Domů     Odložte stárnutí na později! 5+1 šikovný tip
Odložte stárnutí na později! 5+1 šikovný tip
14.10.2020

Říkají to lékaři a zkušenost jejich upozornění potvrzuje: Člověk je tak starý jako jeho cévy, klouby, ale i paměť. A to je vlastně dobrá zpráva: I když stárnutí nezastavíme, pořád můžeme udělat hodně pro to, abychom jeho příchod odsunuli na později.

Kdo by nestál o dobrou kondici i v pokročilejším věku. Kdo by se nechtěl pohybovat bez bolestí a vystačit bez cizí pomoci. Jezdit na dovolenou, užívat si turistiky a věnovat se svým koníčkům.

To jsou příjemné věci v životě, pro něž stojí za to vynaložit trochu úsilí na zlepšení kondice. Ale víte, na co konkrétně bychom se měli zaměřit, abychom se i po padesátce nebo šedesátce cítili svěží?

1. Klouby bez bolesti

Zdravotním potížím spojeným se stárnutím, které vás dokáží vyřadit z běžného provozu, suverénně dominují bolesti kloubů. Obvykle jde o následek postupného opotřebování chrupavek, což je přirozený proces spojený s přibývající věkem.

Tato degenerace chrupavky čili artróza může postihnout kterýkoli kloub v těle, ale větší pravděpodobnost je u těch, které nadměrně zatěžujeme.

Vzhledem k rozšíření nadváhy a obezity je velmi časté postižení kloubů kyčlí a kolenou, které doslova drtí hmotnost, s níž příroda nepočítala. Specificky ženským problémem pak je artróza drobných kloubů rukou, přetěžovaných pracovními pohyby.

Tam se zahrnuje i každodenní péče o domácnost, a zřejmě proto ženy tímto velice bolestivým postižením trpí devětkrát častěji než muži.

Co pomáhá?

Při akutních bolestech přináší úlevu fyzioterapie, různé formy elektroléčby a magnetoterapie, stejně tak aplikace tepla, ať už formou parafínových koupelí, nebo teplého bahna. Teplo nejen ulevuje od bolesti, ale také povoluje zatuhlé křečovité svalstvo. Doma lze použít termofor nebo zahřívací gelové polštářky z lékárny.

Cvičení pro pohyblivost

Pokud si chcete dlouhodobě udržet dobrou pohyblivost v postižené partii, nestačí se spoléhat jen na fyzioterapii, skutečný obrat k lepšímu dokáže jen pravidelné cvičení.

Jakkoli je fyzicky nepříjemné, současně tiší bolesti, protože podporuje tvorbu kloubní tekutiny, která zmírňuje tření v poškozeném kloubu.

Cviky pro postižené partie vám poradí fyzioterapeut, obecně pak prospívá cvičení na rehabilitačních míčích, s terabandem nebo pilates.

Pohyblivost kloubů a svalů výtečně podporuje jóga, bolestivost snižuje cvičení v teplé vodě, která uvolňuje křečovité stažené svalstvo a zlepšuje prokrvení. Dalšími vhodnými aktivitami jsou plavání, jízda na kole nebo rotopedu.

K tlumení bolesti u artrózy ruky pomáhá střídavý tlak a vytahování prstu. Tím se totiž v postiženém kloubu podpoří tvorba kloubní tekutiny, což přináší úlevu.

Nejdřív na vyšetření

Než se pustíte do cvičení, nechte si klouby vyšetřit. Příčinou bolestí totiž nemusí být jen poškození chrupavky, ale může se jednat o zánětlivé revmatické stavy, které ovšem vyžadují odlišné ošetření. To se týká i obkladů.

Zatímco u kloubů, které bolí kvůli ubývání chrupavky, pomáhá aplikace tepla, při zánětech se na postižená místa naopak přikládají chladivé zábaly, teplo by v tomto případě mohlo uškodit.

Že jde o revmatické onemocnění, lze odhadnout i z typu bolesti, která se objevuje v klidu spolu s pocitem ztuhlosti a po rozcvičení bolestivých kloubů ustoupí.

Pokud by vás zajímaly podrobné návody na cviky, s jejichž pomocí si udržíte dobrou pohyblivost při revmatických potížích kloubů, najdete je na www.revmaticke-nemoci.cz.

2. Stop ubývání svalů

Pro pocit pohody ve vlastním těle potřebujeme nejen dostatečnou pohyblivost kloubů, ale i pevné svaly. Jenže svalstvo s přibývající věkem velmi nenápadně, ale neúprosně ztrácí na objemu, tento proces začíná už u třicátníků.

V mladším věku jsou znevýhodněni a více postiženi muži, zatímco ženy do menopauzy chrání hormony. S vyhasínáním hormonální aktivity nastane ale o to rychlejší chátrání svalstva. Ve věku kolem padesátky je tedy zájmem obou pohlaví usilovat o zpevnění svalstva.

Jeho ochabování totiž nejen že přispívá k rychlejšímu nárůstu nadváhy, ale také ke zvýšenému tlaku na klouby, což může vést k problémům s ubýváním chrupavky.

Také ochabování

Kromě objemu přichází svalstvo obvykle i o výkonnost. Ochabování je následek nečinnosti a ve výsledku není rozdíl mezi tím, zda příčinou byly zdravotní potíže nebo pohodlnost. Svaly se zkracují a zhoršuje se pohyblivost kloubů.

Současně klesá produkce látek, které podporují spalování energie ve svalech, tzv. myokinů, což vede k pomalému, ale vytrvalému nárůstu váhy a dalším negativním procesům v těle. Myokiny totiž působí nejen na tukovou tkáň, ale také na cévy, trávení nebo na mozek.

Proto se pohyb či naopak jeho nedostatek tak výrazně podepisuje na celkové kondici.

Nejvhodnější aktivity:

jóga a tajči

gymnastika

cvičení v posilovně

plavání

Pozor: Speciální přípravky na podporu tvorby svalové hmoty raději ponechte sportovcům. Vysoké dávky bílkovin totiž mohou vést také k rozvoji dny.

3. Pevné kosti

Pokud chcete zastavit osteoporózu, pak stejně jako v prevenci ochabování svalů nebo udržování pohyblivosti bolavých kloubů tu zásadní roli hraje pravidelný pohyb.

Doplňování kostní hmoty totiž řídí senzory, které zjišťují, jak velké zatížení působí na kosti při vzpřímené poloze. Pokud se moc nehýbete a trávíte čas spíše vsedě, signály ohlásí, že hustota kostní hmoty je zbytečně vysoká a kosti budou řídnout.

U žen v menopauze tento nežádoucí efekt ještě posílí snížená produkce ženských hormonů. Jako obrana se doporučují minimálně 2 hodiny svižného pohybu denně, nejlépe chůze.

Ale pozor: Při postupujícím řídnutí kostí je nutná opatrnost, aby nedošlo k pádům. Ty hrozí hlavně při míčových hrách a lyžování, pokud jde o nejoblíbenější sporty.

Aktivity zvyšující hustotu kostí:

tanec (zlepšuje také prokrvení a kondici)

nordic walking (zlepšuje výdrž a prokrvení)

skákání na trampolíně (posiluje svaly, zlepšuje koordinaci pohybů)

tajči (zlepšuje ohebnost a posiluje svaly)

Doporučujeme: Návody na cvičení a mnoho dalších informací o osteoporóze najdete také na webu www.osteo-liga.cz.

Potřebujete vápník

Chutným zdrojem jsou tvrdé sýry, ale i mák, sezamové semínko a sardinky. Sýry a další mléčné výrobky navíc dodávají vitamin B6, který ukládání vápníku do kostí podpoří.

Tomu prospívá také vitamin K1, který je v zelené listové zelenině, především v kapustě, špenátu, ale i v brokolici a některých olejích – řepkovém, olivovém, sojovém. Vitamin D doplňovat nemusíte, tělo si ho vytváří samo, stačí 10-15 minut denně na slunci.

4. Zdravé cévy

Následky kornatění tepen se skrývají za většinou srdečních i mozkových příhod a více než polovinou úmrtí u nás. Přitom vhodnou životosprávou by se dalo 80 – 90 % těchto onemocnění předejít, protože postup aterosklerózy se dá naštěstí zastavit a zvrátit.

Po prvním zjištění nepříznivých hodnot tuků v krvi máte šanci zachránit si plné zdraví.

Podstatnou částí léčby je opět pohyb a pak změna jídelních zvyklostí, přičemž nejde jen o omezení nevhodných jídel vedoucích k nadváze, ale mnohem spíše o zařazení potravin, které prokazatelně prospívají cévám.

Co přidat na jídelníček?

– Lněný olej: Má neobyčejně vysoký obsah (kolem 57 %) tzv. omega 3 tuků, takže se jedná o velmi dobrou náhradu za tučné mořské ryby (jako losos, sleď, sardinky, makrela) či kapsle s rybím tukem. Na stav cév mají tyto tuky přímo blahodárný vliv.

Aktivně přispívají ke snížení hladiny škodlivých tuků v cévách a působí proti vzniku krevních sraženin. Příznivě ovlivňují fungování srdečně cévního systému, kondici srdce i hojivé procesy po cévních a srdečních příhodách.

– Vlašské ořechy: To je další zdroj bohatý na omega 3 tuky, ať už je jíte v přírodní formě, nebo používáte ořechový olej. Alternativou je panenský řepkový olej.

Ten se navíc pro svou velmi příjemnou svěží obilnou příchuť a aroma výborně hodí jako ingredience při pečení moučníků.

– Vitamin C: Je nezbytný pro odolnost a pružnost cévních stěn. Současně umožňuje odbourávání

cholesterolu a jeho přeměnu na žlučové kyseliny. Vyšší dávky vitaminu C, konzumované ovšem jen po omezenou dobu, mohou proto urychlit snižování hladiny cholesterolu v krvi. Nejlepším zdrojem vitaminu C je kiwi, čerstvá paprika a petrželová nať.

Cévy potřebují pohyb

Pohodlnost vedoucí k nárůstu váhy je jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů pro rozvoj aterosklerózy, a tak nepřekvapí, že jako prevenci vám lékaři doporučí pohyb. Které aktivity jsou v tomto případě nejvhodnější?

aerobik a jeho odnože

zumba

běh

nordic walking

jízda na kole nebo na rotopedu

5. Hbitý mozek a paměť

Pokud se rozhodnete upravit svůj jídelníček podle doporučení pro zdravé cévy, budete se tím současně starat i o dobrou výkonnost mozku. Jak je to možné?

Omega 3 nenasycené mastné kyseliny jsou naprosto nepostradatelné také pro správné fungování procesů v mozku. Proto hraje strava bohatá na tučné mořské ryby, lněné semínko a vlašské ořechy zásadní roli při udržování duševní svěžesti.

Podporuje schopnost učit se a vybavovat si informace, působí preventivně proti stařecké demenci a depresi a patrně dokáže i oddalovat rozvoj Alzheimerovy choroby.

Cvičení pro mozek

Správná výživa je ovšem jen základem, pro dobrou výkonnost a duševní svěžest je nezbytné mozek zatěžovat, jinak jeho schopnosti ochabnou. Působí tu podobný princip jako při ochabovaní svalstva následkem nečinnosti.

Mozek si po celý život zachovává schopnost se učit, ale jeho efektivita odpovídá předchozímu tréninku. Ukázkovým příkladem jsou špičkoví koncertní umělci, kteří mají i ve velmi vysokém věku ohromující kapacitu paměti.

Vděčí za to nejen talentu a každodennímu cvičení, ale především tomu, že po celý život ukládají do paměti stále znovu obrovská množství informací, v tomto případě hudebních. Obdobně se lze v důchodovém věku začít učit cizí jazyk a uspět.

A s každým dalším jazykem to půjde lépe, protože mozek bude zvyklý podávat vyšší výkony. Stejný efekt má každé hobby spojené se zatížením paměti, což může být například zájem o historii.

Extratip: Zkuste hormonální jógu

Pokud si budete vybírat pohybovou aktivitu, která by oddálila ubývání tělesných sil, pak za úvahu stojí i hormonální jóga. Je to systém cviků, který má prospívat hlavně zralým ženám.

Kromě procvičení celého těla se speciálně zaměřuje na stimulaci žláz produkujících hormony – na vaječníky, štítnou žlázu, nadledviny. Prospívat má nejen při klimakterických potížích, ale v případě hormonálních poruch i u mladších žen. Zlepšovat má psychický stav i kondici kůže, nehtů a vlasů.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
15.1.2025
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak příčinou může být právě nevhodná poloha při spánku. Není to banalit
9.1.2025
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. K tomu nepotřebujete spoustu líčid
7.1.2025
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete pokládat bez nádoby. I v mikrovlnce je nenahraditelným pomocníkem. A víte, že ho nemusí
31.12.2024
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly? 7 rad „před“ i „po“: * Alkohol prokládejte
27.12.2024
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži. Pálení žáhy Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme
reklama
Šikovné tipy
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Svítící domečky pro pohodovou atmosféru
Den se krátí, brzo je tma a podvečer je ten pravý čas na šálek horkého nápoje a tvoření. Třeba kouzelných domečků s vánoční atmosférou. Už jste zkoušeli samotvrdnoucí hmotu? Ta se vám pod rukama může proměnit doslova v cokoliv. My vám přinášíme návod na domečkové svícínky, které si s trochou trpělivosti vymodeluje i úplný začátečník. Budete potřebovat: […]
Květiny na vánoční stůl
Nejen kapr a cukroví, pro sváteční dojem by na prostřeném stole neměly chybět ani květiny. Klasikou je vánoční hvězda, krásná je sama o sobě, což pak teprve v parádním aranžmá. Poinsettie ve voskové misce Skutečně, miska, v níž je toto aranžmá usazené, vznikla z vosku, či spíše z parafínových svíček. Není to nic složitého a […]
Když se z pejska stává dědek…
U čtyřnohých mazlíčků je to stejné, jako u lidí. Na některém jsou přibývající léta znát hned na první pohled, u jiného dlouho nic nezaznamenáte. Přesto byste si měli staršího psa více všímat, aby vám neunikly důležité signály, že něco není v pořádku. Včasná péče mu může prodloužit i zkvalitnit život. HŮŘE TRÁVÍ Přijde k misce, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Samotná podstata času v srdci Serpenti
iluxus.cz
Samotná podstata času v srdci Serpenti
Rok 2025, který je podle čínského kalendáře rokem Hada, přináší značce Bulgari jedinečnou příležitost odhalit převratnou reinkarnaci své ikonické legendy Serpenti. Čínský kalendář letos oslavuje tento
Pozor! Neviditelnost je tu!
epochalnisvet.cz
Pozor! Neviditelnost je tu!
Kdo si občas nepřál na chvíli zmizet ze světa, a pak se zase vrátit zpět. Jak ale něco takového zařídit? Jednoduše, stačí se stát neviditelným!   Dlouho to byl jen sen, teď už je skutečností! Neviditelným se může stát úplně každý, stačí si na internetu objednat neviditelný plášť. Nebo přesněji neviditelný štít. Takto jednoduché se
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
epochanacestach.cz
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem z netučného kyselého tvarohu a podle chuti a vůně si je s ničím jiným nespleteme. Vítězí nejen v kuchyních, ale i v diplomacii – Evropská komise je zařadila mezi chráněná zeměpisná označení EU. Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a svým vesnickým domovem, že nebude možné nikdy určit chvíli,
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
skutecnepribehy.cz
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
Někdy ten náš život vypadal už beznadějně. Díky soudržnosti a taky notné dávce štěstí se nám ale podařilo všechny nástrahy osudu úspěšně překonat. Moji rodiče se velmi milovali a svoji vzájemnou lásku si dávali denně najevo. Tatínek třeba dal jen tak mamince pusu a ona ho jen letmo pohladila po vlasech. Vždycky jsem si přála, abych i já našla podobnou
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
21stoleti.cz
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
nasehvezdy.cz
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
Jedné z našich nejslavnějších modelek vzala vlna tsunami přítele. Jeho křik slyší Petra Němcová (45) dodnes. Ona sama měla na čtyřech místech roztříštěnou pánev, utrpěla i další zranění. Největší
Langoš bez kynutí
nejsemsama.cz
Langoš bez kynutí
Klasický maďarský fastfood si můžete dopřát v různých variantách. Tou nejjednodušší a zároveň velmi chutnou je potřít ho prolisovaným stroužkem česneku, ke kterému zkuste přidat trochu sušeného tymiánu. Ingredience: ● 450 g hladké mouky ● 1 vejce ● 250 ml kefíru ● 1 lžíce cukru ● ½ lžičky jedlé sody ● ½ lžičky soli ● 2 lžíce oleje ● olej na smažení Na dohotovení: ● zakysaná smetana ● nastrouhaný sýr Postup: Do mísy
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
rezidenceonline.cz
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod Jejich historie sahá do sedmnáctého století, kdy francouzští aristokraté včetně samotného krále Ludvíka XIV. měli ve svém mobiliáři umělecky zdobené komody navržené těmi nejlepšími řemeslníky. Tehdy měla tato nábytková klasika podobu modelů s promyšlenými proporcemi, zaoblenými liniemi a ozdobnými nohami, časté bylo zdobení luxusními intarziemi, vyřezávanými detaily
Hovězí na česneku
tisicereceptu.cz
Hovězí na česneku
Vydatný oběd, který má říz, když nešetříte česnekem. Ale buďte bez obav, červené zelí jeho chuť v ústech přirozeně zneutralizuje. Suroviny na 4 porce 800 g hovězí kýty 3 lžíce oleje 2 cibule
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
epochaplus.cz
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
Challenger byl v pořadí druhým raketoplánem NASA, vypuštěným na oběžnou dráhu Země. Na první misi vyrazil 4. dubna 1983, následně vykonal ještě osm dalších vesmírných cest. Po necelých třech letech aktivní služby byl zničen při startu své desáté mise. Lety raketoplánů byly následně až do roku 1988 pozastaveny. Podobný osud jako Challenger, ovšem při návratu,
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
enigmaplus.cz
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
Manželé Sally a Tom Batesovi se na podzim roku 1961 vydávají k jednomu z londýnských domů ve viktoriánském stylu, aby si jej prohlédli a zvážili případnou koupi. Vše vypadá přesně tak, jak si vysnili…
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
historyplus.cz
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku. A Živnobanka díky němu bude vůbec nejvýznamnější čs. bankou. Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde mladík vychodí gymnázium. Absolvuje