Všichni jsme o něm už slyšeli, ovšem málokdo z nás může říct, že ho ochutnal, nebo je dokonce jeho pravidelným jedlíkem. Škoda. Kimchi totiž patří mezi pět nejzdravějších pokrmů světa.
V korejských restauracích se miska kimchi automaticky podává ke každému jídlu zdarma. Přitom by se mohlo vyvažovat zlatem:
výrazně snižuje špatný cholesterol, bojuje proti volným radikálům, reguluje hladinu cukru v krvi a mléčné bakterie v kimchi posilují trávicí a imunitní systém.
Přitom nejde jen o jeden druh korejského salátu, jde o jakoukoliv zeleninu, která je zkvašená a naložená v různých ingrediencích.
Proč je tak zdravé?
To, co z této pochoutky dělá zdravou potravinu, je fermentace, díky níž vznikají organismu prospěšné probiotické bakterie – během kvašení se totiž z cukru obsaženého v zelenině vytváří kyselina mléčná, která spolu s dalšími látkami zeleninu konzervuje, dodává jí specifickou chuť a chrání ji před ostatními mikroorganismy.
Nejde přitom o žádnou novinku, už naše babičky nechávaly zkvasit zelí a pak jej na trzích prodávaly na váhu přímo ze sudů.
Jezte samostatně
Můžete si ho dát jen tak samostatně, s rýží, v polévce anebo jako součást palačinek či masových kuliček. Kimchi dobře doplní grilované maso či hamburgery, bývá také součástí náplně do tortill, či slaných závinů.
Lze jej sice koupit v obchodě, ale obvykle jej každá korejská žena připravuje sama. I vy jej dokážete určitě připravit. Měli byste na něj vybírat zeleninu s pevnější strukturou, která se během fermentace nerozloží.
Kde jej skladovat
Hotové kimchi byste měli skladovat v lednici. Nejlépe chutná dva týdny po ukončení fermentace, ale ve správných podmínkách dokáže vydržet až tři měsíce. Čím je starší, tím bývá kyselejší.
Jak tradiční kimchi připravit?
Budete potřebovat: 2 hlávky pekingského zelí, 150 g mrkve, 150 g bílé ředkve, 1 svazek jarní cibulky, 5 lžic korejské mořské soli
Na pastu:
25–50 g cukru nebo medu (množství zvolte podle chuti), 70 g rýžové mouky (nahradit se dá bramborovým či kukuřičným škrobem), 150 ml vody, 30–50 g zázvoru, 1 větší cibule, 1 hlavička česneku, čerstvé chilli papričky (použít se dají i sušené), 50–100 ml rybí omáčky (místo rybí omáčky můžete použít sójovou), 1 lžíce soli
Postup:
1. Pekingské zelí očistěte, omyjte, nechte oschnout a pak ho nakrájejte na kostky a nasolte. Nechte osm hodin v misce odpočívat a každou půlhodinu ho promíchejte.
2. Mezitím v menším kastrůlku svařte vodu s cukrem a rýžovou moukou nebo škrobem na kašičku a nechte vychladnout. Do mixéru dejte nakrájenou cibuli, zázvor, česnek, přidejte vychlazenou kašičku a umixujte na hrubší pastu.
Tu přendejte do velké mísy, přilijte rybí omáčku, přidejte najemno nasekané čerstvé chilli papričky a vše dobře promíchejte. Pokud použijete sušené chilli, přidejte pro chuť i trochu mleté sladké papriky.
3. Zbylou zeleninu pokrájejte na jemné nudličky, přidejte je k pastě, přisypte propláchnuté pekingské zelí, vezměte si na ruce tenké latexové rukavice a ručně vše důkladně promíchejte tak, aby byl každý kousek zeleniny pastou pokrytý.
4. Ferment přesuňte do sklenice a zajistěte, aby byl obsah sklenice ponořený pod hladinou šťávy, kterou zelenina pustila. K zatížení použijte menší čistou sklenici, do které vložte převařený čistý kámen. Víko nádoby přikryjte potravinářskou fresh fólií.
5. Sklenice umístěte na tmavé teplé místo a počkejte 1–2 týdny, než proběhne hlavní proces fermentace. Během tohoto procesu uniká oxid uhličitý a obsah sklenice může divoce pěnit.
Postavte proto sklenice do hlubokých talířů, které budou případnou šťávu zachytávat. Ve chvíli, kdy bublání a pěnění ustane, uzavřete pevně víko sklenic a přesuňte kimchi do lednice.
Palačinky z kimchi (Kimchijeon)
Budete potřebovat: 2 díly uleželého kimchi, 1 díl mouky (pšeničná/rýžová/pohanková), vejce, sůl a šťáva z kimchi podle potřeby.
Postup: Smíchejte kimchi s moukou, případně přidejte vejce/vodu/šťávu z kimchi, utvořte těsto a nechte v lednici odpočinout přes noc. Druhý den smažte na troše rostlinného oleje malé lívanečky anebo větší palačinky dozlatova. Konzumujte ještě teplé, jen tak nebo třeba se zakysanou smetanou s koriandrem.
Foto: Shutterstock