Domů     Odložte stárnutí na později! 5+1 šikovný tip
Odložte stárnutí na později! 5+1 šikovný tip
14.10.2020

Říkají to lékaři a zkušenost jejich upozornění potvrzuje: Člověk je tak starý jako jeho cévy, klouby, ale i paměť. A to je vlastně dobrá zpráva: I když stárnutí nezastavíme, pořád můžeme udělat hodně pro to, abychom jeho příchod odsunuli na později.

Kdo by nestál o dobrou kondici i v pokročilejším věku. Kdo by se nechtěl pohybovat bez bolestí a vystačit bez cizí pomoci. Jezdit na dovolenou, užívat si turistiky a věnovat se svým koníčkům.

To jsou příjemné věci v životě, pro něž stojí za to vynaložit trochu úsilí na zlepšení kondice. Ale víte, na co konkrétně bychom se měli zaměřit, abychom se i po padesátce nebo šedesátce cítili svěží?

1. Klouby bez bolesti

Zdravotním potížím spojeným se stárnutím, které vás dokáží vyřadit z běžného provozu, suverénně dominují bolesti kloubů. Obvykle jde o následek postupného opotřebování chrupavek, což je přirozený proces spojený s přibývající věkem.

Tato degenerace chrupavky čili artróza může postihnout kterýkoli kloub v těle, ale větší pravděpodobnost je u těch, které nadměrně zatěžujeme.

Vzhledem k rozšíření nadváhy a obezity je velmi časté postižení kloubů kyčlí a kolenou, které doslova drtí hmotnost, s níž příroda nepočítala. Specificky ženským problémem pak je artróza drobných kloubů rukou, přetěžovaných pracovními pohyby.

Tam se zahrnuje i každodenní péče o domácnost, a zřejmě proto ženy tímto velice bolestivým postižením trpí devětkrát častěji než muži.

Co pomáhá?

Při akutních bolestech přináší úlevu fyzioterapie, různé formy elektroléčby a magnetoterapie, stejně tak aplikace tepla, ať už formou parafínových koupelí, nebo teplého bahna. Teplo nejen ulevuje od bolesti, ale také povoluje zatuhlé křečovité svalstvo. Doma lze použít termofor nebo zahřívací gelové polštářky z lékárny.

Cvičení pro pohyblivost

Pokud si chcete dlouhodobě udržet dobrou pohyblivost v postižené partii, nestačí se spoléhat jen na fyzioterapii, skutečný obrat k lepšímu dokáže jen pravidelné cvičení.

Jakkoli je fyzicky nepříjemné, současně tiší bolesti, protože podporuje tvorbu kloubní tekutiny, která zmírňuje tření v poškozeném kloubu.

Cviky pro postižené partie vám poradí fyzioterapeut, obecně pak prospívá cvičení na rehabilitačních míčích, s terabandem nebo pilates.

Pohyblivost kloubů a svalů výtečně podporuje jóga, bolestivost snižuje cvičení v teplé vodě, která uvolňuje křečovité stažené svalstvo a zlepšuje prokrvení. Dalšími vhodnými aktivitami jsou plavání, jízda na kole nebo rotopedu.

K tlumení bolesti u artrózy ruky pomáhá střídavý tlak a vytahování prstu. Tím se totiž v postiženém kloubu podpoří tvorba kloubní tekutiny, což přináší úlevu.

Nejdřív na vyšetření

Než se pustíte do cvičení, nechte si klouby vyšetřit. Příčinou bolestí totiž nemusí být jen poškození chrupavky, ale může se jednat o zánětlivé revmatické stavy, které ovšem vyžadují odlišné ošetření. To se týká i obkladů.

Zatímco u kloubů, které bolí kvůli ubývání chrupavky, pomáhá aplikace tepla, při zánětech se na postižená místa naopak přikládají chladivé zábaly, teplo by v tomto případě mohlo uškodit.

Že jde o revmatické onemocnění, lze odhadnout i z typu bolesti, která se objevuje v klidu spolu s pocitem ztuhlosti a po rozcvičení bolestivých kloubů ustoupí.

Pokud by vás zajímaly podrobné návody na cviky, s jejichž pomocí si udržíte dobrou pohyblivost při revmatických potížích kloubů, najdete je na www.revmaticke-nemoci.cz.

2. Stop ubývání svalů

Pro pocit pohody ve vlastním těle potřebujeme nejen dostatečnou pohyblivost kloubů, ale i pevné svaly. Jenže svalstvo s přibývající věkem velmi nenápadně, ale neúprosně ztrácí na objemu, tento proces začíná už u třicátníků.

V mladším věku jsou znevýhodněni a více postiženi muži, zatímco ženy do menopauzy chrání hormony. S vyhasínáním hormonální aktivity nastane ale o to rychlejší chátrání svalstva. Ve věku kolem padesátky je tedy zájmem obou pohlaví usilovat o zpevnění svalstva.

Jeho ochabování totiž nejen že přispívá k rychlejšímu nárůstu nadváhy, ale také ke zvýšenému tlaku na klouby, což může vést k problémům s ubýváním chrupavky.

Také ochabování

Kromě objemu přichází svalstvo obvykle i o výkonnost. Ochabování je následek nečinnosti a ve výsledku není rozdíl mezi tím, zda příčinou byly zdravotní potíže nebo pohodlnost. Svaly se zkracují a zhoršuje se pohyblivost kloubů.

Současně klesá produkce látek, které podporují spalování energie ve svalech, tzv. myokinů, což vede k pomalému, ale vytrvalému nárůstu váhy a dalším negativním procesům v těle. Myokiny totiž působí nejen na tukovou tkáň, ale také na cévy, trávení nebo na mozek.

Proto se pohyb či naopak jeho nedostatek tak výrazně podepisuje na celkové kondici.

Nejvhodnější aktivity:

jóga a tajči

gymnastika

cvičení v posilovně

plavání

Pozor: Speciální přípravky na podporu tvorby svalové hmoty raději ponechte sportovcům. Vysoké dávky bílkovin totiž mohou vést také k rozvoji dny.

3. Pevné kosti

Pokud chcete zastavit osteoporózu, pak stejně jako v prevenci ochabování svalů nebo udržování pohyblivosti bolavých kloubů tu zásadní roli hraje pravidelný pohyb.

Doplňování kostní hmoty totiž řídí senzory, které zjišťují, jak velké zatížení působí na kosti při vzpřímené poloze. Pokud se moc nehýbete a trávíte čas spíše vsedě, signály ohlásí, že hustota kostní hmoty je zbytečně vysoká a kosti budou řídnout.

U žen v menopauze tento nežádoucí efekt ještě posílí snížená produkce ženských hormonů. Jako obrana se doporučují minimálně 2 hodiny svižného pohybu denně, nejlépe chůze.

Ale pozor: Při postupujícím řídnutí kostí je nutná opatrnost, aby nedošlo k pádům. Ty hrozí hlavně při míčových hrách a lyžování, pokud jde o nejoblíbenější sporty.

Aktivity zvyšující hustotu kostí:

tanec (zlepšuje také prokrvení a kondici)

nordic walking (zlepšuje výdrž a prokrvení)

skákání na trampolíně (posiluje svaly, zlepšuje koordinaci pohybů)

tajči (zlepšuje ohebnost a posiluje svaly)

Doporučujeme: Návody na cvičení a mnoho dalších informací o osteoporóze najdete také na webu www.osteo-liga.cz.

Potřebujete vápník

Chutným zdrojem jsou tvrdé sýry, ale i mák, sezamové semínko a sardinky. Sýry a další mléčné výrobky navíc dodávají vitamin B6, který ukládání vápníku do kostí podpoří.

Tomu prospívá také vitamin K1, který je v zelené listové zelenině, především v kapustě, špenátu, ale i v brokolici a některých olejích – řepkovém, olivovém, sojovém. Vitamin D doplňovat nemusíte, tělo si ho vytváří samo, stačí 10-15 minut denně na slunci.

4. Zdravé cévy

Následky kornatění tepen se skrývají za většinou srdečních i mozkových příhod a více než polovinou úmrtí u nás. Přitom vhodnou životosprávou by se dalo 80 – 90 % těchto onemocnění předejít, protože postup aterosklerózy se dá naštěstí zastavit a zvrátit.

Po prvním zjištění nepříznivých hodnot tuků v krvi máte šanci zachránit si plné zdraví.

Podstatnou částí léčby je opět pohyb a pak změna jídelních zvyklostí, přičemž nejde jen o omezení nevhodných jídel vedoucích k nadváze, ale mnohem spíše o zařazení potravin, které prokazatelně prospívají cévám.

Co přidat na jídelníček?

– Lněný olej: Má neobyčejně vysoký obsah (kolem 57 %) tzv. omega 3 tuků, takže se jedná o velmi dobrou náhradu za tučné mořské ryby (jako losos, sleď, sardinky, makrela) či kapsle s rybím tukem. Na stav cév mají tyto tuky přímo blahodárný vliv.

Aktivně přispívají ke snížení hladiny škodlivých tuků v cévách a působí proti vzniku krevních sraženin. Příznivě ovlivňují fungování srdečně cévního systému, kondici srdce i hojivé procesy po cévních a srdečních příhodách.

– Vlašské ořechy: To je další zdroj bohatý na omega 3 tuky, ať už je jíte v přírodní formě, nebo používáte ořechový olej. Alternativou je panenský řepkový olej.

Ten se navíc pro svou velmi příjemnou svěží obilnou příchuť a aroma výborně hodí jako ingredience při pečení moučníků.

– Vitamin C: Je nezbytný pro odolnost a pružnost cévních stěn. Současně umožňuje odbourávání

cholesterolu a jeho přeměnu na žlučové kyseliny. Vyšší dávky vitaminu C, konzumované ovšem jen po omezenou dobu, mohou proto urychlit snižování hladiny cholesterolu v krvi. Nejlepším zdrojem vitaminu C je kiwi, čerstvá paprika a petrželová nať.

Cévy potřebují pohyb

Pohodlnost vedoucí k nárůstu váhy je jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů pro rozvoj aterosklerózy, a tak nepřekvapí, že jako prevenci vám lékaři doporučí pohyb. Které aktivity jsou v tomto případě nejvhodnější?

aerobik a jeho odnože

zumba

běh

nordic walking

jízda na kole nebo na rotopedu

5. Hbitý mozek a paměť

Pokud se rozhodnete upravit svůj jídelníček podle doporučení pro zdravé cévy, budete se tím současně starat i o dobrou výkonnost mozku. Jak je to možné?

Omega 3 nenasycené mastné kyseliny jsou naprosto nepostradatelné také pro správné fungování procesů v mozku. Proto hraje strava bohatá na tučné mořské ryby, lněné semínko a vlašské ořechy zásadní roli při udržování duševní svěžesti.

Podporuje schopnost učit se a vybavovat si informace, působí preventivně proti stařecké demenci a depresi a patrně dokáže i oddalovat rozvoj Alzheimerovy choroby.

Cvičení pro mozek

Správná výživa je ovšem jen základem, pro dobrou výkonnost a duševní svěžest je nezbytné mozek zatěžovat, jinak jeho schopnosti ochabnou. Působí tu podobný princip jako při ochabovaní svalstva následkem nečinnosti.

Mozek si po celý život zachovává schopnost se učit, ale jeho efektivita odpovídá předchozímu tréninku. Ukázkovým příkladem jsou špičkoví koncertní umělci, kteří mají i ve velmi vysokém věku ohromující kapacitu paměti.

Vděčí za to nejen talentu a každodennímu cvičení, ale především tomu, že po celý život ukládají do paměti stále znovu obrovská množství informací, v tomto případě hudebních. Obdobně se lze v důchodovém věku začít učit cizí jazyk a uspět.

A s každým dalším jazykem to půjde lépe, protože mozek bude zvyklý podávat vyšší výkony. Stejný efekt má každé hobby spojené se zatížením paměti, což může být například zájem o historii.

Extratip: Zkuste hormonální jógu

Pokud si budete vybírat pohybovou aktivitu, která by oddálila ubývání tělesných sil, pak za úvahu stojí i hormonální jóga. Je to systém cviků, který má prospívat hlavně zralým ženám.

Kromě procvičení celého těla se speciálně zaměřuje na stimulaci žláz produkujících hormony – na vaječníky, štítnou žlázu, nadledviny. Prospívat má nejen při klimakterických potížích, ale v případě hormonálních poruch i u mladších žen. Zlepšovat má psychický stav i kondici kůže, nehtů a vlasů.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
23.5.2024
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je vodní kámen? Pevný šedý, bílý nebo nahnědlý povlak, který
20.5.2024
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě se již někdy na něm objevil zelený povlak
14.5.2024
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak střih obkreslete na běžný p
11.5.2024
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k tomu, aby se vytvořila plíseň. Ta je zdrojem nebezpečných mykotoxinů,
8.5.2024
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), 1 pár náušnicových puzet, 1 pár náušnicových zaráže
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?