Pochází z Itálie a známe ji pod názvem cuketa nebo tykev. Skvěle se z ní připravují polévky, placičky, je výbornou surovinou ke grilování a navíc se hodí do sladkých i slaných koláčů, pomazánek, salátů nebo čalamád. Mladé plody můžete jíst syrové v salátech či s těstovinami.
Linguine s cuketovým krémem
Budete potřebovat
1 lžíci másla, 1šalotku, 2 kusy nasekané cukety na tenké plátky, sůl, pepř, 100 ml kuřecího vývaru, pár nitek šafránu, 100 ml smetany ke šlehání, 320 g linguine a mandle na ozdobení
Postup
1. Na lžíci másla opečte nasekanou šalotku, přidejte 2 cukety na tenké plátky, osolte, opepřete a míchejte 5 minut.
2. Zalijte 100 ml horkého drůbežího vývaru, v němž jste nechali 5 minut pár nitek šafránu a 100 ml smetany ke šlehání. Vařte pár minut a pak promíchejte s linguine.
3. Ozdobte mandlemi opraženými pod grilem.
Cuketové lasagne
Budete potřebovat
4 lžíce másla, 3 lžíce pšeničné hladké mouky, 0.75 l mléka, bobkový list, nastrouhanou citronovou kůru, 4 lžíce olivového oleje, 1 cibuli, 2 stroužky česneku, 250 g cukety (na kolečka nakrájené), 250 g lilku (na kolečka nakrájené), 400 g loupaných konzervovaných rajčat, sůl, pepř, muškátový oříšek (nastrouhaný), 1 a půl balíčku lasagní bez vaření, 100 g parmezánu
Postup
1. Nejprve připravte bešamel. Ve větší pánvi s vyšším okrajem rozpusťte na co nejmenším plameni máslo, pak vsypte mouku a prudce míchejte. Měla by jen zlehka zezlátnout. Vlijte mléko a vše důkladně promíchejte.
Přidejte bobkový list i citronovou kůru a za stálého míchání vařte, dokud bešamel nezhoustne.
2. Na rozpáleném oleji zprudka osmahněte cibuli a česnek, přihoďte cuketu, lilek a opékejte doměkka. Pak přidejte rajčata, osolte, opepřete a duste dalších dvacet minut.
3. Z bešamelu vyjměte bobkový list, okořeňte solí, pepřem a muškátovým oříškem. Troubu předehřejte na 180 °C.
4. Pekáček vymažte máslem, na dno vlijte část bešamelu, poklaďte listy lasagní, na ně dejte část zeleninového ragú, pak opět lasagne a pokračujte ve vrstvení, vše nakonec zalijte bešamelem, posypte parmezánem, poklaďte hoblinkami másla a nechte v troubě péct 25 až 30 minut.
Cuketový koláč s kozím sýrem
Budete potřebovat
700 g cukety, 140 g pšeničné hladké mouky, 140 g másla, sůl, pepř, půl lžičky bílého vinného octa, 2 lžíce olivového oleje (panenský), 250 g čerstvého kozího sýra (nebo pevnější kozí žervé), lžičku citronového tymiánu
Postup
1. V robotu zpracujte mouku, máslo a 3/4 lžičky soli, aby z másla byly kousky o velikosti hrášku. Přidejte ocet a 3 až 4 lžíce studené vody, pulzy??? těsto zpracujte tak, aby začalo držet pohromadě, ne víc.
Z těsta vytvarujte kulatou placku silnou cca 2,5 cm, zabalte ji do potravinářské fólie a dejte na 30 minut chladit. Pak ji rozválejte na průměr asi 28 cm a tloušťku přes půl centimetru. Položte na plech, zakryjte fólií a dejte znovu na 30 minut chladit.
2. Mezitím očistěte cukety a nakrájejte je na zhruba třímilimetrová kolečka. V cedníku je promíchejte se 2 lžičkami soli a nechte 30 minut vykapávat. Pak z nich vymačkejte tekutinu.
3. Cukety promíchejte se lžící olivového oleje a opepřete. Kozí sýr smíchejte s tymiánem a potřete jím vychlazené těsto – okraj nechte volný.
Navrch vyskládejte plátky cuket, pokropte je zbylým olivovým olejem a pečte při 200 °C asi 40–50 minut, aby cuketa získala zlatohnědé skvrnky.
Cuketová pomazánka a la tatarák
Budete potřebovat
500 g cukety (mladé a neloupané), 1 šalotku, 1 cibuli, olej, sůl, mletý pepř, mletý kmín dle chuti, 2 stroužky česneku, 1 lžíci hořčice (plnotučné), 2 lžíce kečupu, 1 lžíci worcestrové omáčky, chilli nebo kajenský pepř, toustový chléb nebo pečivo
Postup
1. Na trošce oleje osmažte drobně pokrájenou cibuli dosklovata. Cuketu nastrouhejte na hrubém struhadle do mísy, osolte, nechte pustit vodu a ještě ji vymačkejte.
Vložte na dosklovata osmaženou cibuli, mírně osolte, dochuťte pepřem a kmínem a krátce poduste za občasného promíchání pod poklicí (cuketu nesmíte dusit na kaši, pouze na skus). Pak směs nechte zchladnout.
2. Do vychladlé podušené cukety přidejte jemně pokrájenou šalotku, rozetřený česnek, worcester, hořčici a kečup. Dle chuti můžete ještě osolit a okořenit.
3. Pomazánku dejte na chvilku do chladna, mezitím si připravte topinky z pečiva dle vlastní chuti.
Tip: Do pomazánky místo kečupu můžete použít rajčatový protlak a přidat okurky či kapari.
Grilované cukety se salátem panzanella
Budete potřebovat
4 podélně rozpůlené cukety, 5 lžic panenského olivového oleje, 4 rajčata (nakrájená na kostky), 4 plátky chleba (opečený a nakrájený na kostky), 1 červenou cibuli, 1 hrst bazalky, 1 lžíci červeného vinného octa, 3 lžíce tomatového džusu (nebo rajčatové šťávy), mořskou sůl a pepř
Postup
1. Cukety přelijte vroucí vodou, vydlabejte z nich semínka, potřete 2 lžícemi olivového oleje a grilujte je 2 až 3 minuty po každé straně dozlatova.
2. Na salát panzanella smíchejte rajčata, chleba, cibuli a bazalku. Na zálivku prošlehejte 3 lžíce olivového oleje, ocet, rajčatovou šťávu, osolte a opepřete. Promíchejte se salátem a naplňte do lodiček z grilované cukety. Před podáváním můžete ještě lehce prohřát na grilu.
Cuketová čalamáda
Budete potřebovat
1 kg cuket, 300 g cibule, 1 lžíci nejodizované soli, 300 g krupicového cukru, 300 ml bílého vinného octa (možno nahradit jablečným), ½ polévkové lžíce sušeného chilli (vločky nebo mleté), ½ lžíce sladké papriky, ½ lžíce pálivé papriky, 1 lžíci plnotučné hořčice, 1 tubu rajčatové pasty a 3 lžíce kukuřičného škrobu
Pozor! Jód či jiná aditiva ze soli mohou způsobit změny barvy zeleniny, proto k nakládání a k fermentování používejte přírodní sůl.
Postup
1. Cukety a cibuli rozsekejte v robotu se sekacím nástavcem na zhruba půlcentimetrové kousky
(můžete je i nakrájet). Pak je v hrnci promíchejte se solí a nechte krátce, asi tak na 10 až 15 minut, odležet.
2. Přidejte ostatní suroviny, promíchejte, přiveďte k varu a na středním stupni zvolna vařte do měkka 45 minut. Často míchejte. Horké rozdělte do sklenic s uzavíratelným víkem, nechte vychladnout a uchovávejte v chladničce. Podává se k různým masům nebo zapečeným bramborám.
Tip: Omáčku můžete rozmixovat na pyré, vznikne tím „cuketový kečup“.