm z lososa o zelené klíčky, to jen potvrzuje.

Pro dvě osoby potřebujete: 2 porce lososa * lžíci olivového oleje * italské těstoviny tagliatelle (asi 200 g) * 4 rajčata * máslo * sůl * špetku oregana * klíčky bazalky

Omyté porce lososa osolte a vložte na pánev s olivovým olejem. Nechte chvilku orestovat.

Připravte těstoviny tagliatelle. Vložte je do vroucí osolené vody a uvařte „al dente“ (na skus). Přeceďte, nechte okapat a vmíchejte do nich kousek másla, aby se neslepily.

Na dno zapékací mísy vlijte šťávu z pánve, dno mísy poklaďte na kolečka nakrájenými rajčaty, posypte oregánem a osolte, přidejte těstoviny a navrch položte porce lososa. Zapečte v rozpálené troubě.

Na talíři těsně před podáváním ozdobte čerstvými klíčky bazalky. Pro zlepšení chuti můžete losos zakápnout citronovou šťávou.

Text: Dana Pešková, Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
8.12.2023
Jemná masová pasta, která se maže na krajíčky čerstvého chleba nebo na opečené bagetky. I tak by se dala popsat paštika. Pokrm, který může být i luxusní delikatesou. V každém obchodě s potravinami a v lahůdkářství si můžete za pár korun nakoupit paštiky různých chutí a provedení. Přesto se pusťte do vlastní výroby a připravte si paštiku domácí. Až ji jednou zkusíte, nejspíš už nikdy nebudete chtí
5.12.2023
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho vložili do úst a nechali rozplynout na jazyku. Co nám
29.11.2023
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská sůl, kajenský pepř, čerstvě strouhaný muškátový oříše
24.11.2023
Jestli jste do této chvíle dělali jen švestková, je čas to vyzkoušet. Budou vám určitě chutnat. Výroba je snadná a postup je podobný jako u švestek. Budete potřebovat 3 kg hrušek, 450 g cukru krupice, 1 lžičku skořice, 2 lžíce octa, pár kapek rumu (nemusí být) 1) Hrušky zbavte stopek a jádřinců a nakrájejte na kousky. Tvrdší hrušky můžete oloupat. 2) Do pekáče dejte pečicí papír a na něj hru
22.11.2023
Také rádi vaříte nebo pečete? Pak pro vás máme hrst tipů, které mohou ulehčit práci a zlepšit výsledek * Jak na dokonalé zákusky? - Děláte cukrovou polevu a chcete, aby se vám zaručeně povedla? Ušlehejte 1 bílek se 150 g moučkového cukru, který dvakrát prosejete. Aby se poleva z moučníku neloupala a příliš rychle netuhla, přidejte do ní 2 kapky oleje či citronové šťávy. - Když moučkový cukr
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
epochanacestach.cz
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
Ať už sem vystoupáme severním, nebo jižním schodištěm, nebo využijeme unikátního výtahu, čeká nás na Chlumku nejen výjimečná architektonická a církevní památka, ale také překvapivě daleký výhled do okolní krajiny. Baronka Marie Maxmiliana Slavatová z Chlumu a Košumberka neměla ve druhé polovině 17. století jednoduchý život. Přišla o všechny děti, přežila prvního manžela a v druhém manželství
Ptákem roku se stal rehek domácí
21stoleti.cz
Ptákem roku se stal rehek domácí
Rehek domácí je malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Dcera jí připravila hořké zklamání
nasehvezdy.cz
Dcera jí připravila hořké zklamání
Už dříve se nechala herečka Dana Batulková (65) slyšet, že dceru Marianu (29) kvůli své vytíženosti tak trochu zanedbala. Neumí prý ani uvařit. A prádlo si nechává prát a žehlit u babičky Prachařo
První český filmař strašil diváky výstřelem
epochaplus.cz
První český filmař strašil diváky výstřelem
Obrázky míhající se na plátně. Magie filmu. Kdy a za jakých okolností se zrodila? Překvapivě první pokusy proběhnou už v 17. století, i když ke skutečnému filmu mají ještě opravdu hodně daleko.   Předchůdce kina, „magickou lucernu“ v podobě přístroje vybaveného objektivem schopným promítnout obraz na stěnu, představuje roku 1671 v Římě německý jezuita Athanasius Kircher (1601/1620–1680). Mezi
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
nasehvezdy.cz
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
„Herecká asociace Vás bohužel musí informovat o smutné zprávě, která nás velmi zasáhla. Podle informací rodiny dnes náhle zemřel kolega, skvělý herec, dabér, před časem i ředitel Hudebního divadla Kar
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
enigmaplus.cz
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
Ježíš Nazaretský se s největší pravděpodobností nenarodil 24. prosince. Kromě dne však zřejmě nesouhlasí ani rok Ježíšova narození, protože náš kalendář nevznikl ihned po narození Krista, nýbrž až o n
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Choval se jako nějaký blázen!
skutecnepribehy.cz
Choval se jako nějaký blázen!
Býval to takový tichý hoch. Nesmělý a bázlivý. Teď je z něho hrubián. Hovoří sprostě a nejraději by se pral. Můj syn se změnil k nepoznání. Vždycky nám dělal jen a jen samou radost. Už jeho narození byl malý zázrak. Dlouho jsem nemohla mít děti, tak jsme byli s manželem, i a prarodiče z obou stran, štěstím bez sebe. Všichni jsme ho rozmazlovali, nemohli